Realme v posledním roce dramaticky zvyšuje počet vydávaných telefonů, což pochopitelně znamená, že nastane v portfoliu pro fanoušky menší zmatek. Který mobil si vybrat, když najdete ve stejné cenovce tři modely od stejné značky? Nové Realme GT Neo3 je rovněž další jen lehce odlišnou příchutí telefonu této značky nad 10 tisíc korun a byť možná působí povědomě, tak má hodně co nabídnout. Otázkou je, jestli toho nabídne dost, aby vás odlákal od konkurence.
Konstrukce a displej
Designově se Neo3 podobá všem novějším Realme. Rám působí na dotyk plastově, ale matné sklo na zádech je skvělé. V téhle bíle verzi na něm nikdy nejsou vidět nečistoty a je v ruce velice příjemné. A byť nejsem fanouškem nějakých polepů, sloganů a podobně na mobilech, tak v téhle matné bíle, s tím černý závodním pruhem a černým matným rámem... Sakra, tomuhle mobilu to sluší. Je jako pěkné tenisky, a to myslím v tom nejlepším slova smyslu.
Oceňuji také jemně texturované zapínací tlačítko přímo na dosah palce a stejně tak je skvěle umístěná kolébka hlasitosti na druhé straně. Díky křivce zad se navíc mobil pohodlně drží. Vepředu si pak všimnete pro Realme novinky - průstřelu uprostřed čela displeje. Osobně v tom nevidím nevýhodu, ani výhodu, prostě je to pouze zajímavé, jelikož Realme průstřel doprostřed prakticky nedává. Skoro jako kdyby byl tento mobil výjimečný. Jako kdyby jej chtěl prodávat také někdo jiný, pod jménem OnePlus 10R.
Reklama
V každém případě vypadá samotný 6,7palcový AMOLED displej skvěle. Jedná se o Full HD panel se 120Hz frekvencí, HDR10+ a miliardou barev. Plus je v něm velice rychlá čtečka otisků prstů, která umí také měřit tep. To měření není vždy moc spolehlivé, nejsou to hodinky, ale funguje. Pokud se k němu prokoušete nastavením v Realme Labs. Ano, je to absolutní zbytečnost, ale ten displej je fajn, a to je hlavní.
Mimochodem, stereo reproduktory jsou tu velice dobré. Hlasité, zvuk dostatečně kvalitní a stereo efekt silný. Nejsou to nejlepší reproduktory, ale jsou skvělé. Avšak haptická odezva není tak skvělá jako třeba v daleko levnějším Realme 9 Pro+. Je slabší a nepůsobí tak precizně, čemuž se ve finále nedivím, jelikož tu není nová O-Haptics technologie z Pro+, kterou využívá také Realme GT 2 nebo OnePlus 10 Pro. Pořád je dobrá, jen ne úžasná.
Fotoaparáty
Pokud jde o foťáky, tak ty jsou vesměs vyrvané z toho Realme 9 Pro+. Jinými slovy dostanete z hlavního 50Mpx fotoaparátu s optickou stabilizací hodně hezké fotky. Nevím přitom jestli je to jiným softwarem nebo zvoleným procesorem, ale zpracování fotek je o dost jiné než u jiných mobilů Realme s tímto senzorem.
Velice často jsem dostal silně kontrastní a hodně saturované fotky s hlubokými stíny a solidním dynamickým rozsah. Vlastně jsou snímky často zpracováním až na tu saturaci barev celkem věrné, co se světla, stínů, kontrastu a expozice týče. To jsem vůbec nečekal. Bohužel ale někdy dostanete typicky ultra HDR světlé přesaturované snímky. A oba zadní foťáky mají někdy sklony k moc velkému magenta nádechu.
Večer jsou pak výsledky hodně dobré, byť noční režim občas přežene doostřování a barvy pouličních lamp jsou opět typicky pro Realme až moc oranžové. Celkově jsou to ale hezké noční fotky s hlubokou černou. Ten noční režim však kupodivu často naprosto zničí fotky z 8Mpx širokoúhlého snímače, od kterého nečekejte zázraky. A to jak večer, tak za dne. Dokáže udělat hezké fotky a HDR u něj funguje skvěle. Nemá ale ostření, obraz je často trochu měkký, nemá moc detailů ke krajům, prostě dobrý 8Mpx snímač. Co čekat.
Do třetice je tu pak 2Mpx makro, které rozhodně nemá na 5Mpx makro Samsungu, 50Mpx širo s ostřením Motoroly natož 5Mpx telemakro Xiaomi. Potěší ovšem hodně dobrý 2x digitální zoom. Překvapením je pak video ve 4K ve 30 nebo 60 FPS. To umí jen hlavní foťák s optickou stabilizací, takže jsem čekal alespoň hezky stabilní video, ale vypadá to, že ve videu stabilizace vůbec není nebo nefunguje správně.
Těžko říct, ale tohle jsem od mobilu dané třídy nečekal. Samotné video nevypadá špatně, ano, je opět dost saturované, ale vypadá fajn. Jen ta (ne)stabilizace to kazí. Přední 16Mpx kamerka je poté dost dobrá, ale umí jen Full HD video. Celkově zkrátka fotky z hlavního foťáku skvělé, všechno ostatní na danou cenu silně nic moc.
Hardware
Pokud hodně pečlivě sledujete všechny recenze, tak vám může přijít výbava GT Neo3 povědomá. Vypadá to na Realme 9 Pro+ s větším displejem a trochu jiným designem. Kde je tedy ten hlavní rozdíl? Inu, v hardwaru. A je sakra velký. Máme zde procesor Dimensity 8100, který je opravdu hodně výkonný. Vesměs dvakrát silnější než Dimensity 920 v Realme 9 Pro+. V AnTuTu dosahuje na 820 tisíc bodů, ale AnTuTu vem čert.
Reklama
Faktem je, že GT Neo3 je velice výkonný mobil, který se extrémně nezahřeje ani při delším hraní a rychlost s plynulostí nadstavby je na velice vysoké úrovni. Byť sem tam se nějaké animace škubly a Motorola Edge 30 působila na mě animacemi čistého Androidu lépe. Pořád se však Realme pohybuje na vlajkové úrovni a pokud si potrpíte na výkon, tak neuděláte s Neo3 chybu.
Jen škoda, že slíbená softwarová podpora činí jen 2 roky. Rychlost otevírání aplikací a ukládání upravených videí je hodně vysoká, za což vděčíme úložišti typu UFS 3.1. Telefon má také dvoupásmovou A-GPS. Bohužel je tu ovšem stále USB-C typu 2.0, takže přenášení souborů do počítače zabere notnou chvíli. Divím se, že tu není rychlejší typ.
Výdrž a 150W nabíjení
Na druhou stranu tu možná není, protože si USB-C 3.0 nerozumí s extrémní rychlostí nabíjení? Nevím. V každém případě se GT Neo3 vyrábí ve dvou verzích. Jedna má 5000 mAh a 80W nabíjení. Druhá má 4500 mAh a 150W SuperVOOC nabíjení. Baterka je menší, jelikož větší baterky pro mobily s tak rychlým nabíjením zatím prý nejdou vyrobit. No a v Česku dostaneme jen tu verzi se 150W nabíjením, takže pokud byste chtěli radši lepší baterku jako já, máte smůlu.
Pořád ale mobil vydrží v běžné pracovní dny 5,5 hodin se zapnutým displejem a pokud více fotím a podobně, tak se dívám na necelých 5 hodin. To není moc, ale pořád je to trochu víc, než někdy dávají vlajkové mobily se Snapdragonem 8 Gen 1 a stejně velkou či 5000mAh baterií. Je to takový slabší den a půl při nejlepším, jeden den dáte určitě. Prostě s odřenýma ušima dostačující výdrž, kterou doplníte během čtvrt hodiny z nuly na sto procent.
foto: techArena
Ano, tak rychle. Když zapnete v nastavení maximální rychlost dobíjení, tak vás ten v balení dodávaný adaptér, dostane za 15 až 17 minut na 100 % z úplného vybití. A co je ještě víc šílené, doslova za 5 minut dostanete 50 % baterky. Nabíjení je v tomhle mobilu na hlavu. Pochopitelně se přitom mobil na dotyk zahřeje na 40° C, ale vždycky můžete maximální rychlost radši vypnout.
Pak se díváte na 10 minut na 50 % a skoro 25 minut do plna. To je pořád hodně rychlé a upřímně to je tak malý rozdíl, že bych asi nechal to maximální nabíjení většinou vypnuté. Nejlepší věci na tomto nabíjení jsou však okolo. Jako fakt, že díky novému chlazení, algoritmům a dalším vylepšení Realme tvrdí, že baterka v GT Neo3 si udrží 80 % kapacity po tisícovce nabíjecích cyklů. To je o 200 cyklů lepší než u většiny výrobců.
Plus je super, že byť to 150W nabíjení funguje naplno pouze s nabíječkou Realme, tak samotná nabíječka umí také Power Delivery, takže jí můžete stejně jako u Xiaomi využít pro nabíjení ostatních náročných zařízení, jako jsou ultrabooky. Vím, že nabíjení nebude pro většinu z vás velké téma a 150W vám přijde zbytečné, ale minimálně ta delší životnost je skvělá. Pokud tedy skutečně taková životnost bude v praxi.
Vyplatí se?
Ve své podstatě je hodně lehké shrnout Realme GT Neo3. Je to Realme 9 Pro+ v trochu jiném těle s rychlejším nabíjením, hezčím displejem a dvojnásobným výkonem. Jestli vás tohle všechno láká natolik, abyste si koupili Neo3 u nás za 16 990 korun pouze v jediné 12/256GB verzi, to už je na vás. Pokud ho tedy seženete. Dostupnost u nás nebude zatím moc široká. Já jen připomenu, že Realme GT 2 Pro seženete se stejnými paměťmi často ve slevě za 17 990 korun a Realme GT 2 s jeho Snapdragonem 888 stojí klidně 12 tisíc.
Ať už ušetříte nebo si připlatíte tak dostanete podle mě výhodnější mobil. A taky mnohem konstrukčně působivější koupi, pokud vezmete ty zády z “papírového” bio materiálu, což doporučuju. Jiné verze GT 2 pro mě neexistují. A to jsem ani nezmínil Galaxy S21 FE s daleko lepšími foťáky, voděodolností, bezdrátovým nabíjením a čtyřmi lety aktualizací, kterou v akci taky seženete za stejné či menší peníze.
Ale i když zapomenu na Samsung, tak podle mě je hlavním problémem to GT 2 a GT 2 Pro, které svírají Neo3 ve velice ostrých nůžkách. Pokud vyloženě netoužíte po tom 150W nabíjení, tak úplně nevidím důvod, proč nedat tisícovku navíc za GT 2 Pro s ještě lepším displejem, kovovým rám, lepší konstrukcí, všemi lepšími foťáky, videem a delší podporou. GT 2 Pro je pro mě pořád prostě srdcovka. Ale musím uznat, že tohle 150W nabíjení od Realme/OPPO je impozantní a těším se, až ho uvidíme častěji. Už jen kvůli tomu, že to bude znamenat vždy také tu lepší životnost baterky. Snad.