Recenze Xperia 10 Mark II: Šlo by to i líp...

Další šance na hit je za námi
 • Výborná konstrukce
 • Voděodolnost
 • Hezký displej v poměru 21:9
 • Vzhledem ke kapacitě skvělá výdrž baterie
 • MicroSD slot i jack pro sluchátka
 • Užitečné funkce prostředí
 • Systém je pomalý
 • Podprůměrný výkon
 • Fotoaparáty nestačí na konkurenci
 • Čtečka otisků není moc rychlá
 • Velice tichý reproduktor

Recenze produktu...

Xperia 10 Mark II

60%
Baterie
75%
Design
90%
Fotoaparát
60%
Výkonnost
65%

Vždycky jakmile vytáhnu nějakou dražší Xperii z krabičky, jsem nadšený. Telefony působí vždy v ruce skvěle a mám z nich parádní pocit. Jsem nadšený, že můžu něco tak unikátního zase testovat a proto jsem se s radostí vrhnul na Xperii 10 Mark II, která mě ve lecčems potěšila a zároveň i zklamala. 

Xperia 10 II

BATERIE Kapacita 3600mAh;
DISPLEJ Rozl. displeje 2520 x 1080bodů; Typ displeje OLED; Úhlopříčka displeje 6";
FOTOAPARÁT Clona hlavního zadního fotoaparátu f/2.0; Hlavní fotoaparát č. 2 8Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 8Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Teleobjektiv; Typ fotoaparátu č. 3 Ultraširokoúhlý;
KONEKTIVITA Konektor jack 3,5mm; Systémový konektor USB-C;
KONSTRUKCE Typ odolnosti IP65/IP68;
OP. SYSTÉM Android 10;
PAMĚŤ RAM 4GB; Paměťová karta; Uživ. paměť 128GB;
VÝKON Antutu Benchmark 170000bodů; Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 665;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování

Když jsem telefon poprvé držel v ruce, byl jsem nadšený. Pár lidí mi naopak po vyzkoušení říkalo, že na ně telefon působí kvůli nízké hmotnosti a matnému plastovému rámu levně, ale na mě ne. Konstrukci tohohle telefonu miluji. Není to rozhodně malý telefon, ale působí kompaktně díky tomu úzkému displeji v poměru 21:9. To jsem ostatně říkal u Xperií loni pravidelně. 

Tentokrát není ale Xperia 10 celá z plastu. Na zádech je sklo, design mnohem elegantnější, voděodolné tělo dle certifikací IP 65 i 68 je lépe zpracované, skvěle padne do ruky a ten matný plastový rám je příjemný na dotyk. Plast se postupně do telefonů kolem 10 tisíc vrací, tomu nezabráníme, avšak tohle je podle mě zatím nejlepší interpretace tohoto typu konstrukce, jakou jsem používal. Ani ty foťáky nevystupují extrémně z těla. 

Problém je ale v tom, co je pod tou hezkou fasádou. Kupříkladu zapínací tlačítko na boku, co má v sobě konečně opět čtečku otisků prstů. Super, že ano? Kdyby tam tedy byla dobrá čtečka. Tohle je horší čtečka na boku, než má Realme 6 Pro nebo Redmi Note 9 Pro, natož třeba Honory 20. Je sice spolehlivá, ale také celkem dost pomalá.

Dále telefon sice působí v ruce skvěle, ale to jen do doby, než chcete zadat do systému po prvním zapnutí svůj email. Poprvé začnete psát a ozvou se ty nejhorší vibrace, jaké jsem u telefonu za 10 tisíc korun, tolik mimochodem Xperia 10 Mark II stojí, pocítil za poslední rok. I některé telefon za 5 tisíc mají lepší vibrace. Aneb když v Sony chápe pojem "haptická odezva" a jejich důležitost PlayStation divize, ale mobilní divize Xperia se ještě nedostala ani k pojmu "kvalitní vibrace". 


Displej a zvuk

Xperia má sice pouze papírově jeden reproduktor, ale mohli jste si všimnout té obří mřížky vespod pod displejem, která je namířená navíc přímo na vás dopředu a ne dospod. To vypadá slibně. Bohužel je však reproduktor pouze v maličkatém kousku v pravém rohu mřížky. Zbytek můžete zakrývat, jak jen chcete, tam nic není. Bohužel se také jedná o jeden z nejtišších repráků, jaké jsem letos testoval a kvalitou jde při nejlepším o průměr.  

Ten poměr stran 21:9 mám prostě rád a displej je i relativně kompaktníPokud jde o displej, na který budete zírat, když se zrovna něco načítá, tak je to za mě paráda. Jas je nižší než u jiných AMOLED panelů téhle cenovky, ale mě to snadno vynahradí jiné vlastnosti. Ten poměr 21:9 mám prostě rád, užší profil mi vyhovuje. Je to navíc na dnešní poměry relativně kompaktní 6palcový panel, má Full HD+ rozlišení a je to zkrátka zpracováním barev a kontrastem jeden z nejhezčích OLED displejů své třídy. Kalibrace mi rovněž vyhovuje a ten jas na pohodlné používání venku stačí. Plus žádný notch, průstřel, jen trochu širší, ale symetrické rámečky. Opět musím říct, že když Xperii 10 Mark II jen držíte v ruce a díváte se na ní, ať už na tělo nebo displej, tak je to paráda.  


Hardware

Předně musím říct, že prostředí telefonu běží plynule. Jen málokdy se ukáže nějaké trhání animací. Občas tu je, ale vážně málokdy. Byť ale animace běží hezky, tak často na některé úkony hrozně dlouho čekáte. Pravidelně jsem čekal na otevírání aplikací, spuštění fotoaparátu (samotná fotoaplikace je kapitola sama pro sebe), když jsem chtěl třeba vytvořit tweet nebo ho odeslat, tak trvalo dlouho, než aplikace zareagovala. 

Nic se neseká, ale čekáte a čekáte a čekáte. To může být pro vás v pohodě, pokud jste v posledních dvou letech neměli podobně drahý telefon nebo pokud jste měli vždy jen levnější Xperie nebo máte hodně starou vlajku Sony, takže jste zvyklí a nebudete to vnímat. Já ale tenhle telefon testoval po Redmi Note 9 Pro, Realme 6 Pro, Mi Note 10 Lite, Xiaomi Mi 9, nedávno jsem zkoušel znovu Motorolu One Zoom, tyhle všechny telefony jsou daleko rychlejší a minimálně stejně plynulé. Dokonce i levnější TCL 10L se stejným hardwarem mě překvapilo, jak rychlé oproti Xperii je.

Na telefon za 5 tisíc korun by to bylo fajn, na telefon za 10 tisíc ne. Snapdragon 665 se 4 GB RAM jako v Redmi Note 8T tu nemá co dělat. Je mi líto, ale nemá. Zážitek z používání to 128GB úložiště a microSD slot nenapraví. S rychlostí, nebo spíše pomalostí, systému budete sice bojovat, ale některé funkce pro rozdělení obrazovky a využití toho poměru displeje jsou stále hodně fajn. Nadstavbu od Sony mám pořád rád. A telefon všechno to čekání vydrží. Sony se totiž mistrně předvedlo s optimalizací baterie. Jestli můžu tuhle Xperii za něco vychválit do nebes, tak je to konstrukce a baterie.  

3600 mAh je na první pohled hodně málo, ale já jsem pravidelně s telefonem dával i dva dny používání. Čas na displej činil jednou i 6,5 hodiny běžného používání s YouTube, Spotify, sociálními sítěmi, internetem a podobně. I v ty nejnáročnější dny zvládl telefon den a půl. Samozřejmě nejsou to extra hodnoty, ale na tu hrubou kapacitu baterie a vzhledem k tomu, jak je zároveň mobil lehoučký... Klobouk dolů. Tohle jsem nečekal. Ani to max 18W nabíjení nevadí. Není nejrychlejší, ale nikdy jsem neměl s telefonem potřebu rychle doplnit šťávu. Vždycky byl v nádrži dostatek. 


Fotoaparáty

Bohužel ale musím po baterii vám a vlastně i sobě zase zkazit náladu fotoaparáty.12 Mpx u hlavní senzoru za 10 tisíc korun je v pohodě, světelnost f/2.0 už neZa dne umí udělat Xperia fajn fotky, opět na telefon za 5 až 7 tisíc korun, maximálně. Ostatně o výkonech telefonu vám poví hodně srovnání s Xiaomi Mi 9, což je rok starý telefon, který je levnější. Pokud ho někde ještě najdete. A přísahám, že každou fotku jsme fotil několikrát a uvidíte vždycky ty nejlepší verze. Udělal jsem pár porovnání i s Redmi Note 9 Pro a TCL 10L, avšak Xperia zkrátka prohrává.

Ostření trvá Xperii dlouho, a i tak nejsou snímky často zcela ostré. Detaily chybí, vyvážení bílé umí pozlobit, trochu horší světlo a snímky jsou tmavé, a hlavně dynamický rozsah... Hrůza. Přepaly jsou na denním pořádku. A co je nejsmutnější, když se občas fotka povede, tak je podání barev nádherné a detailů spousta. Ale to je opravdu málokdy. Večer se pak ani neptejte. Neostré, měkké fotky, studené odstíny, tuny šum a noční režim zafunguje a fotky vylepší, ale noční režim u Xperie udělá pořád méně kvalitní fotku jak Mi 9 bez něj. Natož s ním. A z velké části je přitom problém jen v procesingu a softwaru Sony.

Xperia vs Xiaomi: první vždy Xperia (včetně HDR verze hl. fotoaparátů), druhé Xiaomi

Aplikaci trvá kupříkladu i za dne často alespoň 3 sekundy, než zaostří a vyfotí snímek. A i tak občas není ostrý. Večer trvala každá fotka 5 sekund minimálně na automatiku, kdy telefon jen vytáhnete a hned fotíte. Tohle by neměl být zážitek za 10 tisíc korun. Xiaomi Mi 9 zabere noční režim necelé 4 sekundy. Vím, taky má procesor i senzor na jiné úrovni, ale je to pořád konkurent, pokud jej ještě někde seženete. Opět i Redmi či to TCL jsou rychlejší.

Dále 8Mpx teleobjektiv není rovněž nic extra. Kvalita za dne je průměrná při nejlepším, pořád byl lepší teleobjektiv v Realme 9 Pro. Nemluvě o Motorole One Zoom, Mi 9 nebo Honoru 20 Pro. Ale je tu, a to oceňuji víc jak 2Mpx makro nebo senzor pro rozmazání pozadí. Za to palec nahoru.  

Je tu však ještě 8Mpx širokoúhlý foťák. Takových je teď všude spousta, takže nepřekvapil. Dynamický rozsah podprůměr a stejně tak detaily. Úhel záběru je ale dost široký a snímky nejsou z tak velké části měkké jako jinde. Plus má Xperia noční režim i u něj, a právě u šírá dělá často největší rozdíl. To třeba tomu Xiaomi hrozně chybí. Sony pobere víc světla. Na druhou stranu je fotka stejně špatná, jelikož zase narážíme na ten software.

Hlavní fotoaparát, HDR, zoom, šíro

Víte, Sony vám pořád cpe své automatické rozpoznání scény, které upravuje fotku dle potřeby. Což mimochodem nejde vypnout. Museli byste fotit v Manuálním režimu, ale potom se nemůžete přepínat mezi foťáky. Právě tahle funkce občas zapne u všech foťáků režim protisvětla, což by mělo být něco jako HDR. Problém? Občas se nezapne, jindy se zapne, když není potřeba. A co je horší, většinou vůbec nepomůže. 

Xperia přitom pravé HDR má. Jen musíte jít do nabídky režimů, do toho manuálního ovládání a tady HDR zapnout. Pak dostanete daleko lepší fotku, ale funguje to jen u hlavního foťáku a fotky i tak blednou v porovnání s konkurencí. HDR je už dlouho celkově problémem Sony, ale tohle je vážně neskutečně zastaralé řešení, o kterém spousta lidí ani nemusí vědět. Budou fotit na automatiku jako u každého telefonu a budou dostávat horší fotky.  

To HDR, nebo spíše horší dynamický rozsah, se pak dotýká i videa. 4K v 30 FPS má špatný dynamický rozsah a obraz se klepe jak blázen. Full HD? To samé, jen trochu stabilnější video, ale hrozná kvalita. No a 4K v poměru 21:9 je na tom asi nejlíp. Dynamický rozsah pořád nezná, ale díky většímu ořezu působí obraz plynuleji. Přední 8Mpx kamerka je pak zase průměr. 


Vyplatí se?

Vím, že byla tahle recenze na telefon střední třídy až moc dlouhá a vím, že jsem neměl moc pozitivního na srdci a fanouškům Sony a Xperií se omlouvám. Xperia 10 Mark II se však bohužel moc nepovedlaNa pohled tak krásný sexy telefon, super konstrukce, displej krásný a symetrický, baterka kupodivu dost vydrží, má jack a je tu voděodolnost IP65 i IP68, ano, obojí. Jak to funguje zjistíte případně v tomto článku s naším videem. Mimochodem je tu i barevná LEDka pro notifikace. To je dnes už solidní retro. Škoda, že Always On kvůli ní komplet chybí. 


K čemu ale ta voděodolnost, když telefon špatně fotí všemi foťáky. Když nepůsobí kvůli nic moc vibracím, pomalejší čtečce a tichém mini reproduktoru tak dobře. Když na celkem plynulý systém pořád čekáte, jelikož máte v telefonu hardware z telefonu konkurenčního výrobce za 5,5 tisíce korun. Levnější Motorola One Zoom má silnější procesor a daleko rychlejší prostředí. Případně i to TCL 10L se stejným procesorem. 10 tisíc korun je, stejně jako vloni, hrozně moc. I těch 7 tisíc korun by bylo fajn, ale 10 tisíc zkrátka ne. Vážně můžete mít za tyhle peníze mnohem lepší telefony. 

Xperia 10 Mark II bude sloužit skvěle jen pár konkrétním typům lidí. Buď jste nikdy neměli na podobné úrovni telefon od jiného výrobce než Sony a nic jiného prostě nechcete. Nebo pokud nechcete fakt žádnou Čínu, a i ta Motorola vlastněná Lenovem vám vadí. Nebo fakt hrozně chcete ten poměr stran či voděodolnost za 10 tisíc a nic jiného vás nezajímá. Nikomu jinému bych letošní Xperii 10 nedoporučil. Je to velký pokrok od loňska, ale stále to není úspěch. Vzhledem ke konkurenci prostě ne. 

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 151g
Výška 157mm
Šířka 69mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) Ano
Typ odolnosti IP65/IP68
Barva Černá

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 665
Frekvence procesoru 2000MHz
2. Frekvence procesoru 1800MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 170000bodů
Grafický chip Adreno 610

Paměť

Uživatelská paměť 128GB
Paměťová karta Ano
Maximální velikost karty 1000GB
Paměť RAM 4GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 10

Baterie

Kapacita 3600mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení Ano
Podpora bezdrátového nabíjení Ne

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) 800, 850, 1800, 2100, 2600MHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ano
Stereo reproduktory Ne
Podpora OTG Ano

Displej

Úhlopříčka displeje 6"
Rozlišení displeje 2520 x 1080bodů
Typ displeje OLED
Počet barev 16 milionů

Fotoaparát

Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu f/2.0
Stabilizace Ne
Rozlišení předního fotoaparátu 8Mpx
Clona předního fotoaparátu f/2.0
Rozlišení videa 3840 × 2160 v 30FPS; 1920 x 1080 v 30FPS
Hlavní fotoaparát č. 2 8Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Teleobjektiv
Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Ultraširokoúhlý
Clona č. 2 f/2.4
Clona č. 3 f/2.2

Zabezpečení

Čtečka otisku prstů Ano

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;GLONASS;GPS;
Geotagging Ano

Ostatní hardware

Typ SIM nanoSIM
Podpora dvou SIM karet Ano
Notifikační dioda Ano

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Únor 2020

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 9 990 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.