Konstrukce a hardware
Tou “nejhorší” věcí na letošním modelu je design, pokud si koupíte tuhle zrcadlově černou, kvůli níž nepůsobí telefon extra prémiově. Ten velký zkosený modul foťáků navíc zapadne a prach jde vidět všude. Zelená už vypadá lépe, ale nejlepší je pochopitelně modrá se zády z umělé kůže. Kde nejsou vidět otisky, nečistoty a je prostě lepší. Telefon má potom stále plastový rám, což není moc dobré vzhledem k ceně, ale zase je tu alespoň konečně pořádná voděodolnost IP68.
Rámečky kolem displeje jsou pak takový průměr, mohly být rozhodně tenčí. Avšak je tu krásný a zcela rovný 6,67palcový POLED displej. Má 1,5K rozlišení, 12bitové barvy, jas 1200 nitů až 2600 nitů v peaku, Pro HDR, Dolby Vision, má dost rychlou čtečku otisků prstů a 144Hz frekvenci. Plus má super reakce a celkově je to parádní displej, na který si nelze stěžovat. Potěší také 2880Hz PWM frekvence, aby byl panel šetrnější na oči.
Reklama
Dále jsou tu stereo reproduktory s Dolby Atmos, které jsou celkem hezky vyvážené a hlasité. Není to top, ale je to pěkný průměr svojí třídy. Je tu dále infraport, pokud ho používáte rádi. Wi-Fi 6 a kupodivu i Bluetooth 5.4. Haptická odezva je typicky pro vlajky Xiaomi výborná. Hezky silná a detailní. Softwarově se také nic nemění, typické MIUI, které běží naprosto hladce a bleskově. Bez keců vlajkový chod systému, jaký najdete u telefonů za 25/30 tisíc korun.
Za to vděčíme procesoru Dimensity 8200 Ultra, který je hodně silný a sekundují mu loňské vlajkové paměti. Telefon díky velkému chlazení navíc ani extra netopí ve hrách nebo během nabíjení. A doufejme, že vydrží takhle svižný ještě dlouho. Toto je totiž první modelová řada, u které slibuje výrobce 4 roky velkých aktualizací a 5 let zabezpečení. Škoda, že je tu stále Android 13, ale co se dá dělat, když ani Google novější stále nevydal.
Baterie má poté typických 5000 mAh, což mi vystačilo na 6,5 hodin zapnutého displeje na jedno nabití. Plus, mínus 15 minut. Tam jsem se pohyboval já s běžným používáním. Výdrž je tedy fajn a 67W nabíjení vás dostane za 40 minut z nuly na 100 %. Bezdrát ale bohužel chybí, není to POCO F5. Namísto něj se dostalo na tu voděodolnost a foťáky. Které mají být letos největší předností 13T.
Fotoaparáty
Díváme se na velký, hlavní 50Mpx foťák s optickou stabilizací z Xiaomi 12 Pro. Následujte nově 12Mpx širokoúhlý snímač a namísto makra se přidává 50Mpx teleobjektiv s 2x zoomem a skvělou světelností f/1.9. A všechny foťáky jsou kalibrovány a schváleny Leicou, jako u vlajek. To znamená, že také tady jsou ty dva profily focení Leica Authentic a Vibrant.
Jsou tu simulace objektivů Leica v portrétním režimu. Lze přidávat ikonické filtry, kterých je už šest, jelikož se nově přidává Leica Sepia a Blue. V manuálním režimu lze nastavit Tón, Tonalitu a Texturu, aby software pracoval hodně či málo přesně dle vašich představ. To je funkce z Xiaomi 13 Ultra. I šíro natáčí letos 4K video. A to celé spojuje přepracovaná fotoaplikace, rovněž z nejdražších vlajek.
Jak to všechno teda fotí? Hlavní foťák je rozhodně vlajkový. Detailní, vždy krásně ostrý, dynamický rozsah nezklame, noční režim se skoro nepoužívá a když, tak je velice rychlý. Fotky jsou barevně přirozenější. Vlastně třeba v noci jsou fotky mnohem věrnější než u iPhonu 15 Pro Max. Ten dává moc žluté a zesvětluje daleko víc. Neříkám, že je fotka lepší, bože chraň, ale je u Xiaomi věrnější.
Za dne pak hodně záleží na profilu. Leica Authentic je moje preference. Pak dostanete věrnější barvy, ale hodně stylizované provedení. Telefon inteligentně vyváří lehčí vynětaci, HDR se krotí, takže se dovolují lehčí přepaly a tmavší stíny, pro kontrastnější zpracování. Tohle se mi fakt líbí a jedná se o prakticky stejné fotky, jaké byste dostaly zhruba také z Xiaomi 13. I bokeh vypadá moc pěkně. Ale bacha, Authentic hodně ubere na softwarovém doostřování, takže občas možná vám přijdou fotky měkčí.
Leica Vivid režim pro srovnání
To je problém hlavně u 12Mpx širokoúhlého foťáku, které vypadá měkce, přepaly jsou někdy až problém a umí být moc tmavé. Jakmile se přepnete do Vibrant, tak si už ale vede daleko lépe a vypadá fajn díky silnějšímu HDR. Není nic extra, ale vypadá rozhodně lépe než ten 8Mpx snímač z loňska. Hlavní foťák ve Vibrant působí zase jako nějaká Motorola, Honor, Realme, ASUS a levnější Xiaomi. Zkrátka dostanete typické “smartphonovské” zpracování. Více se doostřuje, HDR je silnější, stíny vytáhnuté, fotka taková ploší.
Reklama
Někdy je lepší to, někdy to. Záleží hlavně na vašich preferencích. Tak trochu analog, nebo digitál. Podle mě třeba i tomu teleobjektivu sluší nejvíc Authentic. Obraz je akorát ostrý, dynamický rozsah dobrý a díky skvělé světelnosti si vede dobře i večer. Jako že hodně dobře. A hodí se logicky na portréty, u kterých jsou stály ty simulace “divno-objektivy” a filtry Leica jsou pořád asi ty nejkvalitnější na trhu.
Portrétní režim a selfie
Ty portréty by přitom vypadaly zajímavé a jsou hezky ostré i detailní, ale pokud co nejvíc rozmažete pozadí, tak jde vidět horší, a hlavně nespolehlivá kvalita ořezu. Když rozmazání trochu zkrotíte, tak je to fajn, někdy se portrét celkově fakt povede na první dobrou. Ale prostě na ty ořezy není bohužel spoleh. 4K video je pak spíše takový průměr, ale je krásně stabilní. Vedle širokoúhlého snímače je tu ale nejslabším článkem až přední 20Mpx kamerka. Fotky průměr a jen to Full HD video? Při nejlepším taky.
Vyplatí se oproti 13T Pro?
Celkově se díváme na super telefon. Dostanete vysoký výkon, fajn výdrž s rychlým nabíjením, nejdelší softwarovou podporu, plynulý a rychlý systém, krásný displej s haptickou odezvou nebo foťáky Leica, u kterých hlavní a teleobjektiv umí zazářit. Primárně ten hlavní. Plus voděodolnost a pokud si koupíte modrou verzi, tak i super design a materiál zad.
A to všechno ve verzi s 8 GB RAM a 256GB úložištěm za 14 999 korun. Ano, je to zdražení, ale sakra, tenhle telefon za to stojí a Motorola Edge 40 má kliku, že rychle zlevnila. Pro drtivou většinu běžných zákazníků bude 13T výborný mobil. Pokud vám nevadí MIUI. I když kdo ví, třeba bude MIUI 15tka tak velká změna, že se nadstavba zalíbí i odpůrcům.
A aby toho nebylo málo, tak v rámci startu dostanete po dobu dvou týdnů k telefonu solidní tablet Redmi Pad SE a prakticky už hodinky Band 7 Pro zdarma, pokud hodíte na ten telefon ještě recenzi na net. U prodejců budou všude podmínky. Tyhle bonusy nejsou něco, podle čeho bych se rozhodoval při koupi, když chci telefon, tak chci hlavně pro mě ten ideální telefon, ale je to fajn bonus.
A teď si můžete říkat: “No jo, ale co Pročko? To bylo v posledních letech lepší.” Inu, Pročko je letos... divné. Má 12/512GB, Wi-Fi 7, asi tak o 20 minut zapnutého displeje lepší výdrž, 8K natáčení k ničemu, jako vždy 120W nabíjení, které vás dostane na 100 % za 19 minut, a především daleko silnější vlajkový procesor Dimensity 9200+. Otázkou je, jestli budete potřebovat ten výkon. Podle mě moc ne. A ano, i fotky či video budou občas třeba trochu jiné, čistší nebo ty ořezy o něco přesnější díky jinému čipu, ale je to všechno rozdíl hodný 6 tisíc korun? To je otázka pro vás.
Někdo možná bude chtít jen tu paměť a maximální výkon na hry, takže se to podle něj vyplatí už jen kvůli tomu. Ale potom bych šel možná rovnou už do Xiaomi 13. Ale možná chcete větší displej, zcela chápu. Ale kdybych si vybíral já, jestli koupím 13T Pro za 21 tisíc korun nebo 13T za 15 tisíc korun? Bez přemýšlení vezmu 13T, které vážně mile překvapilo. Je to zase takový ten černý kůň od Xiaomi. Jako bylo dříve 9T, POCO F1 a podobně. Nevím, co víc bych vám řekl. Nejlevnější vstupenka pro Leica fotky a povedla se. Obzvláště až budou ještě koncem roku slevy? To bude mazec... Je ovšem 13T zároveň o 5 tisíc lepší než nyní ta zlevněná Motorola Edge 40? To je další otázka pro vás.