Fotograficky zaměřenou TOP vlajku od vivo dostáváme už roky, avšak letos si můžete koupit i levnější model X200. A ten mi zněl hned od začátku sakra dobře. Výbava slibná, nižší cena, za kterou se snadněji možná překousne globální nadstavba vivo. Jo, to zní skvěle. Ne?
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 5800mAh; Max. výkon drátového nabíjení 90W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Max. jas 4500nitů; Rozl. displeje 2800 x 1260bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.67"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 3x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 50Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 50Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP68/69; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Funtouch OS 15; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Dimensity 9400; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Na pohled je okamžitě jasné, že se jedná o sourozence X200 Pro. Zde jsou ovšem více plochá skleněná záda a výraznější plochý rám. Levnější X200 tak působí trochu více iPhonovsky nebo Pixelovsky. Čeho si však oproti X200 všimnete primárně, tak i přes daleko menší fotoaparáty vystupuje kruh objektivů z těla pořád výrazně. Důvodem je tenkost těla 8 mm, která rozhodně telefonu prospěla. Působí trochu kompaktněji, než ve skutečnosti je.
Voděodolnost IP68 nesmí chybět, a i když je ve světě prezentována také IP69, tak v některých zemích, včetně ofiko naší, není o IP69 zmínka. To bude patrně zase kvůli nějakému placení licencí. V každém případě se telefon pohodlně drží a v balení máte kryt. Haptická odezva není úplně nejlepší, není to OnePlus, Realme ani iPhone, Pixel nebo Samsung. Pořád je ale fajn a nevypínal bych jí.
Zklamáním jsou jako obvykle u vlajkových vivo reproduktory. Ty nejsou moc hlasité a nehrají extra skvěle. Skoro všechno na našem trhu v okolí tohoto modelu bude hrát líp. Pokud vás tedy tohle zajímá. Já třeba reproduktory používám pravidelně. Potěšující je ovšem displej, jenž souvisí s celkovou velikostí zařízení.
Sice chybí LTPO technologie pro šetření energii a není tu ani podpora Dolby Vision nebo 12bitové barvy. Je to všem 6,67palcový AMOLED displej s 1,5K rozlišením, 120 Hz frekvencí, HDR10+ a jasem 4500 nitů v HDR a přes 1500 po celé ploše. Čitelnost byla tedy vlajkově výborná, byť ne extra výjimečná. Je to ovšem hezký displej s lehčím zaoblením ve všech směrech, které je ale spíše kosmetické a zpříjemňuje používání gest.
Důležitá je však ta velikost. Ano, není to malý telefon, ale oproti 6,8 a 6,9palcovým obrům bylo tohle pro mě dohromady s tou tenkostí celkem osvěžující. Škoda ale, že tu máme dost vespod displeje obyčejnou optickou čtečku otisků prstů a není to ani nejlepší optická čtečka, co jsem používal.
Výkon pak není výjimečný, jelikož ho už dobře známe. Stejně jako dražší X200 Pro má také tento kousek procesor Dimensity 9400. Je to pořádné dělo a byť není v některých aplikacích či testech tak rychlý jako Snapdragon 8 Elite, tak v jiných zase vede. V praxi je to naprosto srovnatelný čipset. Jen se v tomto kousku zahříval krapet častěji než v X200 Pro, ale to mohlo být také trochu jiným používáním nebo softwarem, který... tu nebyl úplně extra suprově vyladěný. Ale k tomu se dostaneme později. Výkon jako takový je super.
foto: techArena
Výdrž 5800mAh baterie už ale úplně neuchvátí. Už X200 Pro si vedlo v praxi u mě hůře než v benchmarcích nebo když se prostě jen nechalo přehrávat video, což je velice snadné, a stejně je tomu tady. Baterka je o 200 mAh menší než u X200 Pro a ještě chybí LTPO displej, takže vás asi nepřekvapí horší výdrž. Přes 7,5 hodin zapnutého displeje na jedno nabití jsem se dostal jednou.
Většinou jsme spíše skončil v rozmezí 7 až 7,5 hodin. Dva lehčí dny dáte, ale spíše to byl pro mě tak den a půl používání. Čekal jsem upřímně více, ale pořád jsme na takové té hranici výdrže, kdy vás baterka nebude trápit v průběhu i náročných dovolenkových dní. A 90W drátové nabíjení vás dostane do 45 minut na 100 %. Pokud dokoupíte nabíječku vivo, v balení ji nenajdete. A stejně tak chybí kompletně jakékoli bezdrátové nabíjení.
A než se dostaneme k tomu softwaru, tak projdeme fotoaparáty. V hlavní roli je 50Mpx fotoaparát IMX921 či LYT-702 o velikosti 1/1,56”, což je na moderní velkou vlajku překvapivě málo. Je i menší než v předchozím X100, ale je tu pořád optická stabilizace a clona f/1.57. Popravdě z něj vivo vytáhne hodně, přičemž tu jsou stále tři typické stylizace fotek.
Výchozí Živé nastavení vám dá opravdu hodně syté barvy, výrazný kontrast, hodně HDRkové zpracování scén. Tady je telefony často až přehnaně barevný, ale patrně se to bude líbit. Úroveň detailů je velice dobrá a stejně tak dynamický rozsah je bezva na danou velikost senzoru. Detailů je i v tmavých místech dost a někdy se šumí, ale není to zas takový problém. Rozhodně jde ale vidět, že vivo letos hodně digitálně doostřuje a u menšího senzoru se snaží ještě více než u X200 Pro. Všimnul jsem si, že software vstupuje více do zpracování fotky a občas to netipne úplně správně.
Schválně jsem vzal pro srovnání Realme GT7 Pro, co jsem našel ještě v kanclu, protože to mi přišlo jako vhodné srovnání celkově pro tuhle recenzi. Ostatně má stejně velký hlavní senzor s horší clonou. Dynamický rozsah je horší a večer není tak super, ale zase jsou snímky celkovým zpracováním detailů, barvami a kontrastem znatelně věrnější než u vivo, což mě překvapilo.
Vivo má pochopitelně ještě ten Texturovaný režim, který upraví barvy, trochu sníží expozici, přidá vinětaci a podobně. Má to být jakoby Leica a občas to vypadá fakt skvěle. Jen to občas taky ustřelí, jelikož se nemůže výrobce spoléhat na hardware, aby případně překonal tu stylizaci. ZEISS režim má být neutrální a přirozený. Což určitě je, avšak většinou má barvy až nepřirozeně vyšisované. Spíše je to takový režim, dobarvy si sám, než věrný. Realme je pořád kupodivu scéně věrnější, a to není ještě OnePlus 13 s ještě lepší kalibrací i hardwarem.
Kde vivo rozdupe Realme je širokoúhlý snímač. Ano, stejně jako X200 Pro je tu pouze starý 50Mpx senzor JN1, ale má ostření a logicky je mnohem lepší než 8Mpx šíro Realme, když alespoň trochu zazoomujete. Upozorním, tohle není OnePlus 13, ale dostanete z tohoto objektivu X200 rovněž dostatečně dobré fotky vlajkové úrovně. Jen to není nic výjimečného. Pochválím, že zpracování fotek je často hodně blízko hlavnímu snímači.
No a ve finále je tu 50Mpx periskopický teleobjektiv IMX882 s 3x zoomem. To je stejný senzor jako u Realme a velice podobný OnePlus 13. A je pochopitelně také ve vivo X200 skvělý. Ale kupodivu není nejlepší z nich, což mě překvapilo, protože vivo obykle v zoomu dominuje. Opět pochválím velice podobné zpracování fotky s hlavním a na optický 3x zoom uvidíte vždy krásné snímky.
Makro, selfie a portréty
Při přiblížení ale zjistíte, že jsou někdy měkčí a softwaremem/AI domalované jako tady oproti Realme. Koukejte na barevné dveře a ten keř. A ještě více jde tohle cítit na 10x digitální zoom. Kdy dokonce vivo většinou spíše prohrává oproti Realme, jelikož AI vivo hodně vyhlazuje a nevylepšuje obsah tak dobře, takže skočíte někdy s mázlou fotkou.
Pochopitelně bez zoomování, jen na displeji telefonu po vyfocení, vypadají snímky z vivo parádně i na ten 10x zoom. Jen vám tu chci říct, že překvapivě v přímém srovnání nemá vivo X200 lepší zoom než i takové Realme GT7 Pro. Někdy ono, někdy je to na stejno, často na daleký zoom Realme vede díky lepšímu softwaru a AI. Na druhou stranu umí jen vivo tím teleobjektivem také makro, které je opravdu krásné. Takže ve výsledku je to za mě vyrovnané.
Realme GT7 Pro
Přední 32Mpx kamerka vivo je na fotky hodně dobrá. Překvapivě ale Realme opět není daleko. Někdy ten, jindy ten, jen o kousíček, ale Realme má stabilně lepší odstín pleti. Třeba tady u vivo jsem divně růžovej. To je následek faktu, že u focení lidí obecně jsou obličeje u vivo občas zvláštní, vyhlazené, byť je vše vypnuté. Zkrátka to není tak super, ale pořád jsou portréty obecně spolehlivě velice dobré a máte typicky spoustu režimů a stylů, s kterým si lze hrát.
Plus má pouze vivo také přední 4K video, které je stabilní, a i když není extra super zvuk, tak obraz vypadá fakt dobře. Na zadních foťácích pomáhá ZEISS sklo proti odleskům, ale tady už se kvalita i oproti Realme dorovnává a Realme má třeba hezčí přechod na teleobjektiv a krapet ostřejší obraz z něj. Ale video je trochu moc světlé. X200 má lepší stabilizaci, avšak zase ten teleobjektiv a ostření zas tak neexceluje. A přechody nejsou občas super. Tady můžete přecházet až na šíro ve 4K, ale jeho obraz nevypadá moc hezky. Celkově ale fajnové video.
Jen z počátku testování jsem měl problém, že jakmile jsem používal fotoaparáty přímo přes zkratku ze zamykačky, tak přestala fungovat u foťáků správně stabilizace. Někdy byl obraz videa divně posunutý, jindy takhle bizarně skákal a kolíbal se, jak kdybych si já dal v hospodě čtvrtý pivo. Jo, jsem padavka. Tohle se občas dělá i zkrátka při častém přepínání foťáků a delší době ve fotoaplikaci. Přišla jedna aktualizace, ta nic neudělala. Pak přišla nedávno druhá a ta zdánlivě vše opravila. Takže ve finále pohoda, ale hodí se to zmínit, kdybyste měli z balení starší software jako já.
A tenhle problém s foťáky nás dostává k softwaru a FuntouchOS 15. V recenzi X200 Pro jsem vysvětlil, proč se obecně říká, že tato nadstavba je zastaralá nebo prostě nepůsobí dobře jako konkurence. Takže případně pak mrkněte na starší recenzi. Tady se nic nemění, pořád taková zastarale vypadají grafika některých částí prostředí, spousta textu v nastavení, hrozně malé písmo a scallování obsahu. Třeba notifikace jsou miniaturní a prvky grafiky se občas překrývají.
Nejsou tu některé chytré funkce, které byste od vlajky čekali, třeba pro pohodlnější kopírování obsahu, nebo různé AI funkce, v podstatě tu máte jen Gemini a pár funkcí u fotek. A jak jsem říkal, jen u X200 byl ten bug u foťáků. Stejně tak mi z počátku asi třikrát zamrzla aplikace a displej nereagoval, ale to se vyladilo za pár dní a pak už se to nedělo. Někdy jsem ale viděl stále menší propad FPS animací, což se mi u softwaru konkurence nedělo, takže něco nepůsobilo tak plynule jako třeba u Xiaomi, OnePlus a Realme nebo i Galaxy S25. A animace nejsou obecně zde tak hezké. Ale slíbená podpora je letos 4 roky velkých aktualizací a 5 let zabezpečení, což je rozhodně dostatečně dobré.
Ve finále je vivo X200 skvělý telefon, to asi nebude překvapením. Prakticky žádná vlajka není vyloženě špatná letos. Problém je, že 256GB model X200 vás vyjde na 23 999 korun. Takže o 6 tisíc korun více dáte za 512GB model nabušeného X200 Pro. A jen 2 tisíce korun navíc vám dá Realme GT7 Pro 512GB nebo nižší 256GB model OnePlus 13, tam 512GB stojí 29 tisíc.
Realme mi přijde nejblíže. Má celkově o něco horší foťáky hlavně kvůli šíru a videu, je větší a také nemá bezdrátové nabíjení. Ale má stejnou voděodolnost, znatelně lepší výdrž baterie, rychlejší drátové nabíjení, ty foťáky jsou mnohem blíže, než byste čekali, displej je lepší, reproduktory jsou lepší, haptická odezva stejně tak, má parádní ultrazvukovou čtečku otisků a software je daleko lepší. Stojí to za 2 tisíc korun, když máte i větší úložiště? Podle mě klidně i jo. Ale osobně bych stejně řekl, že hlavní problém vivo X200 je to 256GB OnePlus 13 tak smrtelně blízko. Za to bych si 2 litry bez akce připlatil.
Pokud zkrátka kupujete vlajku, tak většinou chcete to nejlepší, co v nějakém aspektu daný telefon u korektní značky dělá. vivo X200 ale není třeba nejlepší malá vlajka vivo, jako bude u konkurence brzy výborné Xiaomi 15 nebo Galaxy S25. Malé vivo u nás není. X200 nedělá u vivo nic nejlíp nebo jinak. A když chcete vyloženě vlajku vivo, tak si jí u nás asi nekupujete kvůli úžasnému softwaru, displeji nebo výdrži. Kupujete ji kvůli foťákům. A ty jsou výborné, ale nejsou už výjimečné oproti konkurenci a jenom za 6 tisíc korun navíc můžete mít plnou parádu s X200 Pro.
Vím, 6 tisíc není málo, ale když se bavíme u tak drahých vlajek, tak už to není tolik. A když kupujete vlajku, doufám, že si jí plánujete nechat pár let a jestli kupujete vivo, asi jdete primárně po foťácích, možná jste fotograf, a potom ten příplatek na dalších pár let dává perfektní smysl. A tak jsme na konci. Problém není v X200, až tedy na tu zaostávající nadstavbu, je to skvělý telefon. Problém jsou ostatní a zejména vlastní X200 Pro. Všichni jsou cenou až moc blízko i přes často obecně znatelně lepší výbavu, abych tu mohl X200 doporučit namísto ostatních. Ale pokud se pro něj třeba kvůli těm trochu menším rozměrům rozhodnete a počítáte po tomto videu s některými možnými nedostatky, tak nebojte, dostáváte pořád bezva telefon.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 197g |
Výška | 160mm |
Šířka | 74mm |
Hloubka | 7mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68/69 |
Barva | Černá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Dimensity 9400 |
Frekvence procesoru | 3630MHz |
2. Frekvence procesoru | 3300MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Immortalis-G925 |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměť RAM | 12GB |
Typ paměti | UFS 4.0 |
Mobilní služby | Google Mobile Services |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 15 |
Nadstavba | Funtouch OS 15 |
Kapacita baterie | 5800mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ne |
Standard nabíjení | FlashCharge |
Max. výkon drátového nabíjení | 90W |
Doba nabíjení na 50 % | 24min. |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.4 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2800 x 1260bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 89% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
LTPO | Ne |
Typ ochrany | Schott Xensation Alpha |
Maximální jas | 4500nitů |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv/periskop; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.57 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 50Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.0 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 50Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.57 |
Typ stabilizace obrazu | OIS |
Optický zoom | 3x |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.0 |
Podporovaná rozlišení videa | 1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS; |
Zaostřování | Laser AF |
Funkce fotoaparátu | blesk;Dual View;HDR;Noční mód;panorama;portrét;Slow motion;Time-lapse; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Colour Temperature;Gyroskop;Infračervený;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC;QZSS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Říjen 2024 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.