Reklama
Není to jen Zephyrus pro hráče
Nejprve se na notebook jen podívejte. Mně se G14 vážně hodně líbí. Nekřičí na sto honů, že je to herní notebook, a to z prostého důvodu. ASUS se snaží tento stroj odlišit, chce, aby to nebyl jen Zephyrus pro hráče, ale pracovní notebook pro lidi, kteří potřebují vysoký výkon. A povedlo se. Tenhle stroj vypadá elegantně a nikdy se ho nemusíte stydět vystavovat na stole. Plus jsem už dlouho neviděl takhle bílý notebook a celkem si mi zamlouvá.
Tělo vyrobené z hořčíku a hliníku je zároveň velice bytelné a nikde se nic neprohýbá. Díky koktejlu kovů je přístroj zároveň velice lehký. Váží jen 1,6 kilogramů. Věřte mi, na tuhle výbavu (a “herní” notebooky obecně) je Zehryrus G14 neskutečně lehoučký, a navíc i dost tenký opět vzhledem k hardwaru. Nesmírně snadno se přenáší. Pro lidi, kteří chtějí hrát hry nebo používají počítač pro náročnější střih videa, ale chtějí něco přenosného, co může zároveň zastat svým způsobem přenosný pracovní ultrabook, tohle je ta nejlepší možnost. Přesně na něco takového jsem dlouho čekal.
Líbí se mi také, jak i zde otevření víka základnu lehce nadzvedne, takže má klávesnice potom maličko příjemnější náklon pro psaní. A pokud jde o to zajímavé víko s dírkami, tady je to jen na oko, ale později přijde také verze, kde jsou v dírkách LEDky, které fungují v podstatě jako takový zvláštní displej, kde si můžete zobrazit co jen chcete. Zajímavý prvek, ale osobně vážně nepotřebuji, aby můj notebook všude svítil i zezadu.
Je to monstrum!
A když už jsem u víka. V něm je 14palcový Full HD IPS displej s antireflexní úpravou a musím říct, že je hodně dobrý. Přesnost barev se pohybuje v sRGB nad 100%, nechybí certifikace barev od Pantone a jas není špatný. Opět na notebook s takovým hardwarem. Herní notebooky mají většinou jas nižší, ale tady jde cítit, že se ASUS snaží, aby byl Zephyrus G14 i dobrý pracovní stroj. Jas nějakých 330 nitů tedy není nic extra, ale na dané poměry je to nadprůměr. Cením.
Co pak ocení hlavně ti hráči, je to 120Hz panel, což zaručí v kombinaci s AMD FreeSync velice plynulý zážitek z hraní. Ano, byť je tu grafika od NVIDIA, tak zde díky novějším aktualizacím funguje společně s FreeSyncem. Mimochodem FreeSync je v podstatě obdoba G-Sync, kdybyste to nepoznali ze jména. Jedinou nevýhodou je, že rámečky kolem displeje jsou tak tenké, že nahoru už se nevešla kamerka. Neříkám, že je to nutně velká nevýhoda, ale je to něco, na co musíte při výběru myslet.
A když jsem načal ten hardware, nové procesory řady AMD Ryzen 4000 jsou bestie a tady máme Ryzen 7 4800H. Tahle věc je vážně neskutečně silná a v mnoha ohledech strčí konkurenční Intely do kapsy. Jde o procesor vyroben 7nm technologií, má 8 jader a podporou zpracování až 16 vláken najednou. Tahle mašina je v Geekbench 5 i přes nižší maximální takt stejně silná na jedno jádro a silnější na více jader jak háčkový Intel Core i7 desáté generace a hákáčkový Intel Cote i9 deváté generace. Je to prostě monstrum! A to můžete mít i verze i Ryzenem 9.
Procesoru je pak oporou 16 GB RAM DDR4, 1TB SSD a grafika NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti Max-Q s 6 GB. Jinými slovy, výbava je výborná a vzhledem k Full HD rozlišení displeje tu rozjede na vysoké detaily prakticky všechno. Není to RTX 2060, ale třeba nový Doom Ethernal běží na ultra detaily v průměru v 85 FPS. To snad bude stačit pro představu výkonu.
Výdrž baterie překvapí
Mimochodem, ta modernější 7nm technologie procesoru má za následek ještě jednu věc - mnohem menší energetickou náročnost. To dělá v kombinaci s velkou 76Wh baterií zázraky a jednu z největší předností tohoto Zephyru. Pokud přepnete notebook do slabšího režimu, kdy se vepne NVIDIA a notebook pracuje jen s integrovanou grafikou, tak je výdrž neuvěřitelná. Sám jsem se dostal snadno na něco málo přes 10 hodin sledování stáhnutého videa s jasem na nějakých 50%. Pokud jsem na notebooku čistě pracoval, šla výdrž dolů na necelých 8 hodin a sledování Full HD videa na YouTube vydržel notebook 7 hodin!
Reklama
Zephyrus vydrží 8 hodin práce jako nic!
I když jsem nechal běžet notebook s Performance režimem se zapojenou NVIDII dostal jsem se na 5 hodin a kousek práce. Jen pro pořádek, běžně vydrží podobně silné notebooky s herním hardwarem 4 až 6 hodin. A těch 6 hodin dokáže jen hrstka strojů. Za tohle je nutno smeknout. Herní notebook s lepší výdrží jen tak nenajdete. Sakra, i na některé ultrabooky jsou tohle dobré výsledky. Opět to dokazuje, že Zephyrus G14 není jen o hrách. Má to být také dobrý přenosný notebook na práci jako takový a s takovou výdrží o tom nemůže být pochyb.
Potěší také porty. Sice tu není bohužel Thunderbolt 3, ale jedno USB-C s podporou DisplayPort dokáže notebook nabíjet, pak je tu ještě druhé obyčejné USB-C, dvě velká USB-A 3.2, HDMI, 3,5mm jack a zámek. K dokonalosti mi chybí jen čtečka SD karet, ale už jsem se smířil s tím, že ta je u notebooků v dnešní době vzácností. Jo, a ještě je zde čistě nabíjecí port, samozřejmě. Plus jsem ani neřekl, že v zapínacím tlačítku je super rychlá čtečka otisků prstů pro bleskové odemknutí a stačí oddělat jen pár šroubků a můžete se snadno v notebook šťourat. Paráda.

Malé vady na kráse
Jak jste mohli vidět, Zephyrus G14 je podle mě úžasný, a i ty čísla v tabulkách a výsledky testů souhlasí. To však ještě neznamená, že je dokonalý. Tak třeba větráčky běží neustále, nevypnou se ani pokud jen koukáte na video nebo děláte jednoduchou kancelářskou práci. A nejsou ani extrémně tiché, takže notebook neustále slyšíte. Jen lehce, ale slyšíte. Nikdy nesklapne. Ocenil bych, kdyby se alespoň v Silent režimu přestaly při minimální zátěži větráčky úplně točit, ale nemůžu mít všechno.
S větráčky souvisí také zahřívání. Notebook se během maximálního vytížení i přes ten nekonečný počet otvorů a mřížek v konstrukci ve hrách citelně zahřeje. Zejména právě nahoře a po bocích, kde jsou logicky ty mřížky. Při hraní to ale nepocítíte a do dvou minut od vypnutí hry odvedou větráky tak dobou práci, že už naomak žádné teplo necítíte. Navíc od tak tenkého a malého stroje se tohle dá čekat. Vše má holt své pro a proti. Včetně posledních částí notebooku, které chci zmínit a u kterých jsem rozpačitý. Nejsou to mínusy, jen součásti, ke kterým mám výhrady.
Zaprvé touchpad. Po jeho skleněném povrchu prsty krásně kloužou, provádět gesta je radost a je velice citlivý. Pokud jej však chcete mačkat, tak kliknutí nepůsobí moc dobře, a hlavně má touchpad rozdílnou tuhost. Od poloviny nahoru už vyžaduje mačkání celkem velkou sílu. Občas mě tak kvůli tomu bolely prsty z tlačení, ale to vyřešíte, pokud si zvyknete na prosté klepání. Bez fyzického promáčknutí. Pořád je to ovšem celkem malý touchpad, to nic nenapraví.
Zadruhé klávesnice. Její klávesy mají měkčí stisk, který nebude po chuti každému, ale jakmile si zvyknete, je to výborná klávesnice na psaní i hraní. Má na notebook vysoký zdvih, solidní mezery mezi klávesami a po pár dnech jsem na ní datloval články a scénáře o sto šest. Obzvláště s tím nakloněním základny na stole je na tomhle notebooku překvapivě radost psát. Pro mě. Chce to zvyk, ze začátku se mi klávesnice nezdála, ale po nějakém tom týdnu používáním ji mám rád.
Avšak, i tady jsou problémy. Třeba mačkání písmen je příjemné a působí dobře, vydávají i příjemný tlumený zvuk. Ale některé klávesy jako Backspace, Caps Lock a Tab... to jsou hrozné rachtačky. Už podle zvuku poznáte, že tyhle klávesy už tak příjemné na mačkání nejsou. Horší je však podsvícení klávesnice. To je slabé, a hlavně není vůbec rovnoměrné. Některé klávesy svítí relativně slušně, jiné trošku, jiné jen z půlky a nějaké oblasti nesvítí skoro vůbec. Podsvícení je rozhodně největší mínus klávesnice.
Zatřetí reproduktory. Jsou tu v podstatě čtyři reproduktory, ale na první pohled byste to ani nepoznali. Z těch mini mřížek vepředu půjdou totiž jen výšky, zatímco středy a hluboké tóny, basy, půjdou tradičně zespod. A teď, nalijme si čistého vína, přátelé. Tohle nejsou tak skvělé reproduktory jako mají Macy, Surface Laptop 3 a další notebooky, které mají silné reproduktory kompletně vepředu. Ty prostě znějí líp.
Na herní notebook dostane z G14 ale hodně dobrý zvuk. Je velice hutný, což se hodí do her a zvuk je vždy čistý. Mohl by být dynamičtější a hlasitější, ale mnohem více oceňuji, že ty výškové repráky vepředu dělají vážně rozdíl. Zvuk je daleko horší, když je zacpete. Díky nim je Dolby Atmos zvuk mnohem prostorovější, a i když zacpete ty spodní repráky třeba peřinou, tak to kvalitu díky nim extrémně neovlivní. Z toho mám radost. Na můj Mac to samozřejmě nemá ani v nejmenším, ale když repráky vespod, nebo celkově repráky v herním notebooku, tak minimálně tyhle. Tohle je pro mě nový standard pro srovnávání u herních notebooků. Dobrá práce.
Vyplatí se?
Jak jste už podle videa asi pochopili, ROG Zephyrus G14 nemá prakticky žádné velké mínusy. Jasně, pozastavíte se pořád nad pár drobnostmi. Podivně náročné mačkání touchpadu, občas máte při zmáčknutí nějakých kláves pocit, jak kdybyste najednou klepli na úplně jinou levnější klávesnici, podsvícení těch kláves není dobré a větráček nezná pojem pauza. To všechno ale bledne v porovnání se zbytkem notebooku.
A právě teď se hodí teprve zmínit cenu. Tuhle moji konkrétní výbavu koupíte už dnes za 35 tisíc korun. Za 35 tisíc korun dostanete ten nejlepší 14palcový výkonný notebook na trhu. Za tím si stojím. Je tu barevně přesný 120Hz displej, procesor Ryzen 7, který poráží i Intel Core i9 a tu nejbližší konkurenci, grafika GTX 1660 Ti, která utáhne snadno i ty nejnovější hry, super klávesnice na psaní, čtečka otisků, hodně dobrý zvuk, a navíc pak notebook přepnete do slabšího režimu bez dedikované grafiky a pak máte plnohodnotný přenosný pracovní stroj.
Zbude vám dost lehký a kompaktní 14palcový notebook se skvělou konstrukcí, elegantním vzhledem a výdrží až 8 až 10 hodin v závislosti na používání. Ale kdykoli můžete pořád povolit otěže, zapojit výkon naplno a hrát, stříhat videa a podobně. Zephyrus G14 tak není jen můj nový favorit v oblasti herních notebooků, ale notebooků celkově. Tohle je prostě a jednoduše velice výkonný stroj ve snadno přenosném těle bez větších mínusů. Kdybych chtěl notebook kolem 30 tisíc korun a nemusel by to být nutně ultrabook, tak bych ani neváhal. Tohle je nyní moje nová volba číslo jedna. Ano i kdybych původně hledal kolem 30 tisíc, tak bych si okamžitě těch pár tisíc za Zephyrus G14 připlatil. Tak dobrý je.