Reklama
Konstrukce a zpracování
PaMu Quiet jsou špunty, které zaujmou překvapivě nejvíce designem. Přesněji designem svého nabíjecího pouzdra. To je děláno jako staré kapesní hodinky, a dokonce dostanete v balení i provázek na poutko. Neříkám, že je to vrchol krásy, ale díky tomu jsou sluchátka nesmírně zajímavá a jedinečná. Podle mě vypadají dobře. Ta falešná kůže působí zhruba jako u některých levnějších telefonů, takže váš neošálí, že je pravá. Je však zase odolnější a neuvidíte na ní každý vlasový škrábanec způsobený nošením v kapse.
Třešničkou na dortu je poté modře podsvícený kruh indikující stav baterie. To je parádní stylovka, ale bohužel vám ukazuje stav baterie jen když sluchátka vracíte zpátky do pouzdra. Jinak vám stav nikdy neukáže, což je škoda. Chtěl bych třeba jen poklepat na víčko, abych se ujistil, kolik baterie ještě mám, ale smůla.
Do pouzdra se dostanete až když zmáčknete tlačítko nahoře a pružinka vystřelí kryt nahoru. Žádné magnety tu nejsou. Tenhle mechanismus funguje samozřejmě velice spolehlivě, ale jak vám tam to lehoučké plastové víčko jen plandá na vratkém pantu a od tlačítka nedostanete příjemnou mechanickou odezvu, tak konstrukce celkově nepůsobí zrovna extra kvalitně. To je ale jen maličkost.
Samotná sluchátka jsou magneticky usazena v krabičce a vyndáte je snadno. Jsou lehoučká a mají trochu jiný vzhled než PaMu Slide Mini. Jsou lépe tvarovaná, takže ještě lépe sedí v uších. Přesněji, sedí jako přibitá, a navíc je nošení také pohodlné i po delší době. Tohle PaMu prostě umí a je nutno ho za to náležitě pochválit. Jen málokteré špunty mi takhle dobře sednou a jsou tak pohodlné. Když si je nasadíte, tak prostě víte, že zapadly přesně tak, jak mají.
Zvuk, ANC a další funkce
Že výborně a na těsno drží v uchu znamená samozřejmě rovněž dokonalé pasivní odhlučnění, které poté podporuje aktivní potlačení hluku. Hlavní funkce těchto sluchátek a důvod jejich jména. Aktivní potlačení je tu velice dobré. Typicky potlačuje jen ty nejhlubší tóny a nejste úplně odtrhnuti od okolí jako u některých jiných sluchátek. Pořád funguje ANC dobře, avšak v porovnání s dražšími ANC špunty, které jsem tu nedávno měl, FreeBuds Pro a Galaxy Buds Pro, je pochopitelně aktivní potlačení u PaMu o něco horší. Ale ne o moc. I za tuhle funkci zaslouží PaMu pochvalu. Obzvláště, když jsou tohle jejich první ANC sluchátka.
Než se dostaneme k samotnému zvuku, tak bych rád ještě zmínil, že senzorová ovládací tlačítka tu fungují nečekaně dobře, vůbec mi nevadila. Dále nechybí certifikace IPX4, takže lehčí déšť a pot zvládnou sluchátka bez potíží. V balení dostane spoustu příslušenství jako tu šňůrku, další špunty nebo ochranný pytlíček. No a když skončíte s posloucháním a dáváte sluchátka zpátky, tak je to občas o nervy.
Magnety nejsou tak silné, že by se sama sluchátka přichytila, takže třeba za chůze je to horor se trefovat do výřezu a správně je natočit. Není to zkrátka úplně automatická činnost, nad kterou vůbec nepřemýšlíte, musíte být trochu v pozoru. Připadám si vždycky jako dítě, když má zasazovat ty různě tvarované kostičky do správných otvorů a už chápu jejich frustraci.
Ale teď už ten zvuk, který je rozhodně na úrovni dané cenovky. Řekl bych, že je maličko vyváženější než u basových Slide Mini a možná o něco čistší. Nicméně pokud zapnete nějakou basově založenou skladbu, tak pořád poskytnou silné basy, které vás občas umí kopnout do zadku. Středy by mohly být lépe oddělené od výšek, ale po Galaxy Buds Pro za 6 tisíc korun jsem teď trochu rozmazlený.
V PaMu zněl opravdu dobře každý druh hudby a všechny nástroje či vokály byly vždy krásně čisté. Přičemž výborně zněly také podcasty, filmy nebo hry. Hry bez zpoždění. Quiet podporují AptX i AAC, takže opoždění zvuku nebyl problém na Androidu ani iOS. Zkrátka poslouchání je fajn a za dané peníze dokonce hodně fajn. Jen nečekejte dynamický otevřený zvuk. Až občas na ty basy zní zbytek hudby tak nějak ve stejné rovině.
Výdrž a konektivita
Avšak zatímco zvuk bych označil opět jako velkou přednost, tak baterie je bohužel pravý opak. Výdrž je na danou cenovku, a zejména tak velkou krabičku vážně ostuda. Samotná sluchátka vám vydrží tak 3 hodiny až 3,5 hodiny a v krabičce máte jen dvě další nabíjení. To nám dává celkem 10 hodin a 30 minut výdrže maximálně se zapnutým aktivním potlačením hluku.
A když tu hlavní funkci – hlavní důvod ke koupi těchto sluchátek, vypnete, tak dostanete 5 hodin na jedno nabití a další dvě nabití v krabičce. Takže 15 hodin. PaMu Slide Mini s mnohem menší krabičkou dávají 30 hodin. Galaxy Buds Pro s aktivním potlačením 18 hodin, FreeBuds Pro zase 20 hodin. Bezdrátové nabíjení určitě potěší, ale radši bych tu měl lepší výdrž. A tím se dostáváme k tomu, co se u těchto sluchátek zas tak moc nepovedlo.
Transparentní režim, který má zesílit okolní hluk skoro vůbec nic nedělá. Je k ničemu. Je ale nastaven v základu nepochopitelně jako hlavní režim, když sluchátka zapnete. Jinými slovy musíte po nasazení sluchátek vždy manuálně zapnout aktivní potlačení. Dále aplikace, ach ta aplikace. PaMu chce dělat dražší sluchátka, tak musí mít i aplikaci, která byla podle mě spíchnutá horkou jehlou.

Pokaždé, když jí otevírám, tak musím čekat, až se sluchátka načtou do aplikace. I když jsou připojena třeba už několik hodin k telefonu. Ne, na aplikaci musím vždy čekat. A když už se tam dostanete, máte před sebou jen ovládání aktivního potlačení. V nastavení je pak stahování firmwaru, stav baterie obou sluchátek a nastavení tlačítek, což je nejlepší funkce aplikace.
Můžete si upravit dvojité poklepání i držení pro každé sluchátko zvlášť. Sice nemůžete tlačítka zcela vypnout, ale to nevadí. Hrozně moc oceňuji tak bohaté nastavení. Je tu dokonce i ovládání hlasitosti podržením tlačítek. To je hodně vzácná věc, ale než ovládání úplně překopete, tak mějte jedno na paměti. Pokud si nenecháte alespoň na jednom gestu změnu režimů, tak po každém zapnutí sluchátek nemáte jinou možnost, jak zapnout aktivní potlačení. A v tento moment vás opět čeká jít do aplikace, čekat a přepnout ho tady. No a když jste třeba na počítači bez aplikace, tak máte smůlu.
Přesně tohle se stalo mně. Chtěl jsem poklepáním přepínat písničky a podržením měnit hlasitosti, ale pak už mi nezbylo nic jiného na režim, což mi nedošlo. Na to bacha. Mimochodem to je vše, víc možností v appce není. Ale můžu ještě zmínit párování. To je pokaždé velice rychlé, ale občas dělají sluchátka neplechu. Každé sluchátko se totiž připojuje k zařízení přes Bluetooth samostatně a občas se stane, že se chytne jen jedno a druhé telefon ignoruje, takže se musí obě vrátit do krabičky, vyndat a napodruhé už fungují.
Reklama
Vyplatí se?
Kdyby byly ve finále PaMu Quiet doslova jen lépe tvarované PaMu Slide Mini s aktivním potlačením hluku, tak bych byl nadšený. Příplatek 500 korun za takovou funkci je více než fér a šlo by za cenu 2 999 korun o výbornou koupi. Jenomže tak snadné to není, nejsou to jen vylepšené Slide Mini. Ono se totiž sice přidalo to ANC, ale také se pár věcí zhoršilo.

Zvuk nebo funkce nejsou problém PaMu Quiet. Problém je pohodlnost používání, ty maličkosti kolem, které vás mohou začít štvát. Občas jedno sluchátko nepřipojí k telefonu okamžitě.
Musíte pořád zapínat aktivní potlačení manuálně. Aplikace není moc dobrá. A že to v pravdě stylové pouzdro je ale pořád obří vzhledem k nuzné výdrži, kterou dostanete.
PaMu Quiet toho dělají ale také hodně dobře, přímo skvěle. Za danou cenu nenajdete lépe hrající špunty s tak dobrým aktivním potlačením hluku, které jsou navíc tak pohodlné na nošení, fakt skvěle sedí v uších, a ještě mají kodek AptX. A to vše za tři tisíce korun. Vidíte? Před chvilkou jste možná chtěli Quiet odepsat a po tomhle odstavci máte chuť si je naopak koupit.
Dokážu si tedy přestavit uživatele, kteří budou z těchto sluchátek úplně nadšení a budou si libovat. Měl jsem takové chvíle. Budou ale lidé, kterým by začala sluchátka po čase lézt na nervy. I takové chvíle jsem zažil. Sám tedy nevím, jak tuhle recenzi zakončit. Ve výsledku jsem byl však s PaMu Quiet spokojený. Jsou to super sluchátka, jen nejsou dokonalá.