Recenze Xiaomi Mi 10: Odsouzeno k zapomnění?

Na svého předchůdce nemá
  • Krásný 90Hz displej
  • Kvalitní stereo reproduktory
  • Dobrá výdrž baterie
  • Rychlé drátové i bezdrátové nabíjení
  • Vysoký výkon
  • Fotoaparáty zaostávají
  • Chybí teleobjektiv
  • Nemá voděodolnost
  • Pouze Single SIM

Recenze produktu...

Xiaomi Mi 10

70%
Baterie
90%
Design
80%
Fotoaparát
65%
Výkonnost
90%

Spousta z vás ví, že od vydání Xiaomi Mi 9 byl tenhle telefon vesměs můj hlavní stroj. Vždycky když jsem něco netestoval, měl jsem v kapse Mi 9. V tomhle telefonu strávila moje SIMka za poslední rok zdaleka nejvíce času. Dodnes mám tento telefon moc rád. Nyní se však nabízí otázka. Když je tu teď Mi 10, vyplatí se upgrade? Nebo ještě jinak, vyplatí se Mi 10 sama o sobě? 

Xiaomi Mi 10

BATERIE Kapacita 4780mAh; Podpora bezdrátového nabíjení 30W; Podpora rychlonabíjení 30W;
DISPLEJ Rozl. displeje 2340 x 1080bodů; Typ displeje superAMOLED; Úhlopříčka displeje 6.67";
FOTOAPARÁT Hlavní fotoaparát č. 2 13Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 2Mpx; Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 20Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Ultraširokoúhlý; Typ fotoaparátu č. 3 makro; Typ fotoaparátu č. 4 pro měření hloubky ostrosti;
KONEKTIVITA Stereo reproduktory;
OP. SYSTÉM Android 10 - MIUI 11;
PAMĚŤ RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB;
VÝKON Antutu Benchmark 578935bodů; Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 865;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování

Konstrukci nechci sáhodlouze popisovat. Je to sendvič ze skla a kovového rámu. Zmíním jen, že tlačítko navíc z Mi 9 nalevo je pryč, vlajková voděodolnost chybí a to, nechci říct matné, jelikož je na omak kluzké, takže "kalné" zadní sklo se neuvěřitelně snadno zašpiní. Bez krytu se nevyhnete leštění každých pár minut. Plus je telefon neskutečně kluzký. A na mě až moc veliký, avšak k tomu se vrátím až u displeje. Tady ještě zmíním, že se dost vylepšily vibrace. Není to úžasná haptická odezva jako u iPhonů, Pixelů či OnePlus, ale je mnohem lepší než loni.


Displej a zvuk

6,67palcový AMOLED displej vypadá hezky. Není to extra třída, ale Full HD+ rozlišení stačí, jas je velice vysoký, zaoblené boky se někomu líbí, zatímco jinému ne, průstřel pro přední kamerku je malý a těch 90 Hz vždycky vítám s otevřenou náručí. Je to jednoduše vlajkový panel. I ta čtečka otisků prstů v něm je opět o něco lepší než u Mi 9, byť není ani zdaleka tak dobrá jako v P40 Pro nebo OnePlus. 

Osobně mi zkrátka jen vadí ta velikost. Tohle už je moc. Obzvlášť když na telefon hodíte kryt, což je vzhledem k velkému a kluzkému tělu pravděpodobné. Milerád jsem se vracel na 6,4palcovou Mi 9. Větší telefon jak 6,5palců pro mě fakt ne. A když už jsem tak nějak probral obraz, tak vezmu i zvuk. U Mi 10 mají stereo reproduktory symetricky každý svoji mřížku a zvuk je super. Znám hlasitější telefony, ale kvalita je vlajková. 

Jen mi vadí umístění reproduktorů. Když chci hrát nebo sledovat video, tak osobně otáčím telefon vždy asi jako většina, přední kamerkou doleva. Jenomže, při hrání si tak u Mi 10 ty repráky zakryjete. Musíte si zvyknout telefon otáčet na druhou stranu, ale je vážně nepříjemné držet telefon vesměs za foťáky. To v Xiaomi vážně nikdo nezkusil na tomhle telefonu hrát? 


Hardware

K čemu výhrady nemám je rychlost. Snapdragon 865 a 8 GB RAM v kombinaci s 90Hz displejem je balzám na duši. Všechno je rychlé a plynulé, avšak právě ten displej dělá největší rozdíl. Oproti Mi 9 jsem necítil v běžném používání tak moc rozdíl v hrubém výkonu. Mnohem víc dělá těch 90 Hz. Mimochodem MIUI automaticky přepíná mezi 90 a 60 Hz podle používané aplikace. Když zapnete třeba YouTube či Netflix, tak se přepne na 60, jelikož u videa těch 90 Hz není potřeba. 

OnePlus to řeší ještě chytřeji, kdy software pozná, jestli se nedíváte třeba v prohlížeči na full screen video, jestli jste už delší dobu nescrollovali a tak dále. Upravuje frekvenci mnohem chytřeji, čímž šetří energii. Na druhou stranu, těch 4780 mAh u Xiaomi je hodně a telefon mi snadno vydržel i s 90 Hz den a půl používání, kdy jsme se nemusel nijak omezovat. Pokud se přepnete na 60 Hz, můžete to dotáhnout i na ty dva dny. A pořád je tu také 30W drátové i bezdrátové nabíjení. Případně také reverzní. Jen hodně štěstí s hledáním té 30W bezdrátové nabíječky. 

Ale dovolte mi se ještě vrátit na chvilinku k systému. Všechno běží většinou parádně svižně, ale občas jsem narazil na zvláštní chování. Tak třeba Google na domovské obrazovce se pravidelně škube jako blázen a někdy mi telefon hodil hlášku o padání aplikace, kterou jsem zrovna ani nepoužíval. 


Fotoaparáty

Hlavní 108Mpx senzor je vzatý vesměs z Mi Note 10, avšak zde nevzniká spojováním 4 pixelu 27Mpx fotka, ale 25Mpx fotka. Nicméně, nechybí optická stabilizace a světelnost f/1.69. Dle všech předpokladů, dělá tento snímač nádherné fotky. Rozhodně vlajkové. Snímky mají velké množství detailů, dynamický rozsah je výborný a barvy jsou letos trochu saturovanější, ale jen decentně, aby vypadala fotka pro většinu publika lépe. Pochopitelně i večer si vede tento senzor dost dobře, přičemž noční režim zesvětlí scénu jen maličko, spíše jen zkrotí světla. Magie jako u Huawei, Pixelů, Samsungu či iPhonů se nekoná. 

Avšak mám s tímhle senzorem problém, na který si stěžuje pravidelně slavný Marques Brownlee a mně to přišlo vždycky jako blbost. Až doteď. Víte, tenhle senzor je fyzicky obrovský a až u tohoto telefonu mi došlo, že to začíná být možná i problém. Optika v telefonech totiž už fyzicky takovému senzoru nestačí a světelnost f/1.69 je moc. Výsledkem je příliš výrazná hloubka ostrosti, která je sice zpracováním velice hezká, i když ne tak úžasná jako u Huawei P40 Pro, avšak rozmaže u fotek bližších objektů i to, co nechcete. Třeba u fotky růžově rozkvetlé větvičky v galerii. Chtěl jsem mít větev logicky celou ostrou, ale Xiaomi zaostřit jen na střed a od něj už začíná vše mazat samotný senzor. Tohle není portrétní režim. To samé se děje i ve videu, kde je přirozený bokeh také krásný, ale je to až moc, takže není vidět zcela ostře to, co chcete, pokud jste blíže u objektu.  

- hlavní fotoaparát, 2x zoom, širokoúhlý

Tady by se teď hodila proměnlivá clona, která byla sice zbytečná u Galaxy S9 a podobně, ale u takto obřího senzoru by pomohla krotit to přirozené rozostření pozadí. To ale není vada Xiaomi, to je vlastnost těchto senzorů, takže to neberte jako mínus. Jen chci varovat, aby si někdo nemyslel, že telefon špatně ostří. I když ostřící vzdálenost už mínus je. Na kratší vzdálenost občas telefon zazmatkuje a výsledkem neostré fotka. Zatímco s Xiaomi Mi 9 jsem se dostal ještě blíž a dostal krásně detailní ostrou fotku a ten samí příběh je to u 2x zoomu, kdy si teleobjektiv Mi 9 poradil mnohem lépe než digitální výřez z Mi 10. 

A ano, digitální výřez. Chybí teleobjektiv. To je v říší vlajkových Androidu obzvláště letos už celkem problém. Vezmu to ovšem z pohledu iPhonu 11. Ten má alespoň ten super širokoúhlý foťák, co tady? Tady dostanete podprůměrný 13Mpx širokoúhlý foťák. Na vlajku tohle vážně nestačí. Za dne jsou fotky v pořádku, nic extra, dynamický rozsah by to chtělo lepší, kraje jsou až moc měkké, ale stačí to. Jakmile se však světlo začne horšit, dokáže tenhle telefon produkovat někdy fotky, za které by se styděla i Motorola Zoom za 7,5 tisíce korun. 

Mi 9 je večer vždy u všech foťáků tmavší, ale výsledná fotka je kvalitou velice srovnatelná a večer si třeba to šíro vede často lépe nejen díky ostření, které Mi 10 chybí. Celkově když vezmu hlavní, zoom a šíro, tak největším upgradem je právě hlavní senzor. Ale i ten má občas problémy s přehnanou saturací, třeba na orloji. Takhle zelený vážně nebyl. Ano, při přiblížení dostanete z těch 108Mpx více detailů, ale když se díváte na celé fotky vedle sebe, tak není rozdíl mezi generacemi tak obrovský. Spíše je rozdíl často ve vyvážení bílé, jeden je dozelena, druhý dočervena, jeden je večer světlejší, druhý zvládá večer lépe protisvětla. V každém případě, není Mi 10 ve všech ohledech lepší. Je občas i horší Mi 9 a to není moc dobré znamení. 

- vždy první Mi 10 a poté Mi 9

Obzvláště vzhledem k druhé polovině těch foťáků. Mi 10 má ještě 2Mpx senzor pro rozmazání pozadí, který je zcela zbytečný a 2Mpx makro senzor. Fotky z něj nejsou moc dobré a když se podíváte na srovnání s Mi 9, tak byť to fotí makro pomocí širokoúhlého foťáku s ostřením a musíte být dál do objektu, tak dostanete mnohem kvalitnější snímek. Dokonce i když fotky oříznete a zazoomujete na stejnou velikost, tak je Mi 9 v makru prostě lepší.  

Kde Mi 10 se svým předchůdcem vytře podlahu je až video. A tím nemyslím to zatím zbytečné 8K, byť to tu taky je a vypadá dobře. Ale hlavně 4K záznam se opět výrazně posunul. Jen je ostuda, že pořád nemůžete mezi foťáky zoomovat přímo během natáčení. Přední 20Mpx je pak stěží průměr, ale díky mini senzoru a optice je menší průstřel.  

A jen tak mimochodem, taková technická. Šíro je tady umístěno úplně vespod, což není problém během focení na šířku, naopak je dobře, že není úplně vlevo, to často fotíte vlastí prsty. Když chcete fotit šírem ale na výšku, automaticky tak velký telefon chytnete pořádně a prsty ho podepřete, jenomže pak už vám ty prsty vadí v záběru. Není to úplně mínus, jen taková drobnost, na kterou jsem až moc často narážel.  


Vyplatí se?

Ok, kde nás tahle recenze tedy zanechává? Co je výsledkem? Tohle není úžasný telefon, jakým byla a je Mi 9. Podle mě se na Xiaomi Mi 10 velice rychle zapomene. Už lepší Mi 10 Pro má problém obhájit si svou cenu vzhledem ke konkurenci a ořezané Mi 10 za 22 tisíc korun to má ještě těžší. Oproti jiným vlajkám tu chybí teleobjektiv, voděodolnost, je tu nelogicky pouze jeden SIM slot a ty foťáky... No, jen ten hlavní sem patří. Jinak je to bída. Tenhle telefon je jen o výkonu a rychlém bezdrátovém nabíjení. Jinak je ve všem stejný nebo spíše horší jak konkurence. 

Je to fajn telefon, jen si nezaslouží stát 22 tisíc korun. Nezaslouží si být dražší jak OnePlus 8. A upřímně, když jsem tak porovnával i ty foťáky, kde jde většinou cítit největší rozdíl, tak bych ani Mi 9 za Mi 10 nevyměnil. Samozřejmě, mě vadí i ty velké rozměry, ale když ty ignoruji, tak Mi 10 stále nechci. Vidím upgrade hlavně v 90 Hz, v tom displeji. Dal bych za to ale 14 tisíc příplatek? Sakra ne. Znáte mě, mám rád 90 Hz, ale ani já bych za to nedal tolik peněz. 

Především když můžu mít celkově lepší telefon, kdybych si koupil zlevněné OnePlus 7 Pro, OnePlus 7T a za příplatek 3 tisíc je už OnePlus 8 Pro. Případně je tu teď ve slevě Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro za úžasné peníze. Jasně obětujete procesor a 90 Hz, ale dostanete celkově lepší foťáky, větší baterku, vesměs stejný design a můžete ušetřit zase 10 tisíc korun. 

Je mi líto, ale v současnosti je Xiaomi Mi 10 nerozumná koupě. O to víc mě mrzí, že zrovna tohle je nástupce Mi 9. Pamatujte, i loni bylo Mi 9 Pro, jen se k nám nedostalo. Základní Mi 10 je nástupce Mi 9. Jednoho z nejlepších telefonů roku 2019, telefonu, který jsem nosil celý rok tak rád v kapse. 

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 208g
Výška 162mm
Šířka 74mm
Hloubka 9mm
Odolné (outdoor) Ne
Barva Zelená

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 865
Frekvence procesoru 2840MHz
2. Frekvence procesoru 2420MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 578935bodů
Grafický chip Adreno 650

Paměť

Uživatelská paměť 128GB
Paměťová karta Ne
Paměť RAM 8GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 10 - MIUI 11

Baterie

Kapacita 4780mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení 30W
Podpora bezdrátového nabíjení 30W

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) 850, 900, 1800, 1900, 2100, 2600MHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ano
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax a/b/g/n/ac/ax
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ne
Stereo reproduktory Ano
FM rádio Ne
Podpora OTG Ano

Displej

Úhlopříčka displeje 6"
Rozlišení displeje 2340 x 1080bodů
Typ displeje superAMOLED
Počet barev 16 milionů

Fotoaparát

Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.7
Rozlišení předního fotoaparátu 20Mpx
Clona předního fotoaparátu f/2.0
Hlavní fotoaparát č. 2 13Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Ultraširokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 3 2Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 makro
Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx
Typ fotoaparátu č. 4 pro měření hloubky ostrosti
Clona č. 2 f/2.4
Clona č. 3 f/2.4
Clona č. 4 f/2.4

Zabezpečení

Čtečka otisku prstů Ano

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;BDS;GALILEO;GLONASS;QZSS;
Geotagging Ano

Ostatní hardware

Typ SIM nanoSIM
Podpora dvou SIM karet Ne
Notifikační dioda Ne

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Únor 2020

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 22 990 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.