S Pixelem 4 bude Google opět o krok blíže iPhonům. Možná na úkor bezpečnosti Odemykání obličejem sebou nese rizika

26.09.2019 13:41 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
 • Google Pixel 4 nabídne mačkací boky, plynulý 90Hz displej a přizpůsobování obrazu ve stylu iPhonu.
 • Přijde také s 3D odemykáním obličejem, u nějž však sám Google upozorňuje na bezpečnostní rizika.
 • Jiné biometrické zabezpečení Pixely mít nemají, ale přidá se Soli radar pro bezdotyková gesta.

Stejně jako téměř každý den musíme i dnes dostat pořádnou dávku úniků kolem Pixelu 4. Konkrétně se pobavíme o funkcích, které má Pixel 4 XL nabídnout včetně foto dokumentace, která všechny funkce potvrzuje na reálném kusu. Začněme tím nejjednodušším. Pixel 4 XL bude mít 6,23palcový AMOLED panel s Quad HD+ rozlišením a poměrem stran 19:9, takže bude lehce užší a vyšší než panel Pixelu 3 XL. Zároveň ponese letos jméno Smooth Display, což zcela očividně odkazuje na 90 Hz, kterými se pochlubí. 

Novinkou bude také funkce Ambient EQ, což je v podstatě odpověď Googlu na True Tone od Applu. I u Pixelů si tedy bude moci displej upravovat automaticky dle okolí jas i vyvážení bílé. Motion Sense je poté technologie spjatá s bezdotykovými gesty pomocí nového Soli radaru. Svůj návrat ohlašuje také mačkání boků Active Edge a potěší, že má nyní Asistent běžet přímo v každém zařízení, a ne čistě v cloudu. To výrazně urychlí jeho odezvu a zvýší zabezpečení vašeho soukromí. 

Další funkcí z iPhonu bude poté 3D skenování obličeje. Stejně jako Apple se má letos i Google kompletně oprostit od otisků prstů a jediné biometrické zabezpečení Pixelů 4 bude odemykání obličejem. Osobně by mi to zas tak nevadilo, jelikož Face ID Applu má díky jeho skvělé integraci rád, ale u Googlu vyvstává pár obav stejně jako tomu bylo u první generace Face ID. 


Přímo v nastavení 3D skenu obličeje vidíme totiž následující upozornění pro uživatele ohledně nové funkce: 

 • Používejte odemykání obličejem pro odemknutí vašeho zařízení, přihlašování do aplikací a schvalování plateb.

     Mějte na paměti: 

 • Dívání se na telefon jej může uniknout, i když jste to nezamýšleli. 
 • Váš telefon může být odemknut někým jiným, pokud jej podrží před vaším obličejem, zatímco máte otevřené oči. 
 • Váš telefon může být odemčen někým, kdo se vám velice podobá, například dvojčetem. 

Všechny body dávají samozřejmě smysl, ale ten poslední může někoho zarazit. Vážně bude tak snadné pro vaše dvojče oblbnout Pixel? I Apple měl s tímto problémy, ale oklamání s dvojčaty nebylo ani zdaleka stoprocentní. Často se stávalo, že se iPhonu odmítal odemknout, dokud “nespatřil” to správné dvojče (svého majitele).  

Samozřejmě nejde však o to, že by se váš sourozenec díval na vaše zprávy a podobně, ale odemykání obličejem bude jedinou formou biometrického zabezpečení u Pixelů 4. Mnohem větší obavou je, že může na váš účet sourozence, nebo někdo vám velice podobný, nakupovat. Snad se ale nakonec ukáže, že chce být Google jen maximálně transparentní a pro jistotu varuje před nejhorším. Přeci jen měl Google pár let na okoukání všech možných triků od spousty výrobců, a ne pouze Applu. 

Představení nových smartphonů Googlu je plánováno na 15. října, přičemž se ukáží v černé, bílé a oranžové barvě. Menší Pixel 4 má stát 799 dolarů, což nám dává po přepočtu a započítání potřebné daně necelých 23 tisíc korun. V základní 64GB verzi. Pixel 4 XL má poté stát 899 dolarů, což nám dává po stejných propočtech v základní 64GB verzi 25,7 tisíc korun. O levné kousky tedy opět nepůjde. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • Jakub Kubina Miakyš-1. říjen 2019

  Tak klauzulu o dvojičkach najdete aj "readme" FaceID. Prosto ide o právnu ochranu a transparentnosť... PS: opravte si: Dívání se na telefon jej může uniknout, i když jste to nezamýšleli. Predsa len tá veta takto nedáva zmysel ;)

  Odpovědět 

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.