Recenze ROG Phone 3: Bez námahy stále králem

Jeden z posledních skutečně herních telefonů
 • Ultimátní výkon
 • Obří baterie dlouho vydrží
 • Krásný 144Hz displej
 • Jedny z nejlepších stereo reproduktorů na trhu
 • Výborné chlazení
 • Strix verze je trefa do černého
 • Navyková tlačítka AirTrigger
 • Chybí 3,5mm jack
 • Není zde microSD slot
 • Horší fotoaparáty
 • Telefon je obří
 • U vyšších verzí velice vysoká cena

Recenze produktu...

ROG Phone 3

90%
Baterie
90%
Design
80%
Fotoaparát
70%
Výkonnost
100%

ASUS je v podstatě jediným z původních průkopníků herních telefonů, který je vyrábí dodnes. Honor a Razer to vzdali, Xiaomi pod jménem Black Shark nedodává telefony pořádně na západ, Nubia to samé. Jen Lenovo to teď poprvé také zkouší, ale kdo ví, zda se telefon Legion dostane k nám. Jediným pořádným herním telefonem tak zůstává ROG Phone a jeho třetí generace se rozhodně nehodlá svého trůnu vzdát.

ROG Phone 3

BATERIE Kapacita 6000mAh; Podpora rychlonabíjení 30W;
DISPLEJ Rozl. displeje 2340 x 1080bodů; Typ displej AMOLED; Uhlopříčka displeje 6.59";
FOTOAPARÁT Hlavní fotoaparát 64Mpx; Hlavní fotoaparát č. 2 13Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 5Mpx; Přední fotoaparát 24Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Širokoúhlý; Typ fotoaparátu č. 3 Makro;
KONEKTIVITA Stereo reproduktory; Systémový konektor USB-C;
KONSTRUKCE Hloubka 9,85mm; Hmotnost 240g;
OP. SYSTÉM Android 10 - ROG UI;
PAMĚŤ RAM 12GB; Uživ. paměť 512GB;
VÝKON Antutu Benchmark 604000bodů; Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 865+;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování

V oblasti konstrukce nemá smysl vést sáhodlouhé úvahy. Máme tu herní telefon, tak vypadá jako herní telefon. Navíc vypadá téměř stejně jako ROG Phone 2. Menší rozdíly tu jsou, ale snadno se ztratí. Největšími změnami jsou trochu větší modul fotoaparátů, jelikož je tam třetí objektiv a malá část zad je průhledná, takže vidíte telefonu pod kůži. Jinak nestojí nic za zmínku.

Konstrukčně moc rozdílu oproti ROG Phonu 2 nenajdeteTelefon je zároveň stále samozřejmě kvůli obří baterce se svými 240 gramy velice těžký i tlustý a kvůli obřímu displeji je zase... No, obří. V kapse se mi ROG Phone 3 moc pohodlně nenosil a na pohodlné používání v jedné ruce rovněž zapomeňte. Tohle je mnohem větší telefon jak Poco F2 Pro a další. Zkrátka jako každodenní telefon je ROG takové neohrabané, ale to je holt daň za telefon dělaný ve všech ohledech na hry. Musíte podstoupit nějaké oběti, pokud něco takového chcete. Stejně tak se musíte smířit s faktem, že zde není třeba ani voděodolnost. Peníze za certifikaci vrazil ASUS raději jinam.


Dipslej a zvuk

I prostý displej působí velice herně, byť v dnešní době 120Hz panelů ve vlajkách se už tolik nevyjímá. Tento 6,6palcový Full HD+ AMOLED panel má sice tentokrát hned 144 Hz, ale rozdíl oproti 120 není extrémně znatelný. Mnohem lepší je vylepšení odezvy na dotyk na pouhých 25 ms/270Hz. Díky tomu reaguje panel skutečně opět o něco lépe, což ve hrách sakra oceníte. Plus tu jsou nové filtry, aby displej zároveň lépe chránil vaše oči, když už do něj budete neustále brejlit.

 

Když však dáme všechny tyhle parametry stranou, pořád je to hezký displej s HDR 10+, skvělým kontrastem, vysoce přesnými barvami na úrovni profi monitorů či notebooků a poměrně solidním jasem s dobrou čitelností na slunci. Není to nejvyšší jas, ale stačí. Po všech směrech jde o povedený panel, který bude radost používat. Nemám s ním jediný problém. Tedy čtečka v displeji by mohla být krapet rychlejší, ale to je drobnost.

Radši pojďme na zvuk, kde mám dobrou i špatnou zprávu. Stereo reproduktory v těch rozměrnějších rámečcích jsou stále namířeny na vás a jsou ještě lepší. Velice hlasité, zvuk je dynamický, krásně čistý i na maximální hlasitost, nechybí ani basy, prostě jedny z nejlepších repráků na trhu. Na druhou stranu chybí 3,5mm jack pro sluchátka. To spoustu lidí určitě dost zklame. Takže buď bezdrátově, nebo musíte jedno z USB-C zaplácnout redukcí. Mimochodem i přes redukci dostane kvalitní audio, ale pořád to není ani zdaleka tak praktické a na jack v LG to nemá.


Hardware

A ano, dvě USB-C, stále tu jsou jako dříve. Jedno tradiční vespod, druhé speciálně upravené USB-C 3.1 s podporou DisplayPort na boku. Případně poslouží díky rozšíření na 48pinový konektor boční USB pro různé příslušenství. A samozřejmě také pro 30W nabíjení, bezdrátové není. Ale je tu větší výběr různých nabíjecích režimů, voleb nabíjecí doby a podobně. Což šetří životnost baterie a když omezíte rychlost nabíjení, nebude takový problém ani hraní a zároveň zapojení do nabíječky.

Samotná baterie má pak 6000 mAh jako loni. Vydrží vám s přehledem dva dny běžného používání s automatickou regulací obnovovací frekvence obrazu nebo solidní řádku hodin intenzivního hraní, záleží na vašem používání samozřejmě. Pokud se však přepnete manuálně na 60 Hz, vypnete v nastavení barevně podsvícené logo ROG na zádech a nebudete moc hrát, můžete se dostat snadno i na tři dny. Jen to chce zase nějaké ty oběti.

Hardwarem asi nikoho nepřekvapím. Snapdragon 865 Plus, 12 či 16 GB RAM DDR5, 128 až 512 GB úložiště UFS 3.1 bez microSD slotu. Je tu tedy pochopitelně ten nejvyšší možný výkon, který je umocněn výbornou Wi-Fi 2x2 MIMO s podporou Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 nebo nově přepracované chlazení. A to je hodně důležité! Když budou nějaké hry běžet s tímto displejem ve 144 FPS, stanou se větší zátěží pro systém, takže je potřeba opět vylepšovat.

Výsledkem je nové chlazení složené z několika vrstev jako sendvič, přičemž hlavní chloubu je měděný “heat sink”, který je 6x větší jak v ROG Phonu 2. Znamená to, že zůstane ROG Phone 3 vždy ledově chladný? Ne, samozřejmě, že ne. Vezměte si, že hrajete online hry na maximální detaily a maximální FPS, takže běží vše nádherně plynule bez zaškubnutí, ale také pocítíte trochu teplo. Vážně jen trochu a zejména v horní části telefonu, ale pocítíte. Ani jednou to však nebylo nepříjemné. Pořád je na tom ROG daleko lépe, jak jiné telefony se stejným procesorem. Chlazení se povedlo.

Co však podle mě bylo, je a bude největší předností ROG Phonu pro hráče, jsou AirTrigger. To jsou ta tlaková tlačítka na boku. ASUS je hodně vylepšil a jsou nyní daleko užitečnější. Už je totiž nebudete jen mačkat. V nastavení si můžete vybrat, jestli chcete namapovat mačkání, swipování po tlačítkách, držet je pro více kliknutí za sebou, nebo rozdělit na půl, čímž můžete dostat hned čtyři tlačítka. Plus se nově přidalo i pohybové gesto, když cuknete s telefonem. Tím můžete třeba přebít.

Tlačítka AirTrigger 3 jsou zdaleka mou nejoblíbenější částí telefonuTo všechno plně upravitelné dle vašich představ. Můžete používat všechny tyto funkce, můžete používat jen nějaké, jen jednu, nebo žádou. Je to na vás. V každém případě je hraní s AirTrigger 3 radost. Skoro jsem si připadal, jako kdybych podváděl. Hrání je až o tolik pohodlnější a jednodušší. A co se mi líbí ještě víc, tlačítka našla využití i mimo hraní. Když držíte telefon horizontálně normálně v systému, můžete na ně namapovat další funkce. A hlavně můžete, i když držíte telefon na výšku, zmačknutím spodního tlačítka zapnout Google Asistenta či fotoaparát. Úplně stejným gestem jako u Pixelů, zmáčknete v podstatě boky. Zkrátka tlačítka AirTrigger jsou nadále moje nejoblíbenější část telefonu.

A když jsem byl z her venku v systému, tak pochválím rovnou i prostředí. ROG UI se mi stále nelíbí, je prostě moc herní. Já tuhle estetiku nemám rád. Naštěstí lze jít ale tentokrát pouze do nastavení, Motivy a tam zapnout čisté ZenUI. A máte z toho velice hezké prostředí jako v Zenfonu. Velký palec nahoru. Nepřijdete o žádné funkce či aplikaci Armoury Crate na sledování taktu, teploty procesoru, využívání paměti, výběr režimů, ovládání síťového připojení, světýlek a podobně, ale zároveň nemusíte používat herní omalovánky. Hlavní slovem je opět - volba.


Fotoaparáty

Jediným místem, kde telefon vzhledem ke své ceně zaostává, jsou fotoaparáty. Hlavní 64Mpx senzor Sony IMX686 se světelností f/1.8 zní skvěle, ale výsledky jsou rozporuplné. ASUS totiž kompletně překopal své zpracování fotek. Snímky jsou nyní neustále co nejvíc prosvětlené a více saturované. Což vede k umělým fotkám. Často jsou barvy až nereálné. Podívejte se třeba pod tímto odstavcem na fotku R2-D2 oproti Poco F2 Pro, které má daleko přirozenější podání.Zaprvé není Poco tak přesvětlené, zachovává si kontrast. Zadruhé u něj vypadá ta rez skutečně jako rez. Jen se podívejte zblízka. A zatřetí i zem vypadá, tak jak vypadala a vyšisovaná stébla trávy nesplývají s hlínou. A tohle je pouze jeden příklad. Dostanete pořád solidní fotky, ale to zpracování je prostě moc falešné, HDR nefunguje občas tak dobře, prosvětleno do nesmyslu a Poco má za dne často i detailnější ostřejší snímek. ROG má fotky z hlavního senzoru měkčí, než jsem zvyklí.

Pořadí - hlavní, širokoúhlý + selfie

Situace se obrátí večer, kdy ASUS ukazuje svůj přepracovaný noční režim. Ten funguje i u šíra a funguje dost dobře. Daleko lépe jak u Xiaomi, velká pochvala. Za dne je tedy ROG Phone možná i horší jak Poco, ale večer zase celkově lepší. A to se týká i 13Mpx širokoúhlého foťáku. 125° záběru je hodně, ale je celoplošně ještě měkčí a saturovanější. U horšího senzoru se ale to softwarové prosvětlování často hodí, jelikož díky tomu šíro obstojí o něco lépe večer jak Poco. Pokud jde o nové 5Mpx makro, tak to ani není makro
. Aby byla fotka ostrá musíte být skutečně daleko od objektu. Zatímco Poco... No, myslím, že fotografie mluví opět za vše. Poco má pravé makro, u ROG je zbytečné, jelikož se ani nemůžete dostat blízko k objektům. Video v 8K je pak fajn, ale gimmick, 4K ve 30 i 60 FPS je ucházející. Šumí a není to žádná hitparáda, ale stabilizace je dost dobrá. Můžete jí ještě vylepšit natáčením ve Full HD ve speciálním Stabilizačním režimu, ale to nechcete.

Stejně jako u LG Velvet je obraz pak daleko více stabilní, ale vysoce nekvalitní. A telefon ani neostří, jelikož jde ve skutečnosti o výřez ze šíra a nikoliv o obraz z hlavního senzoru. Dále je tu kupodivu ale i základní manuální režim videa a potlačení větru u zvuku či zaměření na hlas. Tyhle zvukové fintičky nefungují tak dobře, zase jako u LG, ale proč ne. Manuální video překvapilo. Přední 24Mpx kamerka je pak průměr.

Pořadí - hlavní, hlavní noční režim, širokoúhlý, širokoúhlý s nočním režimem


Vyplatí se?

A to by byl ROG Phone 3. Další ultimátní herní telefon, který sází na jistotu, jelikož jde v podstatě jen o vylepšený ROG Phone 2. Letos dostáváme takový "eSkový" rok pro ROG, když budu mluvit po "Applovsku". Oproti předchozí generaci si nehraje nový telefon s konstrukcí, nezkouší nic extra nového, nesnaží se překvapit experimenty. Je to však prakticky ve všech ohledech neprůstřelný herní telefon. Jako hráč nemůžete říct proti tomuhle telefon půl slova. Dostane všechno, co jen můžete chtít, ještě tuny věcí navíc

Ano,l displej nemá nejvyšší jas, design je otázkou vkusu, je to obří telefon, foťáky nejsou pod dobré, není voděodolnost, bezdrátové nabíjení nebo jack pro sluchátka. Tohle ale není běžný telefon. Vážně si musíte udělat v hlavě tlustou oddělovací linku mezi ryze herním telefonem, jako je ROG Phone 3, a běžnými telefony s vysokým výkonem.

Barevně vysoce přesný displej má úžasnou odezvu na dotyk, v telefonu je tuna nastavení všeho možného, můžete kontrolovat výkon a hardware jako nikde jinde. Stereo zvuk je luxusní, obří baterie vydrží déle než jiné telefony, hardware je co nejlepší, připojení k síti také, jsou tu dvě USB pro širší využití a případně i pohodlnější nabíjení, když zrovna hrajete. Chlazení je špičkové, boční AirTrigger tlačítka jsou boží, zlepšila se mimochodem dost i haptická odezva, a to jsem ještě nezmínil tu typickou kupu příslušenství, co si můžete k telefonu přikoupit.

Všechny prachy se tu vrazily do funkcí a hardwaru pro hráče, a to je dobře. Za to herní blaho si ale musíte zaplatit. ROG Phone 3 ve verzi 12/512 GB stojí 29 tisíc korun. A pokud chcete 16 GB RAM, dáte za něj hned 32 tisíc korun. To je hodně. Hodně, hodně. Vzhledem k tomu hardwaru a letošním cenám to asi nepřekvapí, ale pořád to rozhodování zkomplikuje. Musíte si sakra rozmyslet, jak moc velký hráč jste. Jestli se vám vážně všechny ty vychytávky vyplatí.

Pro drtivou většinou hardcore fanoušků bude možná zajímavější třetí verze ROG Phonu 3, ta nejnižší jménem Strix. Tato verze má pouze 8 GB RAM, 256GB úložiště a především je tu základní Snapdragon 865, nikoliv plus. Jinak je to však úplně stejný telefon a může být váš za 23 tisíc korun. To už je hned o něčem jiném. Tohle je ten nejvýhodnější kousek. Berte to jako u herních notebooků. Tam se vám s verzemi taky trošku zhorší procesor. Tohle je stejné, ale ta oběť není podle mě zas tak moc vysoká. 12/16 GB RAM v telefonu vážně nepotřebujete, ani kvůli hrám.

Právě kvůli té Strix verzi bych se zdráhal dát jednoznačné doporučení těm vyšším verzím za 30 tisíc korun. To už je prostě moc a vzhledem k faktu, že můžete mít za 23 tisíc 97% toho stejného telefonu, si podle mě ty vyšší verze zaslouží pravdu velice velké zamyšlení, jestli se vám vyplatí. Když ale vezmu tu Strix verzi, kdy můžete mít vesměs stejný nejlepší herní telefonu na trhu o 10 tisíc míň a pořád k němu můžete dokoupit to příslušenství, které ROG odlišuje, tam nemá výtek. ROG Phone 3 Strix si okamžité doporučení rozhodnutí zaslouží. Pro hráče je to ten nejlepší poměry ceny a výbavy. Nic lepšího, minimálně u nás, nenajdete.

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 240g
Výška 171mm
Šířka 78mm
Hloubka 9mm
Odolné (outdoor) Ne
Barva Černá

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 865+
1. Frekvence procesoru 3100MHz
2. Frekvence procesoru 2420MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 604000bodů
Akcelerace grafiky Ano
Grafický chip Adreno 650

Paměť

Uživatelská paměť 512GB
Paměťová karta Ne
Paměť RAM 12GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 10 - ROG UI
Java Ne

Baterie

Kapacita 6000mAh
Typ baterie Li-Po
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení 30W
Podpora bezdrátového nabíjení Ne

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ne
Stereo reproduktory Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Uhlopříčka displeje 6"
Rozlišení displeje 2340 x 1080bodů
Typ displej AMOLED
Počet barev 16 milionů
Jemnost displej 154bodů/cm2

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát 64Mpx
Hlavní fotoaparát č. 2 13Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Širokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 3 5Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Makro
Blesk nebo přisvětlovací dioda Ano
Přední fotoaparát 24Mpx

Zabezpečení

Zámek klávesnice Ano
Automatický zámek klávesnice Ano
Rozpoznání obličeje Ano
Čtečka otisku prstů V displeji
Sken oční duhovky Ne

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS BDS;GALILEO;GLONASS;GPS;QZSS;
Geotagging Ano
Senzor polohy (Akcelometr) Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Senzor okolního světla (Light) Ano
Typ SIM nanoSIM
Senzor přiblížení (Proximity) Ano
Podpora dvou SIM karet Ano
Vestavěná svítilna Ano

Obecné

Další funkce 120Hz displej;
Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Červenec 2020

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 22 990 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.