Recenze Sony Xperia 10 Plus: Svou výškou se dostala až do jiné třídy

Velice zajímavý telefon s nerozumnou cenou
  • 21:9 displej má své výhody
  • Skvělá optimalizace baterie
  • Trojitý slot pro karty
  • Android 9.0 Pie
  • Výborný výstup pro sluchátka
  • Na cenovku podprůměrný hardware
  • Výkony fotoaparátů nejsou nejlepší
  • Plastové tělo nepůsobí moc dobře
  • Příliž vysoká cena

Recenze produktu...

Na veletrhu MWC jsem se zamiloval do vlajkové Xperie 1, avšak na tuhle fešandu si musíme ještě pár měsíců počkat. Menší ochutnávku ovšem dostáváme v podobě levnější Xperie 10 Plus se stejně velkým a protáhlým displejem, který má být největší předností telefonu a hlavním důvodem, proč si jej koupit. Je tomu skutečně tak? To se dozvíte v této recenzi. 

Sony Xperia 10 Plus

BATERIE Kapacita 3000mAh;
DISPLEJ Rozl. 2520 x 1080bodů; Typ IPS; Uhlopříčka 6.5";
FOTOAPARÁT Clona f/1.8; Clona č. 2 f/2.4; Hlavní fotoaparát 12Mpx; Hlavní fotoaparát č. 2 8Mpx; Přední fotoaparát 8Mpx;
KONEKTIVITA NFC; Systémový konektor USB-C;
OP. SYSTÉM Android 9.0 (Pie);
PAMĚŤ RAM 4GB; Paměťová karta microSD; Uživ. paměť 64GB;
VÝKON Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 636;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů Boční strana;
Přejít do katalogu


Design a zpracování 

Tvary a nový netradiční přístup Sony k displeji je tím hlavním poznávacím znakem této Xperie a pravděpodobně i všech letošních telefonu této série. Především se tedy budeme věnovat v této recenzi tomu, jak se tak vysoký telefon vůbec v reálu používá. Ještě před tím si ovšem zařízení a jeho konstrukci popíšeme.  

Ten protáhlý displej samozřejmě diktuje i zbytek konstrukce, takže je telefon velice vysoký a zároveň dost úzký. Velice pohodlně tedy padne do dlaně a překvapivě dobře se na něm kupříkladu píše jednou rukou. Byť si musíte zvyknout na zcela odlišné rozložení hmotnosti, kdy jsem měl první pár dní pocit, že se mi telefony každou chvíli převáží svým vysokým čelem a vypadne mi z ruky. Jakmile jsme se ale z konstrukcí zžil, tak jsem v úchopu naopak mnohem větší jistotu a snadno jsem i přeručkovával kvůli komplikovanějšímu ovládání systému v jedné ruce. 

Pokud jde o tlačítka na boku, tak ty jsou akorát na dosah palce, ale nemačkají se moc pohodlně. S otevřenou náručí jsem také vítal čtečku otisků prstu opět na boku, ale bohužel mě zklamala. Není integrována přímo v zapínacím tlačítku, a hlavně je poněkud pomalejší. Odemykání obličejem tu poté není (nativní funkce Androidu Smart Lock není bezpečná), stejně tak pověstná dedikovaná spoušť fotoaparátu je pryč a vibrační odezva působí tak nějak levně. Což se dá říct bohužel i o celém zařízení.  

Jak jste si už určitě z přiložených fotek všimli, tělo Xperie 10 Plus je vyrobeno z plastu, nebo chcete-li polikarbonátu, ale nepůsobí tak dobře jako u Pocophonu. Zařízení působí spíš jako kdyby mělo stát 5 tisíc korun a ne 11 tisíc. Alespoň se vám ovšem plast hned nezašpiní otisky a přispívá svým matným povrchem k lepší ergonomii. Což je u tak zvláštně dimenzovaného telefonu veledůležité. 


Displej a zvuk 

Abych si utvořil pořádný názor na ten zvláštní displej, strávil jsem s Xperií 10 Plus více jak týden a používal jsem jí jako můj primární a jediný telefon, takže vám snad mohu poskytnout vcelku věrné uživatelské zkušenosti. V každém případě mě tahle nudle překvapila. Svým způsobem je totiž zařízení jednoduší ovládat v jedné ruce.  

Jak už jsem říkal tenhle 6,5palcový Full HD+ IPS displej je úzký, takže spodní polovinu snadno obsloužíte jednou rukou a velice pohodlně se na něm píše. Vlastně celkově se mi telefon používal mnohem snadněji, než jsem původně čekal. Byť je i po týdnu pohled na obraz v poměru 21:9 trochu zvláštní. Všechny ostatní telefony mi teď přijdou neskutečně široké. Ale zpět věci. Ovládání není zkrátka tak velkou překážkou, pokud jste už zvyklí na jiné velké telefony.  

Například horší lišta s ovládáním jasu je sice v jedné ruce bez přehmatu zcela nedostupná. Na druhou stranu, jak je telefon úzký, tak vám změna úchopu nedělá takový problém. Přesto je mi jasné, že plno lidem tenhle displej vyhovovat prostě nebude. A ani snadné gesto pro zmenšení obrazu dvojitým poklepáním na domovské tlačítko asi nepomůže. Já jsem třeba telefon takhle nikdy ovládat nedokázal, jelikož se mi tento režim prostě vizuálně nelíbí a nechci pořád něco vypínat a zapínat. 

Osobně ovšem používám na mobilu naštěstí vesměs čistě jen aplikace, které jsou vertikální a mají v sobě spoustu scrollovaní. Na Twitter, Instagram, čtení na webu a podobně je tenhle displej doslova dělaný a skutečně se takovéto aplikace používají snadněji a příjemněji se čte. Jen upozorním, že nedostane navíc zas tak moc prostoru, jak byste mohli čekat.  

Sony pak vyzdvihuje také mnohem lepší používání dvou aplikace najednou ve split-screenu, ale to jde úplně mimo mě. Rozhodně máte mnohem více prostoru a na ničem jiném se nebude používat tato funkce Androidu tak dobře, avšak osobně jí používám tak jednou za čtvrt roku. Pokud ji využívá někdo z vás ale denně, poskytne vám tento displej mnohem větší pohodlí, to bez debat.  

I já pak oceňuji snahu Sony o příjemnější ovládání pomocí bočního softwarového tlačítka Side Sense. Zobrazují se tu aplikace a funkce na základě vašeho používání v danou denní dobu a swipenutím uděláte vždy krok zpět. Funkci si přitom můžete i do sytosti upravit v nastavení, ale její animace nepůsobí moc plynule a gesto pro přechod zpět má zpoždění. Zkrátka nepůsobí nejlépe a radši bych měl na boku tímto stylem udělané ovládání Androidu.  

I takhle obří a protáhlý 6,5palcový displej si mě získal a klidně bych jej nadále používalAle to už by snad stačilo. Musím připustit, že i takhle obří 6,5palcový panel si mě získal a klidně bych jej nadále používal. Samotnou kvalitou je na tom pak displej také obstojně. Barvy jsou pěkné, čitelnost na slunci dost dobrá, rámečky jsou až na to čelo všude tenké a na ty filmy v poměru 21:9, na což je telefon také dělán, se vám bude koukat bez notche a průstřelů skvěle. Všiml jsem si ovšem výraznějšího screenbleedingu u horní hrany a automatická regulace jasu je často pomalá. 

Co naneštěstí citelně chybí třeba při sledování filmů je pořádný zvuk. Je tu jen jeden spodní reproduktor, který je sice díky zesilovači dost dobrý a hlasitý, ale mnohem levnější Moto G7 Plus hraje se svými stereo repráky daleko líp. Neříkejte mi, že by se do toho čela ten druhý reproduktor nevešel, kor u telefonu zaměřeného na sledování filmů. Ještě že potěšil výstup do sluchátek přes 3,5mm jack a hlavně velice kvalitní bezdrátový přenos. V tomhle je Sony už dlouho špičkou v oboru a je tomu tak i zde. A mimochodem oceňuji rovněž velkou barevnou notifikační diodu. 


Hardware 

Bohužel je zbytek telefon už vzhledem k ceně při nejlepším průměrný. Snapdragon 636 a 4 GB RAM za 11 tisíc korun není v dnešní době ideální výbava. Koneckonců i v AnTuTu to telefon vytáhl jen na 117 tisíc bodů. Android 9.0 Pie tu s typickou Sony nadstavbou tu nicméně běží hezky svižně. Jen jsem narazil občas na zvláštní bugy. Slot pro karty je potom zbytečně komplikovaný a telefon se při otevírání i zavírání neustále restartuje (i Sony klasika), ale zase sem můžete dát najednou dvě SIMky i microSD kartu. NFC, Bluetooth 5.0 či USB-C s rychlonabíjením pak nechybí. A tím se dostávám také k baterce, která má 3000 mAh a vydržela mi většinou tak den a půl používání. Sony si tedy dalo záležet na optimalizaci, a i s takhle velkým displejem a menší baterkou přežije zařízení den náročnějšího používání bez potíží.  


Fotoaparát 

Zapomenout nesmím ani na vystupující duální fotoaparát, kde máme hlavní 12Mpx senzor se světelností f/1.75 a druhý 8Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem. Za to Sony chválím, není tu jen hloupý senzor pro rozmazání pozadí. Bohužel však foťák jako takový nedopadl, podle mých představ. Za dne se mi dost často líbí zpracování barev, snímky jsou detailní a dynamický rozsah není špatný. Problém je ovšem líné ostření, kdy jsem skončil často s lehce rozmazanými snímky, i za ne úplně nejhoršího světla se občas objeví tuna šumu a večer jde kvalita fotek pochopitelně dolů.

Není to však nejhorší a Sony dodává sice tmavé, ale velice reálné snímky. Za 8 tisíc by to bylo zkrátka dost dobré, za 11 tisíc už jde ale při nejlepším o průměr. Dále video až ve 4K vypadá velice dobře, rozhodně mnohem líp než Full HD záznam. A můžete natáčet i v tom filmovém poměru 21:9. Ani přední 8Mpx kamerka úplně neurazí, avšak fotoaplikace mi občas zamrzla či rovnou spadla. A ten druhý teleobjektiv dokáže vyfotit za dne jen občas hezky ostré použitelné fotky. Jinak je to děs a večer je často prakticky k ničemu. 


Software 

Co se sytému týče, tak toho není moc na vysvětlování. Sony spoléhá na Android 9.0 Pie, který je schován pod tenkou rouškou vlastní nadstavby. Ta se už pár let pořádně nezměnila, takže bude každý fanoušek Xperií doma. Jedinou větší novinkou bylo v posledních měsících přidání u displeje zmiňované funkce Edge Sense. Ta vám zobrazuje na boku displeje pořád tenkou linku a pomocí ní můžete poklepáním otevřít seznam oblíbených či často používaných aplikací a funkcí. Side Sense lze upravit v nastavení, nebo zcela vypnout, Sony vás do ničeho netlačí.  

Oceňuji také přidání možnosti nastavit si dvojité zmáčknutí zapínacího tlačítku. Tím se většinou zapíná fotoaparát, ale u Xperie si sem můžete nastavit třeba i Google Asistenta, pokud jej často používáte. Dále množství předinstalovaných aplikací je minimální a jediný bloatware navíc je tu v podobě Netflixu, což dává smysl vzhledem k filmovému zaměření telefonu a jeho displeje. 


Vyplatí se? 

Vím, že jsem byl v této recenzi častokrát asi dost tvrdý, a tak cítím potřebu v závěru připomenout, že Xperia 10 Plus stojí na našem trhu bez pár korun 11 tisíc. Skutečně si nemyslím, že originální displej stačí na obhájení takové ceny a jinak při nejlepším průměrného telefonu. Já jsem si testování rozhodně užil, jelikož vždycky tíhnu k originálním věcem, kterými bych se vyjímal a ten protáhlý displej se mi nakonec vlastně i líbí. Je trochu bizarní, ale mně se zamlouvá.  

Poměr stran ovšem nedělá zas tak obrovský rozdíl, abych mohl ignorovat zbytek průměrné výbavyPoměr stran ovšem nedělá zas tak obrovský rozdíl, abych mohl ignorovat zbytek výbavy. O jen pár stovek dražší je Nokia 8.1, ale především je za méně jak 10 tisíc korun v dnešní době Xiaomi Mi 8 nebo LG G7. A v podstatě podobně vybavené, jen lepší telefony, jako je Moto G7 Plus či Mi 8 Lite, stojí maximálně 7 až 8 tisíc korun. Být Xperia také za 8 tisíc, tak to bude velice zajímavá koupě hodná zamyšlení nejen kvůli tomu displeji. Sony ovšem cenou posadilo telefon do kategorie, kde upřímně nemá co dělat. Takhle si tento displej vyzkouší o to méně lidí, a to je podle mě škoda. On je totiž vážně zajímavý a člověk by neřekl, že je to ještě možné, ale těším se díky němu ještě víc na Xperii 1. 

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 180g
Výška 167mm
Šířka 73mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) Ne
Barva Modrá

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 636
1. Frekvence procesoru 1800MHz
Počet jader procesoru 8
Akcelerace grafiky Ano
Grafický chip Adreno 509

Paměť

Uživatelská paměť 64GB
Paměťová karta microSD
Maximální velikost karty 512GB
Paměť RAM 4GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 9.0 (Pie)
Java Ne

Baterie

Kapacita 3000mAh
Typ baterie Li-Ion
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení Quick Charge 3.0
Podpora bezdrátového nabíjení Ne

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ano
Stereo reproduktory Ne
FM rádio Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Uhlopříčka 6"
Rozlišení 2520 x 1080bodů
Typ IPS
Počet barev 16 milionů

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát 12Mpx
Hlavní fotoaparát č. 2 8Mpx
Clona f/1.8
Clona č. 2 f/2.4
Optická stabilizace (OIS) Ne
Blesk nebo přisvětlovací dioda Ano
Přední fotoaparát 8Mpx
Clona (přední) f/2.0
Blesk nebo přisvětlovací dioda (přední) Ne

Zabezpečení

Zámek klávesnice Ano
Automatický zámek klávesnice Ano
Rozpoznání obličeje Ano
Čtečka otisku prstů Boční strana
Sken oční duhovky Ne

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;GLONASS;GPS;
Geotagging Ano
Senzor polohy (Akcelometr) Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Senzor okolního světla (Light) Ano
Typ SIM nano SIM
Senzor přiblížení (Proximity) Ano
Podpora dvou SIM karet Ano
Vestavěná svítilna Ano

Obecné

Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Únor 2019

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 8 739 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.