Recenze Xiaomi Mi 9T: Nejvýhodnější člen rodiny

Nejlepší poměr cena/výbava z řady Mi 9
  • 3,5mm jack
  • Velká baterie
  • Krásný vzhled
  • Hezký displej bez notche
  • Kvalitní soustava fotoaparátů
  • Oproti konkurenci slabší procesor
  • U 64GB obzvláště chybí microSD slot

Recenze produktu...

Xiaomi Mi 9T

85%
Baterie
85%
Design
85%
Fotoaparát
80%
Výkonnost
75%

Tak jste se konečně dočkali. Recenze na Redmi K20, v Evropě Xiaomi Mi 9T, je tady. Sami o tomhle telefonu asi víte spoustu informací a je vám jasné už podle specifikací, že bude super. A proto bude mít tahle recenze zase více protagonistů, abychom společně zjistili, který model Mi 9 je z této trojice ten nejlepší pro vás. 

Xiaomi Mi 9T

BATERIE Kapacita 4000mAh;
DISPLEJ Rozl. 2340 x 1080bodů; Typ AMOLED; Uhlopříčka 6,39";
FOTOAPARÁT Clona f/1.75; Hlavní fotoaparát 48Mpx; Hlavní fotoaparát č. 2 13Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx; Přední fotoaparát 20Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Ultraširokoúhlý; Typ fotoaparátu č. 3 Teleobjektiv;
KONEKTIVITA Konektor jack 3,5mm; NFC; Systémový konektor USB-C;
OP. SYSTÉM Android 9.0 (Pie) - MIUI 10;
PAMĚŤ RAM 6GB; Paměťová karta; Uživ. paměť 64GB;
VÝKON Antutu Benchmark 218625bodů; Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 730;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů V displeji;
Přejít do katalogu


Design a konstrukce

Mi 9T je telefonem, který je jednou nohou ve vlajkové třídě a druhou zase ve středí. V čem přesně je tento levnější telefon vlajkový? Inu, stačí se na něj jen podívat. Nádherné tělo z kovu a skla, které mi padne skvěle do dlaně a osobně si myslím, že je tohle konstrukčně doposud nejlepší a možná i nejhezčí Xiaomi. Tohle se mi trefilo do vkusu. Stejně jako v balení přidaný kryt, který je vážně parádní. Běžně takto skvělé kryty v balení nenajdete.

Samozřejmě tu není voděodolnost či bezdrátové nabíjení, avšak to nemá nikdo z konkurence. Důležitější je, že telefon působí překvapivě kompaktně. Není to rozhodně fyzicky drobeček a hmotnost není nejnižší, ale pocitově se zdá menší. Vyvážení a ergonomie jsou tu na jedničku. Stejně tak umístění tlačítek na boku. Zkrátka a dobře těžko popsat, jak skvěle telefon působí. Na první dojem bych možná i řekl, že působí dražším dojmem než původní Mi 9.


Displej a zvuk

Ta “vlajkovost” neplatí jen o zádech, ale samozřejmě také o displeji, který je tu tím hlavním. Velikost je stejná jako u Mi 9 či Zenfonu 6. Má zde 6,4 palců, Full HD+ rozlišení i AMOLED technologii. Oproti Zenfonu je však Mi 9T užší a má tenčí bradu, zatímco oproti dražšímu Mi 9 jsou displeje kvalitou v podstatě stejné. Mi 9T má jen nepatrně vyšší kontrast a jas. Avšak především tu není pochopitelně žádný notch.A žádný strach, o přední kamerku nepřijdete. Ta vám vždycky vyjede na povel, když jí budete potřebovat. Vzhledem k pomalejšímu vyjíždění je však odemykání obličejem dokonce ještě pomalejší než v případě Zenfonu 6, který musí překlopit celý modul duálního fotoaparátu. Radši tedy doporučím čtečku otisků prstů v displeji. Ta funguje zcela stejně rychle jako v původní Mi 9, jen pocitově tak o 20 % spolehlivější v rozeznání otisku.

Co se zvuku týče, máme tu pouze jediný reproduktor vespod konstrukce, avšak hudbu jsem z něj poslouchal radši než z původní Mi 9. Zvuk je o něco dynamičtější a udržuje si vyšší kvalitu i na maximální hlasitost, které je rovněž o něco vyšší. Zejména ale potěším majitele drátových sluchátek. Mi 9T nemá redukci z USB-C v balení, jelikož má vlastní 3,5mm jack, což je další funkce navíc oproti dražší Mi 9.


Hardware

Snapdragon 730 je velice silný procesor střední třídy a s 6 GB RAM a 64, nebo 128GB úložištěm tvoří velice dobrý hardware. Krom typických animací přechodů u ovládání gesta, se tu nesetkáte se sekání či s pomalými reakcemi. Pokud nebudete mít přímé srovnání, tak budete nad míru spokojení a přijde vám Mi 9T rychlé jako blázen.  Já ale to srovnání měl a Mi 9 otevírá o trošičku rychleji aplikace, ale především působí používání a animace lépe. Všechno je ještě plynulejší, mnohem rychlejší a telefon se díky tomu daleko příjemněji používá. Zkrátka ten obrovský rozdíl ve výkonu procesorů pocítíte i v systému, ale ještě jednou upozorňuji. Bez přímého srovnání nic nepoznáte a nebudete si stěžovat.

Dále baterie má 4000 mAh, takže vám zařízení vydrží i ty dva dny bez nutnosti zapojovat USB-C nabíječku. V konečném důsledku tak působí Mi 9T po všem, co jsem zatím napsal, jako méně výkonná a zároveň jinak lépe vybavená verze Mi 9. Pokud tedy pomineme výkon samozřejmě. Jen pro úplnost má ale Mi 9 stále co nabídnout, krom jiného fotoaparátu. Má lepší Duální GPS, tlačítko pro Google Asistenta či rychlé bezdrátové nabíjení.


Fotoaparát

Na papíře vypadají hlavní 48Mpx senzory o světelnosti f/1.75 (f/1.8) a bez optické stabilizace stejně. Ve skutečnost jde však o rozdílné senzory, kdy má v sobě Mi 9T nový senzor trochu nižší řady než původní Mi 9. Ale poznáte ten rozdíl? Upřímně, když fotky jen rychlé procházíte, nebo je máte vedle sebe zmenšené, tak nemáte většinou šanci poznat, která je, z kterého telefonu.

Mi 9T produkuje parádní fotky, avšak při bližší zkoumání a zoomování se už ukáží rozdíly. Je zde využito více processingu a fotky jsou občas softwarem více přiostřené a saturace barev je maličko vyšší. Celkově jde za dne ovšem vidět, že původní Mi 9 má lepší senzor. Máme tu více detailů, barvy jsou věrnějších a ostření je mnohem lepší. Situace se ovšem kupodivu obrací večer. I za tmy jsou fotky srovnatelné, přičemž Mi 9 má trochu prosvětlenější fotky, ale neporadí si moc dobře se světly.

Vždy první Mi 9T a poté Mi 9 - základ, zoom, širokoúhlý


To “Téčko” zvládá světla mnohem lépe, a proto bych mu dal přednost. Byť noční režim už zvládá lépe zase Mi 9. Je to holt jak na horské dráze. Celkově je hlavní snímač vyrovnaný. Teleobjektiv už hraje čistě ve prospěch původní Mi 9. Lepší ostření, věrnější podání barev a citelně větší množství detailů a celo plošná ostrost. Tady je to bez debat, ten 8Mpx senzor tu nestíhá.  

Těžká volba je to pak u širokoúhlého objektivu. Mi 9T má 13Mpx snímač s mnohem širším úhlem záběru, což u šíra logicky oceníte. Vejde se vám toho do záběru víc. Pořád jsou snímky po okrajích až moc měkké, jak bývá u Xiaomi zvykem, ale ukazuje se tu lepší dynamický rozsah a věrnější podání barev. Na focení scenérie a ve městě bych mu dal asi přednost. Jenomže, s Mi 9T nevyfotíte šírem detaily či obecně snímky na kratší vzdálenosti, jelikož tu je fixní ostření.

Mi 9 právě exceluje v širokoúhlých fotkách na bližší vzdálenosti a díky ostření jsou snímky ostré vždy tam, kde přesně chcete. Záleží tedy na vás, jestli byste rádi fotili šírem i jiné fotky než budovy a krajinky. Je to vesměs volba širší úhel záběru a věrnější barvy vs. ostření a větší univerzálnost. Většina běžných uživatelů podle mě ocení ten širší úhel záběru, jelikož moc lidí nenapadne fotit zajímavé detaily šírem, ale to je na vás.  A jednoznačný verdikt vám nepřinesu ani u videa. Pokud srovnáme 4K ve 30 FPS, tak má původní Mi 9 trochu lepší stabilizaci, méně šumu a obraz je o něco ostřejší a detailnější. Navíc přeostřování je krapet rychlejší, ale hlavně působí přirozeněji. Mi 9Tzaostřuje také rychle, ale skokově. Největší dilema je ovšem během pohybů. Mi 9 má pořád “ghosting” kolem objektů, kdy působí pojezdy trhaně. Mi 9T oproti tomu tento efekt má jen maličko a nevšimnete si jej tak snadno, takže působí obraz plynuleji. Mi 9 se však může tohoto efektu úplně zbavit, když přepnete natáčení na 4K při 60 FPS, což Mi 9T alespoň zatím neumí. Zkrátka jako na horské dráze. Něco je lepší tam, něco zase tam.

Jinak 20 Mpx kamerka je kvalitou snímků slušná, ale žádný zázrak to není, mechanismus funguje dobře, je testován stejně jako u OnePlus na 300 tisíc vysunutí a zatahuje se automaticky, když mobil upustíte. Samotné vysunutí a zasunutí je ovšem pomalejší a celá show doprovázena světélky a zvukovým efekty, což lze naštěstí vypnout. Ale musíte jít stupidně do hlavního nastavení, pak do dalšího nastavení a tam ještě do efektů fotoaparátů. Proč není tohle přímo ve fotoaplikaci?  

Ve zkratce je tedy fotoaparát v případě 48 Mpx vesměs vyrovnaný, v teleobjektivu vede rozhodně Mi 9 a šíro s videem je otázkou vaší volby, jak budete telefon využívat více právě vy. V každém případě se ale dokáže levnější Mi 9T zdatně rovnat a když budu srovnávat telefon s konkurenty od jiných značek pod nějakých 12 tisíc, tak je celkově skoro vždy výhodnější volbou. Především, když k foťákům přidáme i zbytek telefonů, dostáváme úžasný mix vlastností.


Software

Kolem softwaru toho moc nezmíním. Je zde stále Android 9.0 Pie pod masivní nadstavbou MUI 10 a oproti ostatním zařízením se nic nemění. Přidalo se jen navíc zastrčené hluboko v "Dalších nastaveních" pouze ovládání zvuků a blikání přední vyjíždějící kamerky, které má v sobě LED světýlka. Nechybí ani Always On či notifikační dioda zezhora vyjíždějící kamerka. Jinak je zde všechno při starém, takže spousta vlastních aplikací korm těch od Googlu, nespočet funkcí v nastavení a bezproblémový chod je jistotou.


Vyplatí se?

V současnosti můžete najít v Xiaomi Mi 9T za 9,5 či 10,5 tisíce korun, v závislosti na paměti, moderní a vážně nádherný telefon. Výkonu je dost, baterka je velká, NFC či 3,5mm jack tu je, krásný AMOLED displej bez notche a super fotoaparáty, které se dokáží v mnoha ohledech rovnat dražším telefonům. Abych to řekl jednoduše, za ty prachy si tu prostě není na co stěžovat. Všechnu je tu minimálně dobré, většinou spíše skvělé.  

Xiaomi tímhle kouskem sice zkomplikovalo určitě mnohým z vás výběr telefonu, ale dostali jsme super zařízení, kterého by byla škoda. Byť teď přichází také Honor 20, jenž se prodává nakonec jen za 9 990 korun namísto 12 až 13 tisíc, jak jsme původně čekali, a nabízí tedy vyšší výkon a rovněž velice lákavou výbavu.  

A pro všechny z vás, kteří určitě chtějí pouze a jen telefon řady Mi 9, jen teď už vážně neví přesně který model, tak tady je můj stručný návod. Chcete vážně hodně kompaktní zařízení? Mi 9 SE. Chcete všeobecně tu nejvýhodnější koupi? Pak berte právě Mi 9T. Tím pádem zbývá už jen Mi 9 pro ty, kteří chtějí nejvyšší možný výkon a ty, které oslovily ty rozdílné vlastnosti foťáku, které jsem zmiňoval. Zkrátka a jednoduše, chcete ten nejvýhodnější model Mi 9? Sáhněte po novém Mi 9T

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 191g
Výška 156mm
Šířka 74mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) Ne
Barva Černá

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 730
1. Frekvence procesoru 2200MHz
2. Frekvence procesoru 1800MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 218625bodů
Akcelerace grafiky Ano
Grafický chip Adreno 618

Paměť

Uživatelská paměť 64GB
Paměťová karta Ne
Paměť RAM 6GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 9.0 (Pie) - MIUI 10
Java Ne

Baterie

Kapacita 4000mAh
Typ baterie Li-Pol
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení Ano
Podpora bezdrátového nabíjení Ne

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) 700; 800; 850; 900; 1700; 1800; 1900; 2100; 2600MHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi Ano
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ano
Stereo reproduktory Ne
FM rádio Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Uhlopříčka 6"
Rozlišení 2340 x 1080bodů
Typ AMOLED
Počet barev 16,7 milionů
Jemnost 158bodů/cm2

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát 48Mpx
Hlavní fotoaparát č. 2 13Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Ultraširokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Teleobjektiv
Maximální rozlišení 4000 x 3000bodů
Clona f/1.75
Clona č. 2 f/2.4
Clona č. 3 f/2.4
Optická stabilizace (OIS) Ne
Blesk nebo přisvětlovací dioda Ano
Přední fotoaparát 20Mpx
Maximální rozlišení (přední) 5184 x 3880
Clona (přední) f/2.2
Blesk nebo přisvětlovací dioda (přední) Ne
Rozlíšení videa 3840× 2160bodů

Zabezpečení

Zámek klávesnice Ano
Automatický zámek klávesnice Ano
Rozpoznání obličeje Ano
Čtečka otisku prstů V displeji
Sken oční duhovky Ne

Navigace

GPS modul Ano
Geotagging Ano
Senzor polohy (Akcelometr) Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Senzor okolního světla (Light) Ano
Typ SIM nano SIM
Senzor přiblížení (Proximity) Ano
Podpora dvou SIM karet Ano
Notifikační dioda Ano
Vestavěná svítilna Ano

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Červen 2019

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.