Konstrukce a výdrž
Pokud jste již viděli mou recenzi Redmi Note 10, tak si teď můžete myslet, že tu mám stejný telefon, ale ne. Note 10 Pro má krapet jiný modul fotoaparátů, který je podle nápisů Ultra i Premium zároveň. Má v sobě 108Mpx senzor, který bude mít teď každý druhý výrobce a který Samsung odmítá dát do vlastních telefonů. Ale k tomu až později.
Zkrátka vzhledově to není úplně nejhezčí kousek. Lesklé sklo na zádech se neskutečně snadno patlá a modul fotoaparátů je neustále obalený prachem. Kryt pomůže tohle všechno pochopitelně vyřešit či omezit, ale s designem moc neudělá. Mně se Note 10 Pro upřímně moc nezamlouvá. Kolem fotoaparátů je až moc velký zmatek, mám radši vzhled Mi 10T Lite nebo i loňského Note 9 Pro. Ten mi přišel elegantnější. Zcela subjektivní názor, samozřejmě. Ale zase oceňuji to sklo na zádech, alespoň to není lesklý plast. Rám už ale bohužel plastový je, což je za mě pořád špatná kombinace. Další barevné varianty s matným sklem budou určitě daleko hezčí.
Reklama
V ruce sedí mobil díky zaoblení zad a dobře rozvržené hmotnosti pohodlně. A byť je tu 5020mAh baterie, tak mi nepřišel Note ani extrémně těžký. Mimochodem pokud budete telefon běžně používat, zároveň jej ale nebudete nijak šetřit, tak se se 120Hz režimem bez Always On dostanete snadno na den a půl používání. Možná dáte občas i o něco déle. Always On však výdrž srazí. A rychlé 33W drátové nabíjení je už v podstatě standard u střední třídy Xiaomi, takže to přejdu.
Hardware a zvuk
Snapdragon 732G s 6 GB RAM není žádné extra terno v dané cenovce. Už hodně dlouho má stejnou výbavu i levnější Poco X3. Přesto je však čip krapet silnější než v Galaxy A52 nebo Realme 8 Pro a Xiaomi hlavně zapracovalo na optimalizaci prostředí. Občas narazíte na menší škubnutí animací v prostředí, ale to se děje u téměř každého telefonu střední třídy. V 99,9% používání běží vše ukázkově plynule a rychle. Používání byla radost a ani náročnější hry nejsou na sníženou grafiku problém.
I přes 120Hz displej ale nečekejte stejný zážitek z používání jako u Mi 10, Mi 10T Pro nebo Mi 11. Přeci jen potřebujete na maximální využití takového displeje i výkon. Přesto je Redmi Note 10 Pro s přehledem jedním z nejplynulejších telefonů své cenovky. Byť rozhodně nepatří ani zdaleka mezi ten nejlepší poměr ceny a hrubého výkonu. Pořád je tu ovšem trojitý slot pro karty, NFC, jack pro sluchátka, infraport, prostě vše, co byste od dražšího Redmi Note čekali. Dokonce se dostalo i na certifikaci IP53.
Plynulé prostředí doplňuje i povedená vibrační odezva
Jo a jsou tu i stereo reproduktory. Opět jako v tom Pocu. A jsou to sakra dobré stereo reproduktory. Nejsou moc basové a stereo efekt by mohl být silnější, ale vzhledem k ceně dostanete kvalitní páreček repráků. Rád bych pochválil také vibrační motorek. Není to haptická odezva, ale vibrace jsou relativně přesné. A taky čtečka otisků prstů na boku je super. Spolehlivá a velice rychlá.
Fotoaparáty
No a teď fotoaparát. Ten bájný 108Mpx hlavní snímač typu ISOCELL HM2 od Samsungu. Původně měl nahradit senzor z Mi 10, ale jeho kvalita se moc nevyvedla, a tak ho Samsung radši prodává jiným značkám, a i ty jej dávají do levnějších telefonů. To vám může napovědět, co od tohoto kousku čekat. Rozhodně vás nečeká revoluce ve střední třídě.
Hlavní snímač spojuje hned devět pixelů do jednoho, aby získal více světla. Ve finále bych ale neřekl, že jsou fotky výrazně lepší než z 64Mpx senzoru v Mi 10T Lite. Když budete mít ale krásné počasí, tak dostanete spoustu detailů. Software s HDR to nepřehání s úpravou, dynamický rozsah je skvělý, barvy tak akorát živé. Prostě za dne je to výborný foťák.
S horším světlem už jde kvalita fotografií dolů a večer je to spíše průměr své třídy i s nočním režimem, ale ve zkratce je to na střední třídu nyní jeden z nejlepších fotoaparátů. Je ale lepší než ten 64Mpx foťák v Galaxy A52 s optickou stabilizací? Ne. Samsung vám udělá podle mě hezčí fotky v 8 z 10 případů. Kde jsem však pocítil největší rozdíl oproti Samsungu je až širokoúhlý snímač.
Ten v Redmi má pouze tradičních 8 Mpx a za dne sice vyplodí hodně solidní snímky, které už nejsou celoplošně tak měkké, jak bývaly. Náročnější scény i za dne dokáží však s tímhle senzorem zamávat. Není na něj spoleh a občas dostanete tmavší fotku s menším množstvím detailů nebo tuhle fotku ze Stromovky, která je za mě nepoužitelná. No a večer tu samozřejmě u něj pořád chybí noční režim. A ten 2x digitální zoom je pak opět horší než u Samsungu, což přikládám hlavně chybějící optické stabilizaci.
Reklama
Co se videa týče, tak 4K ve 30 FPS nevypadá vůbec špatně, ale opět u něj chybí jakákoliv stabilizace. Tu máte jen ve Full HD, kde si vede zdatně, ale kvalita prostě už není ono. Širokoúhlý snímač neumí 4K, na rozdíl od Samsungu a stejně tak přední 16Mpx kamerka umí pouze Full HD video. A fotky z ní jsou takový průměr až lehčí nadprůměr. 5Mpx makro s ostřením je ovšem hodně dobré o tom druhém 2Mpx senzoru nebudeme mluvit.
Vím, že to teď vypadá, že foťáky za nic nestojí, ale to není pravda. Na svou cenovku to jsou dostačující foťáky a ten hlavní s makrem se řadí mezi nadstandard. Jen prostě přišel Note 10 Pro do mých rukou až po Galaxy A52 a Samsung to letos ve střední třídě bral po letech vážně. Rozhodně si myslím, že většině lidí budou foťáky bohatě stačit, ale jestli chcete i ve střední třídě opravdu výborné foťáky, tak jsou letos lepší volby.
Displej
A tak se dostáváme k té poslední části telefonu, která je v mých očích jeho spásou. Ten 6,67palcový 120Hz Super AMOLED displej s Full HD rozlišením je fantastický. Maximální jas se vyžene při sledování HDR obsahu až na 1200 nitů, ale běžně má 700 nitů. Večer se dostane jen na 2 nity a navíc je to barevně krásný panel, na který se dá koukat i venku na slunci bez problémů a těch 120 Hz dodává všemu parádní plynulost.
120 Hz a 90 Hz už od sebe zas tak snadno nerozeznáte a celkově bych neřekl, že překonává panel v Galaxy A52. Jsou na tom velice podobně a ten v Redmi rovněž patří mezi to nejlepší široko daleko. S vyšším výkonem lze snadno vidět tento panel v telefonech s dvojnásobnou cenou. Což Xiaomi a Poco ostatně dělají. Nedivím se, že tenhle panel je jejich nový standard telefonů mezi 8 až 15 tisíci korunami. Kdo by to byl řekl, že to nejlepší na telefonu Redmi Note bude jednou displej, a ne výkon nebo výdrž, ale je to tak. Je prostě špičkový.
Vyplatí se?
Redmi Note 10 Pro je asi tou nejbezpečnější koupí, kterou můžete ve střední třídě udělat. Dostanete dostatečný výkon, solidní reproduktory, všechnu výbavu, kterou byste čekali, výdrž je i ve 120 Hz dost dobrá, fotoaparáty vás nenechají ve štychu a ten displej v kombinaci s plynulým prostředím je prostě radost. Jestli chcete moje doporučení, máte ho mít. Pokud se vám Redmi Note 10 Pro líbí, tak směle do něj. Jen bych přihodil pár kaček navíc za 128GB úložiště, rozdíl to nebude velký, 8 tisíc pořád není moc.
foto: Techarena.czAvšak doporučení ještě neznamená, že je to podle mě úplně nejlepší koupě. Vzhledem k parametrům Realme 8 Pro bych tenhle kousek úplně za ostrou konkurenci nepočítal, ale ta Galaxy A52 za 9 tisíc korun není cenově daleko a rozhodně má co říct. Displej minimálně na stejné úrovni, stereo reproduktory stejně tak, výdrž je taky dost dobrá, foťáky jsou mnohem lepší a nadstavba není plná předinstalovaných aplikací, her a pochybných reklam, se kterými se musíte zabývat a vše nepotřebné smazat či povypínat. Plus 3 roky aktualizací verzí Androidu, 4 roky bezpečnostních záplat a pořádná certifikace voděodolnosti IP67.
Když si tohle všechno promyslíte, tak Galaxy A52 je letos rozhodně nejsilnějším sokem Xiaomi i přes ten trochu slabší procesor. Po kterém sáhnete vy, je jako vždy jen na vás. Já si cením komplexnější výbavy, podpory softwaru a foťáků Samsungu více, ale nikomu nehodlám Redmi Note 10 Pro vymlouvat. Je to opravdu výborný telefon. Jen už má ten život těžší než jeho předchůdci.
Jo a možná počkejte na nějakou tu slevičku. Věřte mi, dříve nebo později na něj Xiaomi nějakou akci hodí. A jelikož vlastně Xiaomi hýbe s cenou střední třídy mnohem více a častěji než Samsung, tak to může být teoreticky za chvíli i zajímavější volba než ta A52. Až bude ten cenový rozdíl mezi telefony citelně větší než tisíc korun, tak bude Redmi Note 10 Pro hodně těžké vzhledem k ceně překonat.