Možná vlastníte nejlepší možný loňský herní notebook. Možná vlastní PS5. Možná vlastníte i solidně vybavený novější herní desktop.... Hned teď vám řeknu, že ROG Strix 18, laptop, je velice pravděpodobně daleko silnější. ASUS dokázal mistrně ukočírovat to nejlepší a nejnovější, co Intel s NVIDII nabízejí a výsledek je tím největším extrémem, jaký jsem kdy viděl.
Displej a výbava
Naštěstí nebudu muset dlouze procházet celý přístroj, jelikož ve své podstatě lze nový Strix shrnout jako loňské Strixy, Zephyry G14, G15 nebo M16 na steroidech. Nebo spíše asi tak na 5 druzích steroidů najednou. Displej? Ten už jsme několikrát vesměs viděli. Je to 18palcový 240Hz IPS G-Sync panel s rozlišením 2560 x 1600 a jasem 500 nitů v poměru 16:10. Je to hodně dobrý panel, ale není ani barevně tak přesný jako u jiných ultra prémiových herních notebooků ROG. A věřte mi, Strix je extra prémiový.
I ostatní výrobci mají kvalitnější panely s lepším kontrastem nebo přesností barev. Některé testy naměřily 77 % v DCI-P3, to je míň, než tvrdí ASUS. Ale pořád chci, abyste věděli, že je to hezký displej. To platí také pro klávesnici nebo touchpad. Opět je to velice dobrá klávesnice i skvělý velký touchpad. Jen to jsou klávesnice a touchpad vytržená z těch zmiňovaných starších Zephyru nebo Flow X16, takže není o čem vyprávět. Byť jelikož je tady základna o tolik větší a pevnější, tak mi přišla klávesnice i touchpad, tak nějak pevnější. Že si lépe sedly.
Reklama
Mimochodem ano, nevypadá to tak, kvůli velikosti notebooku, ale ta klávesnice má Num pad a ten touchpad je vážně velký. Ok, abych byl fér, je tu jedna změna. Notebook je větší, tak jsme dostali nahoře nad klávesnicí jednu programovatelnou klávesu navíc. Ale proč je jedna z těch kláves kopie té, kterou už máme hned pod ní mezi F klávesami? Tohle bylo už loni a nikdo v ASUSu si toho očividně nevšiml.
Dále také výborné reproduktory jsou převzaté z notebooků ROG, které jsem už zmiňoval i testoval. Jsou na dané poměry vyvážené, dost hlasité, nechybí basovější základ a výškáče hrají i nahoru k vám. Není to rozhodně MacBook Pro 16, ale na poměry herní notebooků? Tohle je pořád stejně jako loni hodně super.
Co se samotného těla z hliníku a plastu týče, které se designové moc nezměnilo, tak je pochopitelně masivní, tlusté a těžké, 3,1 kg. Konstrukce je velice bytelná, nic se neprohýbá, je to tank. Pant displeje je rovněž pevný, ale displej se nedá moc otevřít. Tohle je vesměs maximální úhel, takže na klíně? Problém něco vidět. Kdybyste si chtěli dát notebook na stole do držáku? Problém něco vidět. Už dlouho jsem nezažil, že by šel notebook otevřít jen tak málo.
Hardware a chlazení
V oblasti konektivity a portů je tu Wi-Fi 6E, dvě velká USB-A 3.2 Gen 2 napravo a zbytek je nalevo. Thunderbolt 4 USB-C, pak USB-C 3.2 Gen 2, HDMI 2.1, 2,5gigový Ethernet, jack a nabíjení. Osobně? Já bych v takovém obřím desktop replacement laptopu rád viděl více portů. Kde je i čtečka SD karet? Proč nejsou nějaké prakticky vzadu, jako to má Lenovo nebo minulá generace? Když tohle má být pořád doma, tak by se hodilo schovat lépe kabely. Vím, tady je vzadu všude mřížka chlazení, ale no tak, ono by to šlo. Nebo proč nedat alespoň ještě jedno USB-A na druhou stranu, aby kabely pořád nepřekážely?
Ale tak hlavně, že RGB světla pod tím průsvitným plastem jsou tu všude a můžete svítit jak Times Square. Já tohle hned vypnul, takže nebojte. Jde to. Stejně jako si můžete nastavit barvy klávesnice a podobně. Co mě zklamalo? Žádná čtečka otisků prstů. Žádné odemykání obličejem. 720p kamerka? Otřesná, i když je fajn, že tu alespoň nyní je.
Ale dost drbání. Prostě notebook jako takový je skvělý, ale není to revoluce. Ta čeká až uvnitř, takže... Nový 24jádrový Intel Core i9-13980HX, 175W NVIDIA GeForce RTX 4090 s 16 GB, 32 GB RAM DDR5 lze zvýšit až na 64 GB a 2TB SSD. Tahle věc je vymaxovaná k prasknutí. Což znamená také masivní chlazení, které je prý o 80 % větší.
Jsou tu větší heatpipy a je jich víc, tekutý kov už v ROG nepřekvapí, dva velké větráky doplňuje třetí čistě pro CPU a GPU ve stylu Flow X16. ASUS nenechal nic náhodě a jde to znát. Jasně, umí tenhle macek funit na 42 decibelů? Umí ve výkonném režimu, a v Turbu, kdy vše běží na maximální watáž, je ještě hlasitější, ale ani to není rozhodně nejhorší, co jsem zažil. A v běžném používání je absolutní ticho. Ostatně jak je to šasi obří, tak vzduch lépe proudí logicky.
Vážně je normálně notebook v tichém režimu naprosto potichu, studený a nikdy ani maličko nezafuněl. Jen jsem tedy občas slyšel divně elektronické pískání, ale to bude vadou kusu. Jinde jsem o tom neslyšel. Teploty jsou pak držené kolem 52 °C povrchově v nejžhavějším bodu nad klávesnicí při nejvyšší dlouhodobé zátěži, což je pořad únosné, a navíc kolem WASD fouká vzduch, takže ruku máte v chladu. Celá klávesnice nepřekročí 35°. Uvnitř jsem pak viděl vždy CPU maximálně na hranici 90 °a GPU 80°.
Reklama
Výkon a výdrž
Ok, takže se to dost dobře uchladí, ale co z toho? No, v této kapitole najdete tabulky benchmarků. CPU je silnější než Core i9 12900KS a na úrovni i7 13700KF... Jo, tím myslím ty desktopové procáky. Tenhle notebook vyklepne i minulou i9 v desktopu. Je to bestie. A ta grafika? Řekněme, že je na tom dost podobně. Tenhle stroj je výkonném někde jinde než i ty nejsilnější loňské herní mašiny.
Ale benchmarky a že mi to přechroustá 4K video za poloviční čas, než nejsilnější Strix loni je jedna věc. Je to herní kousek, tak co hry? Opět se můžete níže podívat na tabulku Cyberpunku 2077.Takhle detailně nebudu procházet každou hru, ale jen pro přehled toho monstrózního výkonu vám to snad stačí. Podívat se můžete také na výkony ostatních her. Forza Horizon 5 se dostala nad 100 FPS, Flight Simulator běžel bez problémů, Halo Infinite zvládlo 150 FPS a nový A Plague Tale v náročných scénách běží na 66 FPS. To jsou všechno průměrné hodnoty vždy s maximální možným nastavením kvality hry a v plném rozlišením.
Bez extra serepetiček zapnutých, jen max kvalita hry a plné rozlišení, tak uvidíte ve hrách tak o 15 až 30 % vyšší hodnoty než loni. S Ray Tracingem se díváte na vylepšení klidně až o 45 %, než měla maximální konfigurace Strix SCAR 17 loni. No a když ještě zapnete DLSS a třeba i to dopočítávání framů, které je zatím v hrstce her, tak jsou hodnoty úplně někde jinde.
Musíte uznat, že na notebook je to masakr. Ale já moc tenhle stroj jako notebook neberu. Nošení v batohu bylo peklo, jelikož sebou musíte tahat obří těžký laptop i ten gigantický 330W adaptér. 100W USB-C tohle fakt neutáhne na vysoký výkon. Při cestování vyžaduje tahle mašina skoro vlastní kufr. Nepraktická velikost je ale jen jedna věc.
Chybí jakékoli biometrické zabezpečení, displej se moc neotevře, takže v různých polohách sezení není nejlepší na používání a výdrž? No, když jsem vypnul světla, jas držel na 60 % a jen datloval články na nejúspornější tichý režim, kdy jsem se přes MUX Switch s podporou NVIDIA Optimus i přepnul jen na integrovanou grafiku, tak jsem se dostal stěží na 4 hodiny používání. A to jsem nedělal nic náročného.
Vyplatí se?
foto: techArenaTohle je vážně náhrada za stolní počítač. Má to být doma. Mně je to jasné, vám je to jasné, ASUSu je to jasné. Je to extrém extrémů za lidových 98 990 korun v mojí top verzi, co jsem popisoval. Tedy 4260 eur pro naše bratry. A to je pro mě trochu problém. Když už se tohle skoro nebude nikam nosit, co si budeme, spousta lidí to nikdy nevezme z bytu, tak za takové peníze můžete mít rovnou doma královský herní desktop setup.
Nebo něco rozumného a nějaký super starší menší Zephyrus k tomu na cesty. Proto mi dává větší smysl nový Strix SCAR 16. Ten je o 2 tisíce korun levnější, ale hlavně má úplně stejnou výbavu, mnohem lepší 240Hz miniLED displej, a ještě je daleko menší, takže se lépe přenáší. Osobně je právě miniLED Strix 16 ten strop notebooků, do kterého bych šel já. Byť chlazení logicky nebude možná tak účinné v tom menším těle. Dá rozum.
Já si v podobně extrémních drahých noteboocích nelibuji, nejsou pro mě a nikdy nebudou. Pokud jste ale vy pravý opak a máte takové peníze, ať už vezmete Strix SCAR 18 nebo 16, letos dostanete za svoje peníze vážně velký posun a máte zaručeno, že budete vlastnit to nejlepší a nejsilnější, co na trhu zatím je. To je fakt.