Zephyrus G je pro ROG jednou z těch populárních herních řad laptopů, která má hodně fanoušků. A osobně se mi rovněž tyhle modely vždy líbily z nabídky nejvíce. Poslední verze G14 byla super. Avšak letos je všechno jinak. ASUS kompletně laptopy řady Zephyrus G předělal. A předělal je k ještě lepšímu. Tohle jsou drahé, ale sakra skvělé Windows laptopy, které kupodivu také tak trochu nechávají své herní dědictví za sebou.
Konstrukce a displej
Že už nechce mnou testovaný Zephyrus G16 působit jako čistě herní přístroj ukazuje už design. Ten je ještě elegantnější, tenčí a váží pod 2 kila. Hliník, hořčík a plast mají letos trochu jinak upravený povrch a je dost příjemný. Když je nemůžeš porazit, staň se jedním z nich. Si řekl pravděpodobně ASUS, a tak svůj herní Zephyrus zkrátka kompletně předělal na MacBook Pro. A na tom není nutně nic špatného.
Reklama
Laptop je vyroben parádně a vypadá skvěle. I ten nyní už jen tenoučký proužek LED světýlek přes víko působí stylověji. Pořád podle mě zbytečnost, ale dává to notebooku trochu charakter. Na rozměry nebo hmotnost nelze říct nic špatného a jen se podívejte na fotkách na velikost toho touchpadu! To je sakra obr. Bohužel nemá haptickou odezvu, pořád se promačkává a úplně nahoře zase nejde promačkávat. Je to tradiční ASUS touchpad, ale je obří a pořád skvělý. Patlá se po něm parádně.
Klávesnice je také velice dobrá. Mezery mezi klávesami super, klávesy jsou trochu větší, zdvih pořád super, fajn změny. Ten chod spínačů je ale takový měkčí a odpor kladou jiný než dříve. Osobně nejsem moc fanouškem, ale tohle je pouze o preferencích každého z nás. Já měl pocit ze starších kláves ROG raději. Jo a barevné podsvícení nesmí chybět, mohlo být rovnoměrnější kolem popisků kláves, ale to řešíme maličkosti.
Porty potěší každého. Je tu rychlá čtečka SD karet, Thunderbolt 4 s DisplayPort i nabíjením, USB-C 3.2 Gen 2 s DisplayPort a nabíjením, dvě USB-A 3.2 Gen 2, HDMI 2.1 a 3,5mm jack. Plus je tu nový oboustranný nabíjecí konektor, který však vede do běžně velké ROG nabíječky. Mikrofony jsou pořád super, Full HD kamerka s odemykáním obličejem je fajn, ale chybí u ní některé softwarové funkce, jelikož u produktů ROG je osekaná aplikace ASUS, ale v Armoury Crate nemáte vše jako u Zenbooku. Takže třeba ty hrátky s rozmazáním pozadí a podobně tu chybí. Stejně tak některé funkce ohledně třeba nastavené zámku Fn kláves nebo OLED displeje. Což je divné, když tohle má být více pracovní stroj pro náročné než herní.
A ano, je tu 16palcový OLED displej. Má poměr 16:10, vysoké 2,5K rozlišení, 240Hz frekvenci, G.-Sync, certifikace přesnosti barev, MUX Switch, NVIDIA Optimus, Dolby Vison HDR. Stačí vám tohle všechno jako důkaz, že je to parádní displej? Jas 500 nitů není nejvíc, ale sakra tenhle displej vypadá skvěle. A snadno se otevírá jednou rukou. Jen počítejte s menším úhlem otevření. Radost se na ten obraz koukat, každý bude nadšený. Na hry, práci, úpravu videí či fotek nebo sledování filmů, ideální.
A je radost také poslouchat. Máme tu celkem 6 reproduktorů, které hrají nahlas, čistě a mají velice silný basový kopanec. Až nečekaně silný na laptop. Vlastně dostane tak silně basový zvuk, že je to možná až moc. Trochu se v tom ztrácejí detaily a dialogy ve filmech, takže případně alespoň trochu polaďte zvuk v aplikaci Dolby, ať vyždímáte z těch repráků maximum. Na hry jsou ale ty hloubky super a snadno utopí i to na maximální výkon hlasité funění větráčků.
Hardware a výkon
Wi-Fi 6E nebo Bluetooth 5.3 fungovaly poté, jak mají a půl negativního sleva nelze říct o hardwaru. Já totiž dostal opět tu nejlepší možnou variantu. To znamená nový procesor Intel Core Ultra 9 185H s 16 jádry a AI boostem, grafika NVIDIA GeForce RTX 4090 s 16 GB, 32 GB RAM a 2TB SSD. Všechno rychlé jak blesk a Windows běží náramně.
Pokud máte ale třeba laptop s poslední generací Core i9 a 4090, tak nečekejte velký posun, jestli vůbec. Výkon je vyšší jen o trošku a jak kdy. V závislosti na výrobci mohou být laptopy s loňským hardwarem silnější. Nový procesor se vyplatí hlavně u baterky, kdy notebook vydrží v nejúspornějším režimu výkonu bez dedikované grafiky, v 60 Hz na 70% jas obrazovky i 6 hodin mé nonstop kancelářské práce. To je znatelný posun oproti přechozím verzím Intelu. A video vydrží běžet i daleko dýl. 90 Wh vážně poznáte. Na Windows a daný hardware? Hezký posun. I když to pořád pochopitelně není ideální.
Ale zpět k výkonu. Možná to není zatím velký nárůst v benchmarcích a hrách, když nebudeme počítat velký pokrok v AI úkonech, ale pořád je to brutální výkon. Můžete na laptop hodit skoro jakoukoli hru a můžete si vše užít na maximální grafické nastavení v 60 FPS a více. Ale na hry už se nechce ani Zyphyrus zas tak moc soustředit. Což dokazuje nálepka, že má počítač v základu ovladače NVIDIA Studio. A ne pro hraní.
A ano, stříhání dlouhých 4K videí byla radost v Premieře i Davinci Resolve. Jen počítejte, že na maximální výkon po 15 minutách notebook hodně funí, logicky, a taky začne topit. Pruh nad klávesnicí se umí rozžhavit tak moc, že se tam ani nedá udržet delší dobu prst. Ale zbytek počítače je dost chladný. Při používání či hraní by vás nenapadlo, že může být nějaké část počítače právě teď tak žhavá. Velké chlazení prostě odvádí svou práci a odvádí teplo efektivně od vás. A interní teploty i v mojí nejvyšší zátěži byly v pohodě.
Jen mě tedy zatím zlobila aplikace Armoury Crate. Byla podivně pomalá a občas mi prostě zmizela možnost ovládat různé efekty toho bílého LED pásku na víku. Můžete upravovat animace, říct, aby to byla vesměs notifikační dioda i v zavřeném stavu, můžete ovládat jas nebo to všechno vypnout. Což jsem udělal já. Protože chci dát baterce největší šanci jako u každého přístroje. Nicméně, ta aplikace potřebuje tady mešní aktualizaci, kterou možná už dostala.
Reklama
Vyplatí se?
foto: techArenaKdyž to všechno sečteme a podtrhneme, tak ano, pochopitelně jako vždy zmíním i nějaké chybky nebo když se mě osobně něco nezamlouvá, ale celkově to většinou byli jen drobnosti nebo něco vážně subjektivního. Objektivně tu máme v součtu absolutně špičkový kousek. Zephyrus G16 je vážně nejblíž, co se ASUS dostal MacBooku Pro. Špičkový hardware, skvělá konstrukce a výbava. Jakmile začnete tenhle přístroj používat, tak pochopíte.
Logicky je to ovšem zároveň drahá sranda. Základní G16 s grafikou 4060 stojí u nás 70 tisíc korun. 4070 stojí 77 tisíc. 4080 vyjde na 92 tisíc a můj TOP model s grafikou 4090 vyjde na 100 tisíc korun. To vše v bílé či tmavě šedé barvě. Jo, to je sakra hodně, vím, ale taky tu máme sakra dobrý dělo. Mezi Windows laptopy je to špička, kterou možná spousta uživatelů už dlouho chtěla. A jestli vůbec patříte do publika takového kousku musíte vědět na první pohled sami. Pokud ano, máte moje doporučení. Pokud ne, co jste čekali? Letošní Zehpyrus G16 je ještě lepší, profesionálnější verzí už tak skvělé řady drahých herních laptopů. Jehož největší chybou je, že do Česka sebou nevzal menšího brášku G14.