Konstrukce a pohodlí
Začnu chválou na konstrukci. V omezené míře. Všechno, co vidíte je vyrobeno pochopitelně z plastu, ale konstrukce působí kvalitně. Je na úrovni Huawei, Applu, Samsungu a podobně. Krabička je hezky malá a oblá, takže krásně vpluje do každé kapsy, ten matný plast je příjemný a víčko působí také dobře. Pružiny mají sílu, nic nevrže, prostě si nemám na co stěžovat. I to logo v lesklém vršku pod průhlednou vrstvou plastu je stylové jako blázen. Tahle modrá verze vypadá vážně dobře.
Samotná sluchátka už jsou ovšem z lesklého plastu a stejně tak vnitřek krabičky, přičemž je to hodně kluzký typ plastu. Vytahování sluchátek z krabičky tedy není sranda a většinou mám strach, že mi vyklouznou. Což se párkrát také stalo. Oceňuji ovšem, že jsou sluchátka hodně malá a jejich nožička je rovněž velice krátká. Tím pádem netrčí moc z uší a vypadají dobře.
Reklama
foto: techArena
Teď na chvilku odbočím od konstrukce ale, vzhledem k těm menším rozměrům jsem se obával, že nebude moc dobrá kvalita hovorů. Přeci jen jsou ty mikrofony daleko od úst, ale kupodivu je kvalita hovorů naopak nadstandardní. Pochopitelně já slyším vše jasně, ale i druhá stran slyší vždy skvěle. Hlas je čistý, hlasitý a ruchy v pozadí jsou velice dobře utlumeny i třeba na hlučné ulici. Ani silný vítr, který jsme v posledních týdnech měli, nedělá Realme velký problém, což mě překvapilo.
Realme se chlubí v marketingu kvalitním potlačením větru, ale to bývají většinou řeči. Tady to ale funguje dobře a tato sluchátka jsou tak super pro hovory. Dokonce je tu funkce, že když vám někdo volá, tak stačí vyndat jen jedno sluchátko z krabičky, to se okamžitě spáruje a hovor se po jeho nasazení automaticky přijme. Jak říkám, na hovory jako handsfree super nástroj. Ještě bych chtěl také zmínit, že Realme Buds Air 3 jsou velice pohodlná a lehoučká. Nosil jsem i pohodlnější, ale hodinu a půl až dvě hodiny jsem vydržel pravidelně. Zároveň sluchátka velice jistě drží v uších, takže dohromady s certifikací IPX5 nejsou špatnou volbou ani na sport. Nebo spíše se nemusíte bát s nimi běhat a cvičit ve fitku.
ANC a funkce
Po správném zvolení dodávaných silikonových špuntů budou také sluchátka velice dobře těsnit, takže dobře utlumí vaše okolí. Přesto ale nic nemá na přidání aktivního potlačení hluku. Dle Realme je tohle jejich doposud nejlepší verze ANC, která umí snížit hlasitost vašeho okolí o 42 dB. A opět jsem se divil, ale Realme má jedno z nejlepších potlačení hluku, jaké jsem v podobných špuntech slyšel.
Když máte hudbu vypnutou, tak slyšíte lehce takový ten ANC šum, ale to se na něj musíte vážně soustředit. Faktem je, že jakmile sluchátka nasadíte a potlačení se zapne, tak je rozdíl velký. Vážně si nemůžu potlačení hluku vynachválit a velice příjemné zjištění bylo, že si dobře poradí i se silným větrem. Ten občas mikrofony u jiných sluchátek dost zmate a slyšíte rámus, ale Realme si vede zase skvěle.
Líbí se mi také, že když vyndáte jen jedno sluchátko z ucha, když chcete s někým mluvit, tak se aktivní potlačení automaticky vypne a zapne se režim propustnosti, abyste lépe slyšeli i druhým uchem se sluchátkem. A jakmile sluchátko vrátíte, tak je hned aktivní potlačení zpět. Jen škoda, že ten režim propustnosti není extra dobrý. Není to Samsung, Sony nebo Apple. A ještě zmíním, že je tu pochopitelně také normální režim, který všechny softwarové funkce vypne a ušetříte baterku.
Což mě vede k aplikaci Realme Link, jež se hodně povedla. Nedivím se, že má nezvykle vysoké hodnocení v Google Play. Po nainstalování tam hned uvidíte sluchátka a můžete si upravovat spoustu funkcí. Ať už jde o režim sluchátek, jestli chcete potlačení okolního větru, lze si vybrat ze tří zvukových efektů a sluchátka mohou udělat také test, po kterém bude zvuk uzpůsoben vám na míru, což doporučuji. Dělá to malý rozdíl, ale dělá.
Pokud tedy chcete přirozenější zvuk. Fanoušci bas určitě zapnou Bass Boost+, který nějakou optimalizaci celkem vynuluje. Herní režim má snížit zpoždění zvuku ve hrách na 88 ms a funguje. Někdy jsme si pořád všimnul zpoždění a zvuk je trochu méně kvalitní, ale může pomoct a funguje u všech telefonů. Nechybí dále test těsnosti, který vám pomůže s výběrem špuntů a můžete případně vypnout také detekci nošení a připojení dvou zařízení najednou.
Reklama
To první zastaví přehrávání, když vyndáte jedno či obě sluchátka z uší a opět vše zapne, když je vrátíte do uší. Díky druhé funkci jsem měl sluchátka připojena třeba k telefonu i počítači najednou a podle toho, kde zrovna zmáčknu přehrávat, tak z toho zdroje jde zvuk. Propojení funguje s oběma přístroji spolehlivě a bez problémů, ale to přepínání zvuku má občas menší prodlevu. Není to tak okamžité jako u dražších sluchátek.
No a na závěr nechybí úpravy všech dotykových gest senzorových tlačítek na sluchátcích. Jejich fanouškem osobně nejsem. Těch tlačítek. Opět chvilku trvá, než sluchátka udělají, co po nich chcete a občas nerozeznají dotyky správně, jelikož jsou nožičky kulaté a špatně se do nich klepe prsty. Prostě nic skvělého, nic špatného.
Zvuk a výdrž
No a teď zvuk. Buds Air 3 mají 10mm měniče a zvuk je vcelku hezky vyvážený. Výšky a středy byly čisté a výrazné, basy písníčky rozhodně umocnily, ale nebyly přehnaně silné. Navíc se nemusíte bát takového toho zastřeženého basového zvuku, který občas až chrčí. Basy jsou tu čisté a příjemně dunivé. Poslouchal jsem ve sluchátcích všechno, od rocku, metalu, popu, až po instrumentální soundtracky, podcasty, YouTube videa či závody F1. Všechno zvládla skvěle a nechybí ani podpora Dolby Atmos.
V základu pak dostanete sluchátka s nataveným Živým režimem, kterým hodně umocní hlasy, výšky a potlačí trochu zbytek. Chápu, ale proč Realme má v základu zrovna tento profil. Simuluje totiž dobře dynamický projev a větší zvukový rozsah, která tahle sluchátka ale opravdu nemají. Neuslyšíte v každé skladbě každičký nástroj a instrumentální skladby nebudou tak grandiózní jako u daleko dražších Sony sluchátek. Proti stejně drahým konkurentům od Xiaomi, Huawei a Samsungu si ale Realme vede skvěle.
Pokud chcete trochu plošší neutrální projev, tak je tu vyvážený profil a basový nadšenci mají Bass Boost+, což je za mě otřesný režim, jelikož slyšíte vlastně jen basy, ale co. Celkově není zvuk na danou cenu rozhodně zázračný, ale Buds Air 3 hrají přesně na úrovni podobně drahé konkurence. Nezaostávají a v některých skladbách možná překvapí. Třeba skladba Monster od Reckless Love, na kterou jsem narazil díky seriálu Peacemaker a naprosto skvělému playlistu k němu, který vytvořil sám James Gun, zní v Realme parádně.
Ale zpět k Buds Air 3. Zvuk je fajn, ale ještě jsem nezmínil výdrž. Realme tvrdí, že celkem dáte 30 hodin nebo 22 hodin se zapnutým aktivním potlačením hluku. Samotná sluchátka mají vydržet 5,5 hodin s potlačením, 7 hodin bez něj. S potěšením mohu konstatovat, že Realme je v těchto hodnotách přesné. Když budete poslouchat jen hodinu či dvě denně cestou do a z práce či školy, tak vám vydrží sluchátka dva týdny i víc. A ano, vím to, protože tahle sluchátka používám už více jak měsíc každý den.
Pomocí USB-C pak dostanete snadno za 10 minut necelé dvě hodiny poslechu a plné nabití potrvá přes hodinu a půl. Rád bych také zmínil, že někde píší, že mají sluchátka bezdrátové nabíjení, ale mně se bezdrátově rozhodně nenabíjejí. Možná je v Číně nějaké jiná verze, možná jsou to špatné informace, ale proto právě na tento fakt upozorňuji.
Jo a Bluetooth 5.2 fungovalo dokonale spolehlivě. Nikdy jsem neměl problém. Spárování je v Androidu je slast, hned po podržení párovacího tlačítka na boku krabičky vyskočí sluchátka v systému a za pár sekund je vše propojené. A když sluchátka poté vždy vytáhnete z krabičky, tak jakmile první nasadíte do ucha, tak už je vše spojeno a můžete poslouchat.
Vyplatí se?
foto: techArenaAsi je vám už jasné, že Realme Buds Air 3 jsou opravdu povedená sluchátka. Doporučená cena je 1 490 korun, ale ve skutečnosti hrají vyšší ligu. Cena je nastavena opravdu hodně přívětivě a Realme by snadno mohla projít i vyšší. Je to skvělá nabídka a rovnocenný soupeř pro FreeBuds 4i od Huawei, což byl loni král dostupných bezdrátových sluchátek. Je tu spousta funkcí, výborné vlastnosti, vysoká kvalita zpracování, velice dobrá aplikace s bohatými možnostmi ovládání, párování se dvěma přístroji, je tu prostě až na to bezdrátové nabíjení vše.
Pokud máte už FreeBuds, nějaké dražší Galaxy Buds a podobně, tak nemáte důvod ke koupi. Avšak pokud máte levnější sluchátka nebo sluchátka bez aktivního potlačení a chcete něco lepšího, tak Buds Air 3 musí být na vašem seznamu. Realme jde v poslední době vážně do sebe. Příště ještě přidat nějaký kvalitnější kodek jako aptX a ne pouze SBC s AAC a je to možná až nepřekonatelná nabídka. Zkrátka vám Realme Buds Air 3 vřele doporučuji a tečka.