Když se výrobci povede v jeden rok naprosto úžasný telefon, tak to má přímý nástupce takového telefonu extrémně těžké. Pak je tu však vivo X90 Pro, které je najednou vlastně úplně jiný telefon než X80 Pro. Jako by změnilo třídu. Pořád je to skvělý kousek, který si zaslouží pozornost, jen to není úplně nástupce loňského modelu.
Jako vždy, co dělá vivo nejlépe je prezentace. Od parádní krabičky, která má povrch simulující kůži (kryt i 120W nabíječka v ní), až po samotný telefon, jenž má na zádech rovněž eko kůži. Osobně se mi tenhle design fakt hodně líbí. X90 Pro Plus v červené je ještě hezčí, ale tohle je taky HODNĚ pěkné. Vím, že každému po chuti X90 Pro nebude, ale mně se hrozně líbí a v ruce působí nesmírně luxusně. A pohodlně. Jen ten modul foťáků vystupuje z těla extrémně. Jako že víc než u Xiaomi se stejným obřím hlavním foťákem, a to má navíc zbytek senzorů i větší.
A jelikož ten design tak krásně umocňuje ty foťáky, hned vedle estetiky pro vivo to hlavní, tak nezdržujme a pojďme rovnou na ně. Foťáky jsou tu úplně nové, ale to neznamená nutně lepší. Obří 1palcový 50Mpx senzor IMX989, který jsem si před vivem zkoušel v Xiaomi 13 Pro je hvězdou večera. A má optickou stabilizaci i laserové ostření.
Je to i zde fantastický snímač, ale už loni bylo vivo úžasné. A upřímně tu ten posun není obří. Bokeh je hezčí a častější a detailů za horšího světla je víc, zatímco šumu míň. Je to rozdíl, ale není to revoluce. Vivo má dále stále asi nejlepší HDR na trhu. Dynamický rozsah celkově je špičkový, ale hlavně jde o to, jak telefon pracuje s HDR, dokáže krotit protisvětla a vytáhnout naprosto nádherné barvy ze všeho. To je prostě magie. A ta úroveň detailů, úžasná.
Jo a barvy. Ty kráso, barvy při západu slunce umí pořád překvapit. Vivo zachycuje detail v barvách a přechody mezi nimi asi nejlíp na trhu. Ty obloha vypadá přesně tak magicky jako ve skutečnosti. Proto jsem také fotil. S tím vším má určitě co dočinění vlastní V2 čip. Večer jsou fotky ostré, detailní, dynamický rozsah parádní a noční režim rychlý, byť se používá častěji, někdy až moc brzy teprve v šeru. Možná jsou fotky večer někdy moc světlé, ale Vivo umí ten trik, kdy stažením expozice ovlivníte také zpracování nočního režimu, aby bylo tmavší. Takže to je pohoda. Jen si musíte hrát.
Standardní režim
Cením také to ovládání, kdy si můžete zapnout Mistra efektů, kdy gesty přímo v hledáčku upravujete živě sytost barev a expozici. Je tu také spousta filtrů, ale ve srovnání s Xiaomi nejsou ani zdaleka tak kvalitní, nedělají tolik úprav, a hlavně je většina tak nějak na jedno brdo. Nedostanete mnoho opravdu stylisticky odlišných stylů.
No a pak je tu ZEISS režim. Ten rozhodně není jako Leica Authentic zase z Xiaomi 13. Tady nejde o typický look dané značky. ZEISS režim u viva je skutečně spíše režim pro realitě věrnější zpracování. Sytost barev se hodně krotí, na automatiku je často až přehnaná, HDR není tak agresivní, prostě jsou fotky takové vybledlé a přirozenější. Pokud si rádi upravujte fotky sami, tak je ZEISS skvělý nástroj. A pořád tu tím pádem tento režim hrozně rád vidím a používám ho hodně často.
Portrétní režim je také opravdu velice kvalitní a simulace objektivů je lepší než u Xiaomi. Máte tu různé typy rozostření, barvy a můžete si hrát z flary, které mobil dopočítává do fotky. Neříkám, že výsledky budou tak hezké jako u Xiaomi, ale je tu mnohem větší zábava zkoušet objektivy a je větší výběr. Jsou různorodé, na rozdíl od těch filtrů a kvalita fotek patří mezi špičku. Portréty jsou tu prostě super.
Portréty, simulace objektivů a filtry
Portréty se dostáváme k novému 50Mpx teleobjektivu s 2x optickým zoomem a optickou stabilizací, jenž je fotí primárně. Na blízkou a střední vzdálenost je to výborný foťák s přirozenou ostrostí. Barvy fotek na dálku umí ale pozlobit a na blízko zlobí občas zase ostření. Co je ale fajn, i 5x digitální zoom vypadá parádně. Dokonce 10x digitál umí hodně překvapit. Ale ten 40x se hodí možná tak pro měsíc. Který stejně nevypadá nejlíp. Teleobjektiv jako takový je ale na 2x zoom velice povedený.
Zato ten 12Mpx širokoúhlý snímač s ostřením... Má pouze 108° záběru, ještě méně než loni, takže moc široký není. Ostření funguje dobře a můžete s ním dostat solidní makro, ale běžné fotky jsou moc přeostřené a barvy se někdy hodně liší. Je to slabší z foťáků, ale pořád udělá parádní fotky. Je to vlajková loď. A pokud byste hledali ten čtvrtý periskopický 5x zoom z loňska, tak ten tu není. Ale když je většinou tak dobrý digitální, tak mi ani tak moc nechybí. Vím, rouhání.
Je tu ovšem ten novější vlastní čip pro foťáky vivo V2. Ten zpracovává obraz ze senzorů, a hlavně zvyšuje rychlost foťáků. Závěrka, vyfocení, zpracování, přepínání foťáků, telefon je díky tomu vážně ultra responzivní a skvěle zmrazí každou scénu, což hodně cením. Stejně jako moc dobré ZEISS antiglare sklo, které funguje skvěle nejen večer na odlesky a protisvětla. Líp než u Xiaomi podobné sklo.
ZEISS režim
Portrétní video režim pouze ve Full HD vypadá na takové rozlišení fakt hodně dobře a ořez je kvalitní. Těším se, až bude jednou ve 4K. Běžné video ve 4K je tu pak rovněž hezké, byť mu chybí kontrast. Na druhou stranu si vede skvěle i proti silnému slunci, díky tomu super dynamickému rozsahu a stabilizace patří mezi nejlepší.
I video z teleobjektivu nevypadá vůbec špatně, ale nemůžete se na něj snadno přepnout během natáčení tam a zpátky pro nejvyšší kvalitu. Musíte se trefit tím zoomovacím sliderem jako u Xiaomi, což je otřesné. Zvuk pak nic moc. Přední 32Mpx kamerka je z loňska a umí překvapivě fajn fotky. Hodně detailní, barvy jsou v pohodě a dynamický rozsah taky. Portrétní režim umí zmatkovat s ořezem a video je zase jenom ve Full HD s nim moc stabilizací, ale ty fotky jsou fajn.
Co zamrzí? Že loni mělo X80 Pro velice srovnatelný hlavní foťák, skvělý 8Mpx periskopický teleobjektiv s 5x optickým zoomem, 12Mpx 2x optický zoom s gimbalovou stabilizací, no a lepší 48Mpx širokoúhlý snímač s širším záběrem. Skladbou foťáků tu máme zkrátka letos úplně jiný model.
To platí i pro některé jiné části telefonu. Displej je stejně velký a pořád výrazně zaoblený. Což mi občas dost překáželo. Hlavně u ovládání Instagramu a podobně. Především je ale pryč LTPO, teď se střída jen 120 a 60 Hz, jas 1300 nitů je o 200 nižší a rozlišení také kleslo z Quad HD na 1260p. Rozlišení bych oželel, žádný problém, ale zamrzí meziročně nižší jas a LTPO.
To jde totiž znát na výdrž, ta je letos rozhodně daleko lepší než loni, ale mohla být ještě lepší. 4870 mAh je o 170 více než loni, ale hlavně je úspornější procesor. I s plným rozlišením, bez Always On, jsem tak dostával většinou 6 až 6,5 hodin zapnutého displeje. To je hezký pokrok oproti 4,5 až 5 hodinám loni. Někdy jsem i tady klesnul někdy snadno na 5,5 hodin, ale pořád nebe a dudy.
To 120W nabíjení je poté pokrok oproti 80W loni, ale jestli nabíjím 26 minut do plna namísto 38 minut, mě už tolik nevytrhne. Jo a 50W bezdrátové nabíjení zůstalo. Stejně tak reverzní bezdrátové. Zachovaná je také voděodolnost IP68, USB 3.2, síla signálu je super, ale stereo reproduktory jsou více potichu a chybí jim dost basový kopanec. Mnohem více mě ale mrzí, že je letos pryč ta obří ultrazvuková čtečka otisků prstů, která byla možná i hlavní výhodou loni. Teď je tu asi nejrychlejší optická čtečka, jakou jsem používal. Je úžasná. Ale ta ultrazvuková byla prostě někde úplně jinde.
Asi nepřekvapí, že všechny paměti jsou letos toho nejnovějšího typu, ale procesor může překvapit. Vivo je první výrobce, který nám globálně přinesl vlajkový Dimensity 9200. Porce výkonu je obrovská a během hraní není zahřívání problém. Díváme se zhruba na úroveň S23 Ultra v Genshin Impact. Vzhledem k faktu, jaké divy dělá Snapdragon 8 Gen 2 letos s výdrží si jen domýšlím, jaké by to bylo s ním.
Faktem ale je, že Dimensity je prvotřídní procesor, který hýbe s telefonem v maximální plynulosti a rychlosti. Prostřední Funtouch OS 13 je za mě stále zastaralé a až moc spoléhá na tuny textu bez hezké grafiky, čínský Origin OS bych měl radši, ale běží parádně a animace jsou hezké. A skvělá haptická odezva také dělá hodně pro zážitek z používání.
Jen nemalé množství aplikací klesá nepochopitelně pevně na 60 Hz. Frekvence se prakticky vůbec neupravuje dynamicky. Prostě některé aplikací jedou na 120 Hz, jiné na 60 a nemám tušení, čím se vivo rozhoduje. Spotify, vlastní Galerie, Messenger, Edison Mail, Google Keep a Disk, ale třeba Obchod Play je v pohodě, je to zkrátka divné a dost to kazí zážitek z používání. Můžete vynutit těch 120 Hz vždy, ale to pak telefon nepřepíná na 60 Hz ani když obraz stojí a výdrž jde třeba na těch 5 hodin a kousek zapnutého displeje. Co se podpory týče, tak se díváme na 3 roky velkých aktualizací a stejně tak u bezpečnostních záplat, tak to možná vivo časem ještě upraví.
V konečném součtu si musíme říct, co vlastně vivo X90 Pro je a není. Ve zkratce to není nástupce X80 Pro. To je zcela očividné podle parametrů X90 Pro+. Vezměte X80 Pro, vylepšete displej, procesor, paměti a fotoaparáty, zbytek nechte a máte přesně X90 Pro+. To ale bohužel zůstává letos v Číně. My máme X90 Pro, jehož cílem bylo nezdražit jako ostatní. Což znamenalo logicky ústupky. U fotoaparátů a čtečky otisků prstů a u displeje kvůli LTPO.
To jsou hlavní kroky zpět oproti loňsku. Proto bych řekl, že čistě výbavou je teď za 25 tisíc korun X80 Pro pro mnohé možná lepší koupí. X90 Pro je za 26 999 korun v 12/256GB verzi. To je sice víc, ale na letošek je to pořád dobrá cena. Uvidíme ještě, co řekne levnější OnePlus 11, ale musím přiznat, že když odhlédnu od loňského ročníku, na který X90 Pro moc nenavazuje, tak je to skvělý telefon.
Jasně, má své chyby jako všechno, ale ty foťáky jsou stále výborné. Ten hlavní patří mezi ty vůbec nejlepší na trhu. Fakt je úžasný, detaily, barvy, HDR. Portréty se mi hrozně líbí, digitální zoom překvapuje, displej je přesto všechno hodně hezký, čtečka bleskově rychlá, výdrž fajn, výkonu spousta, nabíjení rychlé, skvostný design, je tu hodně co mít rád. Kdyby byla ta maximální výdrž bez 60Hz propadů, tak budu nadšený a rovnou vám asi X90 Pro doporučím.
Já jsem ty necelá dva týdny vivo X90 Pro ve finále přes všechno vážně rád používal. Nic mi extra nechybělo a užíval jsem si jeho výhod. Jen musí člověk prostě zapomenout na X80 Pro. Záleží, čeho si ceníte víc. Jestli čtečky, lepší širokoúhlého foťáku či jasu displeje, nebo výrazně delší výdrže, ještě lepšího hlavního foťáku a hezčích portrétů. Rozhodnutí je na vás. Faktem ale zůstává, že X90 Pro bude rozporuplný telefon. Je totiž v pár ohledech krokem zpět, ale objektivně je zároveň pořád skvělý. Jen z jiných důvodů. A vím, že se to bude někomu příčit, ale až nebude X80 Pro dostupné, tak X90 Pro bude stále skvělou alternativou k drahému Xiaomi či Samsungu.