Loni se mi tablet Xiaomi Pad 6 opravdu hodně líbil, vzhledem k ceně byl super. Logicky jsem byl tedy zvědav na ještě lepší Pad 6S Pro, modernější verzi dražšího sourozence, který se k nám loni nedostal. Tablet to není zas tak levný, to říkám hned, ale má výbavu má opět úžasnou, včetně nového HyperOS s pár zajímavými změnami.
Xiaomi Pad 6S Pro
BATERIE
Kapacita baterie 10000mAh;
DISPLEJ
Hlavní displej - Rozl. 3048 x 2032bodů; Hlavní displej - typ IPS; Hlavní displej - vel. 12.4";
FOTOAPARÁT
Přední fotoaparát 32MPx; Zadní fotoaparát 50MPx; Zadní fotoaparát č. 2 2MPx;
Konstrukčně nás nečeká překvapení. Tělo je kompletně z hliníků, který působí kvalitně a je pouze 6,3 mm tenké. Je to skvěle vyrobený produkt, design fotoaparátu na zádech odkazuje na vlajkový telefon Xiaomi 14, nahoře je místo pro magnetické nabíjení stylusu, který lze dokoupit, prostě super. Ale SIMku sem nedáte, je to čistě Wi-Wi 7 záležitost. Potěší ale rychlá čtečka otisků prstů v zapínacím tlačítku.
Vepředu je poté mezi tenkými rámečky, na tablet, velký 12,4palcový displej krytý bohužel starším Gorilla Glass 5. Tohle je opravdu pěkný displej. Má vysoké rozlišení 3048 x 2032 pixelů, což také napovídá, že je v poměru 3:2, což mi přijde na tablet fajn, pokud vám nejde primárně o sledování videí. Nechybí až 144Hz frekvence ve hrách nebo jas 900 nitů. HDR10+ a Dolby Vision je taky podporováno. Na pohled a používání je to skvělá obrazovka. HDR obsah vypadá dobře, čitelnost na to domácí používání parádní. Lepší než u většiny laptopů za mnohem vyšší cenu.
Reklama
Je to ovšem stále IPS LCD displej. To znamená, že kontrast není zas tak velký a černá také není nejhlubší. Oproti OLED panelu to poznáte, ale OLED na nutné úrovni kvality v téhle třídě ještě nikde není. Nemůžu úplně na tohle LCD prskat, protože je to vrchol své technologie v tabletech a má i profi kalibraci CIE2015 jako vlajkové televize či laptopy Xiaomi. Upřímně mi OLED zas tak nechyběl. Always On na tabletu nepotřebuji, ale někdo možná ano. Potom je nutné se podívat jinam.
Co ocením mnohem víc já, bude třeba nabíjení. To tablety pro mě nepochopitelně roky přehlížejí. Vždyť mají zdaleka největší baterky a víc prostoru, proč telefony mají 120W nabíjení a tablety ne? Tam se to hodí víc. Inu, to si řeklo i Xiaomi, a tak dostala 10000mAh baterie 120W nabíjení s podporovat Power Delivery 3 i Quick Charge 4. Když tablet úplně vybijete, tak jste na polovině baterky do 15 minut dobíjení. Kompletně nabitý je tablet za necelých 40 minut. A nabíječka je v balení. Plus vlastní čipy P2 a G1 pro lepší životnost baterky a zabezpečení takového výkonu.
Tohle je prostě super a baterie stejně tak. 7,5 až 8 hodin zapnutého displeje s pracovním vytížením jsem dal snadno. Ale když necháte tablet jen na čtení nebo sledování videí, tak vydrží logicky pár dní. Výdrž je u tabletů různá, protože je každý úplně jinak používá. Nicméně jsem viděl třeba i přes 13 hodin sledování Full HD videa a pořád měl tablet přes 15 % baterie.
A když jsme u videa, přední 32Mpx kamerka umí solidní fotky a pouze Full HD video, které vypadá líp než u většiny laptopů, ale zázrak to není. To je hodně nízká laťka. Ale zvuk pomocí čtyř mikrofonů nezní vůbec špatně. Vzadu je pak malinkatý 50Mpx fotoaparát s ostřením, který zvládne zase solidní fotky, ale stejně ho budete používat hlavně na snímání dokumentů a podobně. A na to více než dostačuje. 4K video nic extra, ale je tu. 2Mpx senzor pro portrétní režim je ale zbytečný.
Nutnost jsou naopak pořádné reproduktory. Těch má Xiaomi celkem čest, hrají hodně nahlas a kvalitně. Na maximální hlasitost umocňují hlavně výšky, takže mohou být občas takové ukřičené, ale já doma skoro nikdy neměl hlasitost na maximum. Není to potřeba a prostorový efekt je skvělý. Máme tu velice dobrý zvuk, o němž si mohou opět tuny mnohem dražších laptopů i v dnešní době nechat jen zdát. Bluetooth připojení se sluchátky případně v pohodě, Dolby Atmos nastavení nechybí.
Hardware a software
No a pak je tu výkon. Loňský Snapdragon 8 Gen 2 a 8/256GB v základu. Chlazení je zvládnuto dobře i po delším hraní a při nabíjení maximálním výkonem je tablet chladný. Výkonu je tu spousta a Android 14 s novým HyperOS běží tedy pochopitelně bravurně. Otevírání aplikací, používání prostředí, vše rychlé a plynulé s hezkými animacemi. Osobně se mi z nějakého důvodu pořád HyperOS líbí na tabletech stále více než na telefonech.
Je super, že i ty zvětšené složky tu zabírají jedno místo ikony, jelikož je tu tolik prostoru, takže máte ještě větší volnost úprav obrazovky. A jelikož je to HyperOS, tak tu nechybí možnosti úprav obrazu, některé AI funkce pro editaci fotek, mazání a podobně, úpravy zamykací obrazovky dle vašich představ, zkrátka jako v telefonech. Nechybí ani NFC pro rychlé spárování s telefony Xiaomi, s kterými tablet sdílí informace, lze je ovládat navzájem z druhého zařízení, je tu USB 3.2 pro rychlé propojení, lze dokonce k tabletu přidat externí displej jako druhý monitor, nebo využít naopak tablet jako druhý monitor pro laptop s Windows.
Co se ovládání tabletu týče, tak je tu klasický dock aplikací vespod, kde máte na levé straně vámi vybranou řádku aplikací a na napravo je pár naposledy používaných aplikací. Nebo dvojic aplikací. Pokud dáte appky do splitscreenu vedle sebe, tak je uvidíte takhle v mutlitaskingu a můžete je tak i uložit na domovskou obrazovku jako zkratku. Takhle si můžete uložit klidně i prohlížeč s poznámkami i prohlížeč s mapami na plochu zároveň. Jedna aplikace, více dvojic.
Reklama
Takhle ve splitscreenu funguje tablet ještě skvěle, ale všiml jsem si, že když k nim přidám třeba ještě plavoucí okno nebo přecházím do multitaskingu, takže už se umí tablet zakuckat. Není to vždycky, ale děje se to. Hlavně když i je méně baterky. Čekal jsem, že s tímhle problém nebude vzhledem k výkonu, ale očividně bude potřeba ještě nějaká optimalizace na straně softwaru. Nějaké to trhnutí animací tu zažijete, když začnete využívat tablet naplno.
To platí také pro speciální režim Pracovní stanice. Není to úplně Dex, ale něco v tom stylu. Když tohle zapnete, tak se dock appek trochu zmenší, aby udělal prostor a vytvoří se tlačítko “Start” pro šuplík aplikací, multitasking a přechod na plochu. Klepnutím na aplikace se pak vždy otevřou rovnou v okně, jehož velikost lze v závislosti na aplikaci různě upravovat. Takhle lze otevřít až čtyři aplikace najednou, u kterých uvidíte takový puntík v docku ve stylu macOS.
Překrývat se mohou, jak chcete, pozici volíte, jak chcete. Pro práci hlavně s pouzdrem s touchpadem nebo po připojení Bluetooth myši to je praktický režim. Zase ale platí, že když otevřete takhle čtyři aplikace a začnete chodit do multitaskingu nebo najednou něco hodíte na celou obrazovku, tak se občas trhnou animace, než nabere systém dech. Opět něco, co může snadno vylepšit aktualizace, ale mně se to při práci teď dělo, takže to musím říct. Jo a systém má zaručené 3 velké aktualizace a 4 roky zabezpečení.
Vyplatí se?
foto: techArenaV základní verzi vás Xiaomi Pad 6S Pro bude stát 15 tisíc korun, když není zrovna akce. 17 tisíc za 512GB verzi. Třeba takový Galaxy Tab S9 FE+ je v dané velikosti aktuální konkurence Samsungu a má sice voděodolnost, ale displej je horší, nabíjení taky a procesor ani nelze srovnávat. A má 128GB za 17 tisíc nebo 256GB za 19,5 tisíc korun. Pak je tu logicky spousta starých iPadů, ale pokud byste chtěli poslední generaci z roku 2022, tak třeba iPad Air s M1 procesorem vypadá super, avšak má jen 64 GB za stejnou cenu, což je prostě na tablet za mě trestu hodné.
Když se na to objektivně podíváme, tak není ta cena možná nejnižší, ale výbavou Xiaomi prakticky nic nekonkuruje. 128GB OnePlus Pad za 12 tisíc rozhodně stojí za zvážení, hlavně s novými funkcemi multitaskingu, které má OnePlus s OPPO lepší. A Samsung má za mě také lépe odladěné ovládání více aplikací najednou. A ano, zatím se umí Pad 6S Pro zadýchat v náročnějších chvílích, ale když sečtu všechny jeho vlastnosti za tu cenu, tak je to jeden z nejlepších tabletů v poměru cena/výbava. Specifikacemi nemá konkurenci ve své třídě, minimálně mezi Androidy. To byste museli jít cenou daleko výš.
Těch má Xiaomi celkem čest, hrají hodně nahlas a kvalitně. Máte tam chybu místo šest, máte čest.
ale má výbavu má opět úžasnou, a dvakrát má. Na začátku.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.