Po loňském failu jménem Mi 10 se musí vlajky od Xiaomi pořádně snažit a na první pohled se zdá, že nás opravdu čeká letos něco speciálního. A ano, Mi 11 je opravdu speciální vlajkový telefon. Jen si nejsem jistý, jestli v tom nejlepším slova smyslu. Přijde mi totiž nesmírně rozporuplný a ostatně dosud ani nevím, jaký názor si na něj udělat.
BATERIE | Kapacita 4600mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 50W; Max. výkon drátového nabíjení 55W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 3200 × 1440bodů; Typ displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.81"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx; Rozl. makro fotoaparátu 5Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 13Mpx; Stabilizace Optická; |
KONEKTIVITA | Bezdrátové technologie Bluetooth; GPS; NFC; WiFi; ; Infračervený port; NFC; Stereo reproduktory; Systémový konektor USB-C; Verze bluetooth 5.2; A2DP; aptX Adaptive; aptX HD; LE; ; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba MIUI 12; Android 11; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcom Snapdragon 888; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů V displeji; |
Jsou tři oblasti, ve kterých Mi 11 podle mě naprosto exceluje – konstrukce, výkon a displej. Vím, že ten design nebude každému po chuti, před testováním jsem taky nebyl fanouškem na základě všech reklamních fotek a videí. Naživo je dokonce ten unikátní modul fotoaparátů daleko větší než na fotkách, což mě překvapilo. Na druhou stranu je to telefon, který vybočuje z davu, a jakmile jsem jej delší dobu používal, tak se můj názor změnil.
Tvary zařízení jsou nesmírně pohodlné a matné barevné sklo je nádherné. Těžiště je až moc nahoře u foťáků, ale není to nic hrozného. V ruce se drží přístroj velice pohodlně. I ten design se mi po pár dnech vyloženě zalíbil. Podle mě je Mi 11 naživo skutečně krásný telefon. Jen ta matná záda se celkem rychle zapatlají a rozhodně bych ocenil hrubší povrch. Takhle je telefon pořád moc kluzký.
Nicméně zpracování je super. Mi 11 působí opět ještě více jako pravá vlajková loď. Tedy přímo luxusně. Pocit z hardwaru je špičkový, jak by měl být a stejně tak pocit z používání. Snapdragon 888 s 8 GB RAM rozhýbal MIUI 12 náramně. Až na Genshin Impact si zahrajete jakoukoli hru na maximální detaily v 60 FPS a celkově je otevírání aplikací a běh prostředí bleskový. Přičemž se během hraní telefon ani po delší době kupodivu extra nezahříval. Vážně dobrá práce v oblasti optimalizace výkonu a chlazení.
To vše se pak promítá také na plynulých animacích díky fantastickému lehce zaoblenému 6,81palcovému AMOLED displeji. To je i na mě už moc velká úhlopříčka, ale musím uznat, že telefon nepůsobí tak obřím dojmem, jak bych podle čísel čekal. Displej je nádherný, krásné barvy, 120Hz a odezva na dotyk 480Hz je kupodivu znát. Telefon vážně reaguje rychleji, což pocítíte hlavně při hraní.
Navíc MIUI na tomto displeji vypadá skvěle, jelikož je prostředí prošpikované animacemi. Nadstavba si s tak dobrým 120Hz panelem nádherně rozumí. Nemluvě o naprosto detailních manuálních úpravách zobrazení displeje a kalibrace podle různých barevných škál. Ještě jsem ani nezmínil, že to vše běží v Quad HD rozlišení, krytí zajišťuje Gorillas Glass Victus a maximální jas činí při přehrávání určitého obsahu, třeba HDR video, až 1500 nitů. Byť obecně celá obrazovka běží plošně max na něco málo přes 900 nitů. Minimální jas kolem 2 nitů je večer prostě úžasný.
Už ten fantastický displej je však zároveň náznakem prvních nedostatků Mi 11. Sice to není šetřivá LTPO technologie, ale Xiaomi slibovalo alespoň měnící se frekvenci mezi 30, 60, 90 a 120 Hz podle potřeby. To se však zatím neděje. Možná to přijde s aktualizací na MIUI 12.5, která přinese spoustu optimalizací a změn, na které se těším. Prozatím jede telefon většinou na 120 Hz vesměs u videí, když nic neděláte skočí na 60 Hz. Dokonce i Always On podle všeho běží ve 120 Hz. Proč?
To vše má za následek větší spotřebu energie. Přihoďte k tomu Quad HD rozlišení, a i bez Always On vyžahne telefon v maximálním rozlišení a ve 120Hz režimu baterii jako nic. Potom mě těch lehce nižších 4600 mAh občas ani nedostalo v noci domů. Stačí málo a hned je z Mi 11 jednodenní telefon. Proto jsem zapnul raději Full HD, kdy jsem nepocítil extra rozdíl v kvalitě obrazu, ale výdrž byla hned znatelně lepší.
foto: Techarena.cz
Najednou jsem se dostal s lehčím používáním skoro na dva dny a většinou jsem dával snadno den a půl. Quad HD tedy moc nedoporučuji, na to není telefon úplně stavěn. Což je podle mě typická ukázka přístupu Xiaomi tlačit vše hrubou silou nebo parametry, ale bez nuance. Právě proto je ten displej sice fantastický, ale žere neskutečně moc energie.
Všechno je tak nějak na sílu. 55W nabíjení drátem s nabíječkou z balení je hodně rychlé. Avšak nezkoušejte během nabíjení hrát náročnější hry nebo dělat benchmark. Potom mobil neskutečně žhaví. 50W bezdrátové nabíjení je taky super, ale to nemám jak vyzkoušet a 10W reverzní bezdrátové funguje.
Čtečka otisků prstů v displeji je velice spolehlivá a pohodlně umístěná. Není ale rozhodně nejrychlejší. Hlavně, že bude umět v budoucnu měřit tep srdce, ale aby byla rychlejší, to ne. Haptická odezva je hodně dobrá, ale měla by být přesnější, jestli chce Xiaomi konkurovat ostatním. Zvuk ze stereo reproduktorů Harman/Kardon je skvělý, ale oproti Mi 10 je krapet horší. Citelně mi chybí basy a výšky umí při maximální hlasitosti občas zatahat za uši.
Mi 11 má drtivou většinu funkcí, které byste od drahé vlajky čekali. Ale často nejsou ty funkce zcela dotažené a něco jim chybí. Takový je ostatně celý telefon, zkrátka mu pořád něco chybí. Je si vezměte ty fotoaparáty. Hlavní 108Mpx fotoaparát je v podstatě stejný jako loni. Ale má horší světelnost a dělá stále 27Mpx snímky.
S ním ale problém nemám. Spousta detailů, barvy a celkové zpracování fotky je až nečekaně věrné. Šum je držen na uzdě, nebojí se stínů a dynamický rozsah je podle mě tak akorát. Jelikož se nespojuje devět pixelů do jednoho, ale jen čtyři, tak není tak úžasný jako u jiných vlajek se 108Mpx senzorem. Ani HDR není tak efektivní, ale za mě je to dobře. Občas se to u některých telefonů totiž s tím HDR přehání a fotka pak vypadá uměle. Tady ne.
Mi 11 má podle mě zpracování fotografií přirozeně vyvážené (oproti jiným), avšak jen do tehdy, když jde vše podle plánu. Největším problémem fotoaparátu je totiž spolehlivost. Občas dostanete podprůměrnou fotku, sem tam HDR vůbec nefunguje, snímek je měkčí nebo ostření zazmatkuje. Nemluvě o faktu, že jsou tu takové blbosti jako třeba dva noční režimy.
Ano, Xiaomi chtělo napodobit Apple a vložit automatický noční režim, který se zapne sám dle potřeby. Ten je v základu zapnut, ale telefon vám nikdy ikonkou neřekne, že je zrovna zapnutý. Většinou tedy první fotku večer pokazíte, protože čekáte rychlou spoušť, hnete telefonem a fotka je rozmazaná, protože jste nevěděli o nočním režimu.
Druhou věcí je, že telefon používá krátký expoziční čas, takže výsledek není většinou o moc lepší než z automatiky. Pro světlejší fotku musíte jít pořád do manuálního nočního režimu, který je až nečekaně povedený pro hlavní i širokoúhlý fotoaparát. Fotky jsou světlejší, detailnější a přirozenější než jinde. Takže jsem vypnul automatický noční režim k ničemu a vždy zapínal ručně ten běžný. Zkrátka další věc, u které si Xiaomi řeklo: „to taky chceme“, ale funkci už nedomyslelo.
foto: Nejlepší možný příklad porovnání nočních režimů
Dále 13Mpx širokoúhlý snímač vytváří občas tmavší studené fotky. Třeba na této fotce zmizel kompletně detail ve stromech, ale zase je u něj konečně noční režim. Většinou je to za dne velice obstojný foťák. Řekl bych, že je na úrovni šíra v iPhonu 12, jen s horším HDR. Teleobjektiv bohužel úplně chybí a Xiaomi nabízí jen tlačítko pro 2x digitální zoom, kterému chybí detaily, opět je často až moc tmavý a celkově prostě nepočítejte s pěknými fotkami. Natož když se dostáváme na 5x, 10x či až 30x násobný zoom.
Video je pak naprostý zmatek. Záběry ve 4K vypadají vážně dobře a stabilizace je skvělá, to ano. Avšak jakmile chcete začít video používat, tak nevíte, co dělat. 4K můžete natáčet ve 30 i 60 FPS bez HDR. Pokud zapnete HDR, dostanete jen 30 FPS a navíc jsem si všiml, že občas obraz s HDR divně bíle problikne. Pokud zapnete dále lepší stabilizaci, dostanete pouze Full HD v 30 FPS bez HDR a horší kvalitu obrazu. To samé platí pro ještě lepší stabilizaci. Ano, jsou tu tři stupně stabilizace a obě kvalitu videa dost zhorší. 8K je pořád upscalované 6K video ve 30 či 24 FPS. V nastavení je ještě další HDR10+ režim. Ten funguje ve všech režimech a zároveň s ním můžete zapnout navrch ještě to základní HDR. No není to bordel?
Noční fotografie - vždy je nejdříve automatika a poté noční režim
A to jsem ještě nezmínil třeba režim Superměsíc, se kterým dostanete fotky Měsíce jako u Samsungu či Huawei. Kvalita sice není tak dobrá, ale Xiaomi vám dá filtry a různé grafiky, které si můžete přes Měsíc dát. Pak je tu režim filmových efektů, kde je spousta zbytečných triků, které podle mě za rok zase zmizí, jelikož je drtivá většina lidí nikdy nepoužije.
A kdo sakra rozhoduje, který režim bude ve spodním menu a který v horním? No a na závěr 5Mpx makro s ostřením je hodně fajn, pořád jedno z nejlepších na trhu a přední 20Mpx kamerka je upřímně na vlajku celkem podprůměrná fotkami i videem (maximálně ve Full HD). Xiaomi se zkrátka radši soustředilo na to, aby nacpalo do telefonu co nejvíce režimů, výsledkem je ale jenom soustava fotoaparátů, která celkově stále neodpovídá dané cenovce.
Ještě bych rád zmínil software. Je tu stále MIUI 12 a ne nové MIUI 12.5, které má přinést spoustu vylepšení. Tahle nadstavba není můj šálek kávy, ale oceňuji, jak obrovské množství možností Mi 11 má. Úpravu zobrazení displeje a kalibraci jsem už zmiňoval. Stejně tak jsou zde možnosti úprav velikosti oblasti zaobleného displeje, kde telefon nemá rozpoznávat dotyky.
A pořád jsou tu věci jako úpravy všech možných animací prostředí, jas má speciální slider pro noční režim s filtrem modrého světla, což je velice chytré. Je tu miliarda gest, různé AI možnosti vylepšení obrazu a upscalování. Dokonce můžete večer snížit i jas čtečky otisků prstů. Je toho vážně tuna a kupodivu se v těch možnostech neztrácím. MIUI vás do ničeho z toho nenutí, je jen na vás, abyste si vše našli.
Nastavení by mohlo být lépe rozvržené, ale celkově nemám s prostředím zas tak velký problém. Mně funguje vše skvěle a vzhled a funkce jsou otázkou osobních preferencí. Jen tedy zmíním, že jsem tu narazil na bug, kdy se text občas úplně nevejde do notifikace. A v Galerii neustále vidíte do hnusné dočítání plného rozlišení a detailů u fotek. Tohle nemá u vlajky co dělat.
Nechci vám tady lhát, testování Mi 11 jsem si užil. Vážně moc rád jsem telefon používal. S Full HD rozlišením byla výdrž skvělá, na displej byla radost se dívat, odezva systému a jeho rychlost či plynulost byla taky báječná. Zvuk z telefonu byl při sledování Netflixu hodně fajn, výkon mi nikdy nechyběl a z hlavního foťáku jsem dostal řadu vážně moc pěkných a věrných fotek.
Zkrátka mě během testování opravdu nic vyloženě neštvalo. A navíc je to podle mě doposud vizuálně jeden z nejzajímavějších telefonů letošního roku. Prostě má něco do sebe. Jak jsem tu ale zmiňoval i ty nedostatky, tak všechno jednou začne blednout, v tomto případě stačí zjistit cenu telefonu. Mi 11 je v Česku oficiálně prozatím pouze ve 256GB verzi za 21 499 korun, to je zkrátka moc.
Ostatně, když chcete to plné Quad HD rozlišení se 120 Hz nebo Always On funkci, tak je výdrž otřesná. Čtečka otisků by mohla být rychlejší, zvuk je pocitově horší než loni, stále chybí voděodolnost, pořád je tu jen jeden slot na jednu SIMku, širokoúhlý foťák ustavičně zaostává, selfie kamera je podprůměr, makro je fajn, ale... kde je sakra teleobjektiv? Plus spousta bugu nebo zmatek s videem.
Mi 11 je skvělý telefon, avšak je dražší, než by měl být. Opět se tedy opakuje loňská situace s Mi 10. Za plnou cenu vám zkrátka nemůžu teď s čistým svědomím doporučit Mi 11, když můžete mnohem levněji sehnat často v akcích celkově mnohem lepší Galaxy S21. Případně je teď dokonce levnější třeba takové OnePlus 8 Pro a brzy přijde za podobnou cenu i základní OnePlus 9.
Nedostanete sice tak velké úložiště, ale dostanete celkově vyváženější telefony. Až klesne zase cena Mi 11 třeba na nějakých 18 tisíc korun a míň, nebo když na něj za pár měsíců hodí Xiaomi nějakou akci, tak to bude výborný telefon hoden velkého doporučení. Vážně je mi sympatický, ale pokud hledáte novou vlajku hned teď, tak vezměte něco jiného. Já bych nyní do Mi 11 úplně nešel.
A jelikož tohle video uvidí určitě řada majitelů Mi 9 tak, ano, Mi 11 je lepší, mnohem lepší telefon a ano, určitě bych upgradoval. Ale zase... až když bude nižší cena... tato přehnaně sebevědomá cena kazí jinak bezva telefon. Prostě Xiaomi... hlavně, že dostaneme v květnu Mi 11 Ultra s cenou kolem 30 litrů, ale Mi 11 Pro, což vypadá jako ta nejvyváženější pravá vlajka, jakou zatím Xiaomi ukázalo, u nás samozřejmě nebude.
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 196g |
Výška | 164mm |
Šířka | 74mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ne |
Barva | Modrá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Typ procesoru | Qualcom Snapdragon 888 |
Frekvence procesoru | 2840MHz |
2. Frekvence procesoru | 1800MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 660 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Nadstavba | MIUI 12 |
Verze OS | Android 11 |
Kapacita | 4600mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 55W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 50W |
Doba nabíjení na 50 % | 45min. |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Konektory | USB-C; |
Pásma 4G (LTE) | 2600 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 800 MHzMHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;aptX Adaptive;aptX HD;LE; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 3200 × 1440bodů |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 91% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;makro;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 108Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.85 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 13Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.4 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 5Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/2.4 |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 20Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení videa | 7680 × 4320 (8K Ultra HD) |
Podporovaná rozlišení videa | 1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 30 FPS;7680 x 4320 / 60 FPS; |
Zaostřování | Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF) |
Funkce fotoaparátu | Přisvětlovací dioda |
Čtečka otisku prstů | V displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nano SIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Další funkce | Rychlé nabíjení |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Únor 2021 |
![]() |
Hurámobil.cz | 21 490 Kč |
MP.cz | od 19 990 Kč | |
CZC.cz | od 19 990 Kč |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.