Recenze Realme X50 Pro: Nejrychlejší Android roku a přesto zaostává

Specifikace jsou jen půlka vítězství
  • Příkladná rychlost a plynulost systému
  • 65W nabíjení
  • Širokoúhlá přední kamerka navíc
  • Dobré stereo reproduktory
  • Podprůměrné fotoaparáty
  • Horší displej
  • Optimalizace baterie by mohla být lepší
  • Chybí bezdrátové nabíjení či voděodolnost
  • Pouze SingleSIM

Recenze produktu...

Realme X50 Pro 5G

70%
Baterie
75%
Design
75%
Fotoaparát
50%
Výkonnost
95%

Realme, Realme, Realme. Míříte se svou novou vlajkou hodně vysoko. Realme X50 Pro se cpe po bok Xiaomi Mi 10, iPhonu 11, nad OnePlus 8 a těsně pod Galaxy S20. Ano, je to solidní konkurence, ve které bude mít Realme co dělat, aby vůbec stačilo, natož aby zazářilo. Jestli se alespoň jednoho z toho povedlo... to se dozvíte v této recenzi. Snad.

Realme X50 Pro

BATERIE Kapacita 4200mAh; Podpora rychlonabíjení 65W;
DISPLEJ Rozl. displeje 2400 x 1080bodů; Typ displeje SUPER AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.44";
FOTOAPARÁT Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx; Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Teleobjektiv; Typ fotoaparátu č. 3 Ultraširokoúhlý; Typ fotoaparátu č. 4 makro;
KONEKTIVITA Stereo reproduktory; Systémový konektor USB-C;
OP. SYSTÉM Android 10;
PAMĚŤ RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB;
VÝKON Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 865;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů V displeji;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování


X50 Pro se chce řadit letos mezi čistokrevné vlajky a pokud se podíváme čistě na tabulkové specifikace, tak v tom telefonu nic nebrání. Avšak jak často říkám, vlajková třída není jen o číslech a specifikacích. To má každý. Jde o optimalizaci, další výbavu telefonu, jak dobře spolu všechno funguje a tak dále. A právě s tím má Realme upřímně stále trochu potíže. Jde cítit, že potřebuje ještě trochu zkušeností, než bude na úrovni sesterského OnePlus, Oppa či Samsungu nebo Huawei. 

Tak třeba tělo. Kovový rám, příjemné matné sklo, pohodlné tvary, to všechno je fajn. Když tedy pominu tuhle červenou zrezlou barvu, které se mi moc nelíbí. Radši bych tu zelenou. Ale co jsem chtěl především zdůraznit, telefon má konstrukci sice v pořádku, ale má rovněž na dnešní vlajkové poměry širší rámečky. Osobně nepotřebuji zaoblený displej, ani v nejmenším, ale ty rámečky nejsou úplně vlajkový materiál roku 2020. Hlavně ta brada.

Především však působí tělo na své rozměry až moc těžce a telefon je asi ten nejtlustší letošního roku. Je tlustší jak Galaxy S20 Ultra nebo Zenfone 6 a ty mají obří baterii s kapacitou 5000 mAh. Spoiler, tak velkou baterku Realme ani zdaleka nemá. A i přesto tu foťáky trochu vystupují, a to nemají ani optickou stabilizaci. Zkrátka byť se jedná o bytelný skvěle vyrobený telefon, tak na vás nebude působit draze. Nebude působit jako Galaxy S10, OnePlus, Huawei P30 Pro nebo i Mi 9 od Xiaomi. Působí spíše jako budget vlajka, kterou měl tento telefon zůstat.


Displej a zvuk


Dalším nevlajkovým prvkem telefony je tak trochu displej. Jedná se o 6,44palcový Full HD+ Super AMOLED displej. Má vysoký jas, podporuje HDR10+ a čitelnost na přímém slunci je dost dobrá. Navíc se jedná opět o plynulý 90Hz panel, zase další vlajková vlastnost. Když se ale na tento displej díváte, tak nevypadá tak dobře, jak by měl. Barvy jsou totiž v základu hrozně mdlé. 

Realme X50 Pro nemá displej, který by konkuroval OnePlus, Samsungu či XiaomiAby obraz vypadal jako u ostatních telefonů, musíte ho nastavit na ten nejživější Zářiví režim. To pomůže s barvami, ale kontrast pořád nic moc, za což však může grafické zpracování prostředí, které si s kontrastem vůbec nehraje. Když se díváte na videa či fotky, tak je displej v pořádku, pokud tedy ještě barvy přetáhnete do studenějších tónu. To taky doporučuju. V základu je obraz až moc načervenalý. I po všem tom štelování to ale není ani zdaleka displej, který by měl konkurovat OnePlus 8, Xiaomi Mi 10, Galaxy S20 či loňským telefonům jako OnePlus 7T či Huawei P30 Pro.

Co je však u displeje bez výhrad skvělé je čtečka otisků prstů. Která je spolehlivá a velice, velice rychlá. Stejně tak stereo reproduktory jsou velice hlasité a hrají dobře. Trochu jim však chybí basy a na maximální hlasitost není vždy zvuk krystalicky čistý. Nejsou nejlepší, ale jsou hodně dobré. 


Hardware

Hlavním důvodem, proč by měl nad tímto telefonem vůbec někdo uvažuje, je rychlost. Snapdragon 865, 12 GB RAM DDR5, 256 GB rychlého úložiště + další optimalizace pro rychlý přenos dat od Realme. To všechno v kombinaci s hodně předělanou nadstavbou RealmeUI s Androidem 10 dělá zázraky. 

Realme X50 Pro je díky tomu patrně ten nejrychlejší telefon, jaký jsem si letos vyzkoušel. Rychlost otevírání aplikací, animace, všechno tu působí rychleji jak v Xiaomi Mi 10, Galaxy S20 Ultra nebo Huawei P40 Pro. Vážně smekám před optimalizací, kterou Realme tomuto telefonu věnovalo. Rychlost je zdaleka největší přednost telefonu. Navíc je ta nová nadstavba velkým krokem vpřed i vizuálně.

Pořád tu jsou některé zastaralé grafické prvky a nedodělky
. Třeba aplikace Hudba je pořád v uvozovkách, kdo ví proč. Nastavení jsou jen sloupce a sloupce textu, kde chybí nějaká grafika pro přehlednost. A obrazovka asistenta na levé straně domovské obrazovky je totálně k ničemu. Kroky, oblíbené kontakty, tlačítko pro Google, počasí a občas se tu ukáže událost v kalendáři, to je vše, co obrazovka nabídne. Naprosto k ničemu jako u Xiaomi, takže jsem jí osobně vypnul.

Ale i přesto už bych se nadstavbu nebál srovnávat s MIUI či EMUI. Ještě jedna větší aktualizace a RealmeUI bude na jejich úrovni. A možná s touhle optimalizací i před nimi. Velké pochvala za ten pokrok a také za haptickou odezvu, která se dost zlepšila. Hrozně nedoceněná věc, která drasticky zlepší dojem z telefonu. Víc výrobců by se na to mělo soustředit.

Téma rychlosti přechází také do nabíjení. Je tu 65W SuperDart nabíjení, které dobije těch 4200 mAh během 40 minut z 0 na 100 %. A super je, že telefon podporuje i běžné Power Delivery rychlé nabíjení, když nemáte po ruce nabíječku přímo od Realme. Jen škoda, že samotná baterka toho moc nevydrží, a to je pro mě mnohem důležitější než nabíjení. Pokud necháte zapnutý Always On a 90 Hz, je z Realme klidně i jednodenní telefon bez náročného používání

Hlavně ve stand-by režimu, kdy telefon jen leží na stole je spotřeba tragická. Já jsem ale nechal Always On vypnutý a dostával jsem se bez problémů i s 90 Hz na den a půl používání a v méně náročné dny i na téměř 2 dny. Pak už je výdrž dobrá, takže je očividně chyba v managmentu energie u Always On displeje. 


Fotoaparáty

Fotoaparáty ve budily už na první pohled obavy. 64 Mpx bez optické stabilizace, světelnost f/1.8 a senzor Samsung GW1? 8Mpx širokoúhlý foťák? 2x optický zoom u teleobjektivu s 5x hybridním zoome? 2Mpx senzor pro rozmazání pozadí? To zní na chlub stejně jako loňské Realme X2 Pro, nemyslíte?

Inu, jo i ne. X50 Pro má stejný hlavní senzor, ale podává lepší výkony než X2 Pro obzvláště po aktualizaci nadstavby na verzi A19, která na můj kus nepochopitelně nedorazila, takže jsme jí musel instalovat manuálně. Nicméně, hlavní foťák dodává ostré s poměrně věrnými barvami. Umí ovšem zlobit vyvážení bílé i dynamický rozsah a občas se dostaví vyhlazování šumu nepochopitelně i za dne. Očividně stačí, když je jen trochu pod mrakem a šum vystrkuje růžky.

Denní fotky a selfie + ukázka, jak umí telefon zlobit s kvalitou fotek

Zároveň není na fotky spoleh a občas dostanete snímek, který vypadá jak z telefonu za 6 tisíc korun. Nemá tolik detailů, není zcela ostrý, hlavně po bocích detaily rády mizí, vyvážení bílé je mimo a tak dále. S horším světlem jde pak kvalita dost dolů, přičemž noční režim fotky často spíše je přesaturuje, avšak bez něj si vede po té aktualizaci A19 telefon použitelně. 

Nebe je skutečně černé, vyvážení bílé správné a přiostřování je drženo na uzdě na rozdíl třeba od Samsungu. Chybí ovšem ta optická stabilizace a celkově není na výkony hlavního foťáku 100% spoleh. Není rozhodně vlajkový, obstál by leda tak za 10 tisíc korun. Možná. Podle mě je o něco lepší 12Mpx 2x optický zoom teleobjektivu, který podával pravidelně solidní snímky.

Noční snímky - hlavní, 2x optický zoom, 5x hybridní zoom, 8Mpx šíro, noční režim

2Mpx senzor pro rozmazání pozadí k ničemu s dovolením vynechám a přejdu k 5x hybridnímu zoomu, jen 8Mpx širokoúhlém foťáku a videu. Tohle jsou podle mě asi největší mínusy foťáků. 5x hybridní zoom nevypadá špatně, rozhodně lepší než čistě digitální výřez. Kvalita však není ani jako u Mi Note 10 od Xiaomi, natož periskopických zoomů jinde. Slévání detailů, často chybí ostrost, procesing je dost výrazný, to vše je na denním pořádku. 

Stejně tak 8Mpx šíro. Má dost saturované barvy, vyrovnání hran obrazu není občas ideální, koukejte třeba tady na křivé kolo auta a u hran obrazu ztrácí často ostrost a obraz je měkký. Večer je samozřejmě foťák téměř nepoužitelný. Zachraňuje ho ovšem ostření, se kterým lze fotit i makro fotky. Asi takhle, je to nejlepší 8Mpx šíro, jaké jsem zatím používal, ale nepatří do vlajkové lodi. Nepatří ani do telefonu nad 10 tisíc, byť je ostření skvělá věc.

Stejný případě je to s videem. 4K můžete mít po aktualizaci až v 60 FPS, avšak i v 30 FPS je obraz takový měkký, není tak detailní jako jinde a optická stabilizace dost chybí, jelikož ani ta elektronická jako by tu nebyla. Šírem pak můžete natáčet stabilněji, ale jen ve Full HD a kvalita hruzá na vlajku. Jo a chybí 8K, ale to vem čert.

Porovnání Realme X50 Pro a Xiaomi Mi 9 - první X50, druhé Mi 9

Co poté zaznamenalo největší vylepšení díky aktualizaci A19 jsou přední kamerky. 32Mpx senzor od Sony už lépe ostří a dynamický rozsah pomocí HDR u této i druhé 8Mpx širokoúhlé kamerky se výrazně zlepšil. Pořád však nejsou kamerky úplně na úrovni, jakou bych si představoval na danou třídy. I když je vše vypnuté, tak stále vyhlazují trochu pleť a často přesvětlují, ale jsou teď už rozhodně použitelné.

Celkově ta aktualizace A19 nezměnila až na selfie kamerky výrazně mnoho věcí. Hlavní foťák je trochu lepší ve tmě, širokoúhlý snímač lépe exponuje a hlavní senzor se naučil 4K video v 60 FPS, které ale nevypadá extra dobře. Pořád to nic nemění na tom, že tyhle foťáky nemají co dělat v telefonu za 20 990 Kč. Tady jde poznat, že si Realme se svými foťáky na vlajku pouze hraje. A ano, to je ta cena, kolem které celou recenzi pořád tak zlehka našlapuji.


Vyplatí se?


Realme X50 Pro stojí 21 tisíc korun a je k dispozici u nás pouze ve variantě 12/256GB, a právě to je podle mě ta chyba. Na 21 tisíc korun je tu skvělý jen ten hardware. Displej rozhodně není vlajkový, foťáky ani z daleka, chraň Bůh, a chybí výbava jako voděodolnost, bezdrátové nabíjení a je tu pouze slot pro jednu SMIku. Nedáte sem microSD kartu ani dvě SIMky. Tahle novinka je rozhodně lepší jak předchozí X2 Pro, ale ne o tolik, aby si mohlo říct Realme o 9 tisíc korun víc. Ve výsledku je tedy X2 Pro stále výhodnější koupí.

A co je nejhorší, když zapomenu na cenu, tak se mi X50 Pro fakt zamlouvá. Kdybychom dostali na našem trhu tu základní verzi 6/128GB klidně za 14 990, tak bych vám ho rád hned doporučil. Byl by to skvělý kup, těch 12 GB RAM vážně nepotřebujete, věřte mi. 6 GB DDR5 by bohatě stačilo. 

Jenomže tak to není. My dostali jen 12/256GB jakoby u nás Realme ani nechtělo telefon prodávat ve velkých číslech. Jak jsem říkal, krom hardwaru X50 Pro neodpovídá této ceně a jen málo kdo si koupí Realme za 21 tisíc korun. Natož obyčejní lidé, které se v telefonech nevyznají, pořádně ani neví, že tu letos už Realme je a uvidí v obchodě nějaké neznámé Realme za 21 tisíc korun. 

Ani za 15 tisíc by to pořád nebyl levný telefon, ale letos by se to s tímhle hardwarem uhrálo snadno. A bohužel smutnou zprávou je, že tahle třída od 10 do 18 tisíc zůstává prázdná. I to Poco F2 Pro se totiž má dostat na našem trhu až na částku kolem 20 tisíc korun. Bude mít sice 60Hz ale kvalitou patrně hezčí displej, větší baterku i lepší foťáky. Bude to zajímavý souboj.

Pokud chcete jedině Snapdragon 865 co nejlevněji hned teď, tak ale prozatím v době natáčení recenze nic jiného než Realme není, ale stejně bych radši hned sáhl po OnePlus 7T, Galaxy S10, případně dalších loňských vlajkách za nižší cenu. Nebo počkal na Poco. Tolik k tomuhle telefonu. Velké škoda. Je to vesměs sympaťák, ale trčí ve třídě, na kterou je ještě krátký. Kór jestli přijde za pár měsíců ten základní iPhone 12 za stejnou cenu. Na druhou stranu to vypadá, že letos se s vlajkovým Snapdragonem 865 už blíže těm pravým budget vlajkám nedostaneme. 

Realme X50 Pro a Poco F2 Pro budou u nás to nejdostupnější a v tomhle souboji si povede Realme asi o něco lépe než při srovnávání s pravými vlajkami. Nic to však nemění na tom, že jsou oba telefony předražené a nejsou to, v co jste asi doufali, ale snažím se skončit tentokrát co nejvíc pozitivně. Už mě ty negativní zklamané recenze telefonů letos nebaví.

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 207g
Výška 158mm
Šířka 74mm
Hloubka 9mm
Odolné (outdoor) Ne
Barva Červená

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 865
Frekvence procesoru 2840MHz
2. Frekvence procesoru 1800MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 593602bodů
Grafický chip Adreno 650

Paměť

Uživatelská paměť 256GB
Paměťová karta Ne
Paměť RAM 12GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 10

Baterie

Kapacita 4200mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení 65W
Podpora bezdrátového nabíjení Ne
Max. výkon drátového nabíjení 65W

Konektivita

Bezdrátové technologie WiFi; Bluetooth; GPS; NFC; GLONASS; A-GPS; Galileo; BeiDou
Datové služby 5G; LTE (4G); HSPA (3.5G); UMTS/CDMA (3G); EDGE (2.5G); GPRS (2G)
Podpora 4G (LTE) Ano
Pásma 4G (LTE) 2600 MHz, 2100 MHz, 1900 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 800 MHzMHz
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ne
Stereo reproduktory Ano
FM rádio Ne
Podpora OTG Ano

Displej

Úhlopříčka displeje 6"
Rozlišení displeje 2400 x 1080bodů
Typ displeje SUPER AMOLED
Počet barev 16 milionů
Poměr velikosti displeje k tělu 84%
Tvar výřezu v displeji Kruh

Fotoaparát

Typy objektivů Širokoúhlý; Teleobjektiv; Makro
Počet objektivů zadního fotoaparátu 4x
Počet objektivů předního fotoaparátu 2x
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem 12Mpx
Clona fotoaparátu s teleobjektivem 2
Rozlišení hloubkového fotoaparátu 2Mpx
Clona hloubkového fotoaparátu 2
Stabilizace Ne
Rozlišení předního fotoaparátu 32Mpx
Clona předního fotoaparátu f/2.5
Rozlišení druhého předního fotoaparátu 8Mpx
Clona druhého předního fotoaparátu 2
Rozlišení videa 3840 × 2160 (Ultra HD)
Zaostřování Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF)
Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Teleobjektiv
Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Ultraširokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx
Typ fotoaparátu č. 4 makro
Clona č. 2 f/2.5
Clona č. 3 f/2.3
Clona č. 4 f/2.4
Funkce fotoaparátu Optický zoom; Přisvětlovací dioda

Zabezpečení

Čtečka otisku prstů V displeji

Navigace

Senzory Digitální kompas (magnetický senzor); Pohybový senzor (akcelerometr; G-senzor); Gyroskop; Světelný senzor; Senzor přiblížení (proximity)
GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;
Geotagging Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Typ SIM nano SIM
Podpora dvou SIM karet Ne
Notifikační dioda Ne

Obecné

Další funkce 90Hz displej
Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Únor 2020

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 20 990 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.