Vítejte u nejjednodušší a možná také nejkratší recenze telefonu, jakou jsem měl tu čest za hodně dlouhou dobu udělat. Což si mi hodí, protože je toho teď dost a můžeme se dostat rychleji také k našemu sponzorovi. Takže díky, ROG Phone 6D.
ROG Phone 6D
BATERIE
Kapacita 6000mAh; Max. výkon drátového nabíjení 65W;
DISPLEJ
Frekvence displeje 165Hz; Rozl. displeje 2448 x 1080bodů; Typ displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.78";
Moc tu toho probrat nemusíme. Nový ROG Phone 6D se liší od původního ROG Phonu 6, který jsem recenzoval teprve v létě, pouze jednou věcí, která ovšem ovlivnila celkem tři různé parametry, které u telefonů řešíme. ROG Phone 6D Ultimate pak přidává ještě něco vyklápějícího, ale k tomu se dostaneme později.
Takže, procesor Snapdragon 8+ Gen 1 šel pryč a je zde nyní Dimensity 9000+ od MediaTeku. To je ta jediná změna. Proto má telefon ve jménu D jako Dimensity. Na některých trzích bude jeden model, jinde druhý. Na pár, jako je ten náš, budou ovšem oba, takže... Kterou verzi si máte vybrat? A neudělali jste chybu se svou nedávnou koupí ROG Phonu 6? Nebojte, na vše odpovím.
Reklama
Čistě technicky je dle benchmarků nový Dimensity čip trochu silnější než Snapdragon. Ostatně ho ASUS vyhnal až na 3,35 GHz, což je v telefonu bláznivé. Nicméně, v běžném používání jsem rozdíl nepoznal. Ani ve hrách jsem nepocítil, že by běžely nutně lépe. Nový procesor je však pro hráče přesto podle mě o něco lepší, a to z prostého důvodu - chlazení.
Zopakoval jsem moje testovací hraní Genshin Impact jako v případě ROG Phonu 6 a výsledky jsou hodně podobné, ale lepší. Maximální teplota hardwaru se dostane při procházení a bojování v otevřeném světě stále na 49° C a teplota zad je na tom stejně. FPS se nepropadaly chvilkově tolik jako u Snapdragonu, takže to byl celkově o trošku stabilnější zážitek z hraní, ale nějaké ty menší sekundové propady z 61 a 60 FPS na 58-56 tam pořád byly. Nic závažného.
Co je však důležité, tak telefonu trvalo daleko déle se na 49° dostat. ROG Phone 6 potřeboval 15 minut a bylo to. 6D potřebovalo alespoň plus mínus 30 minut. To je skvělý výsledek, ale ještě lepší je, jak rychle jde teplota dolů. Jakmile jsem ve hře vlezl jen do nějakého menšího dungeonu, který není součástí otevřené mapy, tak začala teplota ihned klesat.
Pak jsem se díval na 44 - 43° C během nějaké minuty či dvou minut max v dungeonu. A ten pokles cítíte i v rukou. Normálně vás začnou záda na určitých místech až lehce chladit, když hrajete Genshin třeba hodinu v otevřeném světe, máte už rozpálené ruce a vlezete do toho dungeonu, kde klesne rychle teplota. Původní ROG Phone 6 takto klesl vždy třeba jen o 2°, takže to nebyl taková rozdíl.
Vypadá to tedy, že Dimensity má stejný teplotní potenciál jako Snapdragon a chlazení mu nedokáže zabránit, ale to chlazení je mnohem efektivnější. Jakmile chvilku hra nepotřebuje plnou salvu koňských sil, když jste třeba i pouze v hlavním městě Genshinu, tak teplota okamžitě výrazně klesá. Pokud jde o hry jako Diablo, World of Tanks, PUBG a podobně, tak tam je výsledek vesměs stejný. A jelikož některé ty hry ani dřív nedokázaly ROG moc roztopit, tak 6D je ještě chladnější. Třeba v těch tancích.
Oběti procesoru
To je pro herní telefon super zpráva. Dostanete stejný software jako v ROG Phonu 6, stejnou porci výkonu, stejné specifikace, displej, baterku, nabíjení, reproduktory, foťáky, vše je stejné. Ale vše se efektivněji uchladí. Původně jsem myslel, že tímhle bude už video končit, ale pak mi došlo, že procesor toho vlastně ovlivní víc. Přesněji další dvě oblasti, a to výdrž a foťáky.
Výdrž jsem čekal stejnou. Ostatně to tvrdil i ASUS během konference. Dle mých zkušenosti byla však horší. Najednou jsem se nedíval na 7 hodin až max 8 se zapnutým displejem v nenáročné dny. Díval jsem se bez hraní na 6 hodin až 6,5 hodin maximálně v běžné dny. A když hrajete, tak za hodinu a půl Genshinu jsem přišel o 48 %, když byl jas večer asi jen na 30 %. V případě původního ROG Phonu 6 jsem takto přišel o 36 %.
No a ty foťáky. Fotky i videa jsou pořád dost dobré, ale nejsou tak dobré jako se Snapdragonem. HDR je horší, barvy jsou kupodivu mnohem více vybledlé a chybí kontrast. Stejně tak jsou častěji větší rozdíly mezi fotkami z hlavního a širokoúhlého snímače. Videa jsou kupodivu zase až moc kontrastní, syta a tmavá. Večer jsou snímky měkčí a expozice s barvami není tak dobrá.
Reklama
Prostě jde vidět, že ASUS původně vyráběl telefon primárně pro Snapdragon. Na ten se všechno optimalizovalo. Ostatně ASUS spolupracoval s Qualcommem a čekali na novější verzi procesoru, kterou ladili dlouho dobu. V případě ROG Phonu 6D mi to přijde, že chtěli dát dohromady velice rychle horkou jehlou Dimensity verzi, které jsou letos populární v Asií u ostatních značek a jde to zkrátka někde znát. Ostatně nemá nový telefon na sobě ani nikde na prodejním balení nápis 6D. Všechno je to z původní ROG 6.
To by byl ROG Phone 6D a co nového má ten vrchol výrobce v podobě Ultimate? Inu, tam je ten druhý mini displej na zádech, tento kousek totiž vychází z ROG Phonu 6 Pro. Má také 18 GB RAM DDR5S a nový výklopný chladič. Ten se jmenuje AeroActive Portal a jeho mechanismus mohl ASUS vyrobit díky velkým zkušenostem z výklopných foťáků Zenfonu. Ty investice se alespoň někde hodily, když už je Flip podle všeho mrtví.
Není to však větrák nebo tak něco, jako má konkurence. Tento “chladící portál” se otevře pouze při zapojení externího větráku AeroActive Cooler, který má Ultimate v balení. Vesměs může proudit studený vzduch z větráku, přesněji prý 1 litr za sekundu, do tohoto otevřeného kanálu, který vede k ultra tenké odpařovací komoře, jež je napojena přímo na CPU, tím chladí hardware a poté vyjde z portálu druhou stranou teplý vzduch. Toť vše. Je to chladící mřížka navíc, kterou jsem nemohl vyzkoušet, jelikož jsem neměl u sebe ten větrák. Mohl jsem portál jen otevřít pro čistění. Jinak se bez externího chladiče neotevírá.
A to je vše. To je ROG Phone 6D. Herní telefon, který vyměňuje kvalitu fotoaparátů a trochu výdrže za lepší chlazení a možná o něco stabilnější FPS v některých hrách. Teď je na vás, co vám přijde jako lepší volba. Já bych za dané peníze bral celkově daleko vyváženější balíček, kterým je Snapdragon varianta, ale pro ty největší hráče může být lákavější Dimensity.
Ať se rozhodnete jakkoli, ceny jsou v podstatě stejné. ROG Phone 6D bude jen ve verzi 12/256GB za 24 990 korun, tedy 1000 eur. Je tak o tisíc korun levnější než stejná verze ROG Phonu 6. Pokud jde o Ultimate, tak ten stojí 35 990 korun, 1470 eur. Ten je naopak o 2 tisíce korun dražší než stejná 18/512GB verze ROG Phonu 6 Pro. Rozhodnutí je na vás. Pokud už ale ROG Phone 6 máte, tak bych byl osobně spokojený, že mám vyváženější přístroj a neudělal jsem žádnou chybu. Snapdragon je moje preference. Klidě dejte vědět v komentářích, jaká by byla vaše.
Parametry produktu...
Konstrukce
Konstrukce
Dotyková
Hmotnost
239g
Výška
173mm
Šířka
77mm
Hloubka
10mm
Odolné (outdoor)
Ano
Typ odolnosti
IPX4
Barva
Černá
Konfigurace karet
Dual SIM
Výkon
Typ procesoru
MediaTek Dimensity 9000+
Frekvence procesoru
3350MHz
2. Frekvence procesoru
3200MHz
Počet jader procesoru
8
Grafický chip
Mali-G710 MC10
Paměť
Uživatelská paměť
256GB
Paměťová karta
Ne
Paměť RAM
12GB
Operační systém
Mobilní služby
Google Mobile Services;
Operační systém
Android
Verze OS
Android 12
Nadstavba
ROG UI
Baterie
Kapacita
6000mAh
Vyměnitelná baterie
Ne
Podpora rychlonabíjení
Ano
Podpora bezdrátového nabíjení
Ne
Max. výkon drátového nabíjení
65W
Doba nabíjení na 50 %
21min.
Konektivita
Bezdrátové technologie
Bluetooth;GPS;NFC;WiFi;
Datové služby
2G;3G;4G;5G;
Konektory
3,5mm Jack;USB-C;
Podpora 4G (LTE)
Ano
Pásma 4G (LTE)
800, 900, 1800, 2100, 2600MHz
Systémový konektor
USB-C
Infračervený port
Ne
Bluetooth
Ano
Verze bluetooth
5.3
Wi-Fi
802.11 a/b/g/n/ac/ax
NFC
Ano
Konektor jack 3,5mm
Ano
Stereo reproduktory
Ano
Podpora OTG
Ano
Displej
Úhlopříčka displeje
6"
Rozlišení displeje
2448 x 1080bodů
Typ displeje
AMOLED
Počet barev
1 bilión
Tvar výřezu v displeji
Bez výřezu
Frekvence displeje
165Hz
Fotoaparát
Typy objektivů
klasický;makro;širokoúhlý;
Počet objektivů zadního fotoaparátu
3x
Počet objektivů předního fotoaparátu
1x
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu
50Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu
f/1.9
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu
13Mpx
Clona širokoúhlého fotoaparátu
f/2.2
Rozlišení makro fotoaparátu
5Mpx
Rozlišení předního fotoaparátu
12Mpx
Rozlišení videa
7680 × 4320 (8K Ultra HD)
Podporovaná rozlišení videa
1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 480 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 120 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS;
Zaostřování
Automatické ostření
Funkce fotoaparátu
HDR
Zabezpečení
Čtečka otisku prstů
Ano, v displeji
Navigace
Senzory
Akcelerometr;dotyková tlačítka na bocích;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný;
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.