Konečně se můžeme po delší době podívat na našem trhu na jednoho z těch novějších a menších výrobců. Vivo zrovna dnes představilo pro náš trh model V23 5G a já už vám můžu po více jak týdnu s tímto telefonem říct, že je vcelku hodně zajímavý. Je to totiž překvapivě solidní konkurence pro Samsung či OnePlus, která má opravdu hodně velké přednosti.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4200mAh; Max. výkon drátového nabíjení 44W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 90Hz; Rozl. displeje 2400 × 1080bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.44"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. druhého předního fotoaparátu 8Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx; Rozl. makro fotoaparátu 2Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 8Mpx; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 181g; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Funtouch 12; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Mediatek Dimensity 920; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Telefon už jste na našich fotkách určitě viděli, takže je vám asi jasné, co bude první a velkou předností viva oproti konkurenci. Zatímco ostatní mají v dané třídě plastová záda a kovový rám nebo skleněná záda a plastový rám, tak vivo se chlubí naprosto špičkovou konstrukcí na vlajkové úrovni. Ano, podobnost plochého rámu a zad s novějším iPhony nelze popřít, avšak V23 dělá pořád dost, aby působilo jinak.
Sklo je tu matné, na světle se třpytí a textura se těžko popisuje. Je to takový hladší sandstone z prvního OnePlus. V každém případě se telefon díky té úpravě pohodlně drží, a hlavně neuvidíte na zádech nikdy nečistoty, šmouhy nebo mastnotu. Neuvěřitelně dobře materiál odolává nečistotám. Aby toho však nebylo málo, tak je tu ještě ten vysoce kvalitní leštěný kovový rám, který umocňuje pocit luxusu. I to broušení lehce vystupujícího kovového modulu fotoaparátů je nádherné.
A to jsme se ještě nedostalo k tomu, že tohle je to vivo, které před pár měsíci sklidilo pozornost díky měnící se barvě zad. Záda mění zbarvení podle množství UV světla, které na ně dopadá. Čím víc světla tím modřejší mobil je, čím méně světla tím oranžovější či “meruňkovější”. No a mezi těmito stavy hází mobil pod různými úhly a množstvím světla různé odstíny modré, zelené, fialové, oranžové či žluté. Zkrátka vypadá V23 ve finále jedinečně, nádherně a je luxusně vyrobené.
Škoda, že tu ještě není třeba voděodolnost nebo skvělá haptická odezva. Vibrace jsou tu ve skutečnosti na svou třídu celkem podprůměrné, jelikož nemají ani okamžitou reakci. Takže jsem je osobně alespoň u klávesnice zcela vypnul. A každý, kdo mě zná ví, že to už je co říct. A když jsme u věcí, které tak nějak chybí, tak zmíním stereo reproduktory.
Zkrátka vypadá V23 ve finále jedinečně, nádherně a je luxusně vyrobené
Ach ano, nemáme tu stereo reproduktory. Je zde jeden spodní reproduktor a není ani extra dobrý, jako bývá třeba v mobilech Huawei. Kvalita zvuku nic moc a je celkem tichý. V té velké mřížce nad displejem je tedy jen sluchátkový reprák, ale je alespoň kvalitní. A když jsem načal ten displej, tak tomu asi neunikneme, že? Nebo spíše neunikneme tomu dnes již obstarožním výřezu, o kterém si může nechat ale nový iPhone SE pořád jen zdát.
Výřez je to malý a nezasahuje moc ani do displeje, takže jsem na něj rychle zapomněl, ale hlavně má alespoň vcelku dobré opodstatnění. Předchůdci V23 se totiž vždy soustředily na vysoce kvalitní selfie a jinak to není ani letos. Jsou tu dva plnohodnotné fotoaparáty, jeden z nich je na poměry předních kamer velký a mezi nimi jsou ještě další důležité senzory. Ve zkratce mohu tedy vivu tento výřez odpustit. Jak to budete mít vy, nevím.
Mimochodem, ten displej je 6,44palcový AMOLED panel s Full HD rozlišením, podporou HDR10+ a 90Hz frekvencí. Je to dobrý displej, ale barvy nejsou extra přesné, a hlavně se jas nedostane tak vysoko jako u konkurence. Je to ale pořád fajn panel a díky plochému rámu působí mobil nečekaně male. Vlastně mě překvapilo, když jsem viděl po pár dnech používání velikost úhlopříčky. Neřekl bych to. Jo a čtečka otisků prstů v displej je rovněž dost dobrá.
Z čeho jsem měl první dva dny obavy je chod systému, ale nebojte, vše dobře dopadlo. Odezva na dotyk nebyla nejdřív dobrá, scrollování nemělo správnou odezvu a mobil byl pomalý. Postupně se to ovšem začalo zlepšovat a rozhodně nechte v nastavení vypnutou funkci Vylepšení dynamických efektů. Ta zpomaluje animace a zhoršuje odezvu. Jakmile jsem tohle vypnul a používal mobil, tak třetí den už bylo vše překrásně plynulé. Twitter se pořád trochu škube při scrollování, ale to se děje i u vlajkových Samsungů.
Celkově je nadstavba nyní ukázkově plynulá a telefon je také velice rychlý. Procesor Dimensity 920, který je rovněž v Realme 9 Pro+, je přeci jen pouze lehce méně výkonný než Snapdragon 778G a vivo jej využívá opravdu skvěle. Avšak nadstavba má spoustu animací, které používání zdržují, musíte vždy čekat na jejich dokončení.
Zkusil jsem tedy zvýšit rychlost animací a najednou byl mobil až brutálně rychlý, což není pravidlem, když tohle nastavení ve Vývojářských možnostech zapnete. Někdy dostanete rychlejší animace, ale pak čekáte pořád na nahrání aplikace, dejme tomu. Rád bych tedy od viva viděl novější kratší animace, které by umocnily ve finále prvotřídní běh systému. Vivo však navíc ještě spojuje tu rychlost a plynulost s úžasnou spotřebou, ke které se ještě dostaneme.
Co mě na nadstavbě mrzí je třeba chybějící upravování barev prostředí ve stylu Material You nebo změny tvar ikon na domovské obrazovce a rychlém nastavení. Sice si můžete vybrat animace pro všechno, můžete i “Vložit animaci USB”, je zde už Android 12, ale barvy tu nejsou. A ano, to byl příklad překladů a popisků, které tu pořád sem tam najdete. Proč se v kategorii Obnovovací kmitočty obrazovky jmenuje automatické přizpůsobení frekvence “Chytré přepnutí hovoru”?
Tohle je následek toho, že vivo nebere náš trh zatím zas tak vážně, což potvrzuje i fakt, že tu stále máme hodně omezené množství modelů. Asi nelze nezmínit, že takové divné překlady nevzbudí moc důvěry u telefonu za více jak 10 tisíc korun, ale doufám, že vás neodhradí. Mimochodem, nadstavba Funtouch OS 12 má sice spoustu funkcí a je ve finále mistrně optimalizovaná, ale potřebovala by ještě trochu modernější kabátek. Některá nastavení vypadají jak z EMIU 9 a to samé platí o fotoaplikaci, kde je několik fontů najednou a vypadá z nějakého důvodu jako polepy závodního auta. Vůbec neladí k designovému směru značky, který se snaží být módní a elegantní.
A když už jsme u fotoaparátů, ty mě vcelku příjemně překvapily. Hlavní 64Mpx snímač sice bohužel nemá optickou stabilizaci, ale fotky jsou dobré. Ani 2x digitální zoom nevypadá vůbec špatně. Barvy jsou jen trochu sytější, zpracování fotky je však většinou velice věrné, dynamický rozsah není problém a zejména večer mě foťák překvapil. Spolehnout se na vysokou kvalitu nemůžete na 100 %, ale některé ty noční fotky jsou parádní.
S Nočním režimem jsou snímky detailní, silná světla a vyvážení bílé je skvěle kontrolované a zachovává se přirozenější noční zpracování. Vivo málokdy zničí Nočním režimem fotku jako konkurence, byť se to pořád stane. Škoda zkrátka, že není na tu kvalitu spoleh. I za dne dostanete sem tam snímek s podivnými barvami. HDR to umí přehnat vytáhnutím stínů ve stylu iPhonu a snímek je pak vyšisovaný. Ale to se vážně stalo jen zřídka.
4K video je pak překvapivě dost stabilní i bez optické stabilizace a zní dobře. Bohužel je tu ale často také až moc takové to přehnané HDR barevné zpracování, které se bojí tmavších míst a stínů. A navíc je 4K celkem měkké a nemá úplně spolehlivé ostření. Občas se mobil prostě zasekne zaostřením někde na půl, když přecházíte z detailů na celou scénu a nemáte pak ostré nic.
Super je, že také přední 50Mpx senzor JN1, který je v levnějších mobilech hlavní snímač nebo naopak v dražších širokoúhlý, umí natáčet 4K videa. Bohužel je ale pryč loňská optická stabilizace a ta elektronická není moc dobrá. Automatické ostření ale funguje skvěle a vypadá na přední kameru dobře, detailně. Co se fotek týče, tak je tohle jednoduše nejlepší selfie foťák své třídy. Bez debat. Dynamický rozsah, detaily, zpracování je prostě nejlepší a je na něj největší spoleh.
Selfie fotografie
Dokonce i večer umí překvapit, jelikož má telefon nad displejem po bocích hned dvě přisvětlovací diodky, kterým můžete dokonce měnit teplotu barev. Rozdíl mezi studeným a středním světlem jsem ale moc neviděl. A ano, s těmi diodami se vám povede klidně velice dobrá noční fotka a světlo, které vydávají, vypadá dobře. Jen bez stabilizace není snadné večer udělat ostrou fotku.
Co se týče těch dvou 8Mpx širokoúhlých foťáků vepředu i vzadu, tak ty už jsou horší. Přesto ale ten přední i přes měkčí fotky poslouží za dne dobře. Dynamický rozsah není samozřejmě ani zdaleka tak dobrý a večer bych na tenhle foťák nesahal, ale za dne se určitě hodí. Zadní širokoúhlý foťák pak za dne používá ještě agresivnější HDR, které zbytečně zesvětluje. Večer se s Nočním režimem někdy pochlapí, ale také to není žádný zázrak. No a 2Mpx makro není kupodivu špatné.
No a před finále je tu výdrž. V23 je tenký a lehký designově zaměřený mobil, takže má jen 4200 mAh. Avšak ta optimalizace prostředí a skvělý procesor se tu předvádějí v nejlepší možném světle. Teď se podržte, ale v náročnější dny se skoro 40 minutami ve fotoaplikaci jsem se dostal pořád na 6 hodin a čtvrt se zapnutým displejem a ještě 6 % baterie zbývalo. Den a půl je zaručen, když zrovna nepojede někam 3 hodiny autem a nebude mobil sloužit jako navigace.
Když jsem měl běžné pracovní dny, tak jsem dával i dva dny a pohyboval se plus mínus kolem 7 hodin se zapnutým displejem. To je neskutečně působivé na tak tenký a lehký mobil. A i kdyby došla šťáva, tak s tím 44W nabíjení a adaptérem v balení dostanete za nějakých 35 minut 70 % baterie z 0. Já vím, že to zní divně, ale baterie je ve skutečnosti nakonec přednost tohoto mobilu. Je citelně lepší než u POCO X4 Pro s 5000mAh baterií a slabším procesorem.
foto: techArena
foto: techArena
A ještě jsem ani nezmínil, že do vyprodání zásoby dostanete k mobilu bezdrátová sluchátka vivo TWS 2e v hodnotě 1499 korun zdarma. Ale to není to hlavní, co jsem chtěl zmínit. V23 se prodává za tyhle peníze jen v jedné verzi - 12/256GB! To má svojí nemalou hodnotu. Jasně, jsou tu rozhodně mínusy, jak jste z recenze poznali a také se mi nepozdává, že vivo se nějak nemá k oficiálnímu příslibu jakékoli podpory. Ani ty dva Androidy nepotvrdilo.
Avšak celkově na mě V23 zapůsobilo dobře. Vlastně je to zatím to nejzajímavější vivo, jaké jsem měl na test. Poprvé si dovedu představit, kdo by si tenhle mobil koupil namísto konkurence a ani bych se mu nedivil, protože tu jsou pádné důvody ke koupi. vivo V23 není levné a nepřeválcuje konkurenci, ale je to naprosto seriózní možnost. A to je podle mě pokrok.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 181g |
Výška | 157mm |
Šířka | 72mm |
Hloubka | 7mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP52 |
Barva | Zlatá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Mediatek Dimensity 920 |
Frekvence procesoru | 2500MHz |
2. Frekvence procesoru | 2000MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Mali-G68 MC4 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | Funtouch 12 |
Kapacita baterie | 4200mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 44W |
Doba nabíjení na 50 % | 32min. |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;AAC;aptX;aptX HD;LDAC;SBC; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ne |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ne |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 × 1080bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 16 milionů |
Poměr velikosti displeje k tělu | 91% |
Tvar výřezu v displeji | Obdélník |
Frekvence displeje | 90Hz |
LTPO | Ne |
Typ ochrany | Schott Xensation Up |
Typy objektivů | hloubkový;klasický;makro; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 2x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 64Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.89 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 8Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 2Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/2.4 |
Stabilizace | |
Rozlišení předního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.0 |
Rozlišení druhého předního fotoaparátu | 8Mpx |
Clona druhého předního fotoaparátu | f/2.28 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 120 FPS;1280 x 720 / 240 FPS;1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 60 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | blesk;Dual View;panorama;Slow motion;Time-lapse; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;QZSS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
k tým vibráciám len toľko. na svojom mobile mám vypnuté všetky. načo by mi asi boli zapnuté? veď každý dotyk sa prejaví hneď. dokonca niekedy ani nemusím úplne položiť prst na displej a mobil reaguje už tesne nad displejom. dokonca ma taká rýchla reakcia niekedy štve. a to vtedy, keď nad niečím uvažujem a mám prst tesne nad displejom. v takom prípade sa vie niekedy spustiť aj to, čo nechcem. jednoducho pri dotykoch nepotrebujem vibračnú a ani zvukovú odozvu. pri kúpe nového mobilu je vypnutie vibrácií jeden z prvých úkonov čo spravím.
OdpovědětPopis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.