Při pohledu na parametry a design Mi 10T Lite vám může tento telefon přijít známý. Už jsme ho tu v podstatě jednou měli. To však telefonu nijak neubližuje. Je to nepochybně nejlepší 5G zařízení střední třídy a dost možná i nejrychlejší telefon své třídy.
Reklama
Konstrukce a zpracování
Už ten design bude určitě spoustě z vás povědomý, až si člověk říká, “POCOm” to jen ten telefon má. Záda jsou vyrobena ze skla, zatímco rám je plastový. Výsledkem je velice povedený telefon, který se i přes svou velikost pohodlně drží. Byť barva testovaného modelu není nic extra, tak se mi líbí, že při detailnějším prozkoumání zjistíte, že pod sklem je kruhový vzorek. Od fotoaparátů vedou přes celý telefon kružnice, které připomínají ikonické ZEN kruhy od ASUSU z broušeného hliníku.
Zrovna tento prvek bych ovšem ocenil mnohem víc zvýrazněný. Vypadá to totiž hezky, ale takto se musíte dívat na telefon doslova z pěti centimetrů. Jinak nemáte šanci si všimnout, což je škoda. I když ono by asi nešlo ani tak nic vidět, jelikož tohle sklo se neskutečně snadno zapatlá. Telefon je neustále špinavý a vystupující fotoaparát u sebe shromažďuje prach a nečistoty.
Mimochodem ten modul fotoaparátů se mi taky moc nezamlouvá. To dvojité vystoupnutí z těla je zvláštní. Kdyby byly foťáky zapuštěny v kruhovém modulu a černá vyplňovala celý jeho obvod, tak by to bylo fajn. Tohle byl zkrátka pokus o originalitu a dle mého názoru se moc nepovedl, ale to je věc vkusu a ten máme každý pochopitelně jiný. Telefon není určitě ošklivý a opravdu oceňuji, že není nudný. I když možná s tou originalitou jsem to trošku už přehnal. Vždyť je každému jasné, že telefon vzhledově zapadá více mezi telefony Poco než mezi telefony Xiaomi.
Displej a hardware
Což má svůj důvod. Ono to totiž je Poco X3, od displeje, přes hardware, až po fotoaparáty. Začneme tím 6,67palcovým IPS displejem s Full HD rozlišením, 120 Hz a průstřelem pro přední kamerku uprostřed čela. Od Poca se tedy nic nezměnilo, ale takto zpětně mám pro tento panel mnohem větší uznání. Za tu dobu jsem viděl ve střední třídě více nových 90 i 120Hz displejů a tenhle je podle mě mezi nimi nejlepší.
Barvy jsou živé, kontrast dobrý, maximální jas stačí na dobrou čitelnost za dne. Plusem jsou celkem dost tenké rámečky. Na 120Hz panel střední třídy, je tenhle vážně asi nejlepší svého druhu. Stejně tak zaslouží pochvalu čtečka otisků prstů na boku, která po letmém dotyku rychle a spolehlivě přístroj rozsvítí. Rychlost není úplně na úrovni Realme, ale je velice blízko.
Potěší také stereo reproduktory z Poca, které hrají úplně stejně. Za vyšší cenu bych sice chtěl trochu hlasitější horní reproduktor, aby byl lepší prostorový efekt, ale pořád dostanete bezva zvuk. A nechybí ani ten jack pro sluchátka. Vzhledem k základu telefonu, v podobě Poco X3, vás asi nepřekvapí ani hybridní slot pro microSD kartu, 6 GB RAM, 64/128GB úložiště, rychlé 33W nabíjení nebo dobrý vibrační motorek. I když zrovna ten není úplně stejný jako v Pocu, to ho má ještě o něco lepší.
Jsou tu ovšem dvě oblasti, ve kterých se Mi 10T Lite liší od Poca ještě výrazněji. První je procesor, kdy Mi 10T používá nový Snapdragon 750. Ten není o moc výkonnější, ale díky němu zvládá už telefon 5G. A to jsem chytal skutečně velice spolehlivě na místech. S tím tedy nemám žádný problém. Přínos 5G v současnosti je velice diskutabilní, podle mě bude ještě dlouho na našem území z praktického hlediska k ničemu, ale pokud si plánujete nechat telefon dlouho, tak se bude do budoucna 5G hodit.
Tento procesor dohromady s tím 120Hz displejem také poskytuje jeden z nejrychlejších zážitků z používání. Telefon krásně běží a plynulost mu také nechybí. Avšak čím dál tím víc narážím na problém jménem MIUI 12. Zaprvé je tu opět nespočetně předinstalovaného balastu a po zkušenostech z rovněž čínským Realme, mě už začínají unavovat reklamy, které musíte během úvodního nastavení či poté v systému všude vypínat.
Největšími rozdíly oproti Poco X3 jsou procesor a baterie
Stejně tak mě nebaví ty hlouposti jako aplikace pro zvyšování rychlosti, čističe paměti a podobná placeba. Ano, jsou to z velké části placeba. Za pár minut používání je telefon tam, kde byl před čistěním. Naopak namísto zrychlení je pro “zrychlení” a promazání telefon občas zaškubal a musel jsem čekat zhruba tak den, než běžel zase stoprocentně krásně plynule. Tyhle nástroje jsou prostě dávno zbytečné.
Přijde mi, že Xiaomi se postupně zlepšovalo, MIUI začínalo být vážně dobré a s verzí 12 se to pomalu zase vrací zpět. Po zkušenostech s Realme UI v téměř totožně vybaveném telefonu mě to všechno zkrátka bije do očí o něco více. Snad to vyžehlí Android 11 nebo MIUI 13. Musím ale velice důrazně upozornit, že z té rychlosti a všeobecného fungování Mi 10T Lite bude každý odvařen. Proti tomu nemohu nic říct.
No a tou druhou oblastí, kde poznáte nějakou změnu, je baterie. 4820 mAh je dost a když jsem telefonu nedával moc zabrat, tak jsem vydržel dva dny. Při běžném používání to pak byl tak den a tři čtvrtě. To je pořád výborná výdrž o baterii se rozhodně nemusíte bát. Jen musím opět zmínit, že to původní Poco s větší baterkou vydrží o něco déle.
Reklama
Fotoaparáty
Pokud jde o fotoaparáty, tak na první pohled nepoznáte změnu od drtivé většiny telefonů střední třídy. 64Mpx hlavní senzor je úplně stejný jako u spousty dalších Xiaomi a fotí úplně stejně, tedy velice dobře. Lepší hlavní snímač ve střední třídě asi nenajdete. Jen večer pořád pokulhává svým nočním režimem, který se zkrátka odmítá zlepšit a moc uživateli nepomáhá. Snaží se, ale jen malinko, hlavně krotí silnější zdroje světla. Na druhou stranu jsem byl překvapen, že se noční režim přidal nově také k 8Mpx širokoúhlému fotoaparátu.
I zde jsou občas rozdíly poznat jen těžko, ale co, každé zlepšení vítám. Realme má pořád agresivnější noční režim, což se mu často vyplácí, jelikož je fotka vážně světlejší. Kvalita snímku je však vyšší u Xiaomi a stejně tak si vede Mi 10T lépe u šíra i za dne. Má lepší podání barev a více detailů. Avšak proti 13Mpx širokoúhlému foťáku v Poco X3 už nové Mi 10T Lite trochu zaostává. Moc rád bych viděl, co by udělal ten noční režim u šíra v Pocu. Snad ho aktualizací získá.
Zbylé dva 2Mpx senzory slouží poté pro makro a rozmazání pozadí, takže jsou zde jen na oko, do počtu. Video až ve 4K má poté ucházející elektronickou stabilizaci a ostření funguje skvěle. Obraz je pak trochu měkčí, ale zase se mi líbí barvy. Video je takový průměr. Stejně jako přední 16Mpx kamerka.
Reklama
Vyplatí se?
Závěrem vás musím ujistit, že Mi 10T Lite je za 8 tisíc či 9 tisíc korun, v závislosti na verzi, výborný telefon. Když stojí sám o sobě, tak je to jasný vrchol střední třídy a nejlepší 5G telefon střední třídy celkově. Kombinace hardwaru, displeje, konstrukce a fotoaparátů je skvělá. Pokud si jej koupíte, tak budete zaručeně spokojení. Ano, některé ty neduhy v oblasti softwaru tu stále jsou, ale to se dá snadno přehlédnout a pokud nemáte přímé srovnání, tak budete zaručeně telefonem ohromeni.
Očividnému souboji se ale nemohu vyhýbat. Je tu stále levnější Poco X3 NFC, a to si rozhodně nenechá nic líbit. Rozdílů mezi telefony je více, ale ty výraznější jsou podle mě vesměs jen tři - konstrukce, procesor a baterie. Mi 10T má záda ze skla, Poco z plastu. Mi 10T má do budoucna 5G díky svému procesoru, ale Poco zase větší baterii s delší výdrží. A zbytek je prakticky totožný. Poco má sice ještě o něco lepší širokoúhlý foťák, ale to je maličkost.
Buď chcete tedy 5G a honosnější materiály v podobě Mi 10T Lite, nebo raději tisícovku či dvě ušetříte a vezmete lepší výdrž baterie ve 4G Pocu X3. Volba je to vesměs velice jednoduchá a záleží jen na vás. Telefony jsou to skvělé oba a oba si zaslouží mé doporučení. Osobně bych ve finále asi stále sáhl po Pocu X3, ale je zde ta osobní preference, o níž už jsem mluvil. Podle mě je super, že máme nyní ve střední třídě tak skvělé telefony, že vedle nešlápnete prakticky s žádným a Xiaomi se drží zcela očividně železnou pěstí na úplné špici. Ať už pod svým vlastním jménem, pod označením Redmi nebo Poco.