Baterie | 65% | |
Design | 85% | |
Fotoaparát | 65% | |
Výkonnost | 95% |
Samsung nám přináší letos jako jediný výrobce na trhu již třetí generaci svého ohebného Foldu. Společnost má tedy obrovský náskok oproti většině výrobců, kteří letos vydali svůj první přístroj nebo se na něj teprve chystají. A ten náskok jde u Foldu3 cítit. Ne však úplně vyspělostí nebo zcela novou konstrukcí, než mají ostatní. Samsung se cítí dostatečně v bezpečí, a tak letos zpomalil a soustředil se na něco, co je podle mě nyní nejdůležitější.
BATERIE | Kapacita 4400mAh; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 2208 × 1768bodů; Úhlopříčka displeje 7.6"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 2x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 12Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 10Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; ; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; Systémový konektor USB-C; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 271g; Typ odolnosti IPX8; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba O UI 3.1.1; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 888; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , na rámečku; |
Hned na začátku vám řeknu základní myšlenku Foldu3 a letošních ohebných Samsungů celkově - dostat se mezi lidi. To je ten hlavní a jediný cíl. Nespočet uživatelů by si chtěl ohebný telefon koupit, avšak vždycky citují dvě hlavní překážky, které je od koupě odrazují. Bojí se odolnosti zařízení a cena je moc vysoká. Inu, Samsung se letos pokusil obě tyto oblasti vyřešit.
Telefon má nově kovový rám Armor, jenž by měl být daleko odolnější. Mezery v konstrukci byla opět zmenšeny, pant už nevydává prakticky žádné praskání a podobné zvuku. A jelikož se dá elekronika vcelku snadno potáhnout vrstvou, která odpuzuje vodu, tak jsou letošní modely Galaxy Z prvními ohebnými mobily s voděodolností IPX8. To X ale znamená, že proti prachu a pevným částečkám pořád odolávat nedokáží. Takže na to stále bacha.
Nějaký ten silný déšť už ale nebude problém. K tomu hoďte novou fólii na ohebném displeji, která dělala kdysi problémy. Ta je lépe nalepená, její povrch je daleko hladší, takže se tam neusazuje tolik mastnota a špína, lépe se po ní zároveň přejíždí prsty a je až o 80 % odolnější. A zatím na ní po týdnu používání skutečně nejde vidět jediná oděrka nebo mikro škrábaneček. Plus jí dokáže Samsung nově v servisu odstranit a vyměnit za novou, kdyby už nevypadala nejlépe.
foto: TechArena
To všechno jsou velké pokroky v oblasti jistoty. Jistoty, že tenhle telefon toho vydrží zase o něco víc a že se jej nemusíte bát vytáhnout z kapsy a používat naplno. Za tohle musí každý Samsung pochválit. V této době je odolnost rozhodně u ohebných mobilů skvělá priorita. A ještě lepší priorita je cena. Galaxy Z Fold3 koupíte v základní verzi s 12 GB RAM a 256GB úložištěm za 46 999 Kč.
Telefon je letos tedy o několik tisíc levnější. Nemluvě o faktu, že na něj běží cashback akce, výkup a dostanete dárky zdarma. S tím vším můžete strhnout cenu Foldu3 už nyní na začátku prodeje pod 30 tisíc korun. Pokud dáte do výkupu hodnotný mobil. V Americe umožňuje Samsung dokonce výkup čtyř přístrojů najednou, mobilu, tabletu i hodinek, aby mohli všichni využít co nejvyšší výkupní slevy.
Je jasné, že se Samsung snaží, aby letos tyhle telefony prorazily u mnohem širšího publika. To je paráda. Škoda je, že výbava přístroje tak trochu utrpěla na úkor toho všeho. Když pominu upravený design, který je podle mě neskutečně nudný, ani zajímavá barva už není. Ta moje tmavě zelená vypadá z většiny úhlů naživo jako černá. Tak už podle rozměrů poznáte, že jde o loňský model. Telefon je nepatrně tenčí, ale moc si toho nevšimnete. Více pocítíte o 11 gramů nižší hmotnost, byť je to pořád hrozně těžký stroj.
Těžký stroj se stejným 6,2palcovým AMOLED displejem vepředu s ultra protáhlým HD+ rozlišením. A právě když používáte tenhle panel, ve složeném stavu, je Fold pořád strašně nepohodlné používat. Je hrozně tlustý a poměr displeje nepraktický. Myšlenka Foldu je, udělat běžně působící telefon, který rozevřete skoro až na tablet. S tou první částí ale pořád Samsung bojuje. Je super, že nyní je i tento panel 120Hz, takže dostanete plynulý zážitek všude. Ale k čemu to, když je displej tak tenký, že psaní na klávesnici je tak nepohodlné, že radši otevírám po pár sekundách psaní vnitřní displej.
Jako běžný telefon Fold zkrátka stále nepůsobí a nedá se tak používat. V tomto ohledu udeřilo více hřebíček na hlavičku Huawei a jeho Mate X2. Jeho tvar v zavřeném stavu je mnohem blíže klasickému telefonu a díky zkosení jedné poloviny zad se pohodlněji drží v zavřeném i otevřeném stavu. Upřímně doufám, že když si Huawei vypůjčilo konstrukci Foldu, tak že příští rok si zase Samsung vezme ergonomické změny z Matu.
Nicméně, jakmile telefon otevřete a odemknete tou fajn čtečkou otisků prstů na boku, tak začíná to pravé divadlo. Jde stále o 7,6palcový AMOLED s vysokým rozlišením, vysokým jasem a je to 120Hz LTPO panel, který má šetřit energii. Je to krásný displej, jehož rýhu uprostřed stále snadno spatříte i pocítíte na dotyk. Je to ovšem jedna z těch věcí, která během používání a koukání z přímá zmizí.
foto: TechArena
To platí také pro největší novinku Foldu3. Přední kamerka je schovaná pod displejem, což je nesmírně impozantní. Samsung ale nepoužívá tak vyspělou techniku jako Xiaomi u MIX 4, OPPO nebo ZTE. Patrně je to zkrátka tím měkčím displejem a ano, stále je měkčí, cítíte to, ale faktem je, že zde nad kamerkou vidíte takový divný otvor. Jak kdyby v místě nad ní odumíraly pixely.
Tohoto efektu si všimnete nejvíce, když se na displej díváte pod úhlem a nejméně během sledování videa, když se nad kamerkou stále něco hýbe. Když se budete na dane místo ale dívat, tak ty pixely nad kamerou vždy jasně uvidíte. Avšak, velké avšak, když telefon běžně používáte, tak se díváte většinou doprostřed displeje a potom kamerka pro vaše oči zcela zmizí.
Není to ani zdaleka tak hrozné, jak byste se mohli bát. Po pár hodinách používání uznáte, že je to méně rušivé než běžný průstřel. Osobně s tímto maskováním kamery nemám zas takový problém. Přál bych si, aby to vypadalo jako u Mi MIXu 4? Jasně. Není to ale ani hrozné. Jen se nejedná o přednost telefonu, jak jsme původně čekali.
Ta vizuální stránka věci totiž není to jediné. Kamerka pod displejem má 4 Mpx a fotky z ní nejsou hezké. Samsung používá hodně silný procesing po vyfocení fotky, který se snaží potlačit odlesky, přidat ostrost, kontrast a podobně. Stejně ale skončíte většinou s fotkou, které je jak focená přes zamlžené sklo. Takhle vypadaly fotky z telefonů, kterým se ve fotoaparátech odpařila voda.
4Mpx vs 10Mpx kamerka
Někdy je fotka jakž takž fajn. Na telefon za 5 tisíc. Jindy je ale téměř nepoužitelná. To samé platí o videu, které ani za dne venku nevypadá hezky. Zkrátka je tohle kamerka z nouze pro hovory, nebo pro odemykání obličejem. Ale to není bezpečně, takže bych zůstal u otisku. A na selfie používejte fajn 10Mpx kamerku z loňska v průstřelu externího displeje nebo hlavní foťáky.
Mimochodem, ty foťáky na zádech projdeme jen rychle. Jde totiž o stejné 12Mpx fotoaparáty jako loni. Samsung jen trochu upravil procesing, s kterým pomáhá novější procesor. Za dne udělá Fold3 moc hezké fotky a někdy dokonce i krásné. Hlavní, širokoúhlý i 2x zoom se umí předvést. Barvy jsou sice asi nejsaturovanější, co jsem letos u Samsungu viděl, ale fajn.
Už za dnes jde ale občas vidět méně detailů, než bývá u nových vlajek zvykem. Večer pomáhá hodně noční režim. Zase můžete skončit s hezkými fotkami. Ale šero, interiéry, zatažený ošklivý den, to jsou chvíle, kdy Fold citelně zaostává. Chybí detaily, dynamický rozsah, objevuje se rychleji šum a tak dále. To, co teď řeknu, platí také pro to silně saturované video. Výkony fotoaparátů tu jsou rozhodně dobré, ale za danou cenu to nestačí. Tohle není fotomobil, jasně, ale za 47 tisíc korun by měly i ty foťáky být prostě na úrovni. Ale abych nebrblal. Většině lidí podle mě ta kvalita postačí. Je to vesměs úroveň Galaxy S20 FE.
První širokoúhlý fotoaparát, poté hlavní a 2x zoom
Kde se úroveň meziročně zvedla je výkon. Snapdragon 888 je samozřejmě pořádné dělo a hýbe s Androidem náramně, jen by potřeboval od Samsungu konečně také dobré chlazení. Po pár minutách hraní či natáčení není mobil nejchladnější. Vše je jinak plynulé a výkon nikdy nechybí. Přičemž u Foldu ten výkon využijete více než u jiných telefonů díky tomu velkému displeji.
Telefon vás vybízí k častější editace fotek i videí. K sestříhávání kratších klipů na Stories. A to z prostého důvodu, je to zkrátka snazší než na běžném mobilu. Zbožňuju ty možnosti, jako mít tři aplikace najednou vedle sebe a postranní lišta s oblíbenými a naposled používaným aplikacemi je tu mnohem užitečnější než u jiných Samsungů. U Foldu tohle vše snad poprvé v životě pravidelněji používám.
Používám také aplikace v oknech. Oceňuji, že pro každé gesto multitaskingu je také tlačítko, abyste nemuseli do blba pořád zkoušet gesta, když vám prostě nejdou. Nové Labs škálují aplikace, které nejsou pro Fold optimalizované na Full Screen, poměr 4:3 nebo 16:9. Tahle funkce je až nečekaně skvělá.
Je tu spousta dalších funkcí a přidala se podpora stylusu S Pen. Bohužel ale Samsung zabil Note a dal nám specifický stylus určen čistě pro Fold, starší S Peny tu nefungují a nový nefunguje zpětně, pokud nekoupíte dražší velkou Pro verzi. A především, není integrován v těle. Musíte si pořád koupit i kryt. Dříve jsem S Pen zkoušel a jeho používání je super, jak byste čekali. Prostě jen musíte mít i kryt, abyste ho mohli nosit u sebe. K předobjednávkám je tohle kombo kryt a pasivní S Pen v balení, ale kvůli tomuhle jsme přišli o Note? Kvůli dokoupitelnému příslušenství, které můžou mít i jiní výrobci?
Zpět ale k softwaru. Další věc, kterou využívám hodně často, což jsem nečekal, je Flex režim. To je stav telefonu, kdy jen částečně ohnete jeho polovinu. Toho umějí některé aplikace jako YouTube, Galerie, Fotoaparáty a podobně využít, a rozdělit svůj obsah na dvě nezávislé části. V horní polovině displeje máte třeba hledáček foťáku a na druhé půlce ovládání.
Pro emulátory starých her může být tohle super, když jsou emulátory tedy optimalizované pro Fold. Osobně ale využívám Flex prostě jen při obědě, kdy se dívám pohodlněji na video. Nebo se takhle dívám na displej při vaření. Dá se také Fold použít jako miniaturní laptop. To není můj šálek kávy, ale můžete. Při focení je to také užitečné. Zkrátka je mobil zároveň vlastní stojánek, a to je silně nedoceněná věc.
Osobně jsem prostě používal Fold skutečně jako multimediální a produktivní monstrum. Obraz je krásný, zvuk se stereo repráků taky ujde. Chybí jim dost basy, ale jsou fajn. Edice fotek i videa je radost. Multitasking jsem začal postupně využívat stále víc. A je příjemné telefon třeba jen ohnout a číst si v něm jako v knize. Má to něco do sebe.
Bohužel není ale software procházkou růžovou zahradou. I Čestmír by vám řekl, že některé aplikace mají stále problémy s fungováním na obou displejích. Na tom protáhlém i ohebném. Jsou to prostě zvláštní poměry, na které není Android dělán. Například na tom velkém displeji uvidíte, jak nekvalitních je spousta fotek, reklam, prvků uživatelského prostředí a celkového obsahu v aplikacích.
Instagram Stories od ostatních jsou uříznutá. V Instagramu nemohu otevřít sekci Aktivity. V YouTube nemám, jak přidat ani příspěvek. Můžu nahrát jenom video a začít stream. YouTube Studio a další appky se stále neumí přemisťovat z jednoho displeje na druhý. Na podobné menší zádrhely jsem narážel u spousty méně populárních aplikací. Tohle ale není úplně chyba Samsungu. Ten se snaží udělat s Labs, co jen může, a dělá to úctyhodně. Tohle je chyba Androidu a Googlu, který pořád nemá svůj systém a aplikace odladěné na podobné přístroje. Snad se ale všechno změní s příchodem ohebného Pixelu Foldu.
A poslední samotným tématem se stává za mě největší mínus Foldu – baterie. Ta se dokonce meziročně zmenšila, byť musí letos pohánět 120Hz displej uvnitř i venku. A Snapdragon 888 je daleko náročnější. Výsledek? 4400 mAh mi stačilo při nejlepším někdy na 4 hodiny a 20 minut se zapnutým displejem, jindy na 3 hodiny 40 minut. S takovým střídmým používáním jsem zvládl celý den, ale neměl jsem už skoro žádnou rezervu do dalšího dne.
Fold3 je tedy při nejlepším jednodenní telefon. Když jsem hodně fotil a používal potenciál velkého displeje na maximum, tak jsem hledal před odchodem z práce nabíječku. Baterka nedokáže zkrátka uživit potenciál Foldu. A nepomůže ani 11W bezdrátové nabíjení nebo při nejlepším 25W drátové. Nabíječku si musíte ale koupit zvlášť. V balení je jenom kabel.
I přes nějaké ty nedostatky, které sebou Fold3 stále nese, ho mám rád a není sebemenších pochyb v mé hlavě, že ohebné telefony všeho druhu jsou budoucnost. Fold3 je patrně tím nejpoužitelnějším modelem s obřím displejem na trhu, avšak není stále pro všechny. Je to telefon pro majetné technologické nadšence nebo ultra fanoušky Samsungu.
Ani Fold3 za 47 tisíc korun není prostě ten nejlepší možný telefon, u kterého si připlácíte pouze za možnost rozložit ho na větší displej. Není to ohebná S21 Ultra, jak bych si přál. Je to telefon, který získal ten druhý velký displej jako kompromis za podprůměrnou výdrž, foťáky nebo nepohodlné používání ve složeném stavu.
Flip je letos konečně ohebný telefon pro každého. Je to obyčejný mobil, který můžete mimochodem složit a vzhledem k jeho ceně tu nejsou ty kompromisy tak do očí bijící. Flip3 zaujal i lidi, kteří první generaci nevěnovali pozornost. Fold je něco jiného. Ty změny ve výbavě, ovládání ani ceně nejsou takové, aby něco změnily. Jestli se vám nezamlouval Fold a Fold2, tak třetí generace nemá, čím vás přesvědčit, že letos už to stojí za to.
Pokud máte první generaci Foldu, nebo jen chcete Fold poprvé, a pokukujete po trojce, tak využijte cashbacku, výkupu a pouzdra s S Penem zdarma. Máte moje požehnání. Buďte si vědomi kompromisů a klidně do něj jděte. Pokud máte Fold2 a pořád skvěle šlape, tak bych letošní ročník bez litováni přeskočil. Kdyby tu byl ten S Pen integrován v těle, tak je to něco jiného. Bez Notu by měl takový Fold větší šerm, ale bohužel.
Fold3 mě tedy nedohnal k tom, abych si jej chtěl koupit. Právě díky němu jsem se ale osobně až nyní zamiloval do myšlenky jeho konstrukce. Většině běžných lidí by podle mě na tom byla lépe, kdyby si koupili třeba S21 + nějaký tablet od Samsungu ve slevách. Přesně tohle bych byl můj jediný jasný verdikt ještě před pár týdny. Ale po více jak týdnu s Galaxy Z Fold3 vidím ty důvody, proč někteří lidé takové kombo odmítají a chtějí Fold.
Nyní se ještě víc těším, kam se tento typ telefonů za rok zase posune. Protože jednou budeme v bodu, kdy bude Fold lépe použitelný jako běžný mobil. Kdy bude mít lepší výdrž, foťáky a Android bude připraven. A až se to stane, tak vím, že tohle bude můj nový mobil. Možná to bude Fold5 od Samsungu, možná to bude Fold od někoho jiného. Tenhle styl telefonu je ovšem moje budoucnost a až po zkušenostech s letošním Foldem3 jsem si tím na 100 % jistý. Avšak do té doby... Jsou tu pro mě véčka. Véčka jsou cool už teď.
Konstrukce | Ohebná |
Hmotnost | 271g |
Výška | 158mm |
Šířka | 67mm |
Hloubka | 16mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IPX8 |
Barva | Zelená |
Konfigurace karet | Dual SIM (2x nanoSIM + 1x eSIM) |
Typ procesoru | Qualcomm Snapdragon 888 |
Frekvence procesoru | 2840MHz |
2. Frekvence procesoru | 2420MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 660 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Nadstavba | One UI 3.1.1 |
Verze OS | Android 11 |
Kapacita | 4400mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Podpora rychlonabíjení | Ano |
Podpora bezdrátového nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 25W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 11W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 4W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 7" |
Rozlišení displeje | 2208 × 1768bodů |
Typ displeje | Dynamic AMOLED 2X |
Počet barev | 16 milionů |
Poměr velikosti displeje k tělu | 89% |
Tvar výřezu v displeji | Bez výřezu |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 2x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 12Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 12Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS; |
Stabilizace | Optická |
Optický zoom | 2x |
Rozlišení předního fotoaparátu | 10Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení druhého předního fotoaparátu | 48Mpx |
Clona druhého předního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení videa | 7680 × 4320 (8K Ultra HD) |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 960 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | Dual Pixel PDAF |
Funkce fotoaparátu | blesk;HDR;natáčení v HDR10+; |
Čtečka otisku prstů | Ano, na rámečku |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nanoSIM; eSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Notifikační dioda | Ne |
Další funkce | Rychlé nabíjení |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Srpen 2021 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.