Reklama
Design a zpracování
Na první pohled není design X2 Pro ze skla a kovu úplně extra úchvatné či jedinečné, ale přesto se mi líbí. Líbí se mi ta nádherná modrá barva i oranžovo-zlaté okruží kolem hlavního foťáku, které vzhled alespoň maličko oživuje. Design není možná jedinečný, ale je elegantní. Mně se moc zamlouvá a ty vystupující objektivy jsem přežil i u OnePlus 7T, kde byly ještě trochu horší, takže zde nebyl problém.
A když už jsem u OnePlus, s tím má tenhle telefon hodně společného. Přijde mi, že některé časti jsou přímo vzaté z OnePlus 7T, což by i dávalo smysl. Přeci jen vlastní tyto výrobce stejná společnost a sdílejí mezi sebou řadu hardwaru. Hlavně přední strana jako by OnePlus 7T z oka vypadla. Úplně stejné rámečky, úplně stejná křivka notche, stejně velká mřížka reproduktoru nahoře, stejné vlastnosti. Škoda, že se nedostalo také na hardwarový přepínač zvukových profilů, ale to už by bylo moc očividné.
Zkrátka vypadá telefon dobře, pohodlně se drží a hmotnost je tak akorát. Pokud jde o voděodolnost, tak tu zde bohužel nenajdete a Realme se nechlubí ani prohlášeními jako třeba zmiňované OnePlus, že nějakou tu vodu telefon vydrží. Na druhou stranu je X2 Pro také o dost levnější než jakékoli OnePlus, takže mu to nelze mít úplně za zlé.
Displej a zvuk
X2 Pro se chlubí 6,5palcovým Super AMOLED panelem s Full HD+ rozlišením. Podporuje HDR10+, má široké pokrytí barev, až 1000 nitů jasu a hlavně těch 90 Hz. A teď budu brutálně upřímný. Tenhle displej a silný hardware jsou v podstatě jediné dvě věci, kvůli kterým se vyplatí X2 Pro koupit oproti konkurenci už nyní. Displej má skvělou čitelnost, krásný obraz a 90 Hz je neskutečně návyková věc. Jak ostatně opakuji pořád a už to nechci znovu omývat dokola.
Zatím je Realme X2 Pro králem displejů do 13 tisíc korun.
Letos musí mít zkrátka každá vlajka od nějakých 13 tisíc alespoň 90Hz displej a Realme vám ho nabízí už teď. Uvidíme, jak s tímhle zamíchá za chvilku Xiaomi Mi 10 a další telefony, ale zatím je X2 Pro králem displejů do 13 tisíc korun. Přičemž je v onom displeji také optická čtečka otisků prstů, která je stejně úžasně rychlá a spolehlivá jako ve OnePlus.
A abych nezapomněl. Stejně jako u toho OnePlus jsou tu rovněž dobré Dolby Atmos stereo reproduktory. Zvuk není moc dynamický a chybí basy, ale prostorový efekt je silný a hrají hodně nahlas. V dané cenovce bezva. Potěší také 3,5mm jack, který sice není kvalitou nic extra, ale je tu.
Hardware
To by byl jeden důvod ke koupi a teď ten druhý - hardware. Snapdragon 855 Plus, 8 GB RAM a rychlé 128GB úložiště UFS 3.0. Nechybí ani NFC, rychlá Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0 a podobně. Jen microSD slot tu není. Jinými slovy úplně přesně to samé jako OnePlus. Kdybyste zapomněli. Ale na tom nesejde. Zatím je to pořád jeden z nejsilnějších telefonů, který v kombinaci s 90 Hz zaručí výborný herní zážitek a příjemné používání systému.
Ostatně právě pro hráče tento telefon podle mě především je. Nebo každého, kdo chce od svého telefonu na prvním místě výkon, na druhém místě super displej a na třetím znovu výkon. Tohle by měly být vaše priority, pokud uvažujete nad Realme X2 Pro. Jen upozorním, že se telefon umí během náročnějšího hraní a delšího používání fotoaparátu až nepohodlně zahřát. To jsem už dlouho nezažil.
Dále baterie s kapacitou 4000 mAh, vydrží víc jak OnePlus 7T s menší baterkou, ale upřímně to nebyl zas takový rozdíl. Výdrž den a půl při běžném používání není problém, avšak s delším focením a natáčím videí jdou procenta velice rychle dolů. Když se přepnete na 60 Hz tak se dostanete s odlehčeným používáním i na dva dny, ale potom vypnete tu jednu funkci, kvůli které jste Realme patrně kupovali, což je blbost. Hodí se také ultra rychlé 50W nabíjení, které vás dostanete skrz USB-C za nějakých 30 minut na 100 %. Telefon se mi ovšem během nabíjení s různými nabíječkami celkem často zahříval. Bezdrátové nabíjení tu pak není.
Software
To by byly všechny plusy Realme X2 Pro. Skvělý displej, hardware a potěší třeba i zvuk. Kde je problém? Inu, menším problémkem je prozatím systém. Nadstavba Color OS 6.1 se mi prostě nelíbí. Notifikační lišta vypadá tak trochu zastarale. Jednotlivé notifikace nejsou pořádně odděleny, je tu jen malá šedá dělící čára, a všechno je na takovém šedém podkladu, a ne na moderně čistě bílé barvě. Plus ty různě barevné ikony na mě osobně působí zmateně. Není to uhlazené.
A pak je tu nastavení a divná lokalizace. Kupříkladu takový Noční štít namísto Nočního režimu nebo Režimu čtení? Tyhle termíny jsou přeci už zažité. Nebo v nastavení barev displeje, co jsou sakra “jednoduché” barvy u “Jemného” režimu? Tohle bych si s přepnutím na VĚRNÉ barvy dle sRGB nespojil. A proč je aplikace Hudba v uvozovkách? A proč jsou poznámky k aktualizaci z části anglicky a z části česky?
Takových bizarností je tu spousta. Osobně se mi nastavení ani vizuálně nelíbí. Ty malé přepínače, ikonografie nebo všude jen hromady textu bez pořádné grafiky. Stejně tak vlastní aplikace jsou ty nejjednodušší možné výtvory bez větší grafiky, propracovanosti nebo možností. Zkrátka vypadají jako základní appky, kterých najdete tisíce v Google Play. Na rozdíl od OnePlus je také panel “Chytrého asistenta” nalevo od hlavní obrazovky skoro k ničemu, jelikož si sem nemůžete dávat widgety, jen předpřipravené prvky jako u Xiaomi. Kde jsou také zcela zbytečné.
Prostředí je prostě taková bizarní směsice vtipných překladů, zastaralé grafiky, ale i moderních prvků. Jednoduše bych jej nechtěl používat, avšak musím uznat, že běží nádherně plynule a rychle. S ničím jsem neměl problémy, takže když nic jiného, tak budete mít radost, jak vše hezky běží. A upozorním, že až přijde Color OS 7 s Androidem 10, tak bude vypadat prostředí mnohem lépe.
Fotoaparáty
Nyní přecházíme ke kategorii, která rozhodne, jestli se pro vás Realme X2 Pro vyplatí nebo ne - fotoaparáty. Ty jsou jednoduše podprůměrné. 64Mpx fotoaparát GW1 se světelností f/1.8 bez optické stabilizace od Samsungu není úplně vhodný senzor na telefon za 13 tisíc korun. Tento foťák se spojováním 4 pixelů do jednoho má třeba i Redmi Note 8 Pro za skoro poloviční cenu. Nejvíce jde však cítit ne zcela ideální postprocessing. Fotky z Realme jsou často přesaturované a kvůli vysokému kontrastu často až tmavší.
Úroveň detailů je vysoká a fotky jsou ostré, ale ty barvy jsou zkrátka mimo. Také vyvážení bílé je občas zvláštní, třeba tady je fotka až červená. A stejně tak umí pozlobit HDR. Občas zafunguje, občas ne. Tohle věrné fotky nejsou. Celkově je to přinejlepším průměr, a to jen díky tomu, že občas udělá telefon fotku srovnatelnou třeba s Xiaomi Mi 9 a jedna z 20 je i hezčí.
První fotografie je vždy z Realme X2 Pro a druhá z Xiaomi Mi 9
Ani večer to není žádný šlágr. Opět pracuje silně processing, který vytahuje kontrast, přiostřuje a saturace je šílená. Ano, Xiaomi je tmavší, ale nesrovnatelně věrnější a pokud se vám fotka nelíbí, lze jí ještě upravovat a zesvětlit. Z Redmi už tenhle snímek neopravíte. Ale co je horší, občas telefon zablbnul a protisvětla nadělala pěknou paseku (lze vidět v galerii). Zkoušel jsem noční režim, leštit čočku snímače, restartovat aplikaci a nic. Nakonec jsem našel trochu jiný úhel, kde nebyl efekt tak silný, ale stejně... Takhle extrémní problémy s večerními protisvětly jsem snad ještě neviděl.
Tento efekt se navíc přenáší v lehčí podobě také do teleobjektivu a širokoúhlého foťáku. A když už jsem u nich, 8Mpx širokoúhlý foťák je podprůměrný. Večer s ním moc nepočítejte, ale ani za dne na něj není moc spoleh. Hrozně často přesvětluje scénu. Třeba Xiaomi se snaží vyvážit všechno. Aby nebyly nikde přepaly, nebe bylo čisté, ale zároveň aby šlo trochu vidět ve stínech.
Oproti tomu Realme prostě vyžene celou fotku do přesvětleného nesmyslu. Někdy se tenhle 8Mpx foťák vzchopí a udělá hezkou fotku, ale celkově je to podprůměr. Velice zvláštní je pak 13Mpx teleobjektiv. Na první pohled je to běžný 2x optický zoom, ale Realme se snaží softwarem o něco víc, a tak je tu i 5x hybridní zoom.
Fotografie jsou v pořadí - hlavní, 2x zoom, 5x zoom, širokoúhlý
Ten 2x zoom je dost dobrý. Snímky mají ze všech foťáků nejvěrnější barvy a foťák nijak nezlobí. Ostrost nechybí, processing dělá svou práci dobře. Tohle je podle mě nejlepší foťák telefonu, co se týče spolehlivosti kvalitních snímků. Ten 5x hybridní zoom už je věc jiná. Z něj jsou fotky v drtivé většině i za dne lehce rozmazané, chybí detaily a jde vidět silný processing či šum. Je to však pořád daleko lepší, jak čistě digitální zoom, takže nějaký smysl to asi má.
Pokud jde o videa, tak to můžete natáčet až ve 4K při 60 FPS. Ať už však natáčíte ve 4K nebo Full HD, v 30 nebo 60 FPS, stabilizace není nikdy moc dobrá. Obraz se stále lehce třese, 4K má problémy s přepaly a opět je video saturovanější. Full HD pak nevypadá vůbec hezky svou úrovní detailů a šumu, a ani ten Super Steady režim moc nepomůže. Zlepšení stabilizace je minimálně a kvalita jde razantně dolů. Dále je tu natáčení nic moc HD klipů v 960 FPS a 16Mpx přední kamerka je upřímně také podprůměr.
Reklama
Vyplatí se?
A hotovo. Realme X2 Pro. Pokud vám jsou jedno foťáky, tak je to úžasný telefon. Nabízí toho za 13 tisíc neskutečně moc. Krásný 90Hz displej, velice silný hardware, ultra rychlé nabíjení a příjemnou haptickou odezvu. Výdrž je dostatečně dobrá, reproduktory jsou fajn a nechybí jack. Plus se mi ten telefon v modré vážně líbí.
Nadstavba je zatím pro mě také mínus, ale novější Color OS 7 je na cestě, a to grafiku výrazně modernizuje, takže to nemám telefonu úplně za zlé. Osobně však potřebuji mít u sebe skutečně skvělý a spolehlivý fotoaparát, a ten Realme X2 Pro nemá. Nemá zároveň tak hrozný fotoaparát, jako někteří tvrdí, ale ani v nejmenším se nedá označit ani jako dobrý. Celkově je to podprůměr. A ještě to zahřívání telefonu také není ideální.
Navíc za 12 tisíc korun je tu Honor 20 Pro s úžasnými fotoaparáty, a vlajkové LG G8S Thinq s bezdrátovým nabíjením, voděodolností, lepšími repráky, lepším jackem i lepšími foťáky s nejlepším manuálním režimem teď stojí dokonce 11 tisíc korun. A to Xiaomi Mi 9 stojí pořád 9 až 10 tisíc korun a Mi 9T Pro stojí dokonce 8,5 až 9,5 tisíce korun.
Tyhle levnější telefony mají celkově vyváženější výbavu. Až na Honor s končící podporou nemá žádný tak velký mínus, jakým je u Realme za 13 tisíc foťák. Ale také nemají 90Hz displej nebo přesně tak nadupaný hardware. Jak jsem tedy už párkrát říkal. To zahřívání vás nechává klidnými a foťáky u vás nejsou ani u telefonu za 13 tisíc na předních příčkách priorit? Realme X2 Pro je super telefon.
Alespoň teď, než přijdou nové telefony pro rok 2020, kterou mohou, ale i nemusí trhem kolem 13 tisíc zamíchat. V každém případě je Realme X2 Pro výborný přírůstek na českém trhu “budget” vlajek. Není to neuvěřitelná okamžitá koupě, ve kterou spousta z vás dle komentářů věřila, ale podle mě tenhle model ještě dozraje.
Až totiž přijde novější konkurence, tak za nějaké ty tři měsíc klesne cena určitě až pod 10 tisíc a telefon už bude mít novější nadstavbu. Potom bude tenhle telefon úžasná koupě. Foťáky nebudou ani za nižší cenu oproti konkurenci moc dobré, ale celkově to bude ta chvíli dost možná nejlepší telefon pod 10 tisíc.