Letos prošel ROG Phone asi největší změnou ve své historii. Osmička je úplně nová a přináší spoustu novinek. ASUS se snaží dotáhnout na ostatní neherní vlajkové telefony, což může některé fanoušky Zenfonů, kteří chtějí větší model, sakra hodně potěšit. Honba za běžnými vlajkami si ale vyžádala kompromisy v té herní oblasti, kde začíná ROG tak trochu ztrácet páru. Tohle je zvláštní generace, která bude určitě mezi fanoušky rozporuplná. Což ale nic nemění na tom, že technicky je tohle ten nejlepší telefon, jaký ASUS kdy vyrobil.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 5500mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 65W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 165Hz; LTPO; Max. jas 2500nitů; Rozl. displeje 2400 × 1080bodů; Typ displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.78"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 3x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 32Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 13Mpx; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP68; |
OP. SYSTÉM | Android 14; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Snapdragon 8 Gen 3; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Tím největším rozdílem je nové tělo, tak to pojďme projít. Design je pochopitelně zcela nový. Popisků na zádech je o něco méně a modul foťáků je teď takový čtverec. Mně připadá ROG trochu jako herní Xiaomi 13. Nově jsou také záda plochá a mají na sobě sklo, které je z části matné a z části lesklé. Kovovým rám je také plochý a má v sobě stále dvě USB-C pro pohodlnější nabíjení během hraní.
Mně se design celkem líbí, i když taková nubia Red Magic je za mě lepší, a telefon rozhodne měně upozorňuje na své herní kořeny, pokud se dříve třeba někdo styděl. Je tu rovněž barevně podsvícené logo, jehož barvy a blikání lze upravit a může fungovat také jako upozornění. Novinkou je poté voděodolnost IP68, poprvé u herního telefonu, ale kvůli ní zmizel po vesměs roce a půl ten speciální otevírající se portál, kolem kterého dělal výrobce povyk posledně. Teď už vám s chlazením nepomůže.
Co pak hodně pomáhá běžnému používání je zmenšení ve všech ohledech. Díky tomu už nepůsobí telefon jako tak neohrabané pádlo. Telefon je menší, lehčí i výrazně tenčí, i když má krom 65W drátového nabíjení v sobě také bezdrátové nabíjení. Sice jen 15W a není reverzní, ale je tu. Jelikož je i přes bezdrátovou cívku ale telefon výrazně tenčí, tak vám musí být jasné, že tu musí být nějaká oběť, kterou je pochopitelně baterie.
6000 mAh je minulostí. Letošní ROG Phone má 5500 mAh, avšak ASUS tvrdil, že díky novému displeji a procesoru je výdrž skoro stejná jako loni... Inu, ne... není. Loni jsem viděl i 10 hodin zapnutého displeje. Letos jsem se dostal maximálně na skoro 8 hodin. Většinou jsem viděl v běžné dny 7 až 7,5 hodin a vydržel jsem tak den a půl. Když jsem chtěl vydržet celý víkend bez nabití, tak to snadno šlo, ale pak jsem měl na zapnutý displej jen 6,5 hodin i méně.
Hodí se zmínit, že občas jsem viděl prý přes 10 hodin na displej, což mi ale bylo divné, jelikož tak dlouho jsem telefon nepoužíval. A pak jsem zjistil, že telefon občas počítá jisté always on notifikační funkce jako zapnutý displej. Naštěstí vždy kontroluju výdrž několika způsoby zároveň. 7,5 hodin je pochopitelně pořád hodně dobrá výdrž, ale třeba i Galaxy S23 Ultra vydržela loni více. Tohle je výdrž ve stylu Xiaomi 13 Pro či OnePlus 11. Od herního telefonu, u kterého se čeká velké vytížení, bych chtěl asi krapet víc.
No a pak je tu přední strana, primární důvod toho velkého zmenšení. ROG Phone přešel na průstřel pro přední kameru a rámečky jsou velice tenké - 1,67 mm nahoře a na bocích, zatímco brada je trochu tlustší. Dohromady s rovným 6,78palcovým panelem a lehce zaobleným 2.5D sklem vypadá přední strana parádně, vlajkově. Navíc se jedná o LTPO panel s frekvencí 1 až 120 Hz, ale v hrstce podporovaných her lze manuálně vyhnat frekvenci stále na 165 Hz. Jas po celé ploše je navíc 1600 nitů a maximálně částečně 2500 nitů. Je to zkrátka a jednoduše super displej, jehož obraz lze stále upravovat v nastavení.
Osobně mi ve hrách průstřel vůbec nevadí, ale pokud ho prostě nemůžete strávit, tak je tu v typické Armoury Crate aplikaci nová funkce. Můžete u všech her nebo jen u vybraných her schovat průstřel černým pruhem nebo lze dát dva symetrické černé pruhy nahoru i dolu, aby to vypadalo více jako ROG Phone 7 a měli jste více prostoru k chycení. To je fajn, podle mě. Ale je tu jeden problémek. Ty pruhy nikdy nebyly u mého kusu zcela černé, jako by se displej vypnul. Pořád slabě svití a není to úplně nejlepší efekt, ale snad se to ještě vyladí updatem. Když dá bůh.
Telefon kvůli tenoučkým rámečkům a průstřelu také přišel o ty typické obří reproduktory mířené na vás. Teď jsou tu stejné stereo repráky jako u ostatních telefonů. Hrají skvěle, ale rozhodně je to zhoršení a telefon už nevyniká svým zvukem. Má ale pořád jack pro sluchátka. Stejně tak šla pryč notifikační dioda, ale ASUS sem dal funkci, kterou jsem chtěl dlouho u ostatních značek. Můžete si zapnout, aby na upozornění a nabití baterie upozorňoval telefon rozsvícením malinkaté ikonky v pravém či levém rohu displeje. Ano, v podstatě taková softwarová dioda.
Právě tohle ale uměle prodlužuje tu výdrž v systému a upřímně, jako fanoušek diod jsem to vypnul. Software by teoreticky měl znamenat více kontroly a funkcí než u diody. Mohl bych vybrat třeba barvu pro různé aplikace, styl blikání, jas, znáte to. Nic z toho ale nejde. Můžete upravit jen barvu, kterou se bude vždy nonstop svítit, žádné blikání, a vybrat ze dvou podob ikonky. To je všechno. Rád bych zase řekl, že ASUS může přidat spoustu funkcí updatem, ale je to ASUS. K tomu později.
Snapdragon 8 Gen 3 s nejrychlejšími paměťmi asi nepřekvapí ani jako velké chlazení, které se muselo zase předělat s novým tělem. A upřímně? Výkon je dalším rozporuplným bodem. Telefon má v benchmarcích nejvyšší možný výkon a je to pořádný skok oproti 8 Gen 2. To víme z ostatních telefonů s ním. 3DBench, AnTuTu, Geekbench, je to jedno. Procesor má bestiální sílu, i když se mi nikdo ani s X Režimem nepovedlo dostat na extrémní čísla prezentovaná výrobcem. A jde to cítit i ve hrách. Zase máme v Genshinu či Honkai Star Rail v průměru o 0,5 až 1 FPS víc než loni. A je to sakra stabilní výkon, skoro se to nehne.
Tedy než se přehoupnete přes 30/40 minut hraní. To už cítíte minimálně 48°C v telefonu a FPS začnou padat trošku častěji než loni. Pak se dostanete na hodinu a někdy už pocítíte maličko větší pády než loni. ROG Phone 8 neudrží výkon tak dlouho na téměř neměnné úrovni jako loňský model. Tady jdou vidět po chvíli větší propad a stabilita výkonu není skoro neprůstřelná jako u ROG Phonu 7. Jsou tu větší peaky výkonu, ale také větší propady a častěji.
Stačí se podívat na Stress Test, kde má ROG Phone 8 s novým procesorem logicky daleko vyšší výkon než loňský model, ale taky umí dosáhnout větší teploty a FPS umí být daleko vyšší i nižší. Stabilita výkonu spadla často z 92 % a víc na 85 %. Dle mých testů obou generací ROG. Pořád je to s těmi ultrazvukovými tlačítky na boku, které se roky nezměnily a silnou haptickou odezvou, skvělý herní zážitek, ale letos se chová už ROG Phone vesměs stejně jako ostatní vlajky. Zachází s výkonem podobně. Pro dlouhodobé hraní už není ROG takové výhoda, nevydrží tak dlouho a chlazení rozhodně není lepší.
Jsou ale lepší fotoaparáty. Na ty ostatně ASUS hodně sází v marketingu. Majitelé předchozích generací chtěly lepší foťáky, tak je mají. Hlavní a širokoúhlý foťák je ze Zenfonu 10, přičemž je i gimbalová stabilizace třetí generace u toho hlavního senzoru IMX890, která má být ještě efektivnější. 32Mpx teleobjektiv je pak naprostou novinkou a má 3x zoom.
Fotky jsou vesměs stejné jako u Zenfonu 10 a stabilizace je opravdu super pro video i vždy ostré fotky. I když má ale telefon takovou stabilizaci, tak focení třeba večer trvá na dnešní vlajky dost dlouho. Občas dokáže udělat telefon ale moc pěkné fotky. Stejně jako Zenfone. I ten teleobjektiv umí udělat hezké snímky, i když není přirozeně nejostřejší a je občas trochu tmavší. Někdy se povede i AI 10x digitální zoom. A jindy odhalí ten hlavní problém těchto foťáků - software.
ROG má snad nejvíc HDRkové fotky, jaké jsem za poslední tak dva roky viděl. Ve výsledku jsou na tom tedy fotky často i hůř než Zenfone 10. Velice často mají kolem sebe objekty a často stromy takovou tu světlou svatozář, jak je software zesvětluje. Jak kdyby někdo prostě ledabyle čmáral v Lighroom. Barvy jsou typicky silně saturované a když dojde na portréty, tak nemůžete ani fotit teleobjektivem. Jen hlavním foťákem a 2x digitálním výřezem.
Hlavní foťák má občas problémy s expozicí u portrétů, když fotíte z větší dálky. Ořez je dobrý, ale ne úžasný. U 2x zoomu jde vidět digitální zpracování snímků a barvy jsou u obou dost mimo. Hooodně saturované. Ještě víc než normálně. Pleť a celý člověk je zase hodně zesvětlen. ROG vám může dát pěkné snímky, ale jsou na dnešní poměry moc umělé, softwarové. Ty světlé, barevné snímky se mohou líbit na sockách, ale já nejsem fanoušek.
Večer jsou snímky opět velice syté, ale vypadají celkem dost dobře. Ostře. Video v 8K přeskočíme a půjdeme na 4K, které vypadá fajn a má bezva stabilizaci. Nic extra, ale vypadá hezky. Škoda, že přední kamera má 32 Mpx, ale zase jednou neumí 4K video. A fotky z ní jsou vlajkový průměr, ale mají široký úhle záběru. Celkově tu máme schopné foťáky, kdybych vybíral jen povedené fotky, tak se budete možná divit, ale já ukazuju vše a popisuju vše. Ta spolehlivost a konzistence tam není. Ani mezi objektivy, kdy je hlavní foťák trochu světlejší, ale v pohodě, šíro je většinou až moc světlé a teleobjektiv jak kdy. Viděl bych rád tyhle foťáky maximálně u telefonu za 20 tisíc korun. Jsou na úrovni vlajky od Motoroly. Vlastně, nějaký Edge 40 Pro bude na fotky patrně i lepší.
ROG Phone 8 má rozhodně celkově lepší výbavu než dříve a posouvá se blíže k běžným vlajkám. Ale aby to dokázal, tak musel nechat za sebou to, co jej dělalo unikátním. Kvůli čemu si jej lidé kupovali i za tu vysokou cenu. Výdrž baterky, průstřel, ne tak stabilní výkon, horší repráky, chlazení se nezlepšilo. A to jsem ještě nezmínil software a bugy, na které jsem narážel.
Některé aplikace si s Androidem 14 v ROG moc nerozumí. Občas něco spadlo, občas něco nefungovalo, jak mělo. Velké složky vždy rád vidím, ale proč se mi tu někdy prostě samy zmenší? Android 14 tu navíc mění vesměs jen pár nastavení a třeba lepší zobrazení spotřeby baterie. Vesměs vidíte primárně změny, které udělal Google. ASUS samotný toho moc nepřidal a nevyužívá ani možnosti nového systému naplno. Třeba ty super možnosti úprav zamykačky? ASUS vám dovolí nově změnil barvu hodin a její saturaci.
Zato ale máte nové AI funkce. AI tvorbu tapety, kterou jsem neměl k dispozici, AI má umět třeba v Genshinu uzamknout běh, automaticky sbírat loot nebo můžete v jakékoli hře poručit, aby telefon přečetl test na obrazovce a vyhodil podle toho tutoriál na netu. Když jste se třeba zasekli někde u puzzlu. Tak prezentuje AI Grabber výrobce. Ve skutečnosti dostanete jen heslovitě text z obrazovky a pak můžete různé fráze vyhledat v Googlu. Jestli tím hned najdete tutoriál je věc náhody, zda bude v textu na obrazovce něco, co vám Google hned vyhodí. Ano, otevření Chromu v okně z postranní lišty a psaní ručně by bylo vzhledem k přesnosti vašeho popisu problému rychlejší. Ale proč ne.
A to vše stále jen s 2 velkými aktualizacemi a 4 lety zabezpečení. A rád bych řekl, že se foťáky ještě aktualizací hodně zlepší, bugy vyžehlí, výdrž zlepší a podobně. Říkal jsem to často u telefonů ASUS, které jsem vždy používal pár týdnů před odhalením stejně jako letos. Protože třeba bude v prodejní verzi lepší software. Třeba za měsíc přijdou updaty. Z mých zkušenost a mého okolí ty updaty nejsou ale nikdy nic velkého, co by věci hodně měnilo. A máte pořád jen 2 updaty systému!
Ano, ROG Phone 8 je blíže normálním vlajkám, ale běžné vlajky jsou dnes už také blíže herním telefonům. Různé herní režimy a software je u výkonných telefonů běžný a spousta čínských TOP vlajek dané cenovky má špičkové a obří chlazení, které bude fungovat podobně dobře jako u ROG 8. Kdybyste sebrali letošnímu ROG ty boční herní tlačítka a druhé USB, tak je to velký Zenfone. Až na pár softwarových funkcí, které většina uživatelů nebude moc používat a fakt, že foťáky jsou vlastně o trochu horší.
A když je to takhle, tak proč bych si měl kupovat Zenfone za 27 tisíc korun? Se dvěma aktualizacemi. No, rozhodně bych pořád koupil základní model namísto Pro. To je vyšší paměťová verze s komplet matným sklem a takovým tím bílým Matrixovým displejem na zádech, kde se ukazují i vámi vybrané animace. 30 tisíc za 16/512GB? Podle mě základ 12/256GB za 27 tisíc korun, tedy 1099 eur, to je nejlepší cesta vzhledem ke zbytku výbavu telefonu. I když k Pročku dostanete alespoň ještě ten externí chladič, který se musel vzhledem k novému tělu taky změnit. Je menší, má méně tlačítek a nemůže využívat ten portál pro chlazení. A jiné zajímavé herní přísluško už vlastně není. Jen kryty. Který máte i v balení s nabíječkou.
27 tisíc korun už je ale oblast brzy OnePlus 12, Xiaomi 14, Galaxy S24+, vivo X100 Pro, Honor Magic6 Pro, Pixelů, a kdo ví co ještě. ROG Phone 8 ztrácí tak trochu význam. Hlavně až bude třeba i Motorola Edge 50 Pro se stejným procesorem, podobnými foťáky, výdrží, displejem, systémem, ale bude stát třeba 22 litrů. Jsou ty tlačítka a druhé USB tak drahocenné? Protože co si budeme, to je s těmi výkony foťáků, výdrží, stabilitou výkonu a SW podporou to jediné, co dělí ROG teď od nejlepší Motoroly. Nebo od jiných vlajek se super foťáky a softwarem.
A tak je nyní ROG Phone 8 tak trochu v zemi nikoho. Nemá podle mě dost špičkovým herních funkcí či nových úprav pro hráče. Kde je nějaké speciální přísluško, aktivní chlazení v telefonu, magnetická vystupující tlačítka, nejlepší možná výdrž, displej bez výřezu s kamerou pod ním? To je, co hráči chtějí, podle ohlasů v diskuzích. Ale nemáme tu ani dost dobré foťáky, software či podporu, aby zaujal oproti běžným vlajkám stejné ceny pro běžné zákazníky.
Technicky je ROG Phone 8 nejlépe vybaveným telefonem, jaký kdy ASUS vyrobil. Ale vzhledem ke změně jeho směru a ceně 27 tisíc korun si myslím, že rozdělí publikum majitelů předchozích generací. Pro někoho nebude už dost herní nebo se kašle na skutečně užitečné herní vlastnosti. Jiným se bude líbit směr “velkého Zenfonu”, což je očividně účel letošního ROG. Na jaké straně jsem já? To mi ani po týdnech používání není jasné. Líbí se mi změny, ale mrzí mě trochu ztráta osobnosti a předností. Zkrátka, pokud jste si kupovali ROG jen kvůli tomu, že jste chtěli velký ASUS, tak ROG Phone 8 bude úžasný. Možná i splněný sen. Doporučuju. Pokud chcete od ROG ten nejlepší možný herní přístroj především, a zbytek jde stranou, někde zlevněný ROG Phone 7 bych rozhodně nezatracoval.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 225g |
Výška | 163mm |
Šířka | 76mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68 |
Barva | Šedá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Snapdragon 8 Gen 3 |
Frekvence procesoru | 3300MHz |
2. Frekvence procesoru | 3200MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
AnTuTu Benchmark | 2.02e+006bodů |
Geekbench Single-core | 729bodů |
Geekbench Multi-core | 6863bodů |
Grafický chip | Adreno 750 |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměť RAM | 12GB |
Typ paměti | UFS 4.0 |
Mobilní služby | Google Mobile Services |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 14 |
Nadstavba | ROG UI / ZenUI |
Kapacita baterie | 5500mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Standard nabíjení | Hypercharge; Qi |
Max. výkon drátového nabíjení | 65W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Doba nabíjení na 50 % | 19min. |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.3 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ano |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ne |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 × 1080bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 94% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 165Hz |
LTPO | Ano |
Typ ochrany | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Maximální jas | 2500nitů |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.9 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 13Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 32Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS; Adaptive EIS |
Optický zoom | 3x |
Stabilizace | Elektronická;Optická; |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.5 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 480 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 120 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS; |
Zaostřování | Automatické ostření |
Funkce fotoaparátu | HDR |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;dotyková tlačítka na bocích;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC;QZSS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Další funkce | RGB logo na zádech |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Leden 2024 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.