Možná to někdo z vás ví a někdo možná ne, ale Realme se už jednou u nás snažilo dostat do vlajkové třídy s modelem X50 Pro, jenž stál 20 999 korun, a spálilo se. Letos to ale zkouší znovu s modelem GT 2 Pro, který je úplně jiný než jeho předchůdce a představuje nesmírně povedený vstup do vlajkové třídy. Na podruhé to vyšlo. Ne vše se povedlo vzhledem k té ceně na sto procent, ale přesto si myslím, že bude dříve nebo později tohle Realme jedním z nejatraktivnějších mobilů roku.
BATERIE | Kapacita 5000mAh; Max. výkon drátového nabíjení 65W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 3216 x 1440bodů; Typ displeje LTPO2K AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.7"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. makro fotoaparátu 2Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 50Mpx; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; Verze bluetooth 5.2; ; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Realme UI 3.0; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Jsou tu tři oblasti, ve kterých udělalo Realme znatelný skok kupředu. Ten úplně největší je v oblasti konstrukce. Velký skok je tu také v displeji a kupodivu nejmenší v oblasti fotoaparátů. Byť parametry by napovídaly, že tam je to naopak pokrok velký, ale k tomu se dostaneme. Začneme postupně od toho nejlepšího čili tou fantastickou konstrukcí.
A ne nepřeháním. Jinak ten úchvatný design a materiály popsat nemohu. Telefon má jedinečná záda vyrobena z velké části z bio-polymerového materiálu, který má být inspirovaný papírem. V reálu je to na dotyk spíše něco mezi veganskou kůží a kartónem, není to úplně papír, ale to není nic špatného. Tohle jsou totiž podle mě ty nejlepší záda, jaká jsem u telefonu kdy viděl. Materiál je krásný na pohled, hrubý, takže přidává hodně na jistotě držení, příjemný na dotyk a nejsou na něm nikdy vidět absolutně žádná otisky nebo mastnota.
Pravda, není to nejtenčí či nejlehčí mobil, ale když k těm zádům dáte ještě ten nádherně broušený a matný hliníkový rám v barvě zad a vepředu překvapivě tenké rámečky kolem dokola, tak je konstrukce prostě špičková. Vlastně je moje v současnosti nejoblíbenější a nechtěl jsem jí schovávat do krytu, abych výrobci mobil nepoškodil, protože s krytem působí GT 2 Pro prostě jen jako další Realme. Jako Neo2, dejme tomu. Ale to GT 2 Pro není. Je to unikátní nádherný mobil, na jehož konstrukci budu s láskou vzpomínat. Kéž bychom tohle viděli častěji.
Mimochodem, krom fantastického používání je tento inovativní materiál také hlavní výhoda v oblasti ekologie. Jeho výroba snižuje vytváření emisí CO2 prý o 35 % oproti předchozím řeším. Ekologie je celkově velkým tématem tohoto telefonu. Realme vám ho pošle také v krabici, které se zbavila velkého množství plastů. Avšak pořád je zbytečně obří, což poté postrádá trochu smysl. Na druhou stranu dostanete pořád i u vlajky kryt a 65W nabíječku v balení. To není běžné.
Vlajkový dojem z telefonu umocňuje také výborná haptická odezva, která je velice blízko úrovni vlajkových Xiaomi. A ve skutečnosti je teď lepší než u Galaxy S22, jelikož tam je letos daleko slabší než loni. Realme nevyužívá bohužel tu odezvu tak dobře v prostředí jako jiné značky, ale je to začátek. To může snadno změnit nějaké nová verze nadstavby s Androidem 13, dejme tomu.
Když už jsme u nadstavby, nyní založené na Androidu 12, ta je stejná jako u Realme 9 Pro Plus. Je výborná, má spoustu možností úprav prostředí, ale designově se v ní tříští různé starší prvky s novými, takže nevypadá celistvě. A sem tam jsem narazil na oblasti v nastavení, kde telefon běžel v 60 Hz, byť by neměl. Což se týká třeba i pár aplikací třetích stran. Tohle jsme naposledy viděl u Honoru 50 a byť u GT 2 Pro není toto chování tak časté, tak to pořád naštve u vlajky za 20 tisíc korun.
To jsem ale dost odbočil. Jdeme na to druhé hlavní zlepšení - displej. Máme zde nový 6,7palcový AMOLED displej s vyšším Quad HD rozlišením, 120Hz frekvencí a jasem až 1400 nitů. Plus má ty překvapivě tenké rámečky po celém obvodu téměř symetrické. Je to ve zkratce nádherná obrazovka, která je rovněž typu LTPO 2.0, takže dokáže snížit frekvenci na 1 Hz, což potvrzuje i sledování frekvence v Androidu. A ve videích, která mají 30 FPS, běží na 30 Hz, zatímco ve videích v 60 FPS běží na 60 Hz. Je tedy zvláštní, že v tomto ohledu výrobce kontroluje frekvenci skvěle, ale jinde má problémy. Proto si myslím, že ty občasné pády na 60Hz jsou jen bug, který se rychle vyžehlí.
Vesměs jediné, co mě u tohoto displeje nenadchlo, je čtečka otisků prstů v něm. Ta je letos výše, což je super pro ergonomii a je také dostatečně rychlá, ale nebyla zas tak spolehlivá. Na druhou stranu, pořád lepší než Pixely 6. A asi rovnou u displeje zmíním i zvuk ze stereo reproduktorů, který je velice hlasitý, ale chybí mu basy, a nezněl tak dobře jako konkurenti. Shodou okolností teď používám na střídačku pár dní daleko levnější Xiaomi 11T Pro, a to hraje prostě lépe.
No a tím poslední krokem vpřed jsou fotoaparáty. 50Mpx hlavní fotoaparát s optickou stabilizací je úplně stejný jako v Realme 9 Pro Plus, Realme GT Explorer, OnePlus Nord 2 a tak dále. Rodinka výrobců BBK ho dává zkrátka prakticky kamkoli. A výsledky, inu, jsou skvělé. Rozhodně celkově lepší než u původního GT, avšak při porovnání s GT Neo2 s jinými senzorem byste často nepoznali rozdíl.
Jde vidět, že Realme nyní brzdí nedostatek toho softwarové čarování, kterým disponují ostatní větší značky jako mateřské OPPO nebo sesterské OnePlus. A přihodil bych do té skupiny už i Xiaomi, což jsem si mohl porovnat i proti tomu Xiaomi 11T Pro, které upřímně dozrálo jak víno. Fotky z něj nejsou o moc horší. Díky optické stabilizaci si zachová Realme často více detailů, barvy nejsou tak saturované a má lepší dynamický rozsah.
Za dne je Realme rozhodně lepší, avšak s horším světlem a v interiérech se situace zcela obrátí a vede kupodivu Xiaomi vyvážením bílé i celkový zpracováním. Avšak jakmile dojde na noční režim, tak Realme opět vrací úder. V tom je největší zlepšení oproti předchozím mobilům značky. Noční fotky jsou super. Bohužel ale nejde noční režim vypnout. Je tu automatický a nikde jsem nenašel v nastavení vypnutí, takže občas dostanete softwarem zbytečně zničenou fotku, která noční režim nepotřebovala. A taky protisvětla dělají fotoaparátu problémy, flary jsou na denním pořádku.
Celkově je to prostě skvělý foťák, jen bych jej vyděl raději v cenovce GT Neo2, a ne v mobilu, jenž stojí víc jak Galaxy S21 FE. Video je tu pak hodně prosvětlené. Realme se snaží, aby nebyly moc tmavé stíny, ale tím pádem dochází snadno k přepalům světla a barvy jsou lehce vyšisované. Osobně bych řekl k mému překvapení, že i to Xiaomi 11T Pro natáčí hezčí video, kontrastní, ale detaily ve stínech nechybí a má také nesrovnatelně lepší ostření. Realme má s automatickým ostřením někdy fakt velké problémy. Avšak optická stabilizace pomáhá zase vyhladit takové to škubání při pohybech do boku. Zkusil jsem rovněž portrétní video režim ve Full HD, avšak to není moc použitelné. Ořezávání osob je strašné.
Pokud jde o ten 50Mpx širokoúhlý snímač, tak to je maličkatý senzor JN1 z levných 5G mobilů. A jelikož Realme nemá pořád zmáknutý ten software, tak někdy z něj nelezou extra hezké fotky. Za horšího světla jde vidět třeba velice agresivní softwarové doostřování. Avšak dynamický rozsah není špatný a když mrknete i na denní fotky, tak je to určitě jeden z nejlepších širokoúhlých foťáků nad 15 tisíc korun. I když večer dokáží ty protisvětla pozlobit mnohem víc než u hlavního snímače.
Zajímavý je pak režim, kdy šíro zapne svých plných 150° záběrů, což je neskutečně široké, možná až zbytečně. Realme tohoto efektu docílí vesměs jen vypnutím softwarové korekce stran, takže musíte počítá s deformací obrazu a kvalita fotky je celkově horší. Ale je to zábavná funkce, která se může hodit, což nemohu říct o režimu rybího oka, kdy je kvalita strašná a využití je podle mě nulové.
Makro fotoaparát na 20x a 40x zoom
To 3Mpx mikroskop makro je rovněž zajímavé. Je to v podstatě horší verze toho samého senzoru z OPPO Find X3 Pro. Maximální přiblížení je ovšem nižší a kvalita není tak dobrá, jako jsem viděl všude z OPPO. To je podle mě následek opět toho lepšího processingu mateřské značky. Je s ním také těžké něco vyfotit, jelikož musíte mít o něco mobil opřený pro ostrý snímek. Ne tolik přiblížené běžnější makro je za mě univerzálnější a radši bych měl v tak drahém mobilu teleobjektiv a ne tohle. Avšak nemůžu popřít, že občas si s ním vážně užijete spoustu zábavy.
32Mpx přední kamerka je na danou cenu průměrná. Fotky jsou fajn, ale HDR u ní není extra spolehlivé, můžete vidět takový ten světlý softwarový obrys a divné barvy v pozadí, jak se snaží software vyvážit scénu a umí pouze Full HD video. Zase narážíme na ten processing. Celkově jsou tu za mě velice dobré fotoaparáty, jsou na úrovni Xiaomi Mi 11. V něčem horší, v něčem lepší. Ale taková Galaxy S21 FE má svojí pozici nejlepšího fotomobilu kolem 20 tisíc korun stále pevně v rukou.
A teď zbytek výbavy. Snapdragon 8 Gen 1 nepřekvapí, výkon je špičkový a až na ty občasné potíže s frekvencí displeje, je mobil nádherně rychlý a plynulý. Paráda. Ve hrách si pak vede tento čip nesmírně dobře, Genshin Impact jel na 55 FPS vcelku stabilně. A především dokáže Realme ten procesor uchladit. Je tu výrazně větší odpařovací komora, nerezová ocel, nějaký diamantový hokus pokus a podobně, ale důležité prostě je, že tento mobil s vlajkovým Snapdragonem extrémně netopí. Telefon se zahřeje, ale nebyl to extra problém.
Dále síla signálu Wi-Fi i toho mobilního byla výborná. To samé platí o GPS. To větší množství antén všude kolem zařízení jde poznat, avšak pořád nic nemá na vlajkového kousky od Huawei. Nicméně, je skvělé, že se na něco takového Realme zaměřuje, a to samé platí pro nové NFC, které obklopuje signálem celý mobil kolem dokola a funguje na mnohem delší vzdálenost. Tohle je nejlepší zážitek z bezkontaktního placení, jaký jsem kdy měl. Jen škoda, že když je Realme tak zaměřeno na konektivitu a rychlost, tak že tu nechalo pouze USB 2.0 a nevylepšilo konektor na 3.1 či rovnou 3.2.
foto: techArena
Co se poté výdrže týče, tak 5000 mAh a ta LTPO technologie zní skvěle, avšak Snapdragon je letos velice žíznivý a vysrkne baterku vcelku snadno. Realme velice dobře kontroluje spotřebu, když mobil jen leží na stole nebo ve vaší kapse a máte vypnuté Always On jako já, díky čemuž jsem se dostal klidně na den a půl používání. Avšak výdrž se zapnutým displejem ukazovala stejně 4,5 hodin, takže jsem prostě jen mobil moc nepoužíval.
Dostával jsem se ovšem také na 5,5 hodin, když jsem přepnul displej jen na Full HD, což doporučuji. S Quad HD při náročnějším používání jsem za 4 hodiny se zapnutým displejem dostal baterku za den na 9 %. Je to tedy úplně stejný příběh jako u Xiaomi Mi 11 loni. Na Quad HD není tento mobil stavěn. Výdrž bohužel dle mých zkušeností tedy není moc dobrá, obzvláště na tak velký mobil, a to ani to rychlé 65W nabíjení nenapraví. A aby toho nebylo málo, tak teď se hodí zmínit, že mobil nemá bezdrátové nabíjení ani voděodolnost, což jsou vlastnosti pro vlajky už celkem důležité.
Jak jsem před chvilkou zmiňoval to Mi 11, tak tenhle mobil mi Realme GT 2 Pro při svém vydání připomíná nejvíce. Velice dobré, byť na 20 tisíc korun ne zcela ideální fotoaparáty, parádní velký displej, jenž má problémy s Quad HD, horší výdrž, rychlé nabíjení, žádné bezdrátové nabíjení či voděodolnost, parádní rychlost a plynulost, nádherná konstrukce.
foto: techArena
No a v neposlední řadě, zatímco Mi 11 stála ve verzi 8/256GB 21 599 korun, tak Realme GT 2 Pro koupíte u nás jen ve verzi 12/256GB za 19 999 korun. A pokud si pospíšíte hned v předobjednávce dostanete slevu 1500 korun. Uznejte sami, že za 18,5 tisíce korun to zní hodně dobře. Najednou když vidíte tohle všechno, tak podle mě je Realme GT 2 Pro při svém vydání lepší vlajkou, než bylo původně Xiaomi Mi 11. Je to lepší vstup do vlajkového segmentu, než bylo Mi 10.
20 tisíc korun je hodně peněz nejen za Realme. 20 tisíc korun je hodně peněz celkově. A upřímně si ani po více jak týdnu s tímto mobilem nejsem jistý, jestli GT 2 Pro objektivně za každou tu korunu své ceny stojí oproti třeba Galaxy S21 FE. To bude podle mě s nějakou tou akcí pro většinu lidí sázka na jistotu. Navíc loňské OnePlus 9 Pro si můžete objednat ze stránek výrobce teď za 719 eur, tedy něco málo přes 18 tisíc korun. Ani to Xiaomi 11T Pro, které kupodivu není o moc horší mobil, stojí teď 13 999 korun.
Realme to tedy nemá lehké, avšak je to jeden z mála telefonů, který má svůj jedinečný charakter a cítíte se výjimečně, když jej používáte. Něco vám řeknu, objektivně si možná nejsem jistý o té hodnotě, ale subjektivně nepochybuji. Tenhle telefon se mi totiž dostal hluboko pod kůži. A myslím si, že pokud Realme dáte šanci a koupíte si GT 2 Pro tak hned po vybalení z krabice to budete mít stejně. Minimálně, pokud si vyberete stejnou zelenou barvu. Není to taková facka konkurenci jako byl třeba Pixel 6, ale je to podle mě skvělý základ pro vlajkové ambice značky a obzvláště s postupně klesající cenou v průběhu roku se vsadím, že dozraje do jedné z nejlepších letošních koupí.
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 189g |
Výška | 163mm |
Šířka | 74mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ne |
Barva | Zelená |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Typ procesoru | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Frekvence procesoru | 3000MHz |
2. Frekvence procesoru | 2500MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 730 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | Realme UI 3.0 |
Kapacita | 5000mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 65W |
Doba nabíjení na 50 % | 33min. |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 3216 x 1440bodů |
Typ displeje | LTPO2K AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 92% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;mikroskop;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.88 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 50Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 2Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/3.3 |
Stabilizace | Optická; Elektronická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.4 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 240 FPS;1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 60 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS; |
Zaostřování | Ostření detekcí fázového posuvu (PDAF) |
Funkce fotoaparátu | Přisvětlovací dioda |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Notifikační dioda | Ne |
Další funkce | Rychlé nabíjení |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Únor 2022 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.