Recenze Realme 6 Pro: Být dobrý letos postačí

Aneb nejlevnější 90Hz telefon na trhu
  • 90Hz displej za 10 tisíc korun
  • Dobrý hardware
  • Solidní výdrž
  • Obstojné 4K video
  • Duální přední kamerka
  • Nádherně rychlé a plynulé prostředí
  • Tento IPS displej není nejhezčí
  • Podprůměrný širokoúhlý fotoaparát
  • Plastový rám/lacině působící tělo

Recenze produktu...

Realme 6 Pro

80%
Baterie
75%
Design
60%
Fotoaparát
70%
Výkonnost
85%

Realme 6 Pro sází vesměs všechno na dost možná nejžádanější technologii letošního roku. Na dražší telefony bez 90 Hz displejů se letos už díváme divně, ale Realme si dalo za cíl poskytnout ten plynulý zážitek také lidem, kteří nemají 15 a více tisíc na telefon. A tak přichází Realme 6 Pro s 90 Hz displejem a hodně dobrým hardwarem za baťovských 9 999 Kč

Navíc to na první pohled vypadá, že tenhle telefon nedělá ani žádné kompromisy ve výbavě. Je tu asi všechno, co byste od telefonu za 10 tisíc, nebo obecně od moderního letošního telefonu, mohli chtít. A světe div se, ono to skoro všechno i celkem dost dobře funguje. Až na jednu dvě věci, jsem nenašel u Realme 6 Pro nějaké velké mínusy. 

Realme 6 Pro

BATERIE Kapacita 4300mAh; Podpora rychlonabíjení 30W;
DISPLEJ Rozl. displeje 2400 x 1080bodů; Typ displeje IPS; Úhlopříčka displeje 6.6";
FOTOAPARÁT Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx; Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx; Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 16Mpx; Typ fotoaparátu č. 2 Teleobjektiv; Typ fotoaparátu č. 3 Ultraširokoúhlý; Typ fotoaparátu č. 4 makro;
KONEKTIVITA Systémový konektor USB-C;
OP. SYSTÉM Android 10;
PAMĚŤ RAM 8GB; Paměťová karta microSD; Uživ. paměť 128GB;
VÝKON Antutu Benchmark 281948bodů; Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 720G;
ZABEZPEČENÍ Čtečka otisku prstů Boční strana;
Přejít do katalogu


Konstrukce a zpracování

Začneme hned první vcelku rozporuplným bodem - konstrukcí. V reálu vypadá barva telefonu s efektem blesku mnohem lépe než na obrázku, ve skutečnosti se mi barva dost líbí. Problémem je vážně až zpracování. Skleněná záda obepíná plastový rám a ani to samotné sklo nepůsobí jako sklo. Je tak tenké a upravené je tak zvláštně, že působí spíše jako lesklý plast.  

Jinými slovy, Realme 6 Pro působí v ruce hrozně levně. Ani tlačítka se netisknout tak, jak by měla. Mám z nich levný pocit. Připadám si, jak kdybych držel Redmi Note 7, při nejlepším. Teď k tomu ještě přihoďte nic moc IPS displej a dojem z tohoto telefonu za 10 tisíc korun není dvakrát dobrý. Loňské vlajky nebo Motorola One Zoom jsou na úplně jiné úrovni. A to může být pro spoustu lidí velký problém. Co u tohoto telefonu zaslouží jednoznačnou pochvalu je ovšem čtečka otisků prstů na boku v zapínacím tlačítku. Není to sice nejrychlejší čtečka na boku, Honory 20 mají lepší, ale osobně jí mám pořád radši než v displeji u OLED displejů.


Displej a zvuk

Rozpolcen jsem pak rovněž u té na papíře největší přednosti telefonu. 90 Hz je skvělá návyková věc a obraz je rozhodně plynulejší, avšak nedívalo se mi na něj tak dobře. Jde totiž o 6,6palcový Full HD IPS panel, nikoli AMOLED, a obraz není tak krásný, jak už jsem si zvykl u telefonů této cenovky. Kontrast není tak vysoký a takhle podprůměrnou čitelnost na slunci jsem u tak drahého telefonu už dlouho neviděl. Ani rámečky nejsou nejtenčí, ale to je v pohodě.  

Důležité je, že to není na 10 tisíc korun hezký displej. Barvy jsou dost věrné, ale to je tak všechno. Stojíte tedy před velkou volbou, chcete nový 90Hz zážitek, nebo tradiční ale hezčí displej u konkurentů? Tohle je čistě na vás. Té plynulosti muselo padnout něco za oběť v takové cenovce. Je mi líto, ale já bych měl mnohem raději u telefonu za 10 tisíc hezký kvalitní 60Hz AMOLED displej než ošklivější 90Hz IPS panel. U zvuku podobné dilema, ale řešit nemusíte. Je tu zkrátka průměrný a hlasitý reproduktor vespod i 3,5mm jack pro sluchátka. Škoda mluvit.


Hardware

Snapdragon 720G s 8 GB RAM je silná kombinace, která poskytne dostatek výkonu pro každého a prostředí Realme UI běží skvěle. Stejně jakou u X50 Pro se ukazuje, že optimalizace novější verze této nadstavby je úžasná. A stejně jako u X50 musí člověk smeknout. Na telefonu běží vše jen to sviští. Dokonce i ta aplikace Hudba už není v uvozovkách, že to ale trvalo.  

A pak je tady ten jack, microSD slot se 128GB úložištěm UFS 2.1, NFC, FM Rádio nebo Bluetooth 5.1. Dále baterka, těch 4300 mAh mi vystačilo na dva dny lehčího používání a minimálně den a půl běžného s 90 Hz zapnutými. Nemáme tu tedy žádného šampióna výdrže, ale Realme 6 Pro není určitě jednodenní telefon a rychlé 30W nabíjení potěší.  


Fotoaparáty

Hlavní 64Mpx foťák se světelností f/1.8 je pořád od Samsungu jako u loňských Realme, ale možná čistě ten novější Snapdragon snímky přeci jen vylepšil. Dynamický rozsah je na danou třídu dobrý, detailů je spousta, ani s přepaly nemá telefon problémy. Snímky sice trochu šumí i za dne, avšak množství šumu je drženo na uzdě, takže si ho všimnete jen při hodně velkém zoomování, což prakticky nikdo dělat nebude. 

Mnohem víc mě osobně trápila přehnaná saturace, ale většině lidí se budou fotky na první pohled asi líbit víc, takže záleží na vás. Ani večer pak nejsou výkony špatné. Snímky jsou měkčí, šum silnější a občas dostávají načervenalý tón, avšak jsou určitě použitelné. Není to tragédie. Noční režim pak většinou spíše je uměle přiostří, přidá kontrast a zkrotí protisvětla. Takové fotky však nejsou vždy nejhezčí a preferuji ty na automatiku. V totální tmě pak dokáže režim dost věcí zesvětlit, ale ten zašuměný zelený snímek za to nestojí.  

Denní fotografie v pořadí: hlavní snímač, 2x teleobjektiv, 5x hybridní zoom, širokoúhlý foťák

Upozorním, že neříkám, že tu máme extra dobrý foťák, Mi 9 pořídí minimálně večer lepší snímky, ale tohle je u Realme, obzvláště levnějšího Realme, asi poprvé, co mi ten hlavní snímač vyloženě nevadí. Je v pořádku, a to hlavně ještě díky videu. Ani to 4K video ve 30 FPS nevypadá marně. Ve skutečnosti je dost dobré a má dokonce lepší stabilizaci jak X50 Pro.  

Stejně tak 12Mpx teleobjektiv s 2x zoomem zaslouží pochvalu. Ten šumí večer o poznání víc a je většinou tmavší, ale má spoustu detailů a je obecně daleko kvalitnější jak čistě digitální výřez z hlavního snímače. Má tu co dělat, není jen na okrasu. Na rozdíl od 2Mpx makra k ničemu. Bohužel mě však zklamal také 8Mpx širokoúhlý fotoaparát. Je přesaturovaný, rád šumí, je ke krajům často hrozně měkký, části fotky nebyly nepochopitelně občas ostré a pravidelně jsem u něj narážel na chromatickou aberaci. Večer o něm pak škoda mluvit.  

Noční fotografie v pořadí: hlavní snímač, 2x teleobjektiv, 5x hybridní zoom, širokoúhlý foťák, noční režim

Viděl jsem řadu 8Mpx širokoúhlých snímačů, které sice nebyly nejlepší, ale byly fajn. Tenhle jeden z nich není. Občas se vám povede hezké fotka, ale kolem 10 tisíc korun nemá tahle věc co dělat. A stejně tak nechápu rozhodnutí Realme cpát vám v aplikace na oči 5x hybridní zoom, jehož fotky jsou strašné. Nikdy jsem s ním nedosáhl zcela ostré fotky. Nebo prostě jen hezké fotky. 

Menší pochvalu zaslouží zase ale přední selfie kamery. HDR 16Mpx kamerky si poradilo dost dobře i s extrémně náročnou scénou v protisvětle a fotka je pořád hodně detailní. Druhá 8Mpx širokoúhlá kamerka už si tak dobře v náročné scéně neporadila, ale jinak je zcela použitelná a širší úhel záběru se často u selfie hodí. Jsem rád, že tu je a dává Realme alespoň další maličkost, kterou jinde jen tak nenajdete. 


Vyplatí se?

Pokud budu brát Realme 6 Pro v kontextu čistě letošních telefonů, tak na tom není telefon vůbec špatně. Vůbec. Teď je velice blízko vesměs jen o pár stovek dražší Mi Note 10 Lite, který otestuji hned po Realme. Což je velice atraktivní zařízení, ale bez 90Hz displeje, tak dobré optimalizace či teleobjektivu. Větším konkurentem bude však o tisíc korun levnější Reami Note 9 Pro, což je výbavou téměř totožný telefon. Je levnější a má větší baterku i IPS displej, ale Realme má zase více RAM, 90Hz IPS displej, teleobjektiv, přední širokoúhlý foťák navíc a kvalita fotek je dle mých krátkých zkušeností s Notem 9 Pro minimálně stejná + mnohem lepší video u Realme. To jsou podle mě dost pádné argumenty. 

Radši bych si upřímně tisícovku připlatil a koupil právě Realme 6 Pro než Redmi. Nicméně hlavní problém jsou loňské telefony. Honor 20 Pro se často potlouká kolem 10 tisíc, LG G8S stojí pořád 11 tisíc a někde narazíte ještě na Xiaomi Mi 9. To všechno jsou lepší telefony, oproti kterým má Realme navíc jen ošklivější 90 Hz displej. 

Pokud vám ale nevadí ten o něco horší IPS panel, nevadí vám trocha plastu a neřešíte tak moc foťáky, tak vám Realme 6 Pro klidně doporučím. Je to fajn telefon. Jen vzhledem k posledním loňským vlajkám to není ta nejlepší, nebo nejmoudřejší volba. Na druhou stranu, pak je tu třeba taky Galaxy A51, která má nádherný displej, ale téměř celý zbytek telefonu je horší za stejné peníze. Holt záleží na úhlu pohledu. 

Prostě a jednoduše je Realme 6 Pro dobrý telefon. Není podprůměrný, není ani úžasný. Ale víte co? “Dobrý” bude letos možná i za chvíli stačit, až se loňské telefony zcela doprodají. Minimálně je tohle podle mě pořád mnohem více konkurence schopný telefon a lepší volba jak Realme X50 Pro ve vlajkové třídě. A jestli nesouhlasíte, tak se pletete. Tady žádné dva úhly pohledu nejsou. Prostě se pletete. 

Parametry produktu...

Konstrukce

Konstrukce Dotyková
Hmotnost 202g
Výška 163mm
Šířka 75mm
Hloubka 8mm
Odolné (outdoor) Ne
Barva Modrá

Výkon

Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 720G
Frekvence procesoru 2300MHz
2. Frekvence procesoru 1800MHz
Počet jader procesoru 8
Antutu Benchmark 281948bodů
Grafický chip Adreno 618

Paměť

Uživatelská paměť 128GB
Paměťová karta microSD
Paměť RAM 8GB

Operační systém

Operační systém Android
Verze OS Android 10

Baterie

Kapacita 4300mAh
Vyměnitelná baterie Ne
Podpora rychlonabíjení 30W
Podpora bezdrátového nabíjení Ne

Konektivita

Podpora 4G (LTE) Ano
Systémový konektor USB-C
Infračervený port Ne
Bluetooth Ano
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
NFC Ano
Konektor jack 3,5mm Ano
Stereo reproduktory Ne
FM rádio Ano
Podpora OTG Ano

Displej

Úhlopříčka displeje 6"
Rozlišení displeje 2400 x 1080bodů
Typ displeje IPS
Počet barev 16 milionů

Fotoaparát

Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu 64Mpx
Clona hlavního zadního fotoaparátu f/1.8
Stabilizace Ne
Rozlišení předního fotoaparátu 16Mpx
Clona předního fotoaparátu f/2.1
Hlavní fotoaparát č. 2 12Mpx
Typ fotoaparátu č. 2 Teleobjektiv
Hlavní fotoaparát č. 3 8Mpx
Typ fotoaparátu č. 3 Ultraširokoúhlý
Hlavní fotoaparát č. 4 2Mpx
Typ fotoaparátu č. 4 makro
Clona č. 2 f/2.5
Clona č. 3 f/2.3
Clona č. 4 f/2.4

Zabezpečení

Čtečka otisku prstů Boční strana

Navigace

GPS modul Ano
Podpora satelitů GPS A-GPS;BDS;GLONASS;GPS;
Geotagging Ano
Digitální kompas Ano

Ostatní hardware

Typ SIM nano SIM
Podpora dvou SIM karet Ano

Obecné

Další funkce 90Hz displej
Česká lokalizace Ano
Distribuce CZ
Oficiální představení telefonu Květen 2020

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 9 019 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.