Když jsem si mohl před pár měsíci vyzkoušet Galaxy A53 a Galaxy A33, tak jsem si už během prezentace říkal, že teoreticky může být Galaxy A33 letos kupodivu zajímavější než řada A50, která v poslední době táhne prodeje střední třídy. Inu, nyní jsem mohl konečně více jak týden Galaxy A33 používat a měl jsem pravdu. Dovolte, abych vás seznámil s dost možná zajímavější verzí Galaxy A53.
Galaxy A33 5G
BATERIE A NABÍJENÍ
Kapacita baterie 5000mAh; Max. výkon drátového nabíjení 25W;
DISPLEJ
Frekvence displeje 90Hz; Rozl. displeje 2400 × 1080bodů; Technologie displeje Super AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.4";
Už jste mohli poznat, že A53 budu tahat do této recenze hodně a není divu. Telefony jsou téměř identické, co se konstrukce, designu a překvapivě také výbavy týče. A právě to dělá z A33 skvělý mobil, který tak nějak zapadnul vedle A53 nebo loňské A52s. Na jednu stranu je ale na vině také Samsung. Telefony řady Galaxy A totiž mezigenerační často mění svou cenu, výbavu i zamření, takže nikdy vlastně nevíte, co čekat.
Jednou je telefon malý s průměrnou výbavou za nízkou cenu. V další generaci se zvětší, výbava zhorší a cena zvedne. A v další generaci je najednou poměr cena/výbava skvělý a displej zase krapet menší. Nemluvě o faktu, že Galaxy A33 zní mnohem hůře než A53. Je to výrazně nižší číslo, avšak výbava je pouze maličko horší a ve skutečnosti je rozumnější v poměru k ceně než u dražšího sourozence. Ale začneme od začátku.
Reklama
Konstrukce A33 je lepší než u A53, a to neříkáme jen kvůli tomu, že je menší a tím pádem se lépe drží. Design je na chlup stejný, matný plast na zádech stejně tak a nechybí kovový rám. Vylepšeními jsou však výše posazená tlačítka na boku, které se pohodlněji mačkají, a především ten kovový rám v barvě mobilu je matný a ne lesklý. Díky tomu máte v úchopu větší jistotu, a ještě to lépe vypadá.
A navíc je tu pořád také voděodolnost IP67, která je prakticky nevídaná v dané cenovce. Jack pro sluchátka je pryč, ale potěší microSD slot a byť někteří, kteří asi ani nezapnuly v mobilu zvuk, tvrdí opak, tak jsou zde také stereo reproduktory. Ten horní hraje ale slaběji a celkově je výstup sice kvalitní, ale tišší než jinde. Na druhou stranu je tu vzhledem k ceně pro Samsung netradičně velkorysá porce výkonu.
Hardware a software
Tenhle telefon má totiž stejný procesor Exynos 1280 s 6 GB RAM a 128GB úložištěm jako Galaxy A53, byť je o tři tisíce levnější. Díky tomu je najednou poměr cena/výkon daleko lepší. V této cenovce bude letos soupeřit především se Snapdragonem 695 a proti němu si vede dobře. Jasně, pořád jsou na trhu levnější mobily se Snapdragonem 778G, ale musíme mít na paměti, že ty se brzy doprodají.
Jakmile budou na pultech obchodů jen letošní modely, tak Samsung možná i vynikne. Dokonce mi přišlo, že One UI už běží o něco lépe. Aplikace se spouštějí určitě o něco rychleji a třeba fotoaplikace už běží hodně dobře. Bohužel jsem ale stále narážel na škubání animací při otevírání a zavírání aplikací mnohem častěji než u konkurentů od Realme, Xiaomi nebo Motoroly.
Nebylo to tak špatné, aby bylo nepříjemné mobil používat, to ani zdaleka, ale zamrzí to. Zejména ve srovnání s telefony, které mají slabší hardware. Samsung by měl po letech zase trochu zamakat na optimalizaci, aby One UI neskočilo jako jeho dávný předchůdce, jehož jméno se až bojím vyslovit... TouchWiz.
Bohužel zde Samsung zároveň nemá tak dlouho na opravu softwaru jako u Galaxy A53, avšak přesto musím za slíbenou podporu pochválit. 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplet, když začínáme už s Androidem 12, jsou super pro střední třídu pod 9 tisíc korun. Kéž by byl tohle už konečně standard pro všechny mobily nad 5 tisíc korun. O tom si mohu nechat jen zdát.
Fotoaparáty
Co se fotek týče, tak je Galaxy A33 velice zajímavým kouskem. Fotí totiž až překvapivě dobře, i když papírově byste řekli možná opak. Hlavní 48Mpx fotoaparát zní už zastarale, avšak nezapomeňme na velice dobrý software Samsungu, a především přidanou optickou stabilizaci. Dejte tyhle dvě věci dohromady, a i ten 48Mpx senzor dokáže překvapit. Hodně překvapit.
Snímky jsou krásně ostré, barvy a kontrast pro moderní Samsung typické a dynamický rozsah je také skvělý. Za dne by asi většina lidí nepoznala, že jde o fotku ze staršího senzoru. Myslím, že bych mohl u většiny fotek i tvrdit, že jsou z A53 a nikdo by to nezpochybnil. I ten 2x digitální zoom je občas hodně fajn. Problém nastává až v noci, kdy ani noční režim extra nepomáhá. Obraz je měkký a má silně načervenalý nádech. Nejsou to ale ty nejhorší fotky, jaké jsem u podobných mobilů viděl.
Reklama
Pořád jde ale podle mě o hodně dobrý fotoaparát, ostatně se fotky hodně líbily i vám na mém Instagramu. Trochu škoda je 4K videa, které vypadá skvěle, avšak stabilizace není na moc vysoké úrovni. Dobrou stabilizaci najdete až ve Full HD, přičemž je kvalita sice podstatně nižší, ale pořád bych řekl, že je lepší než u konkurenčních mobilů Xiaomi, které umí jen Full HD.
A aby toho nebylo málo, tak u Galaxy A33 umí 4K video také přední 13Mpx kamera. Stabilizace opět nepřekvapí, ale pořád jsem viděl horší u Motoroly a samotná kvalita je opět velice vysoká. Fotky z kamerky, nejsou ale moc hezké. Dynamický rozsah a barvy jsou fajn, ani pleť nevypadá špatně, avšak fotky jsou šíleně uměle přeostřené.
Pokud jde o 8Mpx širokoúhlý snímač, tak software Samsungu z něj dostává fotky, které jsou zpracováním skoro stejné jako z hlavního foťáku. Úhel záběru je navíc hodně široký. Bohužel jde ale vidět, že software vyhání tenhle senzor za hranice možností a snímky nejsou zcela ostré a jdou vidět neúspěšné pokusy softwaru o doostření. Někdy se snímek povede, ale vzhledem k hlavnímu foťáku jsem čekal víc. Ale příjemně překvapit umí 5Mpx makro, s nímž jde vcelku snadno fotit i z ruky. Celkově to není žádný zázrak, ale ten hlavní foťák rozhodně silně předčil má očekávání.
Výdrž a displej
5000 mAh pak už překvapením nebyla. Procesor i ta kapacita je stejná jako v Galaxy A53, výdrž by tedy měla být stejná a ano, v podstatě je. V průměru se díváme na 5,5 až 6 hodin se zapnutým displejem s běžným používáním bez Always On a GPS navigace, ale s 20 minutami focení a natáčení. A jelikož mobil skoro nežere s vypnutým displejem, tak vydržíte snadno den a půl i víc. A je tu případně ještě 25W nabíjení, ke kterému není ale nabíječka v balení. Letos už nebudou mít žádné Samsungy nabíječku v balení. Ani ty nejlevnější.
Přejděme ovšem k displeji, který je skvělý, a přesto může být hlavním problémem. Jedná se o 6,4palcový AMOLED panel s Full HD rozlišením, 90Hz frekvencí a jasem až 800 nitů. Jednoduše je to moc hezký displej. Ty Samsung prostě umí. Na kvalitu obrazu nelze říct nic špatného. 90Hz stačí, obraz je jemný, čitelnost na slunci dobrá, hodně nízký jas večer také potěšil a čtečka otisků prstů v displeji je fajn.
Je ale důvod, proč o displeji mluvím až teď. Celkově totiž zní Galaxy A33 za 8 999 korun jako zajímavě koupě. Obzvláště oproti předchozím generacím nebo v porovnání s Galaxy A53. Je to doslova stejný mobil, který má horší fotoaparáty. Hlavně to šíro, noční focení a stabilizace 4K videa není tak dobrá. To jsou ale vesměs jediné oběti za nižší cenu.
Jsou tu tedy kompromisy, ale pro spoustu lidí je podle mě ten hlavní foťák dost dobrý na to, aby s klidem raději ušetřili a koupili Galaxy A33. Jenomže ten displej sebou nese jeden problém. Vizuálně silně degraduje telefon v očích lidí kvůli tomu obstarožnímu výřezu a tlustší bradě. Tohle se prostě v dané třídě už nenosí.
Právě ten vzhled přední strany více než cokoliv jiného vyvolává dojem, že jde o zastaralé či levné zařízení. A přitom tu máme objektivně patrně lepší poměr ceny a výbavy než u Galaxy A53. Měli byste nad Galaxy A33 uvažovat při výběru telefonu v dané cenovce. Avšak lidé jsou povrchní, byť rádi tvrdíme, že nejsem, a spousta určitě jen při pohledu na Galaxy A33 telefon odepíše, což je škoda.
Pochopitelně v současnosti, kdy je za stejné či nižší peníze stále doprodávající se Galaxy A52s, tak ani pro fanoušky Samsungu nedává A33 smysl. A pořád je tu také OnePlus Nord 2, Realme GT Master či Motorola Edge 20. Avšak přesto je podle mě A33 povedený mobil, který má přednosti, kteří jiní v dané cenovce nemají. IP67, kovový rám, ten hlavní foťák, super podpora, ostatně ani ten procesor už není vůbec špatný, nelze mobil jen tak zavrhnout.
Řekl bych, že jakmile bude A52s pryč, tak to bude pro mnohé možná i rozumnější volba než A53. Hlavně pokud přihodí Samsung ještě nějakou akcičku či malou slevičku, tak bude A33 poměrně dost atraktivní. Pokud jste tedy osvícení natolik, že se dokážete i v polovině roku 2022 přenést přes takový výřez. Co se dá dělat v zemi Androidu jsou někteří z nás už rozmazlení.
Nic jsem se nedozvěděl o podstatných informacích, za což rozhodně nepovažuji hodnocení designu a nějaké "brady".
Jak funguje čtečka v displeji?
Je sklo na displeji rovné do krajů, či přiblble zaoblené?
Je v balení nějaké pouzdro?
Dobrý den,
v textu je správně uvedeno že A33 již nemá sluchátkový jack, ale v tabulce výbavy je uvedeno že ho má...
ve větě ''kteří asi ani nezapnuly v mobilu zvuk,'' by mělo být ''nezapnuli'',
ve větě ''a 4 roky bezpečnostních záplet'' by mělo být ''záplat'',
ve větě ''Fotky z kamerky, nejsou ale moc hezké'' by neměla být čárka...
Korektor měl asi volno :)
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.