Testování dvojice telefonů Xiaomi 11T byla pro mě celkem zábava, a to z jednoho prostého důvodu. Jsou to stejné telefony, které se liší v podstatě jen procesorem, a tak je to krásná ukázka toho, jak moc dokáže jen tahle jedna součást ovlivnit zbytek přístrojů. Plus mě zajímalo, kdo z nich se stene lepší budget vlajkou. A jestli bude stát ten příplatek v případě 11T Pro za to. Odpověď vás možná překvapí... A možná taky ne.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 5000mAh; Max. výkon drátového nabíjení 67W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 2400 × 1080bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.67"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx; Rozl. makro fotoaparátu 5Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 16Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 8Mpx; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; Verze bluetooth 5.2; A2DP; aptX Adaptive; aptX HD; LE; ; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba MIUI 12.5; Android 11; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Dimensity 1200; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , na rámečku; |
Předem upozorním, že když teď budu mluvit o 11T, tak tím myslím oba telefony. Pokud se něco bude lišit, tak na to jasně upozorním. Co se designu týče, tak se určitě nejedná o ty nejhezčí telefony na trhu, ale ujdou. Neurazí, nenadchnou. Jsou to prostě moderně vypadající kousky a barva připomínající broušený hliník schovaná pod sklem vypadá hezky.
Bohužel jsou taková záda rovněž magnet na nečistoty a každičké smítko na nich vidíte. Byť jde navíc o sklo, tak v ruce telefony nepůsobí moc hodnotně. I ten prý kovový rám má na sobě tak silnou vrstvu matné barvy, že byste řekli, že jde o plast. Zkrátka jsem měl mnohem hodnotnější pocit z OnePlus Nord 2 nebo Realme GT Explorer.
V ruce sedí ale telefon dobře díky příjemnému zaoblení, tlačítka jsou akorát na dosah a čtečka otisků prstů na boku je velice rychlá i spolehlivá. Přičemž si musím pochválit také haptickou odezvu. Občas jí Xiaomi v nadstavbě stále nevyužívá tak moc, jak by mělo, ale rozhodně se v ní rychle zlepšuje. Právě ta haptika pomohla hodně zlepšit pocit z používání a Xiaomi se pomalu dostává mezi ty nejlepší na trhu v této oblasti.
Pocit z používání zlepšuje pochopitelně také plynulý 120Hz AMOLED displej, jenž má 6,67”, podporu HDR 10+ a jas až 1000 nitů při sledování HDR obsahu. Pouze dražší 11T Pro má podporu Dolby Vision navíc, ale v HDR videu, YouTube, hrách a Netflixu nešel úplně vidět extra rozdíl. Čitelnost na slunci je zcela v pořádku a celkově jde o velice solidní displej. Není, ale výjimečný vlastnostmi ani třeba rámečky kolem něj. Je to prostě hezký 120Hz AMOLED jako u Poco F3 a spousty jiných telefonů, ale má o něco vyšší jas.
Nahoře si pak můžete krom infraportu všimnout, že je zde druhá mřížka reproduktoru. Spodní doplňuje totiž také horní, který hraje skrz sluchátkovou mřížku i vlastní otvory v rámu. Takové řešení používá Xiaomi už celkem často a výsledkem je opravdu skvělý prostorový efekt a překvapivě plný zvukový projev. Nechybí basy či výraznější středy. Jsou to skvělé hlasité reproduktory, které jsou lepší než u podobné konkurence.
Bohužel jde ale zvuk vždy přes sluchátko i tu horní mřížku zároveň. Vždy! Což platí také pro hovory, takže i na nižší hlasitost slyší každý kolem váš hovor, což je stupidní. Jen 11T Pro má poté vedle reproduktoru nápis harman/kardon. Mohli byste čekat, že bude tedy tento model hrát ještě líp, ale rozdíl tu skoro není. Pročko je krapánek hlasitější, a to je tak všechno. Jo a rozhodně nechte zapnutou funkci Dolby Atmos. Hodně přidává zvuku hutnost u obou modelů.
Pokud jde o výdrž, tak se díváme na baterie s kapacitou 5000 mAh, takže byste opět mohli čekat velké věci. Na dva dny jsem se však ani s jedním telefonem ve finále nedostal. Reálnější je den a půl používání, avšak nemusíte vůbec přemýšlet nad nějakým šetřením energie, což je velice příjemné. Výdrž je trochu lepší než loni, přičemž 11T s procesorem od MediaTeku vydrželo kupodivu vždy o nějakou půl hodinku se zapnutým displejem déle. Pořád jsem se s ním pohyboval lehce nad 7 hodinami.
Trochu delší výdrž je fajn, ale Pro má zase 120W nabíjení, což je sakra působivé, ale je to vážně potřeba? Xiaomi dělá co může pro zlepšení životnosti baterie a slibuje, že díky rozdělení baterie na dvě části, kdy se každé nabíjí 60W a dalším opatřením přijde 11T Pro o 20 % kapacity baterie za zhruba 800 nabíjecích cyklů, tedy s průměrným používáním za 2 roky. Plus mínus. Za dva roky o 20 % dolů, to se může zdát jako hodně, ale není to zas tak obří rozdíl oproti některým jiným telefonům.
Stejné hodnoty udává přitom u svého 125W nabíjení rovněž OPPO. Avšak OPPO třeba i říká, že jejich 65W nabíjení, které najdete také v Realme a OnePlus sníží kapacitu baterie o 20 % za 1500 cyklů. Prozatím zkrátka nemáme na trhu dost dlouhou dobu telefony se 120W nabíjení, abychom stoprocentně věděli, zda říká Xiaomi pravdu a jak velký problém může životnost být, takže už jen z principu bych raději měl ve svém telefonu ověřenější 67W nabíjení v základním 11T. Stojí ta životnost za nabíjení, které vás dostane za 20 minut z 0 na 100 %, když 11T to zvládne za stále výborných 40 minut?
A tím vším se dostáváme konečně k procesorům. Upravený čip Dimenstiy 1200 Ultra v 11T a starý známý Snapdragon 888 v 11T Pro. Oba procesory jsou vysoce výkonné a s chodem systému si poradí jako nic, čemuž pomáhá také 8 GB RAM a rychlé 128GB úložiště. MIUI 12.5 je vážně bezva a s takovým hardwarem vypadají ty plynulé animace výrobně. Tedy až na animaci odemknutí telefonu, která se lehce škube u obou telefonů. Asi nějaký bug. Nicméně, s běžným používáním od sebe tyto dva modely nerozeznáte.
Papírově je výrazně silnější Snapdragon, jenž je vyroben modernější technologií, a především má historicky vždy lepší grafiku. Ve skutečnosti je ale rozdíl menší, než jsem čekal. Pokud hrajete ty nejnáročnější hry nebo stříháte a renderujete videa na telefonu, tak vás tohle může zajímat. Pokud nic z toho neděláte, tak Dimensity pro vás bude stejně více než dostatečné. Ruko na srdce, výkon zkrátka není pro 95 % lidí tak rozdílný, jak byste mohli čekat.
No a teď fotoaparáty. Oblast, kterou ty rozdílné procesory ovlivnily zdaleka nejvíce. Oba telefony mají hlavní 108Mpx fotoaparát, 8Mpx širokoúhlý fotoaparát a 5Mpx telemakro s ostřením. Z hlavního foťáku ISOCELL HMX je letos ale pouze HM2, což je horší senzor, který najdete rovněž v Redmi Note 10 Pro za 8 tisíc korun. A navíc z dražšího Pro modelu zmizela optická stabilizace, takže vás asi nepřekvapí, že v některých situacích je letos Pro model horší. Hlavně v šeru a večer ztrácí ostrost.
Oba modely mají navíc letos asi sekundové zpoždění u spouště fotoaparátu, což není extra příjemné. Samotné fotky jsou pak zpracování úplně jiné. Snapdragon někdy až moc doostřuje softwarem, má mnohem saturovanější barvy a více detailů. Také má agresivnější HDR, což občas funguje skvěle a jindy fotíte za sytého oranžového západu slunce, ale dostanete fotku jak z poledne.
Denní fotografie - první 11T, druhé 11T Pro
Oproti tomu 11T je přirozeněji měkčí, má daleko kontrastnější fotky a často barevně mnohem věrnější, jelikož nemá tak agresivní HDR. Bohužel mají ale všechny snímky až moc načervenalý nádech a chybí detaily. Na druhou stranu jde Snapdragon často krom extra saturace také spíše do modra. Ideální foťák je někde mezi těmito dvěma, ale celkově nelze popřít, že 11T Pro je většinou schopnější fotomobil. Ne úžasný, Motorola Edge 20 Pro fotí za dne podle mě lépe a má i teleobjektiv. Ale večer a ve videu je zase 11T Pro mnohem lepší, takže se to celkem vyrovná.
To výrazné doostřování Snapdragonu se pak hodí u širokoúhlého fotoaparátů, kdy dostanete z 11T Pro mnohem více detailů. Večer je to pak spíše otázka preferencí. Obecně mi připadá, že 11T Pro dělá fotky více ve stylu Samsungu, zatímco 11T ve stylu iPhonu 13. Kontrastní, nechává tmavší stíny a večer je scéna velice přirozená a vyvážení bíle je přesnější, přičemž bez nočního režimu dělá Dimensity mnohem hezčí snímky. A širokoúhlý foťák je celkově večer prostě lepší u levnějšího mobilu. Občas je i světlejší.
Noční fotografie - první 11T, druhé 11T Pro
Snapdragon hodně zaostává bez nočního režimu a když ho u hlavního foťáku zapnete, tak sice dostanete trochu světlejší fotku než u levnějšího sourozence, ale zase si neporadí tak dobře se světly. A vyvážení bíle je často mimo, třeba tady bylo pouliční světlo žluté, takže by měla být fotka žlutější, ale fotky z 11T Pro jsou příliš studené. Celkově bych řekl, že dražší model má sklony k lepším fotkám, ale není výjimečné, že levnější kousek udělá hezčí fotku.
Pouze 11T Pro umí dále video ve 8K a 30 FPS nebo 4K v 60 FPS. 8K nechte, to není dobré a 60 FPS je fajn. Pokud ale natáčíte ve 30 FPS, tak je video výstup velice podobný u obou telefonů a samotná kvalita HDR obrazu je až nečekaně vysoká. U obou se obraz lehce škube při pohybech do boku a oba telefony chtějí často přeostřovat. Video ze Snapdragonu má však více detailů a stabilizace je lepší. 11T má ve své třídě fajn video, ale 11T Pro je zkrátka lepší.
Co se makro fotek týče, tak v 11T Pro dělá fotky o něco ostřejší, ale makra vypadají skvěle u obou. 16Mpx selfie kamerka je pak opět krásnou ukázkou rozdíleného zpracování fotek. 11T Pro je občas až moc barevně umělé, ale je zkrátka lepší. Pouze dražší kousek umí navíc Full HD video v 60 FPS u přední kamerky. No a na závěr, filmové efekty jsou pořád vesměs o ničem. Nemluvě o tom, že různé ty režimu fotoaparátu si musíte dodatečně stahovat. Nejsou ani ve fotoaplikaci z výroby.
Xiaomi 11T je za 12 999 korun ve skutečnosti celkem fajn telefon. Nevyhraje žádnou cenu za fotky, ale je výkonný, ultra rychlý a plynulý, má solidní výdrž, velice rychlé nabíjení, bezva stereo reproduktory a krásný displej. Plus infraport, jestli vás tankuje. Nemluvě o faktu, že telefony řady 11T jsou první Xiaomi se 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat. Bylo by to lepší, kdyby modely přišly už s Androidem 12, ale co.
11T je solidní konkurence ve své třídě, avšak OnePlus Nord 2, OnePlus 8T, Realme GT nebo Galaxy A52s jsou hodně ostrá konkurence. Pokud jde o 11T Pro, tak za příplatek 3 tisíc korun dostanete trochu více výkonu, lepší fotky a video, byť je to částečně otázka preferencí, a to 120W nabíjení, které je impozantní, ale za mě zbytečné. To nabíjení by pro vás neměl být hlavní důvod ke koupi dražšího modelu.
Stojí vám tahle vylepšení s krapet horší výdrží za 16 tisíc korun? Nebo jinak. Praktické výrazné vylepšení jsou pouze ty fotoaparáty. Takže stojí vám 3 tisíce za ty fotky, co jste viděli? To je otázka. Jen zmíním, že o tisíc korun dražší je nyní OnePlus 9 s daleko lepšími fotoaparáty a bezdrátovým nabíjením navíc k tomu 65W drátovému.
Pro Xiaomi hovoří ovšem nyní speciální akce, kdy dostanete chytrý vysavač k telefonu zdarma. Pokud zrovna do 17. října koupíte 11T Pro, tak k němu máte robo vysavač v hodnotě 4 tisíc korun jako dárek, což může být super volba, pokud si takový vysavač stejně chcete koupit. Pokud o vysavač nestojíte, tak už je to těžší koupě. A i přesto bych vás směřoval spíše k 11T za nižší cenu, ke kterému můžete také vysavač do 17. října dostat.
I když ale tahle akce zmizí, tak si nechcete tyhle novinky od Xiaomi alespoň periferně v hledáčky. Jsou to fajn mobily. 11T Pro bude mít podle mě ovšem o trochu těžší život než 11T. Není o tolik lepší než sourozenec a v něčem je to krok zpět pro majitele Mi 10T Pro. Je to zkrátka takový zvláštní přechod mezi 11T a Mi 11.
Na druhou stranu není teď mezi 13 až 18 tisíci žádná nová konkurence, na čemž Xiaomi hodně vydělá. OnePlus 9T nikde, silné OnePlus 9RT u nás asi nebude, Galaxy S21 FE nikde, Realme k nám Explorer nedovezlo, ZenFone 8 Flip je pořád drahý, ZenFone 8 bude pro spoustu lidí moc malý s horší výdrží, Motorola se celkově moc nepovedla a je dražší. Najednou je prostě Xiaomi 11T Pro králem nečekaně pustého hřiště. Jen mějte na paměti, že kolem 15 tisíc korun by mělo stát také to Xiaomi Note 11 Pro s vlajkovými foťáky, které se údajně pořád chystá.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 203g |
Výška | 164mm |
Šířka | 76mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP53 |
Barva | Bílá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Dimensity 1200 |
Frekvence procesoru | 3000MHz |
2. Frekvence procesoru | 2600MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Mali-G77 MC9 |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 11 |
Nadstavba | MIUI 12.5 |
Kapacita baterie | 5000mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 67W |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;aptX Adaptive;aptX HD;LE; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 × 1080bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 85% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;makro;širokoúhlý/teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 108Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.75 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 8Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 5Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/2.4 |
Stabilizace | Elektronická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 16Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.45 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 30 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | HDR; |
Čtečka otisku prstů | Ano, na rámečku |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Gyroskop;Infračervený;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Další funkce | Rychlé nabíjení |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.