Testování Realme GT Explorer Master Edition bylo pro mě nesmírně těžké. Zaprvé je složité to celé jméno pořád vyslovovat. Proč je tak hloupě dlouhé? A zadruhé, tohle je s přehledem ten nejlepší telefon Realme, který jsem doposud používal. Má spoustu předností, které doteď u značky chyběly, avšak na nás v Česku výrobce pochopitelně kašle. Protože mi nemůže prostě dostat hezké věci.
Konstrukce
A že Explorer je hezký. Je to jednoznačně pro mě nejkrásnější Realme, až mám pocit, že to ani není Realme. Jde cítit, že telefon je zkrátka upravená verze Reno6 Pro+ od mateřského OPPa. Spodek a vršek kovového rámu je zcela plochý a působí jako ze starší Lumie nebo Huawei P30 Pro. Displej a záda jsou zaobleny, skleněná záda jsou matná, hází v této bílé perleti krásně barevné odlesky a celé tělo působí hodnotně. Hrozně moc mi připadá, jak kdyby to bylo Huawei P30 Pro verze 2.0. Což je velká pochvala. P30 Pro si dodnes vždy hrozně rád vyzkouším.
Realme jen trochu uteklo rozvržení hmotnosti. Cítíte, jak se telefon v ruce trochu převažuje a fotoaparáty jej táhnou dolů. Jde si na to ale zvyknout a celkově se těžko věří, že tímhle mobilem se nechce výrobce víc chlubit. Vesměs se díváte na luxusnější edici OnePlus Nord 2, což platí také o některých specifikacích telefonu, ale k tomu se ještě dostaneme. Zkrátka je konstrukce parádní a mobil krásný. Přičemž se samozřejmě dělá i v té kufrové verzi jako jeho menší sourozenec a víte co? Ty záda vážně působí na dotyk jako kufr. A je to super.
Reklama
foto: TechArena
Displej a hardware
Pokud jde o displej, je tu 6,55palcový 120Hz AMOLED panel s Full HD rozlišením, podporou HDR10+ a zaoblenými boky. Prostě hezký displej, na němž vidíte díky jasu až 1100 nitů dost dobře i venku. Byť se ve skle až moc odráží vše kolem. Ignorování nechtěných dotyků na okrajích displeje pak není úplně nejlepší, ale neměl jsem s ovládáním velké potíže. Upravit si oblasti dotyku na hranách a podobně si ale nemůžete. Nebo jsme to alespoň nikde nenašel. Jo a v displeje je ultra skvělá čtečka otisků prstů umístěna stejně jako u OnePlus či OPPa hodně vespod. Čtečky prostě Realmeumí .
V oblasti hardwaru si není na co stěžovat. Výkonný Snapdragon 870 s 8 GB RAM v základu hýbe s nadstavbou Realme UI 2.0 výborně. Optimalizace prostředí Realme/OPPa je ostatně legendární. Navíc si lze samozřejmě rozšířit virtuálně RAM ukousnutím části v základu 128GB úložiště. Chlazení je také zmáknuté hodně dobře. Během náročnějšího hraní cítíte vedle fotoaparátů zahřátí, ale nic vážného.
Výdrž potom není úžasná, ale rozhodně bych si nestěžoval. Při náročnějším používání se dostanete s 4500mAh baterií přes 5,5 hodin se zapnutým displejem. Den a půl na jedno nabití nebude problém a kdyby něco, za 13 minut nabijete 65W nabíječkou mobil z 0 na 50 % a za něco málo přes půl hodiny máte nádrž plnou. Hardware, konstrukce, displej, všechno zkrátka křičí luxusnější budget vlajka a kupodivu tenhle pocit dostanete také u fotoaparátů.
Fotoaparáty a další
Proč kupodivu? No, protože Realme foťáky obecně moc nejdou, nebo vám dají na svou cenu super třeba jen jeden foťák. V jednom telefonu. Za celý rok. V každém případě, Explorer má hlavní 50Mpx fotoaparát doslova vyrvaný z OnePlus Nord 2 či OPPO Reno6 Pro+. Protože tohle je Reno6 Pro+. Dokonce i aplikace je už úplně totožná se zmíněnou dvojicí, takže jde konečně snadno přepínat rozlišení videa přímo z hledáčku.
Jelikož je hardware i software v podstatě z Nordu 2, tak čekejte stejné výsledky. Občas jsou fotky přesvětlené a saturace je někdy akorát, jindy lehce přehnaná. Dostanete ovšem velice hezké fotky a optická stabilizace jde znát. Vše je ostré a detailů spousta. Což oceníte hlavně u parádního 2x digitálního zoomu. 5x už nic moc. Večer s nočním režimem jsou snímky rovněž dost kvalitní a nemám s nimi v dané třídě velký problém.
Denní fotky od nejširšího záběru po 5x digitální zoom + selfie
Je to skvělý fotoaparát a 4K video také nevypadá vůbec špatné. Zvuk u něj by ale mohl být lepší a stabilizace také nezápůsobí. Co je super, tak díky Renu6 je tu také 16Mpx širokoúhlý snímač. Šíře záběru je velká a barvy většinou až šíleně saturované, ale jsou to ostré a velice detailní snímky. Obzvláštně večer s nočním režimem oceníte detailnější fotky. Bohužel ale neumí Realme z nepochopitelného důvodu natáčet šírem ve 4K rozlišení.
Bohužel číslo dva, není tu z OPPa také 13Mpx teleobjektiv a zůstalo tu pouze 2Mpx makro, které si mohl výrobce nechat. Přední 32Mpx kamerka není špatná. Takový hezký průměr své třídy. Celkově jde ale o výbavu fotoaparátů, která je jasným vrcholem nabídky Realme, která se rovná konkurenci a která je velice schopná. Za mě patří foťáky i s mými výhradami mezi pozitiva telefonu. I když vážně nejsou perfektní.
Reklama
Velice solidní jsou rovněž stereo reproduktory, i když není prostorový efekt tak silný, jak bych si přál. Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6, NFC a podobně, fungovalo výborně. Naneštěstí jsme si ale všiml, že antény se moc nepředvedly a internetový signál nebyl tak dobrý jako u iPhonu 12. A ani ten nepatří mezi špičky. A nepočítejte s voděodolností, bezdrátovým nabíjením nebo tím zmiňovaným teleobjektivem. Buďte rádi za hezkou haptickou odezvu opět jako u Nordu 2.
Večerní fotky - Auto vs Noční režim
Vyplatí se?
Celkově vzato je Explorer výbornou budget vlajku. Je to prostě luxusnější OnePlu Nord 2, jak jsem říkal, a podle mě doposud nejlepší mobil Realme. Objektivně se jedná o jeden nejatraktivnějších telefonů na trhu mezi 10 až 15 tisíc korunami. Jen ne na tom našem trhu. Jak už jste si určitě všimli z fotek či video recenze nadstavby. Je tu spousta čínského jazyka, čínských aplikací, předinstalovaných jich je asi 100 tisíc, nelze nastavit češtinu a tak dále.
Důvod je prostý. Realme mi dalo sice tento kousek na vyzkoušení, aby se pochlubilo, co dokáže teď vyrobit. A musím uznat, konečně jste udělali parádní budget vlajku, které nemá prakticky žádné větší mínusy. Takhle bych si to představoval. Na náš trh se však Explorer nedostane. By máme jen nižší model, což je v podstatě slabší verze původního Realme GT, která není ani o moc levnější. Když je na to GTečko každou chvíli akce, kdy stojí něco málo přes 10 tisíc.
A to mě činí neskutečně smutným. Testování Exploreru mě akorát naštvalo, protože si ho tu zkrátka nemůžete pořídit, ale zároveň bych naneštěstí ani neřekl, že je oproti OnePlus Nord 2 o tolik lepší, že byste měli Realme objednávat ze zahraničí. A i kdyby se sem dostalo, tak vzhledem k ceně 499 eur by unás stál Explorer minimálně 13 tisíc korun, minimálně, protože i nižší verze je na našem trhu o pár stovek dražší, než byste čekali dle přepočtu.
A stálo by teoreticky zato 120 Hz oproti 90 Hz, zaoblení displeje a přesaturované 16Mpx šíro o 3 tisíc korun navíc oproti Nordu 2? Když má navíc Realme problémy s aktualizacemi svých telefonů na západě a řada z nich dostává Android 11 až nyní a ani loňské vlajky jej pořád nemají? Měl bych kvůli tomu krásnému designu ignorovat také plastovou, ale také levnější i voděodolnou, Galaxy A52s 5G? Podle mě úplně ne. Pro každého Explorer nebude ta nejvýhodnější koupě.
Přesto je ovšem Realme GT Explorer Master Edition pořád samozřejmě výborný telefon, který by vás neměl donutit k ignorování konkurence, ale neskutečně mě mrzí, že nemůžete jít do obchodu a prostě si ho hned koupit. Tenhle kousek za to totiž stojí rozhodně víc než jeho hůře vybavený a levnější sourozenec.