Reklama
Konstrukce a výdrž
Už vizuálně je vám asi jasné, že od loňské generace si prošel telefon velkými změnami. Pravda, není to ten nejoriginálnější design na trhu, ale rozhodně to podle mě telefonu sluší a konstrukčně je perfektně vyrobený. Má certifikaci IP53, která však pro vyšší voděodolnost nic neznamená. Prostě vydrží déšť. Dále je tu stále lesklý, a tím pádem neustále ošklivě upatlaný a kluzký plast, ale telefon působí celkově dobře, a hlavně až neskutečně lehce. Lehčeji než těch 179 gramů, kolik váží.
Pořád nemohu uvěřit, že má v sobě tenhle telefon tak velkou baterii s kapacitou 5000 mAh. V ruce byste to vůbec netipovali. Mimochodem ta baterka vám vystačí tak na den a půl lehce náročnějšího používání, když se budete dívat více na YouTube a trochu si zahrajete. Pokud budete většinu dne jen na sociálních sítích, poslouchat hudbu, odepisovat a volat, takový ten běžný pracovní den, tak můžete dostat i dva dny. Záleží na používání.
Nicméně i když jsem dal telefonu více zabrat, tak ten jeden den jsem dával s rezervou vždy. Jo a hodí se určitě zmínit 33W nabíjení, které doplní nádrž z nuly na sto za nějakých 70 minut, což není vůbec špatné. Ale chci se na chvíli vrátit zpět k tomu designu. Když jsem totiž telefon používal, tak jsem měl čím dál větší pocit, že držím v ruce jiný telefon, konkrétně Galaxy A51.
Vím, že se to může zdát divné, ale kdybyste přecházeli z A51 na Redmi Note 10, tak si podle mě v ergonomii a pocitu z telefonu moc velkých změn nevšimnete. Když tedy pominu samozřejmě nadstavbu. To zaoblení boků zad, extrémní lehkost, lesklá úprava plastu, tvary telefonu, průstřel uprostřed čela, který má v sobě takovou tu lesklou odrazku, aby na sebe více upozorňoval. To všechno mají stejné.
Displej a zvuk
Hlavně průstřel s tou “odrazkou” inspiraci vyzrazuje. Tu dával do svých telefonů doteď jen Samsung. Myslím. Jakmile ale rozsvítíte displej kolem průstřelu, tak už rozdíl poznáte. Redmi má pořád bohužel širší bradu, ale zase samotný displej je dokonce lepší než u Samsungu. Jedná se o 6,43palcový Super AMOLED panel s Full HD rozlišením, certifikací proti modrému světlu, vcelku přesným pokrytím barev a maximálním jasem až 1100 nitů. To je šílená hodnota na telefon nižší střední třídy.
Redmi Note 10 má dost možná nejkrásnější displej své třídy
Jasně, mrzí mě, že tu není alespoň 90 Hz. Redmi Note 10 má, na rozdíl od sourozenců z řady, jen 60 Hz. Avšak prostředí běží tak překvapivě dobře, že mi ta frekvence nechyběla tolik, jak jsem si myslel. Prostě jsem byl rád, že mám v levném mobilu tak krásný displej. Pokud vám nejde jen o frekvenci, tak je to s přehledem nejlepší displej své kategorie.
Nemá v sobě ale čtečku otisků prstů. Ta je na boku v zapínacím tlačítku, což osobně vítám. Rychlost odemykání není na úrovni Realme, ale je dostatečná. Rozhodně rychlejší a spolehlivější než čtečky v displeji u levnějších telefonů. Jsem za ní rád. A přímo nadšený jsem ze zvuku. Xiaomi použil stejný systém jako u vlajkových modelů, takže nahoře i dole má v rámu reproduktor.
Výsledný stereo efekt je dost silný, hlasitost vysoká a kvalita stejně tak. Snadno lze označit Redmi Note 10 jako špičku své kategorie v oblasti reproduktorů. A nechybí ani solidní jack pro sluchátka. Jen samotné sluchátko během hovorů by mohlo být za mě krapet hlasitější. A tím bych vám řekl zhruba vše, co je na Redmi Note 10 Pro vážně super. To je první část recenze.
Hardware a fotoaparáty
Druhá část recenze bude o částech telefonu, které jsou na danou třídu takový průměr až lehčí nadprůměr. Zde najdete hardware. Procesor Snapdragon 678 není rozhodně žádné ořezávátko, ale není to ani neobvykle výkonný kousek. Je to zkrátka bezva procesor, který se do tak levného telefonu perfektně hodí.
Výkon je více než dostatečný a chod prostředí je, jak už jsem říkal, až nečekaně plynulý a rychlý. S nějakým citelnějším nepřirozeným škubáním animací jsem se nesetkal. Chod prostředí je dle mých zkušeností ukázkový. Mimochodem procesoru sekunduje 4 nebo 6 GB RAM a 64 nebo 128GB úložiště a microSD slot zvlášť.
No a teď fotoaparáty. Je tu pořád starý dobrý 48Mpx hlavní fotoaparát, jaký používá Xiaomi u levných telefonů už roky a hlavními výhodami je tak vesměs jen novější procesor a software, který foťák ovládá. Výsledkem jsou podle mě za dne pěkné fotky. Detailů je dost, saturace barev tak akorát, snímky jsou trochu kontrastnější, doostřování to nepřehání, dynamický rozsah je solidní.
Fotografie z hlavního i širokoúhlého fotoaparátu + selfie, makro
Ovšem často jsem si všiml, že snímky jsou trochu tmavší, než by měly být. HDR se automaticky téměř nikdy nezapne, byť by to bylo potřeba. A pokud telefon vidí nebe, tak jen u něj často trochu zvýší saturaci. Jakmile se pak začíná zatahovat a stmívat, tak postupem dne vidíte, jak jde kvalita s menším množstvím světa postupně dolů. Snímky jsou stále více měkčí, detaily se začnou slévat a ostření je více zmatené. Šumu se ale bát nemusíte, ten software ho vyhladí dobře. Jen s ním vezme i detaily.
Večer je to pak spíše průměr a noční režim pomůže jen občas. A i s ním je snímek občas měkký. Celkově je ale hlavní foťák stále na svou cenovku dobrý. 8Mpx širokoúhlý snímač je pak průměr. Za krásného jasného dne je naprosto použitelný a výkony s HDR nejsou vůbec špatné. Za horšího světla to jde ale do kopru a večer se nezmůže na nic, jelikož Xiaomi stále odmítá přidat u levnějších telefonů noční režim také na širokoúhlý foťák.
2Mpx makro pak nestojí vůbec za řeč, jak jste asi čekali a ten 2Mpx senzor pro rozmazání pozadí tu jen zabírá místo. Přední 13Mpx kamerka je pak za dne dost dobrá, ale opět trochu tmavší. Oceňuji také možnost nahrávat až 4K video v 30 FPS, díky čemuž dostanete na danou cenovku fajn obraz, ale chybí jakýkoli pokus o stabilizaci. Ta je pouze ve Full HD, kde se zaslouží o nesrovnatelně stabilnější záběr, ale kvalita videa dostane samozřejmě pořádnou ránu. Celkově jsou tu tedy foťáky stejné jako u většiny podobně drahých Xiaomi. Na svou cenu dobré, ale ne výjimečně dobré.
Porovnání automatiky a nočního režimu + širokoúhlý snímač
Největší mínusy
No a teď jsme u třetí části recenze. To, co se mi na Redmi Note 10 vyloženě nelíbí. Předně je to NFC, které chybí. Tohle už u telefonu za danou cenu vážně vidět nechci. Lidé používají bezkontaktní placení čím dál víc a je ostuda, že tady NFC není. No a zadruhé software. Se samotnou nadstavbou MIUI 12, jež je založena na Androidu 11, problém nemám. Je to prostě MIUI, jak jej už dlouho známe. Není to už úplně můj šálek kávy, ale to je subjektivní záležitost.
Jelikož má však telefon nižší cenu, tak musíte počítat krom té nadstavby také se spoustou aplikací třetích stran, které jsou zde předinstalované. A nejsou to jen odkazy na stáhnutí, kde pak. Je tu typicky Facebook, LinkedIn, kupodivu Amazon, pár her a další. Všechno se dá odinstalovat, ale přidejte k tomu ještě v základu zapnuté reklamy, když třeba stahujete aplikaci a prostě vás čeká po zapnutí telefonu trocha otravného čištění prostředí.
Jo a v Galerii je divný bug, alespoň doufám, že je to bug, kdy doslova vidíte, jak se při otevírání fotek či zoomování načítá jejich plné rozlišení a kvalita. Velice otravné chování, které doufám, že opraví aktualizace. Výkonu má totiž telefon dost, aby se něco takového nedělo, tohle není potřeba. Ale abych jen nenadával. Víte, jak jsem vždy chválil to rozdělení ovládání hlasitosti Motoroly, kdy můžete upravovat hlasitosti pro všechny právě běžící aplikace zvlášť. No tak u Xiaomi je to taky. Jen musíte jít do nastavení zvuku, Zvukového asistenta a tady funkci zapnout. Tahle možnost by měla být podle mě zapnutá, nebo by se měl telefon alespoň při prvním zmáčknutí kolébky hlasitosti zeptat, jestli jej nechcete. Za mě velice praktická funkce, která je myslím v MIUI už delší dobu, ale já si jí všiml až teď. Jen takové menší doporučení pro vás.
Vyplatí se?
Celkově vzato mi na Redmi Note 10 vyloženě vadí jen to NFC. Pokud se však bez placení mobilem obejdete, tak dostanete za své peníze telefon, který prohání i dražší konkurenci. Dostanete hodně dobrý výkon, plynulé prostředí, velice solidní výdrž baterie s rychlým nabíjením, skvělé stereo reproduktory, fajn fotoaparáty, extrémně lehkou, ale kvalitně vyrobenou konstrukci a pak je tu ten displej.
foto: Techarena.czPatrně ten nejkrásnější displej své kategorie, který se může měřit i s daleko dražšími telefony. Tohle je vážně lepší panel, než má třeba Galaxy A51, kterou jsem již v recenzi zmiňoval. Možná nemá 90Hz, ale za ty jeho ostatní vlastnosti nebo třeba i Always On funkci to podle mě stojí. A ano, displej tu nemá Gorilla Glass 6 nebo 5, je tu pouze verze 3, ale víte co? Možná nevydrží tak moc velké pády, ale zase zvládne nesrovnatelně líp škrábance. U skla si musíte vždy vybrat, jaký typ odolnosti chcete a já oceňuji právě tu na škrábance, ale každý to může mít jinak.
Když si vždycky vzpomenu, že základní verzi Redmi Note 10 ve verzi 4/64GB můžete koupit hned teď za 4 990 korun, tak se mi ani nechce věřit, že je takový telefon tak levný. A pokud je libo dvojnásobné úložiště přihodíte jen 500 korun. Za dané peníze není co řešit a musím vám Redmi Note 10 doporučit. Jestli chcete třeba nahradit svůj Redmi Note 8T a devítku jste přeskočili, tak do toho.
Reklama
Tenhle kousek by mohl stát u jiných výrobců s klidem víc než jen 5 tisíc korun. I kdybyste našli levněji Redmi Note 9 ve stejné paměťové variantě, tak prostě zapomeňte, že Note 9 existuje. Note 10 je nyní moje výchozí doporučení, když bude chtít celkově skvělý a spolehlivý telefon za málo peněz. Jenom je vážně ostuda to NFC. Proč? Xiaomi? Myslel jsem, že tohle už máte vychytané. Vždyť to byla právě u toho Redmi Note 9 pro vás tak velká věc. Že NFC už je všude. Co se sakra zase stalo?