Stejně jako mnoho další výrobců, tak i Realme se letos dost mění. Design mobilů stále více dospívá a sjednocuje se. Vlajky mají zamířit do vyšších cenových hladin a předělává se nám nyní také střední třída. Nástupce Realme 8 Pro totiž letos už není tím vrcholem nabídky levnější mobilů značky. Ve skutečnosti je Realme 9 Pro spíše krokem stranou a novým vrcholem je Realme 9 Pro+. Mnohem lepší telefon, než kdy Realme 8 Pro bylo a dočasně asi ta nejlepší koupě ve střední třídě.
BATERIE | Kapacita 4500mAh; Max. výkon drátového nabíjení 60W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 90Hz; Rozl. displeje 2400 x 1080bodů; Typ displeje superAMOLED; Úhlopříčka displeje 6.43"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. makro fotoaparátu 2Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 16Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 8Mpx; Stabilizace Optická; |
KONEKTIVITA | Konektor jack 3,5mm; Stereo reproduktory; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba realme UI 3.0; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Mediatek Dimensity 920; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Design Realme 9 Pro+ vypadá na první pohled fajn. Je to evoluce designu z OPPO Reno7 a Realme GT Neo2 či GT Master. Plastový rám je trochu více plochý a uprostřed zad zelená barva s malými třpytkami vypadá parádně. Když ale telefon držíte a používáte, tak nepůsobí zas tak prémiově, jak by napovídala oficiální cena. OnePlus Nord 2 to zkrátka není a třeba i Motorola Edge 20 působí honosněji.
Naštěstí ale pocit z mobilu silně vylepšuje nová haptika jménem O-HAPTICS. Ta funguje skvěle a Realme dalo haptice dokonce celou stránku v nastavení. Nejen, že si můžete upravit intenzitu, ale také jestli chcete ostrou, pořádnou haptickou odezvu nebo spíše slabší vibrace. Demo odezvy, které si výrobci připravil, je pak super a krásně ukazuje možnosti na maximum, ale už v tom demu jde cítit, že iPhone či Pixel byste čekat neměli. A Realme nikde v systému nevyužívá ty vibrace tak detailně jako v demu. Rozhodně jsem ale rád, že tak výborná haptika se už dostává také do levnějších mobilů. Obrovská pochvala.
Co se výbavy týče, tak je to takový standard vyšší střední třídy. Stereo reproduktory hrají dobře, ale neoznačil bych je kvalitou za výjimečné. I když horní reproduktor je až překvapivě hlasitý, takže prostorový efekt je velice silný. A potěší jack pro sluchátka. Displej je ovšem klasikou dané cenovky. Jedná se o 6,4palcový Full HD AMOLED panel s 90Hz frekvencí. Vypadá stejně jako u většiny novějších Realme nad 7 tisíc korun nebo jako u OnePlus Nord 2.
Čitelnost mi ale přišla lepší, což nepřisuzuji vyššímu jasu, jelikož ten je stejný jako u Realme 8 Pro. Podle mě nová nadstavba lépe pracuje s kontrastem. Odezva na dotyk je poté super a čtečka otisků prstů v displeji dost rychlá i spolehlivá. Jen je obrovská škoda té masivní brady. Takové rámečky bych v dané cenovce v roce 2022 už úplně nečekal, ale je to malá daň za jinak výborný mobil.
A výborný je třeba i hardware. Dimensity 920 je slabší procesor než na zakázku upravené Dimensity 1200 ve OnePlus Nord 2, ten je třeba v AnTuTu až o 40 % silnější. A nebudu kecat, OnePlus působilo o něco rychleji a plynuleji. Avšak 920tka je stále velice, opakuji velice silný procesor, a navíc mu sekunduje 8 GB RAM a hned 256GB úložiště. Plus je navíc také energeticky šetrný.
4500 mAh mi zde vystačilo na velice pohodlný den a půl používání, kdy jsme se nijak extra nekrotil. I když jsem dal telefonu zabrat, tak vydržel celý den s velice hezkou rezervou do rána druhého dne. Systém ukazoval 7 až 7,5 hodin i při trochu náročnějším používáním, kdy strávíte třeba 20 minut ve fotoaplikaci. A případně 60W nabíjení rychle šťávu doplní.
foto: techArena
Co si pak musím pochválit, tak je nová verze nadstavby Realme UI 3.0 založena už na Androidu 12. Rychlost a plynulost je jednoduše příkladná, a navíc je tu spousta vítaných novinek. Jako třeba bohaté možnosti úprav barev prostředí. Jsou tu předpřipravené kombinace, vlastní barvy, nebo můžete nechat vybrat paletu automaticky telefon podle tapety, ale na rozdíl od jiných nadstaveb si poté můžete hýbat s jednotlivými barvami a vybranou paletu si ještě lépe upravit či prohazovat odstíny. Bohužel ale nefunguje tato funkce zatím v rámci Material You od Googlu, takže ostatní aplikace jako Gmail barvy nerespektují. Material You se začne podporovat patrně až s novou společnou nadstavbou od mateřského OPPO.
Dále najdete v Realme UI 3.0 typicky spoustu funkcí a gest. Nastavení jsou přepracována, častěji se používají ikony a grafika, aby byly nabídky přehlednější a byť to není bohužel stále úplně všude, tak je to vítaná změna. Funkce nadstavby jsou špičkové, podle mě patří možnostmi mezi ty nejlepší na trhu. Jen je potřeba ještě trochu modernizovat v některých oblastech grafiku. Třeba ikony nahoře notifikační lišty pro nastavení a nabídku moc neladí ke zbytku nadstavby.
To samé lze říci občas také o fontech. Třeba v Nastavení je nová kategorie Speciální funkce, která vypadá krásně a je plná animací. A pak přejdete do nabídky Zvuk a najednou to vypadá, jak kdybyste byli na staré generaci nadstavby. To samé platí o krásné nabídce Přizpůsobení, která je hned vedle nepřehledného nepořádku jménem Domovská obrazovka a zámek obrazovky. Zkrátka ještě trochu modernizovat vzhled a bude tohle pro mě možná druhá nejlepší nadstavba po One UI.
A teď na fotoaparát, který by měl být hlavním tahákem novinky. Je zde totiž hlavní 50Mpx senzor IMX766 s optickou stabilizací jako ve OnePlus Nord 2 či vlastním Realme GT Explorer. Jinými slovy je fotoaparát mezigeneračně největším vylepšením telefonu. Fotky jsou o parník lepší téměř ve všech ohledech. Množství detailů, ostrost, dynamický rozsah, prostě super.
Je tu jen pár menší neduhů, které se ale všechny týkají pouze nedostatku spolehlivosti. Telefon fotí skvěle, dokonce i 2x digitální zoom umí občas, jak už to u Realme bývá, vážně neskutečně mile překvapit. Barvy ale nejsou ideální, občas jsou takové vyšisované, trochu jim chybí kontrast či sytost. Někdy jsou rovněž stíny hezky hluboké, ale stále v sobě mají spoustu informací. A jindy jsou až moc zesvětlené. HDR je někdy výborné a jindy dostanete přepaly světlých míst.
Denní fotografie
Zkrátka není zaručeno, že každé fotka bude krásná a barevně či v HDR Realme celkově zaostává za Samsungem či OnePlus. Je to však opravdu masivní skok a zejména díky super nočním fotkám se s nimi může letos Realme už měřit. Večer bych dokonce ani nesahal na noční režim. Ten totiž občas sice zesvětlí, ale také uměle přeostří scénu a dostanete sem tam hrozně sytou žlutou. Stačí fotit na automatiku a dostáváte velice ostré, detailní snímky s celkem dost dobrým vyvážením bílé. Vážně klobouk dolu za vylepšení v oblasti nočních fotek. Na noční focení je tu vlastně větší spoleh než na ty barvy za dne.
8Mpx širokoúhlý snímač už je bohužel stejný jako u Realme 8 Pro. Úhel záběru není extra široký a občas dostanete měkkou fotku. Jindy ale procesing Realme ve dne zabere a dostane překvapivě solidní snímek. A to samé platí pro noční režim u šíra. Ve výsledku je podle mě šíro možná i lepší než u OnePlus. Stále stejnou přední 16Mpx kamerku už ale chválit moc nemohu. Nic moc.
A to platí bohužel také pro 4K video. Barvy jsou pěkné a detailů je dostatek, přičemž šum se drží na uzdě. Dynamický rozsah ale není nejlepší, a především je ve 4K špatná stabilizace. Nebo tam spíše není pořádná stabilizace. Full HD elektronickou stabilizaci má, ale kvalita obrazu je neúnosná. Na foťáky celkově není zkrátka ve všech ohledech takový spoleh jako u Galaxy A52s nebo i Nordu 2. Je to jak na horské dráze.
Noční fotografie + noční režim
No a teď jen hodně rychle mrkneme na Realme 9 Pro, protože tam toho upřímně není moc na probrání. Design je stejný jako u dražšího modelu, širokoúhlý foťák, 2Mpx makro k ničemu, přední foťák, reproduktory a nadstavba stejně tak. Levnější kousek má už ale obyčejné nic moc vibrace, má větší 5000mAh baterii, ale pomalejší 33W nabíjení. Výdrž je pak lepší, ale vážně jen lehce. Spolehlivě se dostanete na 7,5 hodin se zapnutým displejem.
Největší rozdílem je poté zaprvé displej. Zde je 6,6palcový Full HD IPS displej se 120Hz frekvencí. To také znamená, že na boku je ta typicky úžasná kapacitní čtečka otisků prstů v zapínacím tlačítku. Je výborná. Ten displej už ale úplně nezaujme ve třídě, kde je už zvykem spíše 120Hz AMOLED. A čitelnost mohla být také lepší. Zadruhé je velkým rozdílem procesor Snapdragon 695 s 5G.
Je to velice solidní procesor a neměl jsem problém schodem prostředí či plynulostí. Jen to zkrátka není takový raketa jako Snapdragon 778G, který Realme samo má v této cenovce. No a do třetice je zde nyní starší 64Mpx hlavní fotoaparát, který u Realme dobře známe. Má ho třeba stejně drahé Realme GT Master, avšak tam je lepší procesor, který z něj vymáčkne více.
Jsem upřímně zklamaný, že tu není vylepšený ten 108Mpx foťák z Realme 8 Pro, kde byl naprosto skvělý. Pocítíte pokles kvality v detailech, dynamickém rozsahu, digitálním zoomu, barvy jsou pokaždé jiné, fotky mají často zvláštní odstín a večer... Večer škoda mluvit. Je to zkrátka krok zpět oproti Realme 8 Pro. Širokoúhlý snímač a přední kamera jsou papírově stejné jako v Pro+, ale podávají horší výkony. Hlavně to šíro. No, a to by bylo. Jo, a ještě vlastně má tento kousek microSD slot.
foto: techArena
A upřímně, pokud přemýšlíte třeba i nad OnePlus ve stejné paměťové verzi a nevyžadujete stabilní 4K video, tak na něj kašlete a vezměte radši Realme. Minimálně u těch fotek věřím, že se ta spolehlivost ještě vylepší aktualizacemi. Po akci bude stát Realme 9 Pro+ už 10 499 korun, což je pořádný rozdíl a jiný příběh, takže pokud vás mobil zaujal vážně neváhejte. V té akci si tenhle kousek nemůžu vynachválit.
Realme 9 Pro už je na tom o něco hůře. Namísto původních 7 499 korun stojí nyní rovněž v akci 6 499 korun ve verzi 6/128GB to není vůbec špatná nabídka, avšak výbavou vidím tento telefon jako krok vedle či zpět oproti Realme 8 Pro. A především můžete mít nyní ve stejné paměťové verze za 6 999 korun Realme GT Master, které je prostě ve všem až na výdrž lepší. To je skvělý kup a k Masteru bych vás upřímně směřoval já. Nebo fakt přitlačte za 9 Pro+, slibuju, že se to vyplatí.
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 182g |
Výška | 160mm |
Šířka | 73mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ne |
Barva | Zelená |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Typ procesoru | Mediatek Dimensity 920 |
Frekvence procesoru | 2500MHz |
2. Frekvence procesoru | 1700MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Mali-G68 MC4 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | realme UI 3.0 |
Kapacita | 4500mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Podpora rychlonabíjení | Ano |
Podpora bezdrátového nabíjení | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 60W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Konektory | 3,5mm Jack;USB-C; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.1 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ano |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 x 1080bodů |
Typ displeje | superAMOLED |
Počet barev | 16 milionů |
Poměr velikosti displeje k tělu | 90% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 90Hz |
Typy objektivů | klasický;makro;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 8Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 2Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/2.4 |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 16Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.4 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 120 FPS;1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 480 FPS;1280 x 720 / 60 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 480 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | blesk;HDR; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Notifikační dioda | Ne |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Únor 2022 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.