Recenze Xiaomi Mi Note 10 Lite: První zachránce letošních telefonů

Konečně nový telefon, co stojí za doporučení
  • Výborná konstrukce
  • Hezký AMOLED displej
  • Dobrá výdrž baterie
  • Solidní výkon
  • Fotoaparáty by mohly být lepší
  • MIUI sebou občas stále škubne

Recenze produktu...

Mi Note 10 Lite

80%
Baterie
85%
Design
75%
Fotoaparát
70%
Výkonnost
70%

Letos je těžké najít telefon, který se skutečně povedl. Vždycky se najde nějaké velké "ale", jako cena, špatný displej, otřesné foťáky a podobně. Tak nějak jsem si už zvykl, že bývají letos naše recenze telefonů bohužel spíše negativní, ale tentokrát to konečně trochu zvrátíme. Mi Note 10 Lite je totiž podle mě dost možná nejlepší letošní telefon, jaký jsem zatím testoval. Pořád musí bojovat proti silné konkurenci z loňska i od své vlastní značky, ale když bereme nové letošní telefony... S ničím jiným jsem zatím asi tak spokojený nebyl.  

Xiaomi Mi Note 10 Lite

BATERIE Kapacita 5260mAh; Podpora rychlonabíjení , 30W;
DISPLEJ Rozl. displeje 2340 x 1080bodů; Typ displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.47";
FOTOAPARÁT Hlavní fotoaparát č. 2 8Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 5Mpx; Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 16Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Ultraširokoúhlý; Typ fotoaparátu č. 3 Pro měření hloubky ostrosti; Typ fotoaparátu č. 4 makro;
KONEKTIVITA Konektor jack 3,5mm; Systémový konektor USB-C;
OP. SYSTÉM Android 10 - MIUI 11;
PAMĚŤ RAM 6GB; Uživ. paměť 128GB;
VÝKON Antutu Benchmark 272125bodů; Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 730G;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování

Už samotné jméno telefonu vám může jasně napovědět, co můžete od telefonu očekávat. Mi Note 10 Lite je z obrovské části Mi Note 10, který jsem testoval loni. Rozměry a křivky skleněného sendviče jsou na milimetr přesné. Jiným slovy je telefon ukázkově zpracovaný, padne krásně do ruky a působí luxusně. S voděodolností však stále nepočítejte. Tu Xiaomi zatím úspěšně ignoruje i u svých vlajek.

Jediným větším rozdílem oproti dospělému Mi Notu je o 4 gramy nižší hmotnost, patrně následek použití trochu jiného displeje, paměti a procesoru. A pak jsou tu foťáky, a to je za mě změna k lepšímu. K velkému lepšímu. Modul je pořád větší, ale je téměř dokonale zapuštěn do zad. Čtveřice blesků je schována pod stejným sklem jako zbytek zad a pouze čočky jsou v samostatném pilulkovém modulu, který na dotyk jen jemně vystupuje z těla. Podle mě ale nevyčnívá snad ani o jeden milimetr. Teď k tomu hoďte bílou barvu, zaoblené boky a telefon vypadá fantasticky. Ať už jde o jakoukoli cenovku, Mi Note 10 Lite je dle mého vkusu jedním z nejkrásnějších telefonů letošního roku. 


Displej a zvuk

Naštěstí se telefon nekouká hezky jen zezadu, ale i zepředu. Opět tu narážíme na vesměs stejný displej jako u dražšího sourozence. Je úplně stejně zaoblený, má stejný výřez, rámečky a jde stále o 6,47palcový Full HD AMOLED panel s 60 Hz a HDR10. Byť nejsem extra velkým fanouškem zaoblených displejů, tak musí každý uznat, že vypadá telefon díky tomu krásně. Ale to není nic zvláštního, krásný displej mě nepřekvapuje, když telefon staví na úspěchu Mi Notu 10. 

Všechno ovšem úplně do puntíku stejné není. Displej má bohužel nižší jas než Mi Note 10. Běžně si toho asi jen tak nevšimnete, ale na slunci jde nemalý rozdíl znát a zamrzí to. Stejně tak mě zklamala čtečka otisků v displeji. Nejde o žádnou ultrarychlou optickou čtečku z letoška. Spíše je podobná Mi 9. To není nic špatného, je to pořád dobrá čtečka, jen není nejlepší. Mě víc mrzí ten nižší jas a vás by měl taky. 

Pokud jde o zvuk, tak nečekejte zázraky. Je tu standardní reproduktor vespod, který hraje dost nahlas, ale kvalita nezaujme. Určitě ale potěší zachovaný 3,5mm jack pro sluchátka.


Hardware

Podobnosti s původním Mi Notem 10 se prohlubují opět v hardwaru. Nechybí infraport, FM rádio, NFC, procesorem je Snapdragon 730G a zůstává i 6 GB RAM. Prakticky všechen hardware je tedy stejný, což je svým způsobem dobře i špatně. Na jednu stranu dostanete stejný telefon za nižší částku. Na tu druhou jsem si už u Mi Notu 10 stěžoval na menší potíže se software a ty bohužel také zůstaly. 

Na rozdíl od Mi Notu 10 mi tu aplikace nepadají a nezamrzají, ale to bylo tím, že jsme měl tenkrát předprodukční software. Drobné škubnutí animací je však napříč MIUI 11 běžné i u Litky. Byť je procesor výkonem rozhodně dostačující, tak animace nejsou tak plynulé, jak bych čekal. Mi 9 nebo i Honor 20 Pro působí svižněji. Není to nic, na co si nezvyknete. Není to extrémní problém. Jen něco, co si zasloužíte vědět. Pokud vám jde o to, aby frčel systém co nejrychleji a nejplynuleji, tak ani Mi Note 10 Lite vás zcela nepotěší. Ani to rychlejší úložiště UFS 2.1 citelně nepomohlo. 

Vzhledem ke své kapacitě by mohla baterie vydržet déleZkrátka zas a znovu narážíme na to, že je Mi Note 10 Lite prakticky jen původní Mi Note 10. Bere si z něj to dobré, i to špatné. A právě tím druhým je tak trochu bohužel i baterie. Je tu opět 5260 mAh, to je sakra hodně, avšak vydržíte s tou obří baterkou dva dny a kousek a budete rádi. Většinou jsem se spíš blížil na ty dva dny a šup večer na 30W nabíjení (bezdrátové chybí). To není v žádném případě špatná výdrž, každému bude bohatě stačí. Neberte to jako mínus, já to tak úplně neberu. Ale na tak obří kapacitu je to málo. Telefon je pak zbytečně těžký, ale bez zjevného smyslu. Kdyby se zapracovalo na optimalizaci, tak může být podobná výdrž s o 1000 mAh menší baterkou. Tenhle telefon se slabším moderním procesorem a 60 Hz AMOLED by měl atakovat snadno 3 dny běžného používání, ale to se neděje.  


Fotoaparáty

Jediný důvod, proč je tenhle telefon pojmenován Lite, jsou fotoaparáty. Pryč jsou dva teleobjektivy, šíro s ostřením a 108Mpx senzor s optickou stabilizací. Zde máme v hlavní roli 64Mpx senzor Sony IMX 686 se světelností f/1.9 bez optické stabilizace. Pořád je to ale Sony vs Samsung a megapixely ještě nic neznamenají, záleží, jak je využíváte. Tohle ale bohužel není ani zdaleka tak dobrý foťák, jaký má dospělý Mi Note 10. Mnohem vhodnějším srovnáním je s Mi 9. Mi Note 10 Lite má oproti ní u fotek trochu lepší dynamický rozsah a má skutečně s vyšším rozlišením krapet detailnější fotky, ale poznáte to jen někdy a většinou až při velké zoomování. Jde vidět trochu větší šum i za dne, kterého se Mi Note 10 Lite nebojí, ale také více detailů.  

Tak velký rozdíl je však vážně hodně výjimečný. Většinou nic nepoznáte a Mi Note spíše všechno jen přiostřuje softwarem, zatímco Mi 9 raději vyhlazuje či nechává fotku bez doostření. Navíc má Mi 9 kupodivu občas i světlejší snímek. Co se večerních fotek týče, jsou na tom telefony vesměs stejně, ale na výsledky Mi 9 je vetší spoleh. U Mi Notu jsem občas dostal fajn fotku a někdy hrůzu. Noční režim je pak občas nutností, ale nezískáte moc hezkou fotku, kvůli obrovskému množství šumu. Na automatiku jsou ovšem fotky večer moc tmavé a někdy neostré. 

To je celkově další výsada Mi 9. Stačí se třeba podívat na detail květina a zazoomovat. Hned je jasné, jak ostřejší a detailnější fotka je u loňské vlajky. Ostření u Mi Notu není tak dobré, není tak spolehlivé, a to se promítá i do 8Mpx širokoúhlého fotoaparátu. Mi 9 u něj ostření má, Mi Note ne. To znamená, že byť má Mi 9 často ještě měkčí širokoúhlé fotky, tak jsou alespoň ostré na středu. U Mi Notu jsou tak nějak slaběji celé měkčí. 

8 Mpx je pak dost málo, takže poskytuje Mi 9 v kombinaci s ostřením většinou více detailů. Širo u Mi Notu vrací úder širším úhlem záběru a lepším HDR. Dále je pak někdy světlejší ten foťák, jindy ten, není jednoznačný vítěz, ale oba jsou naprosto nepoužitelné večer. Náročnou scénou se stala také nečekaně porodnice Apolinář, kterou šíro u Mi 9 vůbec nedalo a Mi Note překvapil. Tedy do té doby, než se zapnulo HDR a vše pokazilo. To je další problém. Šíro Mi Notu má sice lepší HDR, ale prakticky pokaždé jsem nejprve vyfotil fotku a až pak se telefon usmyslel, že by se možná hodilo HDR zapnout, takže fotit minimálně dvě fotky za sebou je tu u šíra téměř povinnost. 

No, a to je vesměs vše. Aplikace sice ukazuje ještě 2x zoom, ale ten je čistě digitální. Takže je vám jasné, že většinou v detailech a ostrosti Mi 9 s teleobjektivem Mi Note porazí. Ať už jde o detaily květiny nebo budov. A pokud byste se ptali, proč končím, když na fotkách i v katalogu vidíte, že má Mi Note ještě dva další foťáky, tak to je 2Mpx makro a 5 Mpx senzor pro rozmazání pozadí. Oboje funguje a makro je na nic. Nechápu, proč to není obráceně. 5Mpx makro už je alespoň trochu použitelné. Ale já nejsme vývojář telefonů, takže je to tu prostě takhle. 

Co se týče videa, tak vypadá 4K při 30 FPS podle mě lépe z Mi Notu 10 Lite než Mi 9. Dynamický rozsah i barvy jsou lepší a stabilizace je také výborná, za tu velká pochvala. Pořád je tu ale takové to škubaní při rychlých pohybech kamery a když jdete rychleji, tak jde vidět, jak elektronická stabilizace nezvládá. Ta optická by se hodila. iPhone SE je rozhodně stále král videa do 15 tisíc. I ten původní Mi Note 10 je lepší. 

V konečné důsledku dostanete foťáky, které neurazí ani nenadchnou. Vážně bych dal Mi Note 10 Lite na úroveň loňské Mi 9. Občas bude lepší ten, v něčem je zase lepší častěji ten a podobně. Osobně jsem však čekal víc, a to především od hlavního senzoru od Sony. Ukazuje se opět, že software a procesor dělají u telefonů obrovský kus práce, kdy ani novější senzor s vyšším rozlišením neznamená nutně o parník lepší fotky. Co se selfieček týče, tak 16 Mpx kamerka je takový průměr. Rozhodně nemá na 32Mpx senzor v původním Mi Notu 10.  


Vyplatí se?

Fotoaparáty byla delší kapitola, než jsem původně čekal, ale chtěl jsem foťáky probrat podrobně, jelikož právě ty jsou vesměs jediným pořádným rozdílem Mi Notu 10 Lite oproti Mi Notu 10. Je to Mi Note 10 s horšími foťáky, s mnohem horšími foťáky. Doslova každá senzor je daleko lepší u původního Mi Notu 10. 

Jinými slovy, pokud jste člověk, kterému se líbí Mi Note jako takový, ty křivky, design, displej, hardware, jack pro sluchátka a neřešíte moc foťáky, tak je Mi Note 10 Lite super volba. Ušetříte 2 tisíce korun a dostanete jinak úplně stejný telefon. A pokud chcete čistě jen co nejkrásnější telefon, mělo by být i tak Litko hodně vysoko na vašem seznamu.  

Pořád má systém ty záškuby, snad pomůže MIUI 12, byť tomu moc nevěřím, baterka by měla mít na svou velikost lepší baterku, není tu voděodolnost, bezdrátové nabíjení, microSD slot také ne, jen Dual SIM. To všechno ale platí i pro dražší Mi Note 10, s tím nemám problém, ale jen málokteré telefony nabízejí všechny tyhle věci za 11 tisíc korun, na které vás vyjde Mi Note 10 Lite. Je tu vesměs jen LG G8s, pořád super LG G8s. 

Mimochodem právě ta verze za 11 tisíc Mi Notu 10 Lite je jediná, kterou byste měli zvažovat. Bez microSD slotu ušetřit jen 500 korun na 64GB verzi je blbost. Když to vezmu tedy obecně ještě jednou. Mi Note 10 s daleko horšími foťáky za nižší cenu je podle mě asi nejlepším novým telefonem, právě díky tomu, že je to přes kopírák výborný telefon loňska. Můžu tu brblat a srovnávat s loňskými telefony, ale je fakt, že letos nic tak celkově dobrého nevyšlo. Natož v cenovce kolem 10 tisíc. 

Osobně bych bral raději Mi Note 10 Lite než nedávno recenzované Realme 6 Pro za 10 tisíc. To je sice daleko plynulejší a rychlejší, ale celkový dojem z telefonu je u Xiaomi o tři úrovni výš. Stejně tak v případě Galaxy A51, Redmi Note 9 Pro, TCL 10 Pro a podobně. Mi Note mezi těmito kousky vyhrává. 

Takže jestli nad Mi Notem 10 Lite přemýšlíte, tak vám ho mohu doporučit. Mějte na paměti ty menší mínusy a budete spokojeni. Nebo, a to bych udělal já, tech 11 tisíc už není moc daleko od 13 tisíc. Dva tisíce navíc za chvíli našetříte a já bych měl radši ten vyšší jas displeje a úžasné foťáky původního Mi Notu 10. Podle mě se to fakt vyplatí, pokud jsou fotoaparáty alespoň v tom 3 vašich priorit. Ten skok je obrovský. A kdo koupil v akci tenkrát Mi Note 10 za nějakých těch 11 tisíc, tak může být teď hrdý. Výborné rozhodnutí.  

Takže tak. Mi Note 10 Lite, za mě dost možná zatím nejlepší, nebo vzhledem k ceně nejvyváženější, telefon letošního roku. Co na tom, že na loňské budget vlajky v ledasčem ztrácí, počítá se letošek. A prosím nečekejte na recenzi Mi 10 Lite 5G pro porovnání. Tenhle telefon k nám přijde, ale bude jen pro operátory v omezenější míře. A pro zajímavost, Mi 10 Pro i Mi 10 už u nás skončilo. Už se prodávat nebudou a zároveň se i Mi 9 doprodává. Víte, co to znamená? Že právě Mi Note 10 a hned za ním Mi Note 10 Lite budou za chvíli těmi nejlepšími a nejvýhodnějšími Xiaomi na trhu. A i to stříbro je podle mě super.

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 204g
Výška 157mm
Šířka 74mm
Hloubka 9mm
Odolné (outdoor) Ne
Barva Bílá
Konfigurace karet Dual SIM

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 730G
Frekvence procesoru 2200MHz
2. Frekvence procesoru 1800MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 272125bodů
Grafický chip Adreno 618

Paměť

Uživatelská paměť 128GB
Paměťová karta Ne
Paměť RAM 6GB

Operační systém

Operační systém Android
Nadstavba MIUI
Verze OS Android 10 - MIUI 11

Baterie

Kapacita 5260mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení Ano, 30W
Podpora bezdrátového nabíjení Ne
Max. výkon drátového nabíjení 30W

Konektivita

Bezdrátové technologie WiFi; Bluetooth; Infraport; GPS; NFC; GLONASS; A-GPS; Galileo; BeiDou
Datové služby LTE (4G); UMTS/CDMA (3G); GPRS (2G)
Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) 2600 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 800 MHzMHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ano
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ano
Stereo reproduktory Ne
FM rádio Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Úhlopříčka displeje 6"
Rozlišení displeje 2340 x 1080bodů
Typ displeje AMOLED
Počet barev 16 milionů
Poměr velikosti displeje k tělu 91%
Tvar výřezu v displeji Kapka

Fotoaparát

Typy objektivů Širokoúhlý; Makro
Počet objektivů zadního fotoaparátu 4x
Počet objektivů předního fotoaparátu 1x
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.89
Rozlišení makro fotoaparátu 2Mpx
Clona makro fotoaparátu 2
Rozlišení hloubkového fotoaparátu 5Mpx
Clona hloubkového fotoaparátu 2
Stabilizace Bez stabilizace
Rozlišení předního fotoaparátu 16Mpx
Clona předního fotoaparátu f/2.48
Rozlišení videa 3840 × 2160 v 30FPS; 1920 x 1080 ve 120/60/30FPS; 1280 x 720 v 960/240/120/30FPS
Podporovaná rozlišení videa 2160p 30fps; 1080p 60fps; 1080p 30fps; 1080p 120fps
Zaostřování Hybridní laserové ostření; Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF)
Hlavní fotoaparát č. 2 8Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Ultraširokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 3 5Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Pro měření hloubky ostrosti
Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx
Typ fotoaparátu č. 4 makro
Clona č. 2 f/2.2
Clona č. 3 f/2.4
Clona č. 4 f/2.4
Funkce fotoaparátu Přisvětlovací dioda

Zabezpečení

Čtečka otisku prstů Ano

Navigace

Senzory Digitální kompas (magnetický senzor); Pohybový senzor (akcelerometr; G-senzor); Gyroskop
GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;
Geotagging Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Typ SIM nanoSIM
Podpora dvou SIM karet Ano
Notifikační dioda Ne

Obecné

Další funkce Čtečka otisků prstů v displeji; Rychlé nabíjení; Odemykání tváří
Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Duben 2020

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.