Konstrukce a ANC
Stačí jeden pohled a je vám jasné, že tohle má být herní produkt. A taky, že je od ROG. Logo a jméno je všude. Nicméně, krabička má zvláštní tvar a není nejmenší, ale není ani extra velká. V kapse se schová jako nic a je vyrobena z kvalitního matného plastu, na kterém nezůstávají ošklivé nečistoty. Možná vás také už u krabičky překvapí až podezřelá lehkost, ale věřte mi, všechno je vyrobeno bytelně. I ten pant krabičky působí kvalitně a sluchátka sedí v pouzdře bezpečně.
Jen vyžaduje zvyk, že pouzdro nejde moc dobře otevřít jednou rukou. Zezačátku to pro mě bylo otravné. Určitě jste si také všimli té světelné show. Ten dlouhý LED pruh zepředu krabičky je ukazatel stavu baterie pouzdra a samotná sluchátka pak svítí červeně, když nejsou připojena a poté zasvítí modře jakmile se chytí. Ale nebojte, v uších vám svítit nebudou. Logo ROG v krabičce má poté RGB podsvícení a mění barvy, ale to je vše. K ničemu neslouží, barvy si nemůžete upravit a Aura synchronizaci s ostatními ROG produkty tu nehledejte.
Reklama
Samotná sluchátka jsou také z matného plastu, jejich hmotnost je velice nízká a mají certifikaci IPX4 proti potu a lehce stříkající vodě. To se hodí, jelikož u hraní se počítá s tím, že je budete mít několik hodin v uších a ani sportu se s nimi bát nemusíte. Mohu potvrdit, že ani po delší době mě uši nebolely, sluchátka drží skvěle, ani se nehnou a celkově to jsou jedny z nejpohodlnějších špuntů, jaké jsem testoval. Dokonce se na poměry špuntů ani nevmáčknout moc hluboko do ucha, což opět zvyšuje pohodlí a určitě některé lidi potěší.
Jelikož se však nedostanou špunty tak daleko, tak je pasivní odhlučnění sluchátek horší než jinde. Uslyšíte víc okolí, což může být zase výhoda. Záleží na úhlu pohledu. Pokud totiž vážně chcete být se svou hudbou, hrou či filmem sami, tak stačí zapnout aktivní potlačení hluku. V základu je nízká úroveň potlačení do 80 dB a už to je dost dobré. Až to silné potlačení na 100 dB vás však opravdu odtrhne od okolí. Nejedná se o nejlepší ANC, jaké jsem zkoušel, ale na dané cenové poměry podává ROG bezva výkon.
Jen pamatujte, že to vysoké odhlučnění zároveň znamená, že bez hudby uslyšíte tichý šum. Kdybyste třeba chtěli jen zapnout ANC bez ničeho v noci na spaní, ano, někdo to skutečně dělá, nebo v letadle. Když chcete mít jen větší ticho bez přehrávání, tak doporučím nižší úroveň ANC. Mimochodem, můžete ANC samozřejmě zcela vypnout nebo přepnout na režim propustnosti, který sice okolí lehce zesílí, ale zvuk je plechovější a zkrátka to není extra dobrý režim propustnosti.
A jen maličkost, spousta sluchátek má takový ten hlas, který vám říká, když se sluchátka připojí, že dochází baterka nebo když se přepínáte mezi režimy. Tohle je ale poprvé, kdy je ten hlas naprosto krásně zřetelný a angličtina je srozumitelná. Je to blbost, ale potěší, když na mě nějaká sluchátka konečně hovoří tak zřetelně. Najednou to tolik neobtěžuje.
Zvuk a odezva
Co se samotného zvuku týče, tak v základu je zvuk z těchto 10mm měničů na dané poměry celkem plochý. Ostatně je v aplikace nastavena plochá optimalizace. To může některé lidi odradit. Středy jsou totiž automaticky daleko silnější, než u jiných sluchátek s basy jsou čisté, ale ne extrémně výrazně. ASUS totiž počítá s tím, že jste hráči, že si rádi hrajete s nastaveními a že si vše upravíte podle sebe.
Osobně mám základní plošší projev rád, avšak výšky na vyšší hlasitosti nejsou moc čisté a v těch silných středech se občas utopí detaily. Na druhou stranu jsou nádherně čisté a silné vokály. Pokud jste zvyklí na většinu sluchátek na trhu, tak ale budete spíše zklamáni. Tahle sluchátka nejsou na basy dělána a nejsou tak dynamická. I když tu je funkce bass boost, ale ta úplně nezesílí basy, spíše potlačí vše ostatní.
Potom slyšíte v podstatě jen zřetelně basy, ale zbytek spektra je jak pod vodou. Nepoužívat. Vážně si radši sedněte a pohrajte s ekvalizérem v aplikaci. Ten má připravené některé profily, avšak také si ho můžete upravit sami a máte tu hned 10 frekvencí, s kterými si můžete hrát. Nejen nějakých pět nebo šest. Díky tomu si můžete přesněji zvuk podle sebe, což mě dost pomohlo. Mimochodem, přes ten ekvalizér bych umocňoval basy. Ne tou funkcí boost.
foto: techArena
Reklama
I přes to všechno musím přiznat, že na hudbu najdete v dané cenovce asi lepší sluchátka. Zvuk tu nemá tu šťávu, kterou bych chtěl. Přesto jsem byl ale po upravení ekvalizéru osobně za danou cenu spokojen, a hlavně oceňuji jiné přednosti tohoto zvukového projevu. Ve hrách máte primárně efekty, které ale nesmí přehlušit dialogy postav, pokyny k misi, nebo chat s vašimi kamarády při hraní, přesně na to je tenhle projev ideální.
Ve hrách znějí Cetry vážně hodně dobře, všechno je skvěle zřetelné a jasně oddělené. To se přenáší také třeba do filmů. Prostě všude, kde jsou důležité hlasy. Na YouTube videa, podcasty nebo Netflix jsou tohle asi nejlepší špuntová sluchátka, jaká jsem v dané cenovce používal. U těch her mimochodem pocítíte v základu zpoždění. U běžných bezdrátů je normální odezva 300 až 500 ms a přesně tak jsou na tom ROG.
Naštěstí ale stačí zapnout speciální herní režim a ten sníží prodlevu maximálně na 80 ms. Rozdíl je to velký a byť existují běžná sluchátka s nižší odezvou v herním režimu, tak je to pořád dost, aby se pohodlně hrálo a zároveň především moc neutrpí kvalita toho zvuku. To se u herních režimů často děje. Nebudu ale lhát, od vyloženě herních sluchátek, jsem čekal tu prodlevu ještě menší. Nebo třeba AptX kodek. Ale nic takové zde nenajdete.
Herním zklamáním je také chat. Pro hovory jsou ROG sluchátka dostačující, ale třeba přes Discord, pro hráče stěžejní chatovací aplikaci, není kvalita moc dobrá. Mikrofony navíc trochu peakují a když hrajete a chatujete s kamarády zároveň se dvěma zdroji zvuku najednou, tak to není sranda. Nutno říct, že tenhle problém má většina levnějších bezdrátů, takže to není úplně chyba výrobce, ale tohle mají být přeci herní sluchátka. Různé funkce a vylepšení v těchto záležitostech mají být ty výhody, kvůli kterým si je hráči koupí namísto konkurence.
Aplikace a výdrž
Co se pak aplikace Armoury Crate pro Android a iOS týče, tak ta je hrozná, i když přeskočím fakt, že vypadá jako herní program z roku 2007. Můžete ovládat hlasitost, měnit optimalizaci zvuku, ekvalizér, zapnout virtuální prostorový zvuk, zesílení basů a herní režim. To je vše. Zesílení basů nepoužívat, to jsem řekl. Ekvalizér a herní režim jsme prošli. Virtuální prostorový 7.1 zvuk pak skutečně funguje, ale osobně nejsou fanouškem tohoto efektu. Ale u některých her to pomůže umocnit atmosféru, že jste na bojišti.
Divné je to zdvojení na optimalizaci zvuku a ekvalizér. Ekvalizér musíte zapnout a pak si vybrat profil, ať už hudební, které si můžete ještě doupravit, nebo osobní. Co je potom ta optimalizace zvuku? Inu, tam jsou taky profily, ale her. Aplikace po volbě herního žánru automaticky upraví ten ekvalizér, zapne případně prostorový zvuk a zesílí na určitý stupeň basy. Pořád si můžete ale vše doupravit sami. Je ovšem divné, že jsou ty žánry takhle rozdělené do optimalizace a ekvalizéru a osobně jsem v té optimalizaci neviděl moc výhod pro dané žánry a nechápu proč se při volbě herního žánru nezapne automaticky herní režim, ale co.
Dále je v aplikaci už jen ukazatel nabití každého sluchátka zvlášť a v nastavení se můžete podívat na podporovaná gesta. Která si nemůžete vůbec upravit, a ještě je tady text divně smrknutý nebo zachází mimo obrazovku. Levé tlačítko ovládá zapnutí asistenta mobilu a přepíná režimy ANC. Všechno ostatní dělá pravé, což mi přijde nešikovné. A ještě jednou, nemůžete si žádná gesta upravit a nejde s nimi ani ovládat hlasitost. Za mě nemilé omezení.
Samotná senzorová tlačítka na zkosené ploše sluchátek jsou pak hodně citlivá, takže pozor. Jo a další varování, když zmáčknete resetovat v aplikaci, tak se nevymaže jen současná volba, ale i vaše manuální nastavení ekvalizéru. Nechápu, proč to resetovat funguje globálně pro celou aplikace, a ne pouze pro nastavení, které je zrovna zapnuté. Celkem hloupé. Jo a jak jsem říkal, ty světla krabičky si upravit nemůžete, synchronizace s jinými ROG mašinami není a nevidíte ani stav nabití krabičky.
Že nemají sluchátka mutlipoint pro připojení ke dvěma přístrojům najednou se taky hodí zmínit. To není u většiny podobně drahých sluchátek, ale stejně to zamrzí. Pořád totiž hledám, co dělá tato sluchátka herními, nebo čím se chtějí odlišit. Pochválím ale rychlé a spolehlivé připojení, i když přes starší Bluetooth 5.0. Ale můžete používat i jen jedno sluchátka jako handsfree a potěší výdrž baterie.
Mohu potvrdit 5,5 hodin bez ANC + necelá čtyři nabití v krabičce. S ANC jsem se dostával na skoro 5 hodin a v krabičce bylo tak dalších 17 hodin. Jen bacha na herní režim s ANC zároveň. Pak se díváte už na 4,5 hodiny. Pořád je to však celkově s pouzdrem hezká výdrž a v případě nouze dostanete za 10 minut nabíjení 1,5 hodiny poslechu. A krom USB-C je zde také bezdrátové nabíjení, což je praktické.
Vyplatí se?
Celkově jsou ROG Cetra TWS fajn sluchátka, jen zkrátka nejsou v ničem nejlepší, a nevidím v nich ani moc herních ROG funkcí. Kvalita zvuku není nejvyšší, byť osobně oceňují plošší profil a na danou cenu je odpovídající, pokud si jej vyladíte podle sebe ekvalizérem. Aktivní potlačení je dobré, kvalita mikrofonů bez potlačení okolního hluku nic extra, až na detailnější ekvalizér je aplikace hodně chudá, herní režim není o moc lepší než u běžných konkurentů, kvalitní kodeky, aptX, multipoint připojení nebo automatická pauza a zapnutí přehrávání po vyjmutí a nasazení tu není a Bluetooth je pouze ve verzi 5.0.
Chválu bez výhrad sklidí výdrž s bezdrátovým nabíjením a velice lehká pohodlná konstrukce s IPX4. Vážně jsou však ROG Cetra herní jen svým designem a světýlky krabičky? To není moc. Obzvlášť, když si nemůžete ani ta světýlka upravit. Za těch 2 690 korun je podle mě ROG až moc blízko třeba OnePlus Buds Pro a Huawei FreeBuds Pro. Za které bych si připlatil ty tři stovky bez mrknutí oka.
Naštěstí můžete ale sehnat ROG Cetra TWS někde i za 2 199 korun. To už je dostává na rozumnější cenu. Pokud nechcete vyloženě vše od ROG, tak to ve světe FreeBuds 4i a Realme Buds Air 3 stále nebudou mít lehké, ale jak už asi z recenze vyplynulo, ve své podstatě jsou to pořád dobrá sluchátka. Pokud nemáte porovnání s některými lepšími konkurenty, tak si myslím, že budete i nadšení. Za ty 2 199 korun je to solidní koupě. Víc bych za Cetry TWS osobně už ale nedal.