ROG Phone 7 se dnes ofiko představil a já má pro vás hned recenzi, jelikož telefon už přes dva týdny používám. A věřte mi, je tu toho hodně, co lze chválit, hlavně ty dvě věci v titulku. Ale ten zbytek jsem už tak nějak chválil loni, dvakrát, a částečně i předloni, dvakrát... Takže, nooo, brblat budu.
Konstrukce, displej a zvuk
Když se podíváte na ROG Phone 7 Ultimate, který jsem měl, tak bych naprosto chápal, kdybyste si mysleli, že je to loňský model. Ostatně se znalejší kamarádi vždycky ptali, proč sakra znovu používám ROG Phone 6. Máme tu v podstatě 6 Ultimate s výklopným chladičem z 6D Ultimate, ten potisk na zádech je trochu jiný jako vždy a modul foťáků není už celý krytý sklem.
Teď je tu takový schůdek pod senzory, který hodně chytá nečistoty. To matné sklo na zádech je jinak stejné jako loni. Hodně příjemné a nešpiní se. Celé tělo telefonu je stejné jako loni, má i nic moc certifikaci IP54. Nic se nemění. Nebýt modul foťáků trošku širší, tak na telefon dokonale pasuje kryt na loňskou generaci a naopak. Rozměry se liší jen v jedné desetině mm navíc u tloušťky, tvary, váha, materiály, tlačítka, obecně většina designu, prostě starý známý telefon.
Reklama
Rámečky kolem toho 6,78palcového displeje také nejsou tenčí nebo tak něco. Je v nich stále velká barevná notifikační dioda, kterou vždy moc rád vidím a pak ty dopředu mířené stereo reproduktory. Ty mají opět trochu předělaný vnitřek a lepší zesilovače pro hlasitější a věrnější prostorový DIRAC zvuk.
Jednoduše, rozdíl oproti loňsku je malý, ale opět se jedná s přehledem o ty nejlepší reproduktory v telefonu. Nic na ROG nemá. Jo a vespod je stále jack pro sluchátka s kvalitním DACem. Pochválím opět také bezdrátovou zvukovou výbavu jako loni. Nechybí Snapdragon Sound, aptX Lossless ani LDAC a přenos je hezky stabilní a hlasitý.
Jinak ten displej je taky stejný jako loni v 6 a 6D. 10bitový 165Hz AMOLED panel s Full HD rozlišením, HDR10+, odezva na dotyk 720 Hz, pouze jas letos stoupnul na 1500 nitů v HDR. Je to pořád hezký displej, čitelnost by na vlajku mohla být o něco lepší, není to jen o jasu, ale nechci si stěžovat, viděl jsme vše dobře. Čtečka otisků je ovšem průměr a 165 Hz funguje stále jen napevno a rozdíl oproti 120 či 144 nepoznáte. Jak jsem říkal už loni. Nechte zapnuté dynamické úpravy frekvence mezi 120 a 60 Hz pro lepší výdrž.
Výdrž a software
Máme tu stále dvě USB-C pro pohodlné hraní za všech okolností a úchopů. To boční, kde jsou také nové piny pro externí chladič, je to hlavní s USB 3.2 a 65W nabíjením jako loni. Dole je USB 2.0. Pochopitelně během hraní můžete nabíjení baterie pro lepší životnost obejít a pouze napájet mobil přímo, plus další super funkce pro zlepšení životnosti baterky jako vždy.
Nabíjení zabere z 0 na 100 % nějakých 50 minut, jelikož je tu stále těch 6000 mAh. A díky novějšímu procesoru je výdrž absolutně fenomenální. To je jednou ze dvou největších vylepšení. Nekecám, nikdy jsme během testování s mým používáním a aplikacemi neviděl taková čísla tak snadno jako s ROG Phonem 7.
ROG Phone 6 či Galaxy S23 Ultra mi dávali 8 hodin zapnutého displeje. ROG Phone 7 ukazoval skoro pořád kolem 10 hodin zapnutého displeje v běžné pracovní dny. 10 hodin! A v tom je klidně i hodina méně náročného Dooma a hodina online raidování v Diablu na max nastavení v 60 FPS. I čistě náročný Genshin vydržel telefon hrát přes 4 hodiny. Tahle věc je bestiální, co se výdrže týče. Je tak úžasná, že bych telefonu za ní skoro i odpustil ty obří rozměry a rozvržení hmotnosti, kvůli kterým se nepoužívá extra pohodlně jako běžný mobil.
Co se hardwaru týče, tak vás nic nepřekvapí. Snapdragon 8 Gen 2 má po ruce nejrychlejší typy pamětí, Wi-Fi 7, zkrátka TOP vlajka. Výkon je brutální a rychlost s plynulostí systému mezi těmi nejlepšími na trhu. Jde přitom pochopitelně stále o vesměs čistý Android 13, kde máte jen tu typicky Armour Crate aplikaci pro nastavování ROG herních hraček a nějaká nastavení navíc.
Pořád máte také možnost vybrat si prostředí, které má více funkcí ve stylu ROG, nebo lze nechat vše přímo od Googlu, plus teď můžete různé části systému takhle mixovat z obou verzí. Paráda. Běží to skvěle. Nemáme dost chvály. Bohužel, slíbeny jsou stále jen 2roky velkých aktualizací, ale zabezpečení je nyní alespoň zaručeno na 4 roky. Není to ideální, ale co naděláme.
Reklama
Hraní a chlazení
Co se výkonu ve hraní týče, tak ROG Phone 6D byl minimální posun oproti ROG Phonu 6 a tohle je patrně ještě menší posun oproti 6D. Nedostávám plynulejší či hezčí zážitek. Tak prostě mobilní hry nefungují, jsme na limitu už nějakou dobu. Více je to o stabilitě toho zážitku. Nic navíc pořád nevyužívá 165 Hz, ani 120 není pořád samozřejmé, takže tahle “výhoda” je o ničem.
Jako vždy je mým ultimátním testem hraní náročného Genshin Impact. FPS nejsou letos o moc vyšší, ale jsou stabilnější než u 6 či 6D. Menší sekundové propady třeba ve městě či ve velkých soubojích z 61 FPS až na 55 tam pořád byly, ale stávaly se ještě méně často. 98 % času jsem viděl téměř locknutých 61 FPS. Paráda.
A pak je tu chlazení. Předělaná odpařovací komora má být o 168 % efektivnější v odvodu tepla a jinak tvarovaná grafitová deska o 10 %. Loni se dostal ROG Phone 6 za 15 minut na necelých 47° C a půl hodiny místy i 49°. Letos jsem se díval po půl hodině na 40° C. A hádejte co? Po hodině hraní to bylo 41°C, víc už ani ránu. Teď ale ještě není léto, jak se asi bude chovat mobil v horku? I to jsem otestoval.
Zavřel jsem naši malou koupelničku a pořádně zapnul topení na úroveň “Letní hic”. Účet pošlu ASUSu. Není to 1:1, ale trochu to pomohlo. Telefon se opět dostal na 47 až místy 49°C. To už jsem ale hrál Geshin hodinu a půl v obýváku a pak další hodinu v tom pařáku. To jsou 2,5 hodiny nonstop zápřahu. Dal jsem mobilu vážně zabrat, a i když umí teplota vystoupat, tak i v extrémních podmínkách to trvá mnohem dýl než loni. Vážně můžete čekat o 6 až 8° C nižší teplotu, takže se telefon také mnohem pohodlněji drží. Hodina Genshinu nic nebyla. Loni jsme po 40 minutách musel přestat, jak to pálilo. Bravo.
Co se dále typických funkcí týče, tak AirTrigger tlačítka v rámu na boku jsou stále úplně stejná, super a mají excelentní velice silnou haptickou odezvu jako celý telefon. Pořád jedna z nejlepších haptik. No a pak je tu v případě Ultimate modelu mini displej na zádech, kde jsou ty animace, ukazování času, notifikací, ten je zase hardwarem i funkcemi stejný. Stejně zbytečný, za mě.
Ultimate se také odlišuje od základního modelu průtokem vzduchu nad tím mini displejem. Tenhle černý plíšek měl už ROG Phone 6D Ultimate a otevře se jen po zapojení externího chladiče AeroActive Cooler, který opět máte u Ultimate v tom obřím balení. Stejně jako nic moc kryt. U základního modelu si ho musíte dokoupit nebo pokud máte loňský chladič, tak tenhle je úplně stejný, takže ho můžete použít.
foto: techArena
Výklopný chladič se jmenuje AeroActive Portal a díky němu může proudit studený vzduch z větráku, přesněji 1 litr vzduchu za sekundu, do otevřeného kanálu, který vede přímo k ultra tenké odpařovací komoře, jež je napojena přímo na CPU. Tím chladí hardware a poté vyjde z portálu horem teplý vzduch. Ten externí chladič je také jako loni. Čtyři hardwarová tlačítka, stojánek a využívá peltierův článek bez nutného zapojení do sítě. Má tři režimy chlazení, žene k prstům hezky studený vzduch a je až nečekaně tichý. Nejsilnější režim chlazení vyžaduje připojení pomocí USB-C do sítě, ale velký rozdíl to neudělá. Novinkou je, že chladič funguje jako subwoofer reproduktor a vážně vám dá větší basový kopanec, což je super.
A jaký rozdíl letos chladič udělá? Loni to bylo až o 10°, letos vás dostane základní režim na zhruba 36° C. Zkrátka telefon jako takový má už lepší chlazení. To silné chlazení strhne max další 2°a zapojení do sítě udělá chvilkami další 1°. Chladič zkrátka není tak nutný jako loni, což je super.
Fotoaparáty
Co se fotoaparátů týče, tak nemá smysl nic dlouze řešit. Je to stejné jako loni. 50Mpx hlavní foťák IMX766 bez optické stabilizace, 13Mpx širokoúhlý snímač a 5Mpx makro. Výkony jsou rovněž v podstatě jako loni. Možná jsou fotky trochu lépe prokreslené a v noci se méně šumí. Ale tak nějak se prostě zastavily, takže ta vlajková propast se postupně zvětšuje.
Fotky jsou typicky hrozně moc světlé a spíše ploché, co se kontrastu týče, barvy jsou syté, HDR není úplně ideální, ale je efektivní. Prostě klasika, kterou od ASUSu potažmo ROG znáte. Rozhodně fotí telefon hůře než Zenfone 9. To jde poznat hlavně večer, kdy má i hlavní snímač potíže. Šíro není špatné za hezkého počasí, ale stejně je měkčí a prostě nic moc. 2x digitální zoom to samé, stejně tak 5Mpx makro.
4K video má skvělou stabilizaci, ale nevypadá na vlajku extra hezky. Nová přední 32Mpx kamera je lepší než dříve, ale pořád je při nejlepším průměrná a umí pouze Full HD video. Nahrávání zvuku je ovšem kvalitní a cením, že fotoaplikace má stejně bohaté možnosti jako v Zenfonu. Není ořezená. Prostě bych tyhle foťáky celkově posadil pod Xiaomi 12T Pro. Jsou to fajn foťáky třeba za 13 tisíc korun. Takové ty, které určitě většině lidí postačí a u herní telefonu stále dostačují. S odřenými ušima.
Vyplatí se?
foto: techArenaCo říct... ROG Phone 7 je trochu vylepšený ROG Phone 6D, což byl minimálně vylepšený ROG Phone 6, což byl lehce vylepšený ROG Phone 5S, což byl minimálně vylepšený ROG Phone 5. Ty dvě generace ročně prostě nejsou nepotřeba, akorát jsme tak rychleji unavení pořád tím samým. Ani uživatel pětky nemusí letos nutně upgradovat, ale určitě tu najdete teď už pár hodně fajn vylepšení, takže proč ne. S šestkou jste v klidu, pokud jste spokojeni. Já bych byl.
Záleží, jak moc chcete tu lepší výdrž a chlazení. Ten vyšší jas tolik nepoznáte. Výhodou je, že telefon je stejně drahý jako loni v základní 12/256GB verzi, 25 990 korun, 1049 eur tuším. To je za ROG Phone 7 v černé nebo bílé barvě, tenhle výběr barev rád vidím. Jediný rozdíl mezi ním a ROG Phone 7 Ultimate je pak svítící logo na zádech namísto displeje a ten Portal pro vzduch. Jako loni u 6D. Vyšší 16/512GB verze o litr zdražila, ta je za 29 990 korun. Stejně tak je o litr dražší Ultimate, 34 990 korun. A navíc teď má 16/512GB a ne 18 GB jako loni. Já bych pořád bral základ jako každý rok.
Osobně bych také chtěl třeba druhou menší 6,4palcovou verzi. Co nějaké aktivní chlazení, tekutý kov v mobilu jako v noteboocích, úplně nový design, 120W nabíjení, ergonomičtější tvary, o jaké se snažilo Lenovo. Podívejte se, kam se dostal třeba Red Magic od Nubie. ASUS zkrátka dělá minimálně kroky a letos se soustředil na ROG Phone 6 s lepším chlazením. I když co si budeme, s tím chlazením, a hlavně výdrží, souvisí hlavně sám o sobě daleko lepší procesor Gen 2.
ROG Phone 7 je opět výborná sázka na herní jistotu a ta výdrž i chlazení jsou jednoduše fantastické. Avšak pokud ROG Phone 7 koupíte, tak už třetím rokem víte, co přesně čekat. Spolehlivého herního šampiona, který začíná lenošit a potřeboval by trochu nakopnout, ale na Západě nic jiného není a sakra, ty jeho přednosti jsou pořád působivé. Ta výdrž je návyková jak blázen. Jestli vám jde jen o ní, nic jiného mezi vlajkami nehledejte.
foto: techArena