Tak tu máme konečně mojí první recenzi na Vivo a naštěstí se mi dostal do ruky telefon, který ve mně vzbuzuje optimismus. Model Vivo V21 5G není sice telefon zaměřený primárně pro mě, nebo pro většinu lidí, ale to neznamená, že nedokážu jeho přednosti ocenit.
DISPLEJ | Rozl. displeje 2404×1080bodů; Typ displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.46"; |
FOTOAPARÁT | Podporovaná Rozl. videa 2160p 30fps; 1080p 120fps; 720p 120fps; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 44Mpx; Rozl. videa 3840 × 2160 (Ultra HD); Stabilizace Optická; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 170g; Konfigurace karet Hybridní slot; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Funtouch 11.1; Android 11; |
Vivo je v současnosti pátý největší výrobce telefonů na světě a v Číně je už dlouhé roky populární a skoro až módní značkou. Tahle společnost totiž vždy vyráběla především krásné telefony, které měly být atraktivní pro mladší generaci a byť už dávno vyrábí různé typy mobilů, tak nejnovější V21 5G pokračuje v této tradici.
Vždyť se stačí na V21 podívat a je jasné, že hlavním lákadlem je tu na první pohled design. Tento kousek se snaží o tom samé jako třeba Xiaomi Mi 11 Lite. Krásný, lehký a tenký telefon, který jde proti proudu. Jinými slovy to telefonu vážně moc sluší. Mně se líbí celkově designový jazyk, který u svých telefonů Vivo v posledním roce používá a tady máte navíc to krásné barevné zpracování zad, ze kterého extra nevystupují ani fotoaparáty.
Telefon působí velice uhlazeně, lehce, ale ne levně. Sice je to tu samý plast, ale je to výborně vyrobený plast. Záda mají hladkou úpravu, na které nezůstávají moc otisky prstů, ale pořád je telefon dost kluzký. Osobně bych viděl raději hrubší povrch, ale co. Zkrátka i přes použité materiály jsem měl pocit, jako když držím hodnotný telefon, a ne pouze nějakou lehkou plastovou hračku.
Vzhledem k zaměření na design je pak zvláštní, že vpředu najdete přední kamerku v zastaralém malém výřezu. Osobně mi to vůbec nevadí, tak malý výřez a průstřel zaberou skoro stejně místa a při používání mi to nijak nepřekáží. Uznávám ale, že pro někoho to může vypadat, jako kdyby telefon nebyl z roku 2021. Prostě jsme zvyklí ve vyšší střední třídě už na průstřely.
Když ovšem zapomenete na výřez, tak dostanete pěkný 6,44palcový AMOLED panel s Full HD rozlišením, 90Hz frekvencí a HDR 10+. Rámečky by mohly být tenčí, ale na displej jsem rád koukal. Obraz vypadá skvěle, odezva výborná a jas s čitelností na slunci také překvapil. I v poledne na přímém slunci jsem všechno viděl. Je to bezva displej, v němž je schovaná také čtečka otisků prstů, která patří mezi ty nejlepší své třídy, co se rychlosti týče.
Baterie má vzhledem ke své kapacitě skoro až neuvěřitelnou výdrž!
Jediné, co mě trochu zklamalo během sledování filmů a videí byl zvuk. Chci upozornit, že zvuk je celkem hlasitý a na jeden reproduktor podává telefon solidní výkon, ale v dnešní době mají být v této třídě prostě už stereo reproduktory. A bohužel tu není také jack pro sluchátka. Vespod najdete jen USB-C, které nabíjí na dnešní poměry i malou baterku. 4000 mAh je sakra málo na telefon vyšší střední třídy s větším 90Hz AMOLED displejem. Ale světe div se, Vivo a jeho software nějakým způsobem dokázali z této kapacity dostat výdrž na úrovni mnohem větších baterek. V tomhle mi telefon hrozně připomíná Xperie. Nevypadá to, ale já jsem dostal i přes celkem náročnější den 6 hodin 20 minut se zapnutým displejem a ještě 13 % zbylo.
Často jsem končil den s polovinou baterky a více jak den a půl jsem zvládal snadno. Vlastně bych čistě podle výdrže nikdy netipoval, že je tu tak malá baterka. Řekl bych, že je to dobře optimalizovaných 4500 mAh. Plus tu menší baterku dobije i “jen” 33W nabíjení na 60 % za 30 minut. Za výdrž obrovská poklona Vivu a patrně také nadstavbě Funtouch 11.
To dětinské jméno stranou, Funtouch je překvapivý mix asijského a evropského přístupu k nadstavbám. V nastavení máte tuny možností a můžete dokonce upravovat různé animace systému. Z hlediska úprav je to OPPO/Realme/OnePlus na steroidech, a to je co říct. Zároveň jsou ale ty možnosti tak nenásilně schované, že o ně nikdy ani nemusíte zavadit.
Je na vás, jestli jste ten typ uživatele, který po zapnutí nového telefonu zkoumá podrobně všechny nabídky v nastavení a pokud ano, tak je pravděpodobné, že přesně vy takové možnosti oceníte. Co je však nejlepší, tak grafických úprav a ovládacích gest je tu nespočet, ale nikde žádné služby nebo vlastní aplikace, cloud a podobně.
Ve skutečnosti je nadstavba až nečekaně čistá. Graficky není zas tak odlišná od čistého Androidu. Připomíná mi hodně OxygenOS od OnePlus. A stejně tak tu není moc předinstalovaných aplikací. Víte, jaké aplikace jsou tu od Viva? Alba pro fotky, iManager pro mazání paměti, Hodiny a odkaz na vlastní web. A to je všechno.
Další předinstalované jsou aplikace Booking, Netflix, Facebook a TikTok od partnerů. Ty ale najdete v nespočtu telefonů. Takže po spuštění jsou tu jen appky od Googlu, které už používáte, čtyři od Viva a čtyři aplikace navíc. Nevím jak vy, ale celkem osm aplikací navíc oproti základnímu Google balíčku mi nepřijde moc. Naopak. Tohle je jedna z nejčistších nadstaveb v tomto ohledu. Zkrátka se mi Funtouch hodně líbí. Uvidíme, jak dobře bude Vivo aktualizovat své přístroje u nás. Mimochodem běží telefon také plynule a dost rychle, což je zásluha i zvoleného procesoru.
Dimensity 800U je nedoceněný čip, který by měl být ve více telefonech. Jasně, nemá na Snapdragon 870, 780, Dimensity 1200 a podobně, které v dané cenovce najdete. Rychlost a plynulost není na vlajkové úrovni, jako u konkurentů, ale je to stále silný 5G procesor. Rozhodně bych ho měl radši než Snapdragon 750, které vídáme nejčastěji. Výkonu je společně s 8 GB RAM dost na běžné používání a případně můžete operační paměť virtuálně rozšířit, aby telefon udržel více aplikací najednou. To vám sice ubere maličko na úložišti, ale těch 128 GB je stejně dost. A můžete přidat i microSD kartu, kdyby místo docházelo.
Kde v mých očích telefon trochu pokulhával jsou fotoaparáty. Na Karlovy Vary a okolí je častokrát radost pohledět, avšak fotoaparáty ne vždy zachytily vše tak, jak bych chtěl. Hlavní 64Mpx fotoaparát má optickou stabilizaci, což není běžné u tak levného zařízení. V drtivé většině jsou z něj fotky za dne moc hezké a vždycky ostré. Stabilizace je rozhodně citelný přínos.
Software tu ale není můj šálek kávy. Někdy je snímek moc tmavý, jindy je vše přesvětlené. Detailů je stále hodně a dynamický rozsah s HDR odvádějí svojí práci výborně, i když vidíte výsledky až v galerii, a ne hned v hledáčku telefonu. Někdy to ale HDR až moc přehání a fotky vypadají uměle. Až moc dramaticky.
Denní fotografie
Večer za tmy pak telefon často odmítal pořádně zaostřit a až schopný noční režim problémy vyřešil. Ani potom ale nejde, o kdo ví, jakou krásu. Večer je to při nejlepším průměr, ale v šeru dokáže senzor s nočním režimem i překvapit. Celkově je to bezva foťák. V drtivé většině poznáte, že pochází z kvalitnějšího hardwaru.
Zpracování snímku je ale jednou takové, jindy onaké a ve výsledku nevíte, s jakou fotkou skončíte. Širokoúhlý 8Mpx snímač pak stačí jen na takové to focení za dne. Ten podává průměrné výsledky a večer mu dokáže noční režim pomoci, ale pořád to není žádná sláva. 2Mpx senzor pro makro pak vem čert.
4K video ve 30 FPS vypadá nečekaně dobře. Je zase nádherně ostré a detailní. Ani zvuk není špatný. Sice byla saturace barev sem tam úplně mimo, třeba tady je pleťovka otřesně rudá a ostření se snadno ztratí, ale bylo to celkově celkem příjemné překvapení. Než jsem se tedy začal hýbat a chodit. Potom jsem zjistil, že ta optická stabilizace nedělá pro video vůbec nic. Stabilizace ve 4K je velký problém. Ve Full HD už je to fajn, a navíc dostane daleko přirozenější barvy, ale ty detaily hodně chybí. Alespoň na něm vypadají lidi jako lidi, a ne jako rajčata.
Večerní fotografie + noční režim
Bohužel se stejné problémy přenášejí do hlavního prodejního taháku V21 – přední kamery. Ta má 44 Mpx, širší úhel záběru, automatické ostření a optickou stabilizaci. Ani u ní bohužel nefunguje stabilizace ve 4K a v tomto rozlišení také zlobí ta saturace pleti. Stačí se na chvilku podívat na Full HD záznam a rozdíl je zarážející. Nebýt té saturace, tak je to super video.
Kvalitou je totiž hodně vysoko a zvuk je fajn. Ostření funguje dobře, detailů ve videu je spousta a šum je držen na uzdě. Plus velice solidní dynamický rozsah. A jelikož jste blízko u kamery, tak ani Full HD nevypadá vůbec špatně. Primárně bych používal Full HD. Fotky jsou taky hezké, ale častokrát jsem stejně skončil s lehce rozmazaným snímkem, jelikož není moc rychlá závěrka. A zase ty pleťovky. Ty jsou stále mimo. Snímač si vede ale solidně i v šeru, video večer je plné šumu, ale na sociální sítě je bez problémů použitelné. A když chcete selfie ve tmě, tak tu máte dva režimy přisvícení.
Můžete zapnout jen aby kolem vás svítil displej bíle, nebo zapnout hned dvě přisvětlovací diody nad displejem. Přejděme ale na fotoaplikaci, která by za mě chtěla předělat. Proč je sakra na displeji pouze tlačítko digitálního 2x zoomu. On je tedy celkem dost dobrý, ale kde je širokoúhlý foťák? To se musíte trefit do malé ikonky vespod a pak ještě klepnout na další tlačítko. Takhle schovávat foťáky je blbost. A proč je přepínání rozlišení videa jen dole v nastavení? A mimochodem poznáte, že jde o asijský telefon pro selfie blázny už jen podle toho, že je tu v nastavení přepínač pro odstranění pih.
Selfie + fotky ve tmě v pořadí: automatika, přisvícení displejem, přisvícení diodami
Tolik má velice vyčerpávající recenze na Vivo V21 5G. V jistých ohledech super telefon, v jiných pokulhává, ale je to další velice zajímavá možnost na našem trhu. Jsem rád, že ho tu máme. Že je tu nyní samotné Vivo. Bohužel stojí ale V21 v současnosti 9 999 korun, a to je prostě moc. Proti Realme 8 Pro, Mi 11 Lite 4G a Redmi Note 10 Pro by to byl velice zajímavý konkurent.
10 tisíc korun ale dostává V21 na cenu Galaxy A52 5G, Mi 11 Lite 5G je nyní levnější, OnePlus Nord stejně tak, a hlavně OnePlus Nord 2 je pouze o 300 korun dražší. Možná vám všechny tyhle telefony nedají stejné přednosti. Vivo pořád má v pár ohledech navrch v závislosti na vašich preferencích, avšak vzhledem k takové konkurenci nemohu úplně říct, že bych doporučil Vivo namísto některého ze jmenovaných modelů. Pokud tedy nejdete hlavně po tenkosti, lehkosti a úžasné selfie kameře.
Nicméně, každý telefon nemusí být ten úplně nejlepší. Je fajn, že existují více specifické modely, že jsou tu výrobci, kteří se nebojí vsadit na něco jiného. Ve finále je mi Vivo V21 5G vlastně po více jak týdnu používání sympatické. Vidím tu optimalizace baterie ve stylu Xperie. Podrobné úpravy prostředí z Realme. Pocitem z konstrukce mi telefon připomíná některé modely LG. Plus jde telefon tak trochu proti proudu opět jako LG. Překvapivě čistý systém, který si zachoval spoustu funkcí zase připomíná Motorolu. Kéž by takhle vypadala nadstavba Nokie. Ostatně i tu optiku Zeiss mají teď dražší Viva. Vivo je v podstatě taková směska různých částí menších výrobců, těch dobrých částí, a to se mi hodně líbí.
Konstrukce | Dotykový displej |
Hmotnost | 170g |
Výška | 159mm |
Šířka | 73mm |
Hloubka | 7mm |
Barva | Černá |
Konfigurace karet | Hybridní slot |
Paměťová karta | microSD |
Operační systém | Android |
Nadstavba | Funtouch 11.1 |
Verze OS | Android 11 |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Pásma 4G (LTE) | 2600 MHz, 2500 MHz, 2300 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 800 MHz, 700 MHzMHz |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2404×1080bodů |
Typ displeje | AMOLED |
Tvar výřezu v displeji | Kapka |
Typy objektivů | Širokoúhlý |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 64Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 2Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/2.4 |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 44Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.0 |
Rozlišení videa | 3840 × 2160 (Ultra HD) |
Podporovaná rozlišení videa | 2160p 30fps; 1080p 120fps; 720p 120fps |
Zaostřování | Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF) |
Funkce fotoaparátu | Přisvětlovací dioda |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení; |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.