Revoluce na obzoru? Apple má přidat do iPhonů macOS Dual boot má být budoucností

01.07.2020 14:50 / od Michal Šrajer
foto:  apple.com
 • Podle vcelku spolehlivého leakstera má Apple už hotový dual boot systém pro iPhone.
 • Budeme mít tak na výběr mezi iOS a macOS, takže se dočkáme konečně pořádného desktopového řežimu.
 • Apple nyní už jen řeší, jakým způsobem chce novinku prezentovat.

Společně s oficiálním příchodem Mac počítačů s vlastním Apple ARM procesorem bylo jen otázkou času, než se konverzace obrátí směrem k desktopovému režimu pro iPhony. Spekulací o takové funkci bylo za posledních pár let nespočet, ale zatímco Android výrobci pomalu začali své štěstí s podobnými režimy zkoušet, Apple se o něm nikdy ani náznakem nezmínil.

Nyní ale máme už i plnohodnotný macOS běžící na vlastním procesoru Apple A12Z, takže desktopovému režimu téměř nic nebrání a stejného názoru je Mauri QHD na Twitteru. Než se však dostaneme k jádru věcí, hodí se zmínit, že Mauri nemá zatím na kontě moc úniků ohledně Applu, ale pokud nějaké má, bývají v drtivé většině správné. Přesto berte zprávy se špetkou zdravého skepticismu.

A nyní k věci. Dle Maura je iPhone s macOS v podstatě připraven k vydání a čeká se jen na pár dalších projektů, která musí před příchodem desktopového režimu klapnout. Na 95 % se desktopového režimu dočkáme, avšak můžete si všimnout, že jistotu nemáme. Závisí prý na mnoha faktorech, jako jsou právě ty další projekty.

Software je sice prý zcela funkční, všechno běží na iPhonu báječně a v Applu jsou z nové funkce nadšení, avšak pořád se neví, jakým stylem chtějí desktopový režim přinést na trh. Cílem je dostat do iPhonu skutečný dual boot, kdy si vyberete, jestli chcete používat zrovna iOS, nebo macOS. Otázkou ale je, jakým způsobem dostat macOS na externí displej.

Apple údajně v podstatě dokončil vývoj softwaru (už se pouze ladí bugy) a testuje už pouze prototypy. Přemýšlí se nad přístupem ve stylu Samsung Dex, kdy telefon připojíte pomocí kabelu či hubu k monitoru. To se zdá jako nejjednodušší a nejpraktičtější řešení, přičemž nazapomeňme, že macOS by byl stále mnohem použitelnější než Android v režimu Dex. Na druhou stranu se testuje rovněž prototyp ve stylu Razer Linda, kdy by se celý iPhone vložil do speciálního šasi MacBooku namísto touchpadu. Tím by notebook po připojení získal hardware, software i touchpad.

Daleko působivější je samozřejmě druhá varianta, ale to by vyžadovalo speciální hardware a byli bychom omezeni pouze na drahé šasi notebooku. Nejen vzhledem k faktu, že Apple chce podle všeho vybrat pouze jedno řešení, bych byl osobně pro mnohem praktičtější a jednodušší styl Dexu, který by uživatele ani nestál moc peněz navíc.

Zároveň mě napadá další otázka, zlobili byste se pořád na Apple, kdyby vám dal iPhone 12 bez nabíječky v krabičce, ale zase by měl v sobě za stejnou cenu nainstalován i macOS? Já osobně bych nabíječku za macOS v iPhonu okamžitě vyměnil. Buďme upřímní, stejně máme každý doma nabíječek nespočet. Alespoň konečně ušetříme životní prostředí.

Anketa
(hlasování ukončeno)
Kdyby měl iPhone dual boot, vadilo by vám stále prodejní balení bez nabíječky?
43% Nevadí mi to i bez macOS Celkem hlasovalo: 435
Zobrazit výsledky
Ne, za macOS nabíječku klidně obětuji Hlasovalo 132 (30%)
Nevadí mi to i bez macOSHlasovalo 185 (43%)
Pořád by mi vadilo, ale překousnul bych to díky macOSHlasovalo 36 (8%)
Vadilo by mi to tak či takHlasovalo 82 (19%)Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • vaseparty@gmail.com-6. červenec 2020

  Tak pokud by se tohle povedlo,tak to bude mazec,úplně čekám co s toho bude a za kolik to bude. :-D nabíječka ani sluchátka mě osobně nezajímají. Ale ten dual boot,jenom trošku zamyšlení když bude Iphone připojený k monitoru ap.,čím a jak se bude dobíjet,to bude nějaký dock stanice,aby ta pak nestála nové auto :-D no Vánoce se blíží :-D

  Odpovědět 
 • cellbreaker-2. červenec 2020

  Až na vlastní oči v produkční verzi uvidím, uvěřím. Nikoli proto, že by to bylo technicky nemožné, ale proto, že až moc dobře znám nenažraný Apple... Tedy pokud už to náhodou uvedou v život, tak dozajista jen a pouze za (ne)pěkně tučný bakšiš ať už v podobě v lepším případě externího ntb potažmo "iPad" kejsu a/nebo v tom horším "nezbytně nutného" proprietárního interfejsudělátoru hezky drze v jejich nechutně přestřelené megacenovce (aktuálně "vivat" především triumvirát: iPad klávesnice, kolečka a třešničkový stojan ;) Přece si ani náhodou nebudou kanibalizovat prodeje, ještě to tak :D Jinak předpokládám, že když už, tak tuto možnost dají jen top flagshipům.

  Odpovědět 
 • tomaskrejci.g@seznam.cz-1. červenec 2020

  To co se Microsoftu nepovedlo se Applu povede, no dopr***, WPhone jsem měl strašně rád, nyní jsem na androidu, ale letos asi vyměním moji galaxy S7 za IP12 doufám, že udělaj Dex, tím pádem na jednoduchou práci značka ideal.

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.