Už dlouho jsem nebyl z telefonu tak nadšený. Tohle může být dost možná můj nejoblíbenější telefon roku a podle mého subjektivního názoru také zatím nejlepší OnePlus roku 2021. Až mě samotného během psaní této recenze překvapilo, jak moc toho dělá OnePlus Nord 2 nejen dobře ale i skvěle. A jak moc toho dělá téměř dokonale.
Hned po vybalení a prvním dotyku vám bude jasné, že jste si koupili kvalitní produkt. Nejen že Nord 2 působí mnohem prémiověji než jeho předchůdce ale také mnohem lépe než všechny ostatní letošní telefony do 13 tisíc korun. Sklo na zádech sice není u mé verze matné, ale je typu AG, takže potlačuje odlesky. Což ve skutečnosti funguje výborně také na otisky. Jelikož se sklo tolik neleskne a láme světlo jinak, takže si smítek nevšimnete tak snadno.
Celkově jsme letos dostali velice zajímavé barevné varianty. Šedá je matnější, moje modrá je hladká, zatímco zelená imituje svými zády kůži, ale všechny vypadají pěkně. Tedy přesněji vypadají jako menší verze OnePlus 9. A nezapomnělo se ani na fyzický přepínač zvukových profilů, který se přepíná snadněji než u první generace Nordu. Jasně, není tu oficiální voděodolnost, jen typické těsnění kolem otvorů a SIMky, ale upřímně vzhledem k celému telefonu a ceně 10 290 korun za základní verzi mě to moc neštve.
Ano, už teď vám musím říct cenu, protože právě to je největší přednost Nordu 2. Je totiž levnější než loni, ale je téměř ve všech ohledech daleko lepší než loni. V podstatě jediná část telefonu, která se zas tak moc nezměnila je displej. Jde stále o 6,43palcový Full HD AMOLED panel s přesnými barvami a 90Hz frekvencí.
Obraz vypadá skvěle, jas je o něco vyšší než dříve a čitelnost na slunci je dle mých zkušeností velice dobrá. Plus je zde parádně rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů. Vím, že těch 90 Hz nezní v dnešní době za 10 tisíc moc dobře, ale mě 120 Hz vůbec nechybělo. Nord 2 je dokonce tak dobře optimalizovaný, že je podle mě patrně nejplynulejší telefon, co jsem v dané cenovce letos používal. Ani Realme GT s vlajkovým procesorem jsem nepoužíval tak rád jako Nord, byť je mu velice blízko.
Za to lze ale svým způsobem poděkovat právě Realme. Procesor Dimensity 1200-AI, nejlepší procesor od MediaTeku je na zakázku upraven pro OnePlus a je výborný. Výkonu je hrozně moc a společně s rychlou pamětí je rychlost telefonu na vlajkové úrovni. A pokud by vám třeba 8 GB RAM nestačilo, ale nechcete si připlácet za víc RAM, tak vždycky můžete o 3 GB rozšířit RAM virtuálně. To je technologie od mateřského OPPO, kdy telefon vezme část toho rychlého minimálně 128GB úložiště a přidá jí k operační paměti.
Skvělý hardware, který se během dlouhodobého hraní nebo natáčení nezahřívá tolik jako Snapdragon 888, je však jen polovina příběhu, proč systém běží tak dobře. Druhou polovinou je software. Oxygen OS už dobře znáte a v poslední době schytává nadstavba spoustu oprávněné kritiky především na starších telefonech OnePlus, kde chybějí některé funkce a přidává se spousta bugů.
Tady je ovšem nová verze 11.3 a nevím, jestli to bude případ pro všechny OnePlus s touto nadstavbou, ale Nord 2 se začíná přibližovat nadstavbě od OPPO a tím pádem také Realme. Sám jsem to viděl v přímém porovnání s OnePlus 8T. Zejména ve fotoaplikaci to do očí úplně bije. Ta je najednou vesměs identická a fotky jsou rovněž zpracováním blíže Realme a OPPO než OnePlus 9 Pro. Stejně tak jisté části nadstavby jsou mi po mnohem delší době strávené v telefonech Realme s Realme UI 2.0, které jsme zrovna teď k dispozici neměl, mnohem více povědomé. Najednou je tu prostě těch podobností víc.
Pořád jsou tu prvky, které jsou čistě jen ve OnePlus a většinou jde o části systému, které zážitek z používání vylepšují, ale svou rodinu teď už tahle značka prostě nezapře. A vzhledem k vyjádření společnosti o sjednocení základu OxygenOS a ColorOS od OPPO, což je také vesměs Realme UI, si budou tyto nadstavby postupně stále bližší, což má mít za následek rychlejší aktualizace a lepší podporu. Byť Nord 2 má zaručeny stále jen dvě verze Androidu a tři roky bezpečnostních záplat.
Nutno ale říct, že Oxygen si nebere jen aplikace nebo některé grafické prvky z nadstavby své mateřské společnosti, podle mě tu hraje roli také optimalizace. Není podle mě náhoda, že předchozí Nordy čistě v režii OnePlus v ní překvapivě trochu zaostávaly, ale najednou je vše naruby zrovna když se začíná nadstavba více podobat sesterským značkám. Ostatně Realme dokáže jako jedno z mála vyždímat z procesorů MediaTek maximum, takže dává smysl, že by se zkušenosti sesterské značky přenesly také do prvního OnePlus s MediaTekem. Tak či tak. Když jsem používal Nord, tak jsem si připadal, jako kdybych testoval běžnou vlajku.
Lepší haptickou odezvu v této třídě nenajdete
Co se zbytku hardwaru týče, tak stereo reproduktory znějí hodně dobře, mají skvělý prostorový efekt a jsou velice hlasité. Plus mi přišlo hodně fajn sluchátko během hovorů. Hezky hlasité. Na co si pak osobně potrpím je haptická odezva a naštěstí mohu potvrdit, že ta se OnePlus rovněž povedla znamenitě. Opět nemá žádný telefon za 10 tisíc lepší odezvu. Obrovská pochvala, jelikož právě haptika přispívá hodně k prémiovému dojmu z telefonu.
Co se baterie týče, tak 4500 mAh je solidní hodnota, kterou má rovněž vlajková loď. Výdrž je však takový typický průměr pro danou kapacitu. Když jsem hodně sledoval videa a fotil/natáčel jako blázen, tak jsem se dostal na 4 hodiny a 17 minut se zapnutým displejem, kdy telefon ukazoval poslední 13% baterie. To není extra výdrž, ale jak si můžete všimnout na screenshotu, bylo půl jedné v noci. Jinými slovy den náročného používání jsme osobně s Nordem zvládnul a většinou v běžné dny jsem dával snadno den a půl.
Výdrž je jedním slovem fajn. Nic úžasného, ale postačí pro pohodlné používání. A 65W nabíjení pak kdykoli dobije akumulátor z 0 na 100 % za půl hodiny. Půl hodiny! Bezdrátové nabíjení sice chybí, stejně jako třeba jack pro sluchátka nebo microSD slot, mimochodem, ale oběti musely někde být. OnePlus holt oželelo tyto funkce, aby nám za nižší cenu dalo ten hodně fajn displej, rychlé nabíjení, hardware, lepší konstrukci, a hlavně hlavní fotoaparát.
Ano, jednotné číslo. Ty zbylé foťáky totiž pořád moc péče nedostaly, ale k tomu až později. Hlavní chloubou je zde 50Mpx senzor Sony IMX766 s optickou stabilizací. Ten používá OnePlus 9 Pro jako širokoúhlý snímač. OPPO Find X3 Pro ho používá jako hlavní i širokoúhlý fotoaparát. A Nord 2 ho používá čistě jako hlavní, ale asi je vám nyní jasné, že jde o senzor vlajkové kvality.
Snímky z něj jsou většinou dost kontrastní, ostré jako břitva, velice detailní, saturace barev bývá vyšší a úhel záběru je na hlavní foťák možná až moc široký. Před vyfocením jde v aplikaci v krajích obrazovky vidět až deformace obrazu, než jí software opraví. Dynamický rozsah nebo HDR by pak zasloužilo vylepšení, ale snímky vypadají v drtivé většině na danou třídu opravdu krásně. Skoro až bezkonkurenčně, když se podíváme na letošní telefony za 10 tisíc korun.
Noční režim umí občas sice až zbytečně moc zesvětlit scénu, až fotka nevypadá přirozeně. Podobně je tomu u Realme. Naštěstí je ale samotný senzor tak velký, že i bez nočního režimu dokáže udělat často tmavší a lehce měkčí, ale pěknou přirozenou fotku. Když funguje vše, jak má, což je většinou, tak dostanete opravdu moc parádní snímek. Koukněte na tu úroveň detailů v žaluziích u téhle fotky s nočním režimem.
Už jste si určitě také všimli, že fotoaplikace je opravdu vesměs zkopírovaná od Realme či OPPO. Nicméně díky tomu tu máme rovněž tlačítka 2x a 5x digitálního zoomu a kvalita je nečekaně vysoká, přesně jako u dvou sesterských značek. Dvojnásobný zoom je super na focení čehokoli. 5x zoom už nevypadá extra dobře, ale hodí se na focení makro fotek. Ty jsou moc pěkné.
Ani vám nebude chybět ten malý makro senzor. Už je tu pouze černobílý senzor navíc a širokoúhlý foťák je pořád bez ostření až na druhé koleji. Jedná se stále o 8Mpx senzor bez automatického ostření, který dělá za dne na svou cenovku fajn průměrnější fotky a večer s nočním režimem také rozhodně ujde. Není tak špatný jako loni, ale vzhledem k hlavnímu foťáku bych čekal víc.
U fotek celkově se pak najde pár neduhů. Jelikož je procesing nyní mnohem více podobný Realme a OPPO než OnePlus 9, tak telefon často až moc uměle zvyšuje ostrost a saturace je občas přehnaná. Hlavně zelené se telefon moc rád chytá. Někdy je snímek také moc tmavý a telefon nevytáhne ze stínu moc detailů. A fotky i video vypadá v hledáčku vždy hůře než v galerii. Optimalizace procesoru měly sice pomoci právě živému zobrazování HDR a podobně, ale extra dobře to nefunguje.
Video je ve 4K a 30 FPS velice hezké a stabilizace moc dobrá. Jen ostření si občas postaví hlavu, když je scéna světelně náročnější. A šíro 4K neumí. Přední 32Mpx kamerka je potom fajn. Neurazí, nepřekvapí a chybí zde letos druhá širokoúhlá přední kamerka. Což mi nevadí. 4K video by u ní bylo fajn. V každém případě není Nord 2 i přes ten svůj nový senzor naprosto neuvěřitelný fotomobil. Na drahé vlajky ztrácí patrně hlavně softwarem a použitým procesorem. Když se budu dívat na telefony kolem 10 tisíc korun, tak bych nejradši fotil právě s Nordem 2. Když jsem totiž přestal mudrcovat nad kvalitou foťáků a uvědomil si, že se dívám na fotky z telefonu za 10 tisíc korun, tak je vlastně ten hlavní foťák úžasný.
Takže si to sečteme. OnePlus Nord 2 stojí v Česku 10 290 korun ve verzi 8/128GB. Za to dostanete podle mě nejlepší hlavní foťák své třídy. Nejplynulejší zážitek z používání své třídy. Nejvyšší možný výkon své třídy. Nejlepší haptickou odezvu své třídy. Výborný displej, prémiovou konstrukci, skvělé reproduktory, fajn výdrž baterie a proklatě rychlé nabíjení. Za 10 290 korun! A verze 12/256GB je za 12 690 korun.
Pardon, ale i přes to zklamání v podobě nic moc širokoúhlého foťáku a chybějící voděodolnosti nebo microSD slotu, tak toho dostanete za takové peníze vážně hodně. Mít tři roky aktualizací jako vlajky, tak bych už nad Galaxy A52 5G nikdy nepřemýšlel. Jenomže je tu ještě něco: kontroverze, která v poslední době OnePlus provází.
foto: TechArena
Jde tedy o přístup značky, který je nyní trochu rozporuplný. OnePlus si potřebuje opět napravit reputaci a podle mě jsou právě stroje jako Nord 2 to správnou cestou, jak si část lidí opět získat. Není to rozhodně vlajková loď za třetinu či polovinu ceny. Ale svojí čistotou, jednoduchostí a jasným zaměřením si mě získal. Tohle je takové Realme GT, které jsem si přál. A kterým bude patrně také Realme GT Master Explorer Edition.
Až letos je v mých očích Nord 2 pro mě tím pravým duchovním nástupcem prvních telefonů OnePlus. Je to moderní budget vlajka. Ano, někteří konkurenti mají stále své velké přednosti nebo lepší cenu. Ale kdybych si měl já koupit hned teď telefon do 10 tisíc korun... tak přihodím jen tři kilča navíc a koupím bez přemýšlení Nord 2. A když se budeme bavit o telefonech do 13 tisíc korun i tam má telefon svoje místo vzhledem k Realme GT, ale když nebude někde Xiaomi Mi 10, tak bude jinde pořád OnePlus 8T, takže za těch 10 tisíc je nutno smeknout. Škoda, že to nejlepší nebo minimálně nejvýhodnější letošní OnePlus přichází ve chvíli, kdy jsou lidé na značku naštvaní.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.