Trvalo to, ale OnePlus Nord 3 je konečně tady. A jelikož konkurence letos ve vyšší střední třídě tak nějak dupla na brzdy, nebo jí opustila, tak o to víc tento kousek vynikne. OnePlus totiž nezmizelo, a naopak pořádně zamakalo a v pár klíčových ohledech posunulo Nord 3 na novou úroveň.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 5000mAh; Max. výkon drátového nabíjení 80W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Max. jas 1100nitů; Rozl. displeje 2772 x 1240bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.74"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. makro fotoaparátu 2Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 16Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 8Mpx; Stabilizace Optická; ; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP54; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Oxygen OS 13.1; Android 13; |
PAMĚŤ | Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Dimensity 9000; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Nejprve bych rád dal doporučení. Nord 3 se prodává v černé a zelené barvě. Ta zelená vypadá moc hezky na fotkách, ale má záda lesklého skla. Jakože extrémně lesklého a nepůsobí na dotyk prémiově. A když k tomu dáte ten plastový rám, jak se záda pořád patlají, tak to prostě není moje preferovaná volba. Jakmile vezmete do ruky matné černé sklo, které působí stejně jako u OnePlus 11, tak máte jasno.
Příjemnější na držení, vůbec se nešpiní, vlasové škrábanečky nejdou tolik vidět, telefon působí daleké lépe jako celek. Tak nějak robustněji. Takže být to na mě, kupuju černou bez přemýšlení. A to se jí snažím vyhýbat. Jinak určitě už jste si všimli nového designu, který je moderní ale nijak extra nevynikne. Cením ovšem ten hardwarový přepínač zvukových profilů, který využívám každý den.
U Nordu 3 se však změnil a rozhodně nepůsobí extra prémiově. Tak nějak se propadává jako kdyby to bylo zároveň tlačítko. Je velice praktický a jsem za něj rád, ale mohl být kvalitněji vyrobený. Zato přední strana vás ale svou kvalitou rozhodně uhrane. Zepředu vypadá totiž Nord 3 lépe než kde jaká vlajka.
Máme tu velký a rovný 6,74palcový AMOLED panel, který je kryt 2.5D sklem, jež plynule zapadá do rámu, což je příjemné pro ovládání gesty. Jedná se o 10bitový panel se 100% pokrytím barev DCI-P3 i sRGB. Má 120 Hz, ale frekvence padá přes 90, 60 a 45 až na 40 Hz v závislosti na potřebě, a vyšší rozlišení 1240p, tedy 1,5K, jak se občas říká. Jo a jas 1100 nitů na slunci a 1450 v HDR taky “není špatný”.
Ve zkratce je to velký upgrade, který patří mezi to nejlepší své třídy. Možná je vůbec nejlepší své třídy. Čitelnost je daleko lepší než dříve, viděl jsem vše bez problémů i na slunci. Obraz je krásný, reakce výborné a čtečka otisků prstů hezky rychlá. Ale to všechno vás zaujme až na ten druhý, třetí pohled. Na první pohled zaujmou rámečky.
V nejtenčím bodě mají jen 1,46 mm a jasně, brada je pořád krapet širší než boky, 2,31 mm, ale když jsou rámečky celkově tak tenké, tak je to fuk. Je to stejný případ jako u Xiaomi 13. Vzhledem k velikosti panelu působí telefon zepředu neskutečně působivě. A čistě technicky patří jeho rámečky mezi jedny z nejtenčích na trhu. Naprostá paráda a Galaxy A54 vypadá vedle naprosto směšně.
Tohle je sice na mě už moc velké, kdyby měl ten displej 6,5 palců, tak bych byl radši, ale co se dá dělat. Oceňuji zase naprosto parádní haptickou odezvu. Je na vlajkové úrovni. Detailní, systém s ní pracuje skvěle a je velice silná. Ani jí nemám na maximum a stejně je silnější než spousta ostatních mobilů na max. Pokud máte haptiku rádi, Nord 3 vás potěší.
Překvapily mě také nové stereo reproduktory, které mají podle mě možná jen lehce nadprůměrnou kvalitu, avšak jsou hodně hlasité a relativně dobře vyvážené. S konektivitou, signálem nebo tak něco potíže nebyly, všechno funguje, jak má. A cením také podporu většiny kvalitních audio kodeků přes Bluetooth 5.3 LE.
Osobně také opravdu rád používám ten Oxygen OS 13.1, tedy Color OS. Jak jsem říkal už u OnePlus 11. Je to něco úplně jiného. Ale to něco jiného, je dost dobré. I když tu jsou pořád nějaké vlastnosti, které nemusím. Jako u každé nadstavby. Třeba že nejdou notifikace zahazovat na obě strany.
Prostředí vypadá moderně, máte spoustu možností úprav, všechno jako u OnePlus 11. A ta rychlost? Sakra práce. Nord 3 je s přehledem nejrychlejší, nejplynulejší a nejstabilnější telefon své cenovky. A nejen to. I dražší telefony prožene jako nic. A co myslím tou stabilitou? Jediné zaseknutí nebo propad frekvence či FPS jsem nezažil.
V téhle třídě se to stává běžně. Nothing Phone 1 to dělá, Samsung, Motorola, Xiaomi občas se prostě něco bezvýznamného stane. Nestojí to za zmínky třeba v recenzi, ale stane. U Nordu 3 jsem nenarazil za skoro dva týdny na nic. Rychlost je brutální, plynulost bez chyb, tohle je vlajkový zážitek, na který si rychle zvyknete.
Zato vděčíme skvěle vyladěné nadstavbě i procesoru Dimensity 9000 s nejrychlejším možným typem RAM. Ano, máme tu loňské čipset vlajkové třídy. Něco jako Snapdragon 8 Gen 1. Zahřívání nebyl problém ani na slunci při lehčím hraní Dooma či natáčení videí, chlazení je velké, a výkonu je spousta. Ani výdrž není vůbec špatná.
Chvilku trvalo, než se Nord 3 naučil, ale ve finále jsme dával většinou zhruba 6,5 hodin zapnutého displeje na jedno nabití. Někdy tak o 20 minut méně. Není to nejlepší výdrž široko daleko a z nějakého důvodu telefon občas fakt dost žere ve stand by, to by se mělo poladit. Ale celkově jsem neměl s výdrží problém. Je dobrá a když nestačí, tak 80W nabíjení vás dostane za 30 minut z 0 na 100 %. A nabíječka je v balení.
Telefon pak bohužel stále nemá bezdrátové nabíjení nebo pořádnou voděodolnost, je tu pouze IP54, ale to podle mě v tomhle případě tolik nevadí. Pochopíte v závěru. Chybí také teleobjektiv, ale to podle mě opět v tomhle případě zas tak nevadí. Možná víte, že Nord je letos přejmenované OnePlus Ace 2V, které se prodává už pár měsíců v Číně. Avšak Nord se liší v důležité oblasti – v hlavním foťáku.
Tento kousek má stejný 50Mpx senzor IMX890 s optickou stabilizací jako OnePlus 11. Fotoaplikace je oproti vlajce ořezaná a je tu jiný procesor, což znamená také jiný procesing. Nečekejte jedna ku jedné fotky z OnePlus 11. To je ale jedno, jelikož kvalitu senzoru prostě poznáte a Nord 3 se dostal na pozici nejlepšího letošního fotomobilu své třídy.
Fotky jsou velice detailní, ostření je výborný, šum nikde, bokeh vypadá hezky, dynamický rozsah je skvělý, softwarové doostřování to nepřehání a barvy jsou o něco sytější než ve skutečnosti. Výsledkem nejsou zrovna věrné, ale hodně živé fotky, které mají nějaký charakter. Nord má nějakou stylizaci, nejsou to jen normální HDRkové fotky mobilu.
Hlavní foťák je vážně výborný, a to platí také za horšího světla. V šeru uvnitř nebo v noci venku. Tyhle fotky jsou kvalitní jako prase a čisté. Nord se může rozhodně srovnávat ve dne v noci klidně se Zenfone 10 nebo Motorola Edge 40 Pro. A podle mě by často i vyhrál. U mě. Jeho zpracování se mi líbí víc. I když je stupidní, že OnePlus tady zapnulo automatický noční režim, ale nejde nikde vypnout. Realme to v téhle cenovce má, OnePlus ne. A to je stejná nadstavba.
Snad se to přidá v nějaké aktualizaci, ale teď tu ta možnost není. Takže když chcete vážně tmavé noční fotky, máte smůlu. Na druhou stranu jsou ty snímky pořád fakt ultra kvalitní a režim dělá kupodivu tmavší přirozenější fotky než konkurence. Telefon se tak dobře rozhoduje ohledně zapojení a délky nočního režimu, že mi vlastně nevadí, že nemám jeho ovládání. Rozdíl toho senzoru jde vidět. Třeba proti dražšímu Realme 11 Pro+, které má 200Mpx senzor a zrovna ho tak testuju, má Nord lepší foťák.
Ale ta hrubá kvalita ještě není to, díky čemu působí Nord vlajkově. To je díky používání. Už ten noční režim, když se zapne, tak je ultra rychlý. A i když jsme se třeba v podřepu kýval a května se zase houpala ve větru, tak jsou fotky večer s ním ostré a detailní. Proto mi nevadí, že nejde vypnout. Spoušť je vždy velice rychlá, závěrka zmrazí dost dobře i rychlé subjekty, na cenové poměry.
Aplikace běží příkladně rychle i plynule a telefon reaguje okamžitě. A navíc je především na výstup spoleh. Možná se vám nemusí líbit zpracování fotek, ale každá fotka z Nordu 3 byla taková, jaká má být. Nebyly tam slabé kousky, kdy se něco nepovedlo nebo chvíle kdy telefon vyšiloval. Tohle je ta vlajková spolehlivost, kterou osobně velice cením.
Abych chválit nepřestal tak 2x digitální zoom je taky hodně dobrý, že snadno zastane roli nějakého levnějšího teleobjektivu. 5x zoom je občas slušný, ale většinou nevypadá dobře. A 20x už vůbec. Portréty jsou ale celkem fajn. A stejně tak 4K video. Software může kouzlit u fotek, ale u videa moc ne. Tam září opět samotný senzor, který dodává super video na danou cenovku. Detailní, líbivé barvy, překvapí dynamický rozsah. Ale bohužel je tu zase ta blbost jako u spousty telefonů téhle třídy a nefunguje ve 4K elektronická stabilizace, která prostě té optické musí pomáhat. Takže to je krásné, ale nestabilní video, které je tak občas až nepoužitelné.
Do toho hlavního foťáku šla očividně většina pozornosti a zdrojů, takže vás asi nepřekvapí, že pod ním je už jen 2Mpx makro k ničemu a 8Mpx širokoúhlý snímač. Musím vám ale říct, že na 8Mpx snímač to není vůbec špatné. Jo, to rozlišení jde cítit a fotky jsou takové ploché. Chybí kontrast, jsou moc prosvětlené, prostě běžné, ale dobré 8Mpx šíro.
Ale co z něj večer vytáhne software a ten procesor? To je hustý. Barvy a vyvážení bíle není tak věrné, jak to umí skvěle velký hlavní foťák, ale na poměry 8 Mpx? Dobrý. Jo a přední 16Mpx kamera má podobný problém jako šíro. Je hezky detailní, ale moc světlá, takže jsou fotky ploché a barevně trochu mimo. A pochopitelně neumí 4K video.
Za funkce, které využije drtivá většina lidí mnohem víc. Nebo je prostě mnohem více ocení, i když možná přesně neví, co od telefonu chtějí. Nord 3 je definice toho telefonu, který umí všechno, co vážně potřebuje na vysoké úrovni a nic navíc. Ale díky tomu nic navíc je tu také poslední výhoda oproti konkurenci. 10 990 korun, 449 eur, tolik stojí Nord 3 v základní 8/128GB verzi. To je cena, která fackuje konkurenci až to bolí. Je tu třeba trochu dražší Realme 11 Pro+, které vypadá mnohem líp, ale tohle jsou dva úplně jiné telefony od vesměs stejné společnosti. Jeden si koupíte, když chcete, aby to vypadalo, že máte vlajku. Druhý si koupíte, když chcete mít vlajkový pocit z používání.
Je mi líto, ale dle mých zkušeností a pochopitelně preferencí není kolem Nordu 3 lepší telefon. Jasně, máte podobně dobré kousky, které se prostě zaměřují na něco jiného. Které jsou trochu dražší nebo za stejnou cenu. Ale celkově pro většinu publika je Nord úžasný. Ať už chcete super zážitek z používání, výkon na hry, hezký displej na videa nebo super fotky, Nord to má pokryté a vzhledem k té ceně se jedná o jednu z nejlepších koupí na našem trhu. Rozhodně je to zatím nejlepší budget telefon vyšší střední třídy letošního roku.
Prodávat se začne až příští týden a do konce měsíce máte slevu na vyšší 16/256GB verzi. Normálně stojí 13 490 korun, 549 eur, ale teď bude za 12 290 korun a 499 eur. V každém případě, varianta je jedno. Nord 3 je návrat na výsluní pro OnePlus. Ve vyšší střední třídě kolem 10 tisíc korun je to za mě jasná volba číslo jedna. Alespoň někdo se letos na tuhle třídu nevykašlal.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 193g |
Výška | 162mm |
Šířka | 75mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP54 |
Barva | Šedá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Dimensity 9000 |
Frekvence procesoru | 3050MHz |
2. Frekvence procesoru | 2850MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
AnTuTu Benchmark | 844865bodů |
Geekbench Single-core | 1114bodů |
Geekbench Multi-core | 3061bodů |
Grafický chip | Mali G710 MC10 |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměť RAM | 8GB |
Typ paměti | UFS 3.1 |
Mobilní služby | Google Mobile Services |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 13 |
Nadstavba | Oxygen OS 13.1 |
Kapacita baterie | 5000mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ne |
Standard nabíjení | SuperVOOC 2.0, VOOC 3.0, PD, QC |
Max. výkon drátového nabíjení | 80W |
Doba nabíjení na 50 % | 16min. |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.3 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ne |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2772 x 1240bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 93% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Always On | Ano |
LTPO | Ne |
Typ ochrany | Corning Gorilla Glass 5 |
Maximální jas | 1100nitů |
Typy objektivů | klasický;makro;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 8Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 2Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS |
Stabilizace | Optická; |
Rozlišení předního fotoaparátu | 16Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.4 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 240 FPS;1280 x 720 / 60 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | Blesk, HDR, Dual View Video; Google Lens |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Infračervený;Kompas;krokoměr;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;QZSS |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Červenec 2023 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.