Baterie | 75% | |
Design | 90% | |
Fotoaparát | 95% | |
Výkonnost | 90% |
Úvody slouží většinou k tomu, abych vám krátce shrnul myšlenku celé recenze a nalákal vás. Můžu vám přestavit značku, ale dnes to bude jiné. Samsung všichni znáte a o Ultře už jste toho taky hodně slyšeli. Já jí zbožňuju a chci toho o Galaxy S21 Ultra říct vážně hodně.
BATERIE | Kapacita 5000mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 25W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 3200 x 1440bodů; Typ displeje Dynamic AMOLED 2X; Úhlopříčka displeje 6.8"; |
FOTOAPARÁT | Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8; Funkce fotoaparátu Optický zoom; Přisvětlovací dioda; Optický zoom 10x; Podporovaná Rozl. videa 4320p 30fps; 2160p 60fps; 2160p 30fps; 1080p 60fps; 1080p 30fps; 1080p 120fps; 1080p 240fps; 1080p 960fps; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 10Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 108Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 40Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; ; |
KONEKTIVITA | Bezdrátové technologie Bluetooth; GPS; NFC; WiFi; GLONASS; Galileo; BeiDou; ; Bluetooth; Konektory USB-C; ; NFC; Stereo reproduktory; Verze bluetooth 5.1; A2DP; aptX HD; ; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP68; |
OBECNÉ | Další funkce 120Hz displej; Stylus; ; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba O UI 3.1; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Samsung Exynos 2100; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Design je jiný než loni, stejný jako u menší Galaxy S21, jen z matného skla vystupuje ten největší modul fotoaparátů s těmi největšími objektivy, jaké jsem kdy viděl. Ale víte co? Sice mi trochu chybí zajímavější barevné varianty, měděný Note 20 Ultra, ale... Galaxy S21 Ultra je s přehledem nejkrásnější černý telefon, jaký jsem kdy viděl. Ta matná černá jí neskutečně sluší. Je to první černý telefony, který bych si koupil.
Rozdílu mezi matným sklem a plastem základní S21 si téměř nikdo nevšimne, pokud na to není upozorněn. Proto je podle mě obrovská škoda, že právě hrozně velká a těžká Ultra nemá plastová záda. Každý ušetřený gram bych uvítal. Za tohle rozhodnutí ale neviním Samsung. Viním zákazníky, kteří by všude na internetu Samsung hned hanili, kdyby měla drahá Ultra na zádech jen ten "ohavný" levný plast. Rozdíl byste sice nepoznali, ale očividně by to byl pro tak těžký přístroj a 5G antény vhodnější materiál. A na víc, stejně hodíte mobil do krytu, jak sami v komentářích rádi opakujete.
Když pak telefon otočíme, díváme se na krapet menší 6,8palcový AMOLED panel, který má stále zaoblené boky. Zaoblení je opět ještě méně výrazné než loni a telefonu svědčí. Rámečky jsou opticky tenčí, design hezčí a nechtěné dotyky nebyly problém. Tohle je za mě nejlepší řešení zaobleného displeje, jaké jsem kdy používal. Druhou věcí je pak kvalita samotného displeje, kterou asi nemusím dlouho popisovat.
Je to jeden z nejkrásnější displejů na trhu. Quad HD rozlišení konečně funguje ve 120 Hz, tentokrát se umí frekvence upravovat dynamicky mezi 10 až 120 Hz. Jas je až 1500 nitů, takže z tohoto displeje budete nadšení. Ještě větší radost jsem měl z ultrazvukové čtečky otisků druhé generace. Ta je mnohem rychlejší než dříve i spolehlivější, za což může patrně zvětšení její plochy. Když navíc připočteme, že tenhle senzor si poradí i s mokrými či špinavým prsty, tak tu rázem máme jednu z nejlepších čteček v displeji na trhu.
Reproduktory jsou opět jedny z nejlepších. Stereo efekt je silný, zvuk dynamický a přišel mi hlasitější a hutnější než u menší Galaxy S21. Není to úroveň loňské Motoroly Edge+, to je pro běžné telefony stále benchmark. A ROG Phone 3 úplně nepočítám, to je kategorie sama pro sebe. Ale Ultra má letos ještě lepší repráky a jsou skvělé.
Co se výkonu týče, tak Exynos 2100 není v grafice pořád tak silný jako Snapdragon. Je to však nesmírně silný procesor, který zvládl bez potíží vše, co jsem mu dal za úkol. 12 GB RAM také určitě neuškodí a 128GB úložiště za mě bohatě stačí. Určitě bude ale spoustě z vás chybět microSD slot. Ten zkoušel Samsung naposled odstranit u Galaxy S6 v roce 2015 a reakce fanoušků byla tak špatná, že se microSD slot hned v Galaxy S7 vrátil. Teď už je ale doba trochu jinde, takže si myslím, že se paměťovky jen tak nevrátí.
A teď něco málo k software, s Ultrou jsem byl ve skutečnosti spokojenější než s menší S21, i když mám radši menší telefony. Pamatujete, jak jsem si v recenzi Galaxy S21 stěžoval na ten nepořádek v upraveném notifikačním centru? Že jsem se v záplavě notifikací těžko orientoval? Tak tenhle problém Ultra kompletně odstranila velikostí svého displeje. Všechny prvky tu mají daleko více prostoru. Což jasně ukazuje, na jaké velikosti displeje Samsung primárně své prostředí optimalizuje a navrhuje.
One UI poskytne skutečně znatelně lepší zážitek na velkém displeji. Podobně jako třeba iOS působí lépe zase na menších. Jen by mě zajímalo, jak může mít v prostředí největší výrobce na světe stále podivné překlady jako tady. Toho varování, že vás může svítilna popálit si prosím nevšímejte. Důležitý je překlad. Podobných nesmyslů je tu víc.
A teď konečně fotoaparáty. Oblast, na kterou se Samsung opět zaměřil patrně nejvíce. Doslova každý foťák z těch čtyř nabízí něco nového oproti S20 Ultra a doslova každý je lepší. 108Mpx senzor má tentokrát laserové ostření jako u Notu, takže s ním nejsou problémy. Neostří pořád moc nablízko, ale fotky jsou lepší. Dynamický rozsah se mi zdá krapet lepší a noční režim prošel až nečekaně velkým vylepšením.
Softwarové přiostřování to občas letos přehání, to plátí doslova pro každý objektiv u fotek i videa. Na druhou stranu vyvážení bílé mi přijde lepší než u iPhonu a líbí se mi barvy a styl jakým Samsung zachází se stíny a přepaly. Plus to fenomenální přirozené rozostření. Je to jeden z nejlepších snímačů na trhu, ale není dokonalý. Jakmile vidí Samsung modrou oblohu, tak i přes vypnutou umělou inteligenci vyžene saturaci do nesmyslu. HDR sem tam zapomene dělat svou práci stoprocentně a pak je tu focení večer.
Bez nočního režimu na fotky za šera a večer zapomeňte. Množství šumu je v drtivé většině až zarážející a zbylé foťáky jsou zašuměné a moc tmavé. Všechno vyřeší až ten skvělý noční režim, který vyhladí šum a zlepší kvalitu. Sice to občas přežene s tím přiostřením, že objekt na fotce vypadá uměle, ale to se nestává zas tak často.
Širokoúhlý, hlavní, 3x zoom, 10x zoom + makro vs. hlavní
12Mpx širokoúhlý senzor má konečně automatické ostření. Dle mého názoru, tím pádem dostanete ten nejlepší širokoúhlý senzor na trhu. Ať už děláte fotky za denního světla, večer s nočním režimem nebo fotíte či natáčíte zajímavější detaily díky tomu ostření, je tenhle foťák parádní. A ano, říkám detaily, ne makra. Makro je podle mě synonymum k Poco F2 Pro a jeho 5Mpx telemakru. Tuhle míru detailu a přiblížení čekám od makra. Ultra tak blízko neostří, ale lepší “makra” vlajkovým telefonem jsem ještě nefotil. Dostanete velice pěkné fotky se zcela novou perspektivou.
Jen mě štve, jak mě telefon nutí do focení šírem. Samsung se automaticky přepne na šíro, když si myslí, že už hlavní objektiv neostří. Problém je, že se přepíná i ve chvílích, kdy hlavní foťák ostří a dostali byste daleko krásnější fotku s rozostřeným pozadím. Ale telefon prostě odmítá a přepne se na ošklivé šíro, které musí být opravdu hodně blízko, aby rozostřilo pozadí. Proto jsem osobně tuhle funkci vypnul a přepínal se manuálně dle uvážení.
A teď ty dva teleobjektivy. 10Mpx 3x optický zoom je ostrý, trochu více saturovaný, má výbornou stabilizaci a občas překvapí i večer. Je to jeden z nejlepších objektivů tohoto typu a slouží jako krásný přechod na hlavní chloubu v podobě 10Mpx 10x optického zoomu. Ten už večer nezvládá a stabilizace je komplikovanější. Plus je snímek vždy krapet měkčí. Dostanete ovšem daleko lepší fotky, než třeba u Huawei Mate 40 Pro s 10x hybridním zoomem. Ten 30x zoom je pak letos lepší, ale pořád bych ho nepoužíval a 100x zoom, tak ten tu být vůbec nemusí. Takový zoom je i letos v dané kvalitě k ničemu. Spíše jen pro zajímavost než pro focení. Je to nekvalitní dalekohled.
Širokoúhlý, hlavní, 3x zoom, 10x zoom, 30x zoom, 100x zoom
Nicméně, tohle jsou za mě jedny z nejlepších teleobjektivů, co jsem kdy používal. Ano, funguje u nich i noční režim, ale udržet to je vážně makačka. Spíše se jedná o foťáky, se kterými získáte víc za denního světla, tak už to u zoomu ostatně bývá. Zkrátka mám od vyzkoušení P30 Pro teleobjektivy postupně radši než širokoúhlé a skladba fotoaparátů Galaxy S21 Ultra je pro mě ideální.
Doslova každý foťák tu patří mezi ty nejlepší. Až na to šíro bych ovšem neřekl, že jsou ve všem úplně nejlepší. iPhone 12 Pro Max má za mě v mnoha případech přirozenější hezčí noční režim, daleko lepší portrétní fotky nebo video, ke kterému se ještě dostaneme a tak dále. Pokud jde ale čistě o fotky, když je Huawei bez Google ze hry, tak je tohle nejlepší systém fotoaparátů, které si můžete pořídit a které já bych v telefonu chtěl.
Hlavní, širokoúhlý, 3x zoom, 10x zoom + noční režim ve stejném pořadí
4K video je ovšem až s podivem slabší stránkou Ultry. Je určitě hezké, ale za tu cenu. I za dne se objeví často dost šumu a doostřování softwarem je tak agresivní, že začne dělat různé artefakty ve videu. Stabilizace je naprosto fantastická a pokud máte rádi saturovanější barvy, tak si budete libovat, ale zkrátka to není video, které by měla mít Ultra vlajka. Za horšího světla, a i dynamickým rozsahem je ale stále za iPhonem 12 Pro Max.
Na druhou stranu zvuk je fakt skvělý. Obvykle o něm nemluvím, ale tady mě tak překvapil, že to zmínit chci. A taky chci zmínit, že 4K video z 3x zoomu vypadá skvěle a stabilně a občas se povede i na 10x zoomu, ale tam už jde vidět, jak se software pere s vibracemi a obraz deformuje. Jo a všechny objektivy umí 4K v 60 FPS. I ta 40Mpx přední kamerka s ostřením, která je s nově přirozenějším tónem pleti opět jedna z nejlepších na video i fotky.
Ale pryč od foťáků na dvě veledůležitá témata. Zahřívání už není problém jako dřív. Občas se telefon hřeje během hraní či stahování velkých souborů více než ostatní, které jsem testoval. A často maličko cítíte zahřátí kolem fotoaparátů, ale nikdy to nebylo nepříjemné a ani zdaleka to nebylo tak časté jako loni a třeba natáčení 4K videa už telefon nerozhodilo. Osobně jsem byl spokojený.
Výdrž baterie je poté lepší v závislosti na tom, s jakým telefonem S21 Ultra srovnáváte. Telefon výdrží daleko déle než Note 20 Ultra s Exynosem. Na rozdíl od Notu jsem Ultru nikdy nezabil za jeden den. Nebo už v sedm hodin večer. Na druhou stranu není výdrž na 5000 mAh skvělá. Je dostačující. Ze začátku mi přišlo divné, že vydržela S21 Ultra stejně jako S20 Ultra.
To znamená, že v trochu náročnější den, kdy jsem strávil více jak 30 minut focením a natáčením a vměstnal tam i dvě hodiny Spotify v pozadí, chvilku hraní a YouTube, hlásil telefon v devět hodin večer 20 % baterie. V běžné pracovní dny zbývalo tak 30 až 35 %. To je dost obdobné výdrži S20 Ultra, když jsem jí testoval, ale pak mi došlo, že je tu podstatný rozdíl.
S20 Ultra dávala tuhle výdrž s vypnutým Always On a 120 Hz ve Full HD rozlišení. U S21 Ultra jsem všechno vyhnal na maximum. Always On neustále zapnutý a 120 Hz v Quad HD. Jakmile jsem snížil rozlišení na Full HD, jak je ostatně nastavené z výroby a vypnul Always On, opět nastavené z výroby, rázem jsem dostal až 15 % navíc. Na danou velikost baterie si pořád z takové výdrže nesednete na zadek, ale dá se s ní žít.
Nemohu vám tu ale vykládat, že výdrž je super. Všechny testy na internetu se opět soustředí jen na zobrazování obsahu na displeji, zapínání aplikací a vše běží na Wi-Fi, telefony se nehýbou. Kombinované používání s pohybem po městě, přepínáním antén, notifikacemi a tak dále, je pro telefon něco jiného.
Rád bych řekl, že jsem snadno dostával den a půl výdrže, ale nemohu. Neberte moje hodnocení výdrže ale zas tak špatně, jak může nyní působit. Při stejném nastavení jako loni je mezigenerační pokrok dle mého testování minimálně těch 15 %, což dělá podstatný rozdíl. Jen jsou na trhu vlajky, které vydrží déle.
Ve zkratce S21 Ultra je po všech směrech výrazně lepší S20 Ultra. Displej, design, výdrž, výkon, zvuk, všechny foťáky, všechno lepší. Ultra má za mě letos velice málo mínusů. Je nesmysl, že telefon propagující 8K video nemá microSD slot, takže můžete i do té nejvyšší 512GB verze nahrát asi tak jen 8 minut 8K záznamu? Tak nějak. Směšné. Další důkaz, že 8K je v takových telefonech nesmysl.
Zkrátka ty kompromisy nejsou jako loni. A navíc to vše dostane letos levněji. S21 Ultra může být vaše za 33 490 korun a možná chytnete už teď nějakou akci. I za tu původní cenu je to však skvělá koupě. Neřekl bych, že Ultra je nejlepší telefon roku a podobně. To ještě samozřejmě nevíme, musíme počkat na konkurenty. Ale co Galaxy S21 Ultra letos i s Exynosem zaručeně je, je benchmark.
Loni bylo hned po vyzkoušení S20 Ultra jasné, že jinde dostanete něco lepšího nebo výhodnějšího. Letos ne. Galaxy S21 Ultra je to nejlepší, co si zrovna teď můžete pořídit. Kdybych hledal ten nejlepší telefon bez ohledu na peníze, tak tenhle je na mě až moc velký, šíleně těžký a nevydrží bez nabíječky zas tak dlouho... A přesto bych ho bez mrknutí oka koupil. Galaxy S21 Ultra mi dává větší smysl než ostatní S21 nebo než iPhone 12 Pro Max.
Naposledy jsem byl takhle nadšený z hardwaru po testování Mate 40 Pro, který jsem zbožňoval. Jenže ten nemá Google, Ultra ano, a navíc má lepší vlastnosti, takže v konečném důsledku... Galaxy S21 Ultra je vrchol Android telefonů. Laťka, se kterou budu ostatní letos hodně srovnávat. Telefon, jenž je hoden doporučení a dost možná první “Ultra” telefon nad 30 tisíc korun, jehož cena mi přijde vlastně i celkem fér a nad jehož koupí bych silně přemýšlel i já.
Konstrukce | Dotykový displej |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68 |
Odolnost | Voděodolný; |
Konfigurace karet | Single SIM |
Typ procesoru | Samsung Exynos 2100 |
Frekvence procesoru | 2900MHz |
Počet jader procesoru | 2900 |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměťová karta | 128 |
Maximální velikost karty | 128GB |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | 8 |
Operační systém | 8 |
Nadstavba | 8 |
Verze OS | 8 |
Kapacita | 8mAh |
Vyměnitelná baterie | 8 |
Max. výkon drátového nabíjení | 25W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 4W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi;GLONASS;Galileo;BeiDou; |
Datové služby | 5G; LTE (4G); HSPA (3.5G); UMTS/CDMA (3G); EDGE (2.5G); GPRS (2G); HSCSD (2G) |
Konektory | USB-C; |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.1;A2DP;aptX HD; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 6bodů |
Typ displeje | 6 |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | 120 |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 4x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | 1 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 1Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | 1 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 1Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | 1 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 1Mpx |
Clona makro fotoaparátu | 1 |
Rozlišení hloubkového fotoaparátu | 1Mpx |
Clona hloubkového fotoaparátu | 1 |
Typ stabilizace obrazu | 1 |
Optický zoom | 10x |
Rozlišení předního fotoaparátu | 10Mpx |
Clona předního fotoaparátu | 10 |
Rozlišení videa | 3840 × 2160 ve 30FPS; 1920 x 1080 ve 120/60/30FPS; 1280 x 720 ve 240/30FPS |
Podporovaná rozlišení videa | 4320p 30fps; 2160p 60fps; 2160p 30fps; 1080p 60fps; 1080p 30fps; 1080p 120fps; 1080p 240fps; 1080p 960fps |
Zaostřování | Hybridní laserové ostření; Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF) |
Funkce fotoaparátu | Optický zoom; Přisvětlovací dioda |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Digitální kompas (magnetický senzor); Pohybový senzor (akcelerometr; G-senzor); Gyroskop |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Notifikační dioda | Ne |
Další funkce | 120Hz displej;Stylus; |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Leden 2021 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.