Konečně zase něco fakt zajímavého a jiného. Po tom maratonu recenzí vlajek jsem rád zaskočil na nějaký ten týden a kus k TCL 50 Pro NxtPaper. Pokud jste viděli v létě video na předchozí model 40, tak už víte, co čekat. Tohle není nic extra jiného, avšak jak už jméno naznačuje, 50 Pro je znatelně lepší telefon, takže pokud se vám jeho myšlenka líbí, tak tohle je rozhodně u nás nejlepší telefon s unikátním NxtPaper displejem.
Displej
Displej je opět alfou a omegou. Mezi na dnešní poměry i ve střední třídě tlustými rámečky je 6,78palcový 120Hz LCD displej s Full HD rozlišením. Na danou třídu celkem hrůza, já vím, ale tohle není obyčejné LCD. Technologie NxtPaper je něco jiného, ta se snaží spojit výhody LCD (tradičního displeje) a E-Inku. Ano, jako u čteček knih. Pohodlnější na oči, příjemnější na slunci, matná antireflexní textura, znáte to. Ale zároveň frekvence, rozlišení a barvy běžného LCD. A hned jakmile displej rozsvítíte, tak vypadá TCL úplně jinak než ostatní telefony.
Povrch displeje je matný jako u E-Inku a stejně tak jde vidět, jak je obraz, tak typicky lehce máznutý, rozhodně byste nehádali Full HD, a působí jakoby “natištěně” přímo na povrch skla. Třeba přítelkyni se obraz vůbec nelíbil a s tím musíte počítat. Tohle není pro každého. Zároveň tu ale jsou ty velice živé barvy a pohyb po systému není problém. Vše funguje na displeji prostě jako běžný telefon, ale podívaná to není běžná. Na čtení nebo komiksy je tohle naprosto parádní řešení. I pročítání webu nebo Twitteru je tak nějak příjemnější. A jakmile dojde na videa, tak ty jsou bez problému koukatelná. Ale nejsou hezká. Stejně tak fotky na sockách a celkově prostředí. Jak říkám, pro někoho to bude super a pro jiné za trest.
Reklama
E-Ink má navíc pověst, že se na něj parádně dívá na slunci. Jenomže tohle není E-Ink, jenom to tak vypadá. Tím pádem vidíte více takových měkkých odrazů světla na displeji, které na přímém slunci čitelnost komplikují. Čím větší úhel pozorování, tím horší obraz. Pokud se díváte přímo na displej rovně, tak je čitelnost i na silném slunci překvapivě fajn. Jakmile se ale díváte i pod menším úhlem, tak jde vše rychle do kopru. Focení na přímém slunci byl občas problém.
Napřímo vypadá ale ten displej dobře, a hlavně bez silného světla se vyjímá. Večer navíc bylo sledování obrazu trochu příjemnější. Musíte si zvyknout na ten antireflexný matný povrch jako u čtečky knih zase, ale to jde celkem snadno. Horší je, že tu není tradiční tvrzené sklo a povrch displeje se snadno odře. Naštěstí dostanete ale v balení případně flipový kryt. Ty já nemám rád, ale tenhle je kvalitou a materiály vážně fajn. Škoda, že není magneticky přichycený k displeji. A máte u něj tentokrát uvnitř schovaný stylus. Není chytrý, ale pro “psaní jako na papír” se hodí. Proč sakra ne.
Důležitější je ale ten speciální dvoupolohový přepínač na boku pod zapínacím tlačítkem, které má v sobě dobrou, ale ne extra super čtečku otisků prstů. Tohle je přepínač režimu obrazu. Nově to není přes tlačítko v kontrolním centru, ale máte dedikovaný hardware, což je podle mě skvělé. Působí to suprově, když přehodíte takhle celý obraz a animace jsou tady mnohem plynulejší. I když pořád zaberou hrozně dlouho. V základu vám přitom po přehození přepínače vyskočí nabídka tří režimu. Jeden udělá obraz více ve stylu čtečky knih, ale jsou zde pořád lehce vidět barvy. Zbytečné. Druhý je stejný, ale barvy jsou už kompletně pryč. To jsme blízko těm čtečkám, co se pocitu ze čtení týče. Dokonce i po 5 hodinách v autobusu se mi nedělalo po čtení tak šoufl jako u běžného telefonu. Třetí režim má pak navíc ještě zjednodušené menu i nastavení. Není tu většina Android funkcí, vypnou se různé funkce a tohle je vesměs takový úsporný režim soustředění jen na čtení, která zároveň vypnutím všeho možného prodlužuje baterku.
Asi teď už víte, jestli je NxtPaper pro vás. Je to zvláštní hybrid. Nedostanete krásné barvy, kontrast, plynulost a odezvu běžného OLED panelu této třídy. Stejně tak nedostanete extra super čitelnost, úsporu energie, a takovou šetrnost na oči jako u E-Ink. Zato ale můžete mít obojí na dost dobré úrovni zároveň v jednom zařízení. Mistr není ani v jednom, ale nikdo jiný tyhle dvě disciplíny zároveň neumí.
Režimy displeje
Hardware
A tentokrát není takovou obětí ten zbytek hardwaru. TCL 50 Pro má procesor Dimensity 6300, což určitě není extra silný čipset. Je to v podstatě výkonem už dost starý Snapdragon 695. Ale je tu 5G a telefon běží daleko lépe než předchozí TCL 40. Je to velký rozdíl. Prostředí TCL běží daleko rychleji a také plynuleji než na starším modelu. Není to žádný Nothing Phone 2a, nebo POC0 X6, X6 Pro a podobně. Tady jsem trhnutí animací viděl často každý den a nadstavba TCL... Jak řekla přítelkyně “Vypadá hrozně levně”. Ale je to lepší zážitek a není to vůbec špatné. Používal jsem tohle TCL raději než poslední střední třídu od Infinix a řada bugů se opravila od posledně, ale třeba ukazatel výdrže mi opět někdy neuznal nabití na 100 %.
A potěší 8 GB RAM s 512GB úložištěm. Jiná verze není. To je spousta místa, pomalejšího, ale místa. A to je tu i microSD slot. Na druhou stranu slibuje výrobce pouze 2 roky velkých aktualizací a je tu Android 14. To není ideální. Stejně jako vibrační odezva, kterou bych raději vypnul. Stereo reproduktory jsou pak solidně hlasité, ale kvalitka to není ani na poměry střední třídy. Osobně jsem reproduktory nerad používal.
Překvapila mě i výdrž 5010mAh baterie. V průměru vydržela většinou 5,5 až 6 hodin zapnutého displeje na jedno nabití. To je stejně jako u levnějšího TCL 40 NxtPaper, i když je tu daleko silnější i úspornější procesor, ale zase tu je nyní 120 Hz. Upřímně jsem čekal trochu více, ale není to špatná výdrž vzhledem k tak “podivnému” displeji. Den a kus. A máte 33W nabíječku v balení.
Fotoaparáty
Krom procesoru je však největším vylepšením oproti předchozímu modelu výbava fotoaparátů. Hlavní 108Mpx fotoaparát je fyzicky daleko větší. Nemá optickou stabilizaci, ale je daleko větší a jde to zná. Fotky jsou znatelně lepší. Upozorním, HDR je náladové, v tmavých částech fotky se lehce šumí i za dne, vidíte silné digitální doostření a barvy nejsou extra přesné. Tohle není jeden z nejlepších fotomobilů střední třídy. Ale jsou to naprosto použitelné fotky pro nenáročné. Sakra, občas dostanete i bez keců vážně hezkou fotku.
Reklama
A hlavně je velice často fajn i ten 3x digitální zoom z něj. Jasně, vidíte, jak digitálně umělá fotka je a chybí detaily, které se dopočítají. Třeba tady, když ještě přiblížíme na lidi u fotky na 3x zoom, tak je to hrůza. Ale když nepřibližujete nebo se díváte jen na mobilu? Naprosto v pohodě. Není to Redmi Note 13, ale 3x zoom je přednost jinak průměrného foťáku.
8Mpx širokoúhlý snímač je barevně mimo, často přesvětlený, šíleně syté barvy, detaily a ostrost málokdy a málokde. I na střední třídu je tohle špatný 8Mpx širokoúhlý snímač. A čím méně světla, tím rychleji jde kvalita dolů. Na světlo je hodně citlivý. I když to platí taky pro hlavní snímač, ale ten bojuje lépe. A pořád lepší než pouze Full HD video, jehož stabilizace není moc dobrá a obraz je kvalitou silně podprůměrný. I když se to snaží doostřování dohnat. 32Mpx kamerka taky úplně nepotěší.
Vyplatí se?
TCL 50 Pro NxtPaper stojí ofiko u nás 7499 korun. A je to 512GB a dostanete kryt se stylusem, to musím upozornit. Taky upřesním, že TCL 50 a 50 Pro jsou v podstatě totožné telefony, ale Pročko má lepší 32Mpx selfie kameru a více paměti. To je vše, takže tohle je vesměs recenze obou modelů. A verdikt je vesměs stejný jako posledně u TCL 40. Pokud bych se díval na tento model jako na běžný telefon, tak za 7,5 tisíce korun koupíte mnohem lepší mobily.
Ale pokud vidíte ty výhody v unikátním NxtPaper displeji? Jo, ten dělá přesně to, co má a dobře. Jestli vás láká spojení telefonu s displejem ve stylu čtečky knih a znáte kompromisy, tohle je určitě daleko lepší uživatelský zážitek než TCL 40. Stojí to za příplatek 3 tisíc korun? Pokud by to byl váš jediný telefon, tak určitě ano. Používal jsem 50 Pro mnohem raději. Pokud to má být takové boční zařízení namísto čtečky nebo tak něco, tak ne. Protože ten displej je u obou vesměs stejný, jen 90 vs 120 Hz.
Právě jako jediný telefon bych tohle pro drtivou většinu lidí nedoporučil. Jak už jsem v recenzi zmiňoval, moje číslo jedna ve střední třídě jen Nothing Phone 2a za 8 tisíc korun bez akcí. Má jen 128 GB, ale celkově to je mnohem lepší mobil. POCO X6 5G ve verzi 12/256GB za 7,5 tisíce bez slev je taky velice super. Ale to platí také pro doprodej OnePlus Nord 3 z loňska ve verzi 16/512GB za 8 tisíc korun. A fanoušci zaoblených displejů mají vivo V40 Lite nebo ještě lépe za 7 tisíc Honor Magic6 Lite. Ale hlavně ty první tři konkurenti jsou prostě jiná liga. Naposledy tedy varuji, TCL 50 Pro NxtPaper je tou nejlepší verzi toho, co je, ale je rozhodně pro malé publikum. Buďte zkrátka s touto koupí opatrní, avšak pokud vám vše dává smysl nebo už máte TCL 40 a chcete to samé jen lepší? 50 Pro je moc hezký upgrade.