Reklama
Konstrukce a zpracování
Jestli jste pochybovali o tom, že se OnePlus postupně stále více podobá Samsungu, tak se podívejte ještě jednou na Nord N10. Tohle je v podstatě zařízení řady Galaxy A s logem OnePlus na zádech. Škoda ale je, že v ruce nepůsobí tak dobře jako korejské mobily. Zatímco třeba Galaxy A51 i přes svou plastovou konstrukci působí v ruce velice dobře, tak Nord přichází s daleko lacinějším dojmem.
Z Nord N10 má pocit, jako z telefonu za 6 tisíc korun, maximálně. A to jsem držel v ruce i telefony za 5 tisíc, z kterých jsem měl lepší dojem díky využití matného plastu. Tady jsou lesklá záda, která jsou neustále plná otisků, nečistot a je prakticky nemožné je nevyleštit. Dále čtečka otisků na zádech, vůbec mi nevadí, avšak radši bych jí měl na boku v zapínacím tlačítku.
Není však tak rychlá, ani tak spolehlivá, jako čtečky v telefonech Realme, Xiaomi či Huawei. S tím bych rovněž neměl extra problém, kdy byl alespoň ten senzor pořádně zapuštěn do těla, aby se snadno nahmatal. Tohle řešení však není pohodlné a často jsem čtečku na první pokus těsně minul. A už jste si určitě také všimli, že pro OnePlus typický přepínač zvukových profilů chybí. Ano, tenhle telefon jde v mnoha oblastech proti zásadám a zvyklostem OnePlus, což je zvláštní.

Displej a hardware
A jak jde Nord N10 proti zvyklostem výrobce? Tak například se nám vrátil jack pro sluchátka. Dokonce je tu i microSD slot pro karty, jenž OnePlus vždy odmítalo, jelikož by karty zpomalovaly jejich úžasný systém, ale najednou to očividně jde. Dále pokud jste si už zvykli na AMOLED displeje, tak zde máte smůlu. Nord N10 má 6,49palcový IPS panel s Full HD rozlišením. Je to zcela běžný displej své třídy, jehož barvy jsou spíše mdlé a chtělo by to více živosti, kterou nabízejí ostatní konkurenti.
Jas je však na solidní úrovni a těch plynulých 90 Hz zlepší zážitek z používání. Rozhodně je poznáte. V dnešní době není však ve střední třídě takový displej nic extra. Je to průměr, a naopak více zamrzí velké rámečky a zejména brada, která mi připomíná svou velikostí třeba i staré Poco F1. Zmínit musím také odezvu na dotyk, která mi nepřišla tak dobrá jako u jiných telefonů s vysokou frekvencí displeje. Myslel jsem, že tohle se vyřeší aktualizací, ale dostal jsem za dobu testování už dvě a nic.
Ani hardware není na poměry OnePlus oslnivý. Konkurence má v této cenovce často 5G Snapdragony řady 700, Nord N10 má Snapdragon 690 s 5G, který je výrazně pomalejší. Doplňuje ho pak 6 GB RAM a 128GB úložiště. To všechno stačí na pohodlný chod prostředí, telefon je relativně rychlý a hodně plynulý. Není ovšem výjimečně rychlý a plynulý, je na úrovni ostatních. Ta optimalizace tady nezáří tolik, jak jsme od OnePlus zvyklí. Nicméně používání bylo fajn, není si na co stěžovat.
Hodně slušná je naštěstí optimalizace baterie. 4300 mAh není moc, ale stačí to na den náročného používání a pokud máte takové ty líné dny, kdy toho na mobilu tolik neděláte, tak zvládne skoro i dva. Přesto telefon zaostává za jinými. Součástí je 30W nabíjení, pro které dostanete v balení adaptér, což je super. Rád ho tu vidím. Realme je ale už ve střední třídě ještě dál a stejné rychlosti nabízí také Xiaomi a Samsung je také blízko s 25W.
Co nikdo jiný moc nenabízí, jsou ale stereo reproduktory. Ty vidím u Nordu hodně rád. Na nejvyšší hlasitosti spodní reproduktor už moc nezvládá, ale telefon hraje hodně nahlas a pořád patří mezi ty lepší volby v oblasti audia střední třídy. Jo a jen taková maličkost, než se pustíme do fotoaparátů, vibrační odezva není moc dobrá. Ve skutečnosti je na dnešní poměry až podprůměrná a telefon vydává divné lupání, než se motorek uvnitř rozjede. A ještě Bluetooth 5.1, Wi-Fi a síla mobilního signálu je super. Lepší než některé telefony podobné cenovky, které jsem nedávno recenzoval.
Fotoaparáty
Ale teď už ty foťáky. Hlavním je zde 64Mpx senzor, který není špatný. Barvy nejsou moc věrné, ale snímky jsou velice detailní, hezky kontrastní a šum je držen na uzdě. Občas jsou však fotky moc tmavé, telefon rád podexponovává a uměle přiostřuje. OnePlus také rádo prodlužuje expozici, za byť jen trošku horšího světla, než aby vše dohánělo softwarem nebo vyšší hodnotou ISO. Kvůli absenci optické stabilizace, tak dostanete za šera často i rozmazanou fotku a večer se tento efekt samozřejmě umocňuje.
Celkově nejsou fotky večer moc pěkné, a to ani s nočním režimem, ten situaci bohužel moc nezachraňuje. Tohle by byl fajn fotoaparát za 7 tisíc korun, Nord N10 se však až nebezpečně blíží hranici 10 tisíc, kde jej konkurence porazí. OnePlus je zhruba na úrovni Realme 7 Pro, jen má jiný styl zpracování fotky. A to jsem ještě nezmínil automatické ostření, které umí občas také pozlobit a prostě odmítá zaostřit, nebo ostří jinam, než chcete.
Denní fotografie
To se projevuje často hlavně ve videu, které umí Nord natáčet až ve 4K rozlišení při 30 FPS. Video nevypadá vůbec špatně, když je krásný den a sluníčko. Pak je kvalita hodně fajn, stabilizace nic moc, ale kvalita je dobrá. Jakmile je však jen trochu víc zataženo, tak je kvalita strašná a detaily se hodně slévají. Zkrátka fotky i video budou u tohoto modelu pěkné pouze za krásného počasí, když máte modrou oblohu. Potom je hlavní senzor fajn, v jakýchkoli jiných podmínkách je to při nejlepším průměr.
8Mpx širokoúhlý fotoaparát je na tom ještě hůř. Ten je mnohem kontrastnější a často ještě tmavší. Nemluvě o měkkosti fotek. Je to klasický průměrný širokoúhlý fotoaparát, který najdeme u všech telefonů od 5 tisíc nahoru. To znamená, že večer se u něj kvalita úplně rozsype a ani noční režim nepomáhá. Oceňuji, že tu je, ale spíše jen pro parádu.
Večerní fotografie + noční režim
Stejně jako to špatné 2Mpx makro nebo 2Mpx černobílý senzor. Takový jsem už dlouho neviděl a není tu jen tak. Pokud půjdete komplikovaně do filtrů hlavního foťáku a tam se dostanete úplně na konec, tak dostanete spojování černobílých informací s hlavním senzorem. Díky tomu jsem si zavzpomínal na vzestup Leica fotoaparátů v Huawei, kdy jsem ty jejich černobílé fotky zbožňoval. Tady není kvalita tak vysoká, ale snímky vypadají lépe, než kdybyste prostě jen zapnuli softwarový filtr. Fotka má v sobě více informací a detailů. Většina lidí bude tento senzor používat spíše pro portrétní režim, kde pomáhá s hloubkou ostrosti. Přední 16 Mpx kamerka je pak opět šedý průměr, ale umí Full HD video v 60 FPS.
Vyplatí se?
Zatím jsem se však nedostal stále k největšímu mínusu OnePlus Nord N10 i Nord N100. Výrobce oficiálně potvrdil, že pro oba modely počítá s pouze jednou velkou aktualizací Androidu a 2 roky bezpečnostních aktualizací. Jednou aktualizací Androidu! U telefonu za téměř 9 tisíc korun! OnePlus argumentuje, že je to v dané třídě běžné, ale není. To je sprostá lež.
Už dávno dodávají i výrobci ve střední třídě dvě velké aktualizace. Ano, telefony je dostanou dlouho po vlajkách, ale dostanou. A co je nejhorší, Nord N10 nedostane ani Android 12. Telefon totiž vyšel ještě s Androidem 10, i když OnePlus 8T, které se začalo prodávat dříve, už má verzi 11. Jinými slovy tento telefon za 9 tisíc korun dostane pouze aktualizaci na verzi systému, kterou měl mít už v základu a konec.
Tohle není to OnePlus, které si získalo fanoušky po celém světě. Až na nadstavbu Oxygen OS a logo není na Nord N10 nic OnePlus a bohužel na něm není ani nic výjimečného nebo něco, co by jej pozdvihlo nad ostatní. Celkově je to za 8 790 korun průměrný telefon. A to bohužel ve všech ohledech. Na všech letošních telefonech OnePlus jsem si něco našel. Ať už to byl původní Nord, OnePlus 8T nebo 8 Pro. Nemusely to být nejlepší telefony své třídy, to je zcela v pořádku, ale nabízely něco svého. Něco lepšího než ostatní a vždy jsem našel důvod, proč telefon doporučit Nord N10 ale nic takového vážně nemá.
Pro demonstraci se podívejme na konkurenci. Nord stojí prakticky 9 tisíc korun, a ještě pár týdnů bude v akci za 9 990 korun Poco F2 Pro. Za 1200 korun navíc můžete mít úplně jinou třídu telefonu. Ale fajn, proti Pocu za tuhle cenu neobstojí skoro nic, buďme fér. Inu, co si připlatit 200 korun a vzít Xiaomi Mi 10T Lite? Se 120Hz, silnějším 5G procesorem, větší baterkou, lepší konstrukcí, rychlejším nabíjením, lepšími foťáky, lepší čtečkou otisků, má taky stereo repráky a delší podporu.
Za stejnou cenu můžete mít i Moto G 5G Plus. To má hezčí 90Hz displej, lepší hardware i foťáky, větší baterku, čtečku na boku, je to zkrátka zase lepší telefon. Dokonce bych i řekl, pokud najdete Galaxy A71 pořád za 8 tisíc korun, tak je to zase lepší telefon, který dostane dokonce tři velké aktualizace. Stejně jako Galaxy A51. Za 8 tisíc je tu rovněž Realme 7 Pro, avšak největší ránu zasazuje Nordu za pouhých 7 tisíc korun Poco X3. To je opět doslova v každém ohledu daleko lepší a o 2 tisíce korun levnější. Jasně, nemá 5G, ale to je letos ještě správná oběť ve střední třídě. A nemusíte se bát ani velikostí těchto telefonů. Řada z nich má sice 6,7palcový displej, ale díky mnohem tenčím rámečkům není rozdíl oproti Nordu moc velký.
Reklama
Vážně takto nerad srovnávám a nechci být přehnaně kritický. Pokud si OnePlus Nord N10 koupíte, tak je to v pohodě použitelný telefon, spoustě lidí bude bohatě stačit, ale neměl by vás stát 9 tisíc korun. Všude kolem něj jsou lepší a výhodnější telefony a nemůže za to jen ta jediná aktualizace na Android 11. To je pouze poslední hřebíček do rakve. Nord N10 není OnePlus, které znám. Víte, jak říká vždycky OnePlus to “Never Settle”? S Nordem N10 “You have to settle. With a lot of things.”