Tenhle rok začal vlajkovými loděmi parádně. Nejdřív ROG Phone 8, vivo X100 Pro, pak Galaxy S24 Ultra pořád lepší a lepší. Možná byste tedy čekali, že teď OnePlus 12 naváže a bude z nich nejlepší... Což objektivně asi není. Ale podle mě? Se špetkou subjektivního pohledu? Možná i jo.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 5400mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 50W; Max. výkon drátového nabíjení 100W; Max. výkon reverzního nabíjení 10W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Max. jas 4500nitů; Rozl. displeje 1440 x 3168bodů; Technologie displeje LTPO AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.82"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 3x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 64Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 48Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; PDAF; ; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP65; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Oxygen OS 14; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Snapdragon 8 Gen 3; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Jde asi vidět, že OnePlus našlo TEN svůj design. Nová generace je velice podobná loňské. Modul foťáků je pouze větší, objektivy jinak zvýrazněné, logo Hasselblad je jiné a stejně tak má modul takové třpitky. Stylovka. Záda jsou u mé černé verze z krásně matného, příjemného skla jako loni. Zelená je fakt pěkná, mohu potvrdit, ale je hrozně kluzká a textura zad nepůsobí tak prémiově. Černá je za mě celkově lepší, pokud byste nosili telefon bez krytu. A když kryt, tak univerzálnější je do všech těch výřezů zase černá barva. Takže moje volba je jasná.
Co mě překvapilo, tak bez krytu i s ním se OnePlus 12 drží pohodlněji než vivo X100 Pro, i když si jsou rozměry a tvary velice podobné. A osobně mám asymetrický design OnePlus radši. Telefon má charakter. A miluju tenhle modul foťáků. Vidíte to? Jak jsou všechny čočky pod jedním sklem? Takže není nikde prach a všechny čočky mnohem snadněji a lépe očistíte před focením? Taková blbost, ale v dnešní době mini rozdílů mezi vlajkami je i tohle hezký detail a malé bezvýznamné plus.
Větší plus je přepínač zvukových profilů, který je nově na druhé straně telefonu, prohodil se s hlasitostí. Mně to vůbec nevadí. Co mě více překvapilo, tak haptická odezva je citelně lepší. Tohle je nejlepší haptika, jakou jsem cítil a OnePlus jí používá často a dobře v nadstavbě. Odezva je tak detailní, ostrá, a to nemám ani vyhnané vše na maximum. Můžete si jí upravit. Prostě návykový zážitek pro fanoušky haptiky.
Návykový je také ten nový displej. Je to 6,82palcový AMOLED panel, má Quad HD rozlišení, 1 až 120 Hz, Dolby Vision, HDR10+, Victus 2 sklo, Always On, všechno. Na papíře nezní moc rozdílně, ale je to úplně jiné LTPO od BOE. Je to jejich doposud nejlepší panel a jde to vidět. Obraz vypadá tak šťavnatě a detailně. Třeba oproti podobnému vivo je tohle velký rozdíl. Obraz je někdy i hezčí než třeba u Galaxy S24 Ultra. A je šetrný na oči a umí i extrémně snížit jas večer.
A to nemluvím o maximálním jasu 1600 nitů po celé ploše a 4500 nitů v peaků, což vypadá v HDR skvěle. Jo a čitelnost je pochopitelně výborná. Ale o jas fakt nejde. Barvy, kontrast, úprava frekvence, ten samotný obraz vypadá tak nádherně. Nečekal jsem to. Škoda, že je to pořád výrazně zaoblený displej. Funguje v pohodě, rozpoznání dotyků v těch krajích je lepší než u vivo, ale horší než u Xiaomi.
Radši bych rovný panel, ale zase vítám také výraznější zaoblení skla i nahoře a dole, takže používání gest je pohodlnější. Mimochodem, čtečka otisků prstů je výborná, rychlá i přesná. A čtečky umístěné takhle pohodlně vysoko jsou také podle všeho citelně dražší pro výrobce. Takže proto je tak málo vidíme. OnePlus si ale řeklo, že do tohohle dají peníze radši.
Radši než třeba do certifikace IP68. Tady je letos zlepšené IP65 proti silnému proudu vody, ale na ponoření to není. Nezklamali však trochu lépe laděné reproduktory s hezkým vyvážením obou stran. Jsou velice dobré, ale hlasitost mohla být vyšší. Není to špica Samsungu nebo Applu. Konektivita byla pak pro mě úplně v pohodě, ať už signál, GPS, Wi-Fi 7 nebo Bluetooth 5.4. Jo a rád vidím infrasenzor pro elektroniku. A víte, co? OnePlus poslouchalo a dalo sem USB-C 3.2, co letos všichni chtěli a nikdo to letos skoro nezmíní.
OnePlus také přidalo bezdrátové nabíjení. Může být až 50W, ale to logicky stejně jako u všech ostatních značek funguje pouze s vlastní nabíječkou, takže to není mínus. Qi standard nemá takový výkon. Ale pořád můžete nabíjet maximálním výkonem Qi. A je tu i 10W reverzní bezdrátové nabíjení. Plus 100W drátové s nabíječkou v balení, které vám doplní plnou nádrž z prázdna za 25 minut.
Ale to není to nejlepší. OnePlus zvětšilo také baterii na 5400 mAh. To je stejně jako vivo X100 Pro. Ale nevím, jestli je to jiným procesorem, nadstavbou, lepším displejem, nebo vším dohromady, ale OnePlus 12 mi vydrželo dýl. Nikdy jsem neviděl méně než 8 hodin. Vlastně jsem pořád viděl plus mínus 8,5 hodin zapnutého displeje i v náročnější foto dny. Excelentní výdrž s maximální rozlišením bez Always On. To já nepoužívám, aby se ukázala baterka naplno.
Dále je tu Snapdragon 8 Gen 3, velké chlazení, brutální výkon, který se udržuje podle mě trochu líp než jinde. Rozhodně o něco líp než u Dimensity letos. O čísla ale u OnePlus už dávno nejde, byť to někdo pořád takhle tlačí. Je o uživatelském zážitku. O softwaru a jeho souladu s hardwarem. A Oxygen OS 14, nebo Color OS 14, je parádní. A nemluvím o funkcích a úpravách prostředí, kterých je tu ještě krapet víc než dřív a všechno graficky vypadá pěkně.
Důležitá je plynulost a krása animací, rychlost, s jakou pomocí animací přecházíme mezi různými částmi systému. A když k tomu dáte všude tu úžasnou haptickou odezvu. Tohle je nejhladší zážitek z Androidu, jaký jsem zatím měl, jsme na úrovni 120Hz iPhonů. Ano, řekl jsem to. Tak skvělý pocit máte z používání OnePlus 12. A taky je tu u hrstky funkcí ještě něco jako u iPhonu. Hele, rádoby Dynamic Island. Který se skoro nevyužívá.
Nicméně, ta plynulost. Tohle fakt působí jako vlajka, jako next level. I Tomáš za kamerou říkal, že OnePlus prostě působí i po chvilce natáčení na něj jinak než ostatní vlajky. Že běží hezčeji. Uvidíme, co ukáže letos ještě Xiaomi 14 s HyperOS, ale zatím? Nejlepší vlajkový zážitek letoška, co se používání týče. Jo a 4 roky velkých aktualizací a 5 let zabezpečení.
No a teď foťák, které jsou komplet překopané. 50Mpx hlavní senzor LYT808 je dvouvrství, světelnost f/1.6, OIS a je to prý trochu lepší senzor z OnePlus Open. Dále je tu 48Mpx širokoúhlý snímač s ostřením a 64Mpx periskopický teleobjektiv. Zase z Open. Skvělá světelnost f/2.6, 3x optická zoom. Plus vylepšený 32Mpx kamerka, která je uprostřed displeje, takže máte lepší úhel záběru.
Foťáky celkově jsou oproti loňsku posun. Detailů je více, dynamický rozsah lepší, trochu méně se šumí. Byť silné protisvětlo není občas pro telefon snadné. Ale zase vyvážení bílé a přesnost barev je bezva. Co je ale hlavní novinka, OnePlus má novou HyperTone Hasselblad kalibraci. Ano, Švédi začínají konečně něco víc dělat. Není to úplně Xiaomi/Leica, ale směr je jasný.
Telefon se tolik nebojí kontrastu, softwarové doostřování je prakticky pryč, barvy jsou pořád živější, ale tóny přirozenější. Večer i se super rychlým nočním režimem jsou snímky s nebem často tmavší než dřív, ale detailnější. Vidíte trochu větší styl, který se ale naplno ukáže až u teleobjektivu a portrétů. Teleobjektiv má totiž trochu výrazně stylizaci než zbytek snímačů, kupodivu.
Vede si díky světelnosti a své velikosti celkem dobře i za horšího světla. A ten optický 3x zoom je vážně jen přirozeně ostrý, nic navíc. Což může nikomu vadit, ale já to nejsem. A když pak hodíte před objektiv člověka, tak pleť je přirozená a obraz je tak nějak vábivý.
Portrétní režim
Portrétní režim se simulacemi objektivů Hasselblad, je taky super. Ale kvalita je už v základu u toho teleobjektivu. Je to asi teď můj nejoblíbenější 70 mm objektiv. Jakmile však zoomujete u něj víc, tak to už zas tak parádně nedává. Stejně jako 2x digitální výřez z hlavního není tak spolehlivý, tak stejně je to tady. V 80 % dostanete i na 6x zoom fakt moc hezkou fotku s podobnými vlastnostmi. Ale tady už někdy chybí ostrost, už tam není ten spoleh.
10x zoom to pak odhaluje ještě víc. Tam už telefon fakt nestačí vůbec třeba na vivo X100 Pro. Ani náhodou. Občas dostanete krásnou, většinou naprosto použitelnou fotku. Ale celkově má vivo mnohem lepší teleobjektiv. Je to o optice a ta je tam někde jinde. Na druhou stranu má ale zase OnePlus lepší širokoúhlý snímač. Je fakt dobrý. I když barevně občas trochu jiný.
Hasselblad filtry
Co je pak super, tak jsou tu nové funkce. Třeba můj oblíbený XPan režim stále nejde dát na lištu režimů, stupidita, ale máte teď možnost používat všechny tři objektivy, super. Jsou tu typické Master filtry, které jsou hodně výrazné a stylistické. Můj oblíbený je Klid, takový filmový až retro. Ale vivo či Xiaomi má kvalitnější. Novinkou je možnost stáhnout expozici nebo zvýšit. Máte nové EV tlačítko, kdyby třeba OnePlus fotilo světleji, než máte rádi, tak ho stáhnete.
Co je super, jak to tedy nastavíte, tak to zůstane. Můžete zavřít apku, je to jedno. Telefon si pamatuje u všech foťáků a můžete to kombinovat i s filtry. Pokročilejší pak ocení Master manuální režim, kde je teď telefon v základu v Auto, ale můžete si udělat vlastní kalibraci, kterou si telefon opět pamatuje. V základu je Hasselblad kalibrace s vinětací, ale tu můžete vypnout, přidat saturaci, je to na vás. Je tu také režim rychlého snímání pohybu, ale ten nefunguje tak dobře jako třeba u Honoru. Určitě ale zaručí ostřejší procento snímků než normálně.
Video ve 4K vypadá opět lépe než dříve. Hlavně z toho teleobjektivu. Ale celkově, i když je ostřejší trochu lepší, stabilizace super, obraz krapet čistší, tak to není ono. Je to vlajkové video, ale Samsung s Applem jsou jinde. A možná brzy i Xiaomi. Přední 32Mpx kamerka se pak naučila 4K video, to je super. Ale není tak detailní, jak bych čekal. Vypadá to trochu jak upscalování. Ale fotky ujdou.
Noční foto
foto: techArena
A dohromady to dělá z OnePlus 12 nejlepší vlajku, jakou výrobce za hodně velkou řádku let představil. Nebýt voděodolnosti, tak je tenhle telefon neprůstřelný. Ale to není jeho hlavní přednost, že má spoustu výbavy. V česku je i základní 12/256GB verze za 24 tisíc korun. Ale v akci byla 16/512GB pouze o 500 korun dražší, takže to je jasný. Plus nejlepší sluchátka OnePlus zdarma. Bez akce je ale 512GB za 27 tisíc korun.
Tím pádem bude stejná paměť jako u vivo X100 Pro stát stejné peníze. A i výbava je skoro stejná. Tři foťáky, zaoblený displej, podobně velký, podobné parametry, stejná baterka, hardware, nabíjení. Je to ta nejpřímější konkurence. A s vivo X100 Pro pořád mnohem raději fotím. Každý má své výhody a funkce a OnePlus rozhodně dokáže ve spoustě věcech konkurovat. Ale celkově je prostě vivo jako fotomobil někde jinde. To je fakt a není potřeba tohle řešit. Kvalita je někde jinde, co se hlavního foťáku a zoom týče. Možná i video.
Už u fotoaplikace se ale ukazuje ten rozdíl ve filozofii. Apku OnePlus používám raději. Je i přehlednější. OnePlus 12 používám mnohem raději jako celek, jako telefon, a ne pouze jako foťák. Sice z něj nedostanu u fotek tolik jako z vivo, ale pořád mě to focení baví úplně stejně a fotky se vám na sockách líbili. Pro fotky a dojmy z malé Galaxy S24 mě sledujte. Instagram, Twitter, Michal Šrajer. A když dojde na displej, tak je lepší u OnePlus, o hodně. Výdrž, lepší OnePlus. Nabíjení, kupodivu krapet rychlejší OnePlus. Reproduktory, kvalitnější OnePlus, ale méně hlasité. Čtečka otisků, OnePlus. Haptika, OnePlus. Celý ten softwate a požitek z něj, OnePlus. Podpora, OnePlus.
foto: techArena
Vivo X100 Pro má naprosto úžasný foťáky, na ty primárně sází. OnePlus 12 sází tak nějak na celkový zážitek. A funguje to. Nemá IP68, ale kdybych měl sáhnout po telefonu, který budu používat další rok jako svůj hlavní, tak vezmu ze stolu OnePlus. Je to takový ten telefon, jehož kvalitu oceníte, až když ho vážně třeba ty dva týdny používáte, ne okamžitě. Až pak začnete chápat, co skutečně nabízí. O co se snaží. A dle mého názoru je vždy celkový uživatelský zážitek z telefonu jako celku to hlavní. To odděluje třeba i iPhony a Galaxy S od zbytku.
A když můžete koupit u nás i tu levnější verzi. Uvidíme, jak se ukáže Xiaomi 14 nebo menší Galaxy S24. Už velice brzy, sledujte, jak jsem říkal. Tohle není nejlepší ultra super vlajka roku. Na to je moc brzo a stejně to OnePlus 12 asi určitě nebude. Ale nemůžu vám tu kecat, já tenhle telefon fakt žeru. A myslím si, že nejen fanoušci značky z něj budou nadšení.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 220g |
Výška | 163mm |
Šířka | 75mm |
Hloubka | 9mm |
Odolné (outdoor) | Ne |
Typ odolnosti | IP65 |
Barva | Černá |
Odolnost | Stříkající voda; |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Typ procesoru | Snapdragon 8 Gen 3 |
Počet jader procesoru | 8 |
AnTuTu Benchmark | 1.95475e+006bodů |
Geekbench Single-core | 2204bodů |
Geekbench Multi-core | 6607bodů |
Grafický chip | Adreno 750 |
3D Mark Extreme ST stabilita | 53% |
3D Mark Extreme ST Loop 1 | 5063bodů |
3D Mark Extreme ST Loop 10 | 3061bodů |
CPU Throttling (20min) - průměr | 320GIPS |
CPU Throttling (20min) - max | 386GIPS |
CPU Throttling (20min) - min | 279GIPS |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměť RAM | 12GB |
Typ paměti | UFS 4.0 |
Mobilní služby | Google Mobile Services |
Operační systém | Android |
Verze OS | 14 |
Nadstavba | Oxygen OS 14 |
Kapacita baterie | 5400mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Standard nabíjení | PD; QC; SuperVOOC |
Max. výkon drátového nabíjení | 100W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 50W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 10W |
Doba nabíjení na 50 % | 15min. |
Celková výdrž baterie | 961min |
Výdrž baterie (Průchod webu) | 11356bodů |
Výdrž baterie (Editace videa) | 6078bodů |
Výdrž baterie (Editace textu) | 17615bodů |
Výdrž baterie (Editace fotek) | 24038bodů |
Výdrž baterie (Práce s daty) | 13804bodů |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Konektory | USB-C; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Systémový konektor | USB-C; |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.4; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nano SIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 1440 x 3168bodů |
Technologie displeje | LTPO AMOLED |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 91% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Always On | Ano |
LTPO | Ano |
Typ ochrany | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Maximální jas | 4500nitů |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv 3x zoom; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/ 1.6 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 48Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/ 2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 64Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/ 2.6 |
Typ stabilizace obrazu | OIS; PDAF; |
Optický zoom | 3x |
Stabilizace | Optická; |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/ 2.4 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 60 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS; |
Zaostřování | PDAF; |
Funkce fotoaparátu | blesk;HDR;panorama; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | BDS;GALILEO;GLONASS;GPS;QZSS; |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Leden 2024 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.