Recenze ROG Zephyrus G14: Školí (nejen) herní notebooky

Velice příjemné překvapení na poli herních notebooků
  • Hezký designový kousek
  • Výborná výdrž baterie
  • Velice vysoký výkon
  • Solidní výbava portů
  • Kvalitní zvuk (na své poměry)
  • Pohodlná klávesnice
  • Horší touchpad
  • Větráčky nikdy neztichnou
  • Podsvícení klávesnice je špatné

Recenze produktu...

ROG Zephyrus G14 je fascinující notebook. ASUSu se totiž povedlo namíchat skutečně úctyhodný mix výbavy v kompaktním těla, a navíc za dost dobrou cenu. Obyčejně můžete mít sice jméno Zephyrus spjato s extra vysokou cenou jako 60 tisíc korun, ale tedy to tak není. Tenhle notebook stojí půlku a je to dost možná nejlepší kompaktní výkonný/herní notebook na trhu. A samozřejmě v recenzi vysvětlím, proč tomu tak je.

DŮLEŽITÉ - Od doby psaní recenze se bohužel cena Zephyru G14 v námi recenzované konfiguraci zvedla na 42 590 Kč. Na hodnocení to rozhodně nic nemění, jen už to není úžasně výhodná nabídka s poměrem ceny/výkon, jakou byl tento stroj ještě před pár dny.

ROG Zephyrus G14

DISPLEJ Dotykový; Rozl. 1920 x 1080px; Typ displeje Lesklý; ; Typ panelu IPS; ; Úhlopříčka 14";
GRAFICKÁ KARTA Grafická karta - Čip NVIDIA GeForce RTX 2060; Paměť grafické karty 6 GB;
KONSTRUKCE Hmotnost 1700g;
OP. SYSTÉM Op. systém Windows 10;
PEVNÝ DISK Kapacita SSD 1000GB;
PROCESOR Počet jader 8; Počet vláken 16; Typ procesoru AMD Ryzen 7 4800 HS;
RAM Osazená Op. paměť 16GB; Typ Op. paměti DDR4;
ROZHRANÍ Grafické výstupy HDMI; Počet USB-C 3.1 2;
VLASTNOSTI Vybavení Podsvícená klávesnice;
Přejít do katalogu


Není to jen Zephyrus pro hráče

Nejprve se na notebook jen podívejte. Mně se G14 vážně hodně líbí. Nekřičí na sto honů, že je to herní notebook, a to z prostého důvodu. ASUS se snaží tento stroj odlišit, chce, aby to nebyl jen Zephyrus pro hráče, ale pracovní notebook pro lidi, kteří potřebují vysoký výkon. A povedlo se. Tenhle stroj vypadá elegantně a nikdy se ho nemusíte stydět vystavovat na stole. Plus jsem už dlouho neviděl takhle bílý notebook a celkem si mi zamlouvá. 

Tělo vyrobené z hořčíku a hliníku je zároveň velice bytelné a nikde se nic neprohýbá. Díky koktejlu kovů je přístroj zároveň velice lehký. Váží jen 1,6 kilogramů. Věřte mi, na tuhle výbavu (a “herní” notebooky obecně) je Zehryrus G14 neskutečně lehoučký, a navíc i dost tenký opět vzhledem k hardwaru. Nesmírně snadno se přenáší. Pro lidi, kteří chtějí hrát hry nebo používají počítač pro náročnější střih videa, ale chtějí něco přenosného, co může zároveň zastat svým způsobem přenosný pracovní ultrabook, tohle je ta nejlepší možnost. Přesně na něco takového jsem dlouho čekal. 

Líbí se mi také, jak i zde otevření víka základnu lehce nadzvedne, takže má klávesnice potom maličko příjemnější náklon pro psaní. A pokud jde o to zajímavé víko s dírkami, tady je to jen na oko, ale později přijde také verze, kde jsou v dírkách LEDky, které fungují v podstatě jako takový zvláštní displej, kde si můžete zobrazit co jen chcete. Zajímavý prvek, ale osobně vážně nepotřebuji, aby můj notebook všude svítil i zezadu.  


Je to monstrum!

A když už jsem u víka. V něm je 14palcový Full HD IPS displej s antireflexní úpravou a musím říct, že  je hodně dobrý. Přesnost barev se pohybuje v sRGB nad 100%, nechybí certifikace barev od Pantone a jas není špatný. Opět na notebook s takovým hardwarem. Herní notebooky mají většinou jas nižší, ale tady jde cítit, že se ASUS snaží, aby byl Zephyrus G14 i dobrý pracovní stroj. Jas nějakých 330 nitů tedy není nic extra, ale na dané poměry je to nadprůměr. Cením. 

Co pak ocení hlavně ti hráči, je to 120Hz panel, což zaručí v kombinaci s AMD FreeSync velice plynulý zážitek z hraní. Ano, byť je tu grafika od NVIDIA, tak zde díky novějším aktualizacím funguje společně s FreeSyncem. Mimochodem FreeSync je v podstatě obdoba G-Sync, kdybyste to nepoznali ze jména. Jedinou nevýhodou je, že rámečky kolem displeje jsou tak tenké, že nahoru už se nevešla kamerka. Neříkám, že je to nutně velká nevýhoda, ale je to něco, na co musíte při výběru myslet. 

A když jsem načal ten hardware, nové procesory řady AMD Ryzen 4000 jsou bestie a tady máme Ryzen 7 4800H. Tahle věc je vážně neskutečně silná a v mnoha ohledech strčí konkurenční Intely do kapsy. Jde o procesor vyroben 7nm technologií, má 8 jader a podporou zpracování až 16 vláken najednou. Tahle mašina je v Geekbench 5 i přes nižší maximální takt stejně silná na jedno jádro a silnější na více jader jak háčkový Intel Core i7 desáté generace a hákáčkový Intel Cote i9 deváté generace. Je to prostě monstrum! A to můžete mít i verze i Ryzenem 9. 

Procesoru je pak oporou 16 GB RAM DDR4, 1TB SSD a grafika NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti Max-Q s 6 GB. Jinými slovy, výbava je výborná a vzhledem k Full HD rozlišení displeje tu rozjede na vysoké detaily prakticky všechno. Není to RTX 2060, ale třeba nový Doom Ethernal běží na ultra detaily v průměru v 85 FPS. To snad bude stačit pro představu výkonu.  


Výdrž baterie překvapí

Mimochodem, ta modernější 7nm technologie procesoru má za následek ještě jednu věc - mnohem menší energetickou náročnost. To dělá v kombinaci s velkou 76Wh baterií zázraky a jednu z největší předností tohoto Zephyru. Pokud přepnete notebook do slabšího režimu, kdy se vepne NVIDIA a notebook pracuje jen s integrovanou grafikou, tak je výdrž neuvěřitelná. Sám jsem se dostal snadno na něco málo přes 10 hodin sledování stáhnutého videa s jasem na nějakých 50%. Pokud jsem na notebooku čistě pracoval, šla výdrž dolů na necelých 8 hodin a sledování Full HD videa na YouTube vydržel notebook 7 hodin! 

Zephyrus vydrží 8 hodin práce jako nic!I když jsem nechal běžet notebook s Performance režimem se zapojenou NVIDII dostal jsem se na 5 hodin a kousek práce. Jen pro pořádek, běžně vydrží podobně silné notebooky s herním hardwarem 4 až 6 hodin. A těch 6 hodin dokáže jen hrstka strojů. Za tohle je nutno smeknout. Herní notebook s lepší výdrží jen tak nenajdete. Sakra, i na některé ultrabooky jsou tohle dobré výsledky. Opět to dokazuje, že Zephyrus G14 není jen o hrách. Má to být také dobrý přenosný notebook na práci jako takový a s takovou výdrží o tom nemůže být pochyb. 

Potěší také porty. Sice tu není bohužel Thunderbolt 3, ale jedno USB-C s podporou DisplayPort dokáže notebook nabíjet, pak je tu ještě druhé obyčejné USB-C, dvě velká USB-A 3.2, HDMI, 3,5mm jack a zámek. K dokonalosti mi chybí jen čtečka SD karet, ale už jsem se smířil s tím, že ta je u notebooků v dnešní době vzácností. Jo, a ještě je zde čistě nabíjecí port, samozřejmě. Plus jsem ani neřekl, že v zapínacím tlačítku je super rychlá čtečka otisků prstů pro bleskové odemknutí a stačí oddělat jen pár šroubků a můžete se snadno v notebook šťourat. Paráda. 


Malé vady na kráse

Jak jste mohli vidět, Zephyrus G14 je podle mě úžasný, a i ty čísla v tabulkách a výsledky testů souhlasí. To však ještě neznamená, že je dokonalý. Tak třeba větráčky běží neustále, nevypnou se ani pokud jen koukáte na video nebo děláte jednoduchou kancelářskou práci. A nejsou ani extrémně tiché, takže notebook neustále slyšíte. Jen lehce, ale slyšíte. Nikdy nesklapne. Ocenil bych, kdyby se alespoň v Silent režimu přestaly při minimální zátěži větráčky úplně točit, ale nemůžu mít všechno.  

S větráčky souvisí také zahřívání. Notebook se během maximálního vytížení i přes ten nekonečný počet otvorů a mřížek v konstrukci ve hrách citelně zahřeje. Zejména právě nahoře a po bocích, kde jsou logicky ty mřížky. Při hraní to ale nepocítíte a do dvou minut od vypnutí hry odvedou větráky tak dobou práci, že už naomak žádné teplo necítíte. Navíc od tak tenkého a malého stroje se tohle dá čekat. Vše má holt své pro a proti. Včetně posledních částí notebooku, které chci zmínit a u kterých jsem rozpačitý. Nejsou to mínusy, jen součásti, ke kterým mám výhrady. 

Zaprvé touchpad. Po jeho skleněném povrchu prsty krásně kloužou, provádět gesta je radost a je velice citlivý. Pokud jej však chcete mačkat, tak kliknutí nepůsobí moc dobře, a hlavně má touchpad rozdílnou tuhost. Od poloviny nahoru už vyžaduje mačkání celkem velkou sílu. Občas mě tak kvůli tomu bolely prsty z tlačení, ale to vyřešíte, pokud si zvyknete na prosté klepání. Bez fyzického promáčknutí. Pořád je to ovšem celkem malý touchpad, to nic nenapraví.  

Zadruhé klávesnice. Její klávesy mají měkčí stisk, který nebude po chuti každému, ale jakmile si zvyknete, je to výborná klávesnice na psaní i hraní. Má na notebook vysoký zdvih, solidní mezery mezi klávesami a po pár dnech jsem na ní datloval články a scénáře o sto šest. Obzvláště s tím nakloněním základny na stole je na tomhle notebooku překvapivě radost psát. Pro mě. Chce to zvyk, ze začátku se mi klávesnice nezdála, ale po nějakém tom týdnu používáním ji mám rád. 

Avšak, i tady jsou problémy. Třeba mačkání písmen je příjemné a působí dobře, vydávají i příjemný tlumený zvuk. Ale některé klávesy jako Backspace, Caps Lock a Tab... to jsou hrozné rachtačky. Už podle zvuku poznáte, že tyhle klávesy už tak příjemné na mačkání nejsou. Horší je však podsvícení klávesnice. To je slabé, a hlavně není vůbec rovnoměrné. Některé klávesy svítí relativně slušně, jiné trošku, jiné jen z půlky a nějaké oblasti nesvítí skoro vůbec. Podsvícení je rozhodně největší mínus klávesnice. 

Zatřetí reproduktory. Jsou tu v podstatě čtyři reproduktory, ale na první pohled byste to ani nepoznali. Z těch mini mřížek vepředu půjdou totiž jen výšky, zatímco středy a hluboké tóny, basy, půjdou tradičně zespod. A teď, nalijme si čistého vína, přátelé. Tohle nejsou tak skvělé reproduktory jako mají Macy, Surface Laptop 3 a další notebooky, které mají silné reproduktory kompletně vepředu. Ty prostě znějí líp. 

Na herní notebook dostane z G14 ale hodně dobrý zvuk. Je velice hutný, což se hodí do her a zvuk je vždy čistý. Mohl by být dynamičtější a hlasitější, ale mnohem více oceňuji, že ty výškové repráky vepředu dělají vážně rozdíl. Zvuk je daleko horší, když je zacpete. Díky nim je Dolby Atmos zvuk mnohem prostorovější, a i když zacpete ty spodní repráky třeba peřinou, tak to kvalitu díky nim extrémně neovlivní. Z toho mám radost. Na můj Mac to samozřejmě nemá ani v nejmenším, ale když repráky vespod, nebo celkově repráky v herním notebooku, tak minimálně tyhle. Tohle je pro mě nový standard pro srovnávání u herních notebooků. Dobrá práce.


Vyplatí se? 

Jak jste už podle videa asi pochopili, ROG Zephyrus G14 nemá prakticky žádné velké mínusy. Jasně, pozastavíte se pořád nad pár drobnostmi. Podivně náročné mačkání touchpadu, občas máte při zmáčknutí nějakých kláves pocit, jak kdybyste najednou klepli na úplně jinou levnější klávesnici, podsvícení těch kláves není dobré a větráček nezná pojem pauza. To všechno ale bledne v porovnání se zbytkem notebooku.  

A právě teď se hodí teprve zmínit cenu. Tuhle moji konkrétní výbavu koupíte už dnes za 35 tisíc korun. Za 35 tisíc korun dostanete ten nejlepší 14palcový výkonný notebook na trhu. Za tím si stojím. Je tu barevně přesný 120Hz displej, procesor Ryzen 7, který poráží i Intel Core i9 a tu nejbližší konkurenci, grafika GTX 1660 Ti, která utáhne snadno i ty nejnovější hry, super klávesnice na psaní, čtečka otisků, hodně dobrý zvuk, a navíc pak notebook přepnete do slabšího režimu bez dedikované grafiky a pak máte plnohodnotný přenosný pracovní stroj. 

Zbude vám dost lehký a kompaktní 14palcový notebook se skvělou konstrukcí, elegantním vzhledem a výdrží až 8 až 10 hodin v závislosti na používání. Ale kdykoli můžete pořád povolit otěže, zapojit výkon naplno a hrát, stříhat videa a podobně. Zephyrus G14 tak není jen můj nový favorit v oblasti herních notebooků, ale notebooků celkově. Tohle je prostě a jednoduše velice výkonný stroj ve snadno přenosném těle bez větších mínusů. Kdybych chtěl notebook kolem 30 tisíc korun a nemusel by to být nutně ultrabook, tak bych ani neváhal. Tohle je nyní moje nová volba číslo jedna. Ano i kdybych původně hledal kolem 30 tisíc, tak bych si okamžitě těch pár tisíc za Zephyrus G14 připlatil. Tak dobrý je. 

Parametry produktu...

Displej

Úhlopříčka 14"
Rozlišení 1920 x 1080px
Typ displeje Lesklý;
Typ panelu IPS;
Dotykový Ne
Frekvekce displeje 120Hz

Procesor

Typ procesoru 120
Počet jader 120
Počet vláken 120
Základní frekvence 120GHz
Turbo frekvence 120GHz

RAM

Osazená operační paměť 120GB
Typ operační paměti 120

Pevný disk

Typ úložiště 120
Kapacita SSD 120GB
Kapacita HDD 120GB
Kapacita SSHD 120GB

Grafická karta

Grafická karta - Čip 120
Paměť grafické karty 120

Operační systém

Operační systém 120

Vlastnosti

Mechanika 120
Vybavení 120
Konvertibilita 2v1 120
Kapacita baterie 76Wh

Rozhraní

Grafické výstupy 76
Rozhraní 76
Počet USB 2.0
Počet USB 3.0
Počet USB 3.1
Počet USB 3.2 2
Počet USB-C 3.1 2
Rozhraní bezrátové 2

Konstrukce

Rozměry - Výška 19mm
Rozměry - Šířka 324mm
Rozhraní - Hloubka 220mm
Hmotnost 1700g

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.