Druhý displej hvězdou večera
Jestli jste u nás viděli recenzi předchozího Zephyru a ZenBooku Pro Duo, tak víte přesně co čekat od Zephyru Duo. Je to doslova tělo Zephyru, do kterého se nacpal druhý displej, klávesnice a touchpad z Pro Duo. A funguje to. Kovové tělo je bytelné a skvělé vyrobené. Byť je notebook těžký. Těžší než jeho konkurenti se stejným hardwarem, ale také toho má v sobě víc.
Jmenovitě ScreenPad Plus, ten druhý menší displej, který je ještě lepší než u ZenBooku. A tím nemyslím, že by měl daleko větší rozlišení, plynulejší chod nebo lépe reagoval na dotyky. I když má vysoké rozlišení, přijde mi o něco plynulejší, lépe reaguje na dotyky a jas je o něco vyšší. Asus na něm vážně stále pracuje. Na druhou stranu může být řada těch vjemů jen placebo efekt nesrovnatelně pohodlnějšího ovládání. Displej u Zephyru se totiž po otevření nakloní k vám, což vám dává mnohem pohodlnější úhel pro ovládání i sledování obsahu.
O pant, který displej drží, se přitom nebojte. Můžete do matného displeje ťukat a tlačit, jak jen chcete. Tahle věc se ani nehne. Ostatně je taky z kovu. A i když tu jsou nálepky, abyste si dali bacha a nic pod displejem neskřípli, tak já jsem samozřejmě na test pod něj hned hodil třeba kabel od myši a nabíječky, to se stát může, ale nebojte, štípačky to nejsou, všechno v pořádku. Ale když zavřete displej agresivně a zrovna špatně notebook držíte... Jo, prst zabolí. Taky odzkoušeno.
Co se používání týče, není tu nic nového. Můžete mít na SreenPadu najednou vedle sebe až tři aplikace. Můžete si tu kreslit, psát, mít tu kalkulačku, klávesové zkratky, video, jakékoli aplikace a programy. Je to zkrátka běžný druhý displej. I si můžete jedním tlačítkem prakticky přehazovat obsah z velkého na malý displej a naopak. Plus ASUS přidal přímo na hlavní obrazovku ScreenPadu ovládání jasu, ne to dřív nebylo, a ano, je to velice praktické.
Krásný obraz a ultimátní výkon
Kdo ten sekundární displej nejvíce využije? Inu, to záleží podle mě na tom, jaký ten hlavní velký displej jste si vybrali. Zephyrus Duo má totiž buď 4K panel, jako mám já, nebo Full HD panel. Ten 4K displej je nádherný, jas není nejvyšší, ale je dostačující, má tenké rámečky, a především vysoce přesné barvy. Jinými slovy zvolte 4K panel, pokud chcete mít Zephyrus jako pracovní stanici pro stříhání videa, editaci fotek, práci s grafiku, vytváření 3D modelů a podobně. Pak to rozlišení a přesnost barev využijete a na druhý displej si budete házet, já nevím, štětce v grafickém editoru, materiály, když vytváříte modely, časovou osu se stopou videa a zvuku, když stříháte. Představivosti se meze nekladou.
Tenhle displej se ale moc nehodí na hry. Má sice také G-SYNC, ale 4K je prostě i na nejvyšší grafiky v notebooku občas u hodně náročných her moc a hlavně je pouze 60Hz. Mnohem lépe využijete grafiku NVIDIA RTX 2080 SUPER, pokud zvolíte Zephyrus s Full HD displejem, který má 300 Hz. To už je hned o něčem jiném a z grafického pracanta se stává ultimátní hráč. Najednou se ten druhý displej hodí pro tipy a triky, když se v nějaké hře zaseknete, pro streamery je úžasné mít na druhém displeji třeba OBS, sledovat tam, jak běží stream, zároveň mít v druhé polovině obrazovky chat na Twitchi a velký displej patří jen a jen hře.
Zkrátka může být ScreenPad užitečný pro spoustu různých druhů lidí. A díky tomu jeho náklonu je to nejlepší, nejpohodlnější, provedení druhého displeje v notebooku, co jsem zatím používal. Chválím. Chválit mohu samozřejmě i hardware. Grafiku RTX 2080 SUPER jsem už zmínil, tak zbývá jen v mé verzi procesor Intel Core i9 desáté generace, 32 GB RAM nebo 2TB rychlé SSD. Jo, tahle věc je bestie a o výkon nebude nouze. Já jsem ani v těch hrách nemusel snižovat grafiku, aby běžely celkem pohodlně ve 4K a 60 FPS, avšak s tím 300Hz Full HD panelem by to bylo lepší. Věřím, že u extra náročných her to 4K pozlobí a je zbytečné oproti 300Hz displeji.
Vesměs lze pochválit také porty. Jsou tu tři velká USB-A, jedno Gen 2, HDMI 2.0b, RJ45, jack pro sluchátka a mikrofon zvlášť, nejen pro streamery super věc, a jedno USB-C Gen 2 s podporou DisplayPort i Thunderbolt 3. Čtečka karet a více rychlých portů by neuškodilo, ale pořád je to dobrá výbava. Navíc je tu vlastní nabíjecí port pro velký 240W adaptér, nebo dostanete v balení i malou 65W USB-C nabíječku. To je super.
V balení dostanete rovněž kvalitní externí webkameru, jelikož do rámečku ASUS žádnou nenacpal. Takže žádné odemykání obličejem a není tu ani čtečka otisků. Jo a Wi-Fi 6 se taky osvědčila. Notebook se držel signálu zuby nehty a nikdy nebyly sebemenší potíže během online hraní.
Nikdo není dokonalý
Zbytek stroje už však tak růžový není. Dva 4W reproduktory znějí fajn, jsou basovější než jinde, což se u her hodí, ale nejsou tak hlasité, a tak čisté, jak bych si přál, u tak enormně drahého stroje. Zároveň se ale počítá s tím, že budete mít připojeny repráčky nebo spíše sluchátka. Je to přeci jen herní stanice. To platí také o touchpadu. Tenhle pidi touchpad v rohu dobře známe z jiných notebooků ASUS. Poslouží, ale není to žádná hitparáda, určitě ale hned stejně připojíte myš a touchpad využijete spíše jako numerický blok.
Klávesnice je také stejná jako dřív. Má vyšší zdvih, ale stisk je houbovitý. Opět, poslouží dobře, ale tenhle stroj se ani nemá chlubit nejlepším “psacím zážitkem”. Nedávno recenzovaný ZenBook 14 má třeba pohodlnější klávesnici. Avšak na hraní a nějaké to běžné psaní je fajn. Nikdo si stěžovat nebude. Pokud tedy nepřecházíte z PC s nějakou ultra mechanickou klávesnicí, ale taky vám nic nebrání v tom si jí doma připojit i k notebooku.
Poslední menší kaňkou na kráse bude baterka. Ani její obří kapacita 90Wh nepomohla. Když jsem vypnul ScreePad displej, tak jsem dával tak 5,5 hodiny, možná krapet víc, běžného používání - brouzdání po netu, YouTube, psaní, lehká úprava fotek. Pokud jsem ScreenPad zapnul, byl jsem hned zhruba na 4 hodinách v závislosti na používání a jasu druhého displeje.
Jo a mimochodem počítejte také samozřejmě s pořádným hukotem větráčků a zahříváním během náročného hraní. Velice rychle, třeba po 10 minutách, se výrazně zahřeje levý spodní roh základny, o který si zrovna opíráte ruku, když hrajete na WASD. To fakt není příjemné. Pořád jsem mohl hrát, ale trochu mi to vadilo. A na dotyk je roh stroje za 20 minut v Jedi Fallen Order úplně rozžhaven, ale fakt jen tenhle jeden kousek. Jinak jsou teploty v pohodě. Podle mě to má co dělat s tím, že je v těchto místech port pro zdroj, takže dá rozum, že tu bude notebook žhavit. Proto bych byl radši, kdyby byl port vzadu, ale... Možná by se fakt hodila ta externí klávesnice.
Vyplatí se?
Buďme upřímní, většina z náš si Zyphyrus Duo 15 nekoupí. Na druhou stranu, když se podíváte na konkurenci, tak najdete většinou stejně vybavené herní notebooky, experimentální ultrabooky, nebo Macy, ale to je všechno. Herní stroje za 100 tisíc korun a výš jsou v drtivé většině obyčejné notebooky s tím nejlepším možným hardwarem. Jsou to nadupané verze toho, co dostanete za 40 tisíc.
Zephyrus Duo tohle není, a to si myslím zaslouží uznání každého. Dostanete všechno jako u těch ostatních, ale k tomu navíc unikátní zážitek s tím nejlepším sekundárním displejem na trhu. Je velký, naklopený k vám, na dotyky reaguje jedna báseň a obraz vypadá dobře. Vím, každý to nevyužije, ale každý nevyužije ani ten výkon. Tohle je pro lidi, kteří ví, do čeho jdou a vidí pro sebe v tom druhém displeji smysl. Nebo chtějí za tu obří sumu prostě víc než jen “obyčejný” nadupaný herní stroj.
Reklama
Pokud jde o dostupné verze, ASUS toho má nečekaně hodně. Je tu verze s 300Hz displejem, Core i7, RTX 2070 SUPER a 1TB SSD za nějakých 85 tisíc korun. A to samé s 2TB vyjde na něco málo přes 90 tisíc korun. Pak je tu verze s Core i7 a RTX 2080 SUPER. Ta vás vyjde na 104 tisíc s 300Hz panelem a 109 tisíc se 4K displejem. No a ta TOPová verze s Core i9, TB SSD a 300 Hz displejem vyjde na 115 tisíc korun, zatímco ta moje úplně nejvyšší varianta se 4K panelem a 2TB SSD stojí 123 tisíc korun.
Uff, já vím, to bylo hodně čísel. Ale odneste si z toho tohle, podle mě je nejlepší poměr ceny a... nebo nejlepší varianta je asi ta 300Hz s Core i7 a RTX 2080 za 104 tisíc korun. Případně i ta úplně nejlevnější s 300 Hz displejem. V každém případě bych bral vždy ten levnější 300Hz displej, protože na grafiku či střih bych Zeyphrus nikdy pořádně nevyužil, já bych ho měl na hry.
Právě proto je ovšem fajn, že je tolik různých verzí pro různé lidí. Je těch 120 nebo 100 tisíc moc? Je i těch 85 tisíc moc? Jo, všechno to jsou šílené částky. Ale jak už jsem říkal, podle mě tady dostáváte víc než jinde. Dostáváte něco jiného. ASUS neudělal jen konkurence schopný co nejsilnější stroj, hodil tam i něco unikátního navíc, a to se mi velice líbí. Je pro nesmírně úzkou skupinu lidí, ale je to velice, velice, dobrý stroj... Nemůžu uvěřit, že jsem notebook za 104 tisíc korun skoro nazval jako ten nejlepší poměry ceny a výkonu.