OnePlus, OnePlus, OnePlus... Co s vámi? Přijdu si skoro stejně ztracený, jako jste očividně vy. Na jednu stranu je nové OnePlus 10 Pro skvěle vybavená vlajka, která díky snížení ceny letos velice zdatně konkuruje. Na druhou stranu je to ale telefon, který vypadá tak dobře jen díky tomu, že chybí vlajková Android konkurence. Avšak to se na telefon díváme jen z pohledu běžného zákazníka, který na něj narazí v obchodě. Když se na 10 Pro podíváme pohledem fanouška OnePlus,… Bude asi lepší začít s recenzí.
BATERIE | Kapacita 5000mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 50W; Max. výkon drátového nabíjení 80W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Rozl. displeje 3216 x 1440bodů; Typ displeje LTPO2 AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.7"; |
FOTOAPARÁT | Optický zoom 3,3x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 8Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 48Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 50Mpx; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Oxygen OS 12.1; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Nejdřív začneme konstrukcí, která je jako vždy prémiová. Máme tu kov, matné sklo, které má velice zajímavou úpravu nebo ten obří modul fotoaparátů, jenž navazuje na rám ve stylu Galaxy S21. Díky svým tvarům mobil krásně padne do ruky a celkově jsem osobně nakonec spíše fanouškem než odpůrcem letošního kabátku. Ale co si budeme, OnePlus One, OnePlus 7 Pro, Concept One a OnePlus 7T jsou stále moji oblíbenci.
Dále oceňuji typický hardwarový přepínač zvukových profilů a jednu velkou změnu v ergonomii. Stejně jako Realme GT2 Pro má i OnePlus 10 Pro letos čtečku otisků prstů v displeji zase hezky vysoko, takže odemykání ani tak velkého telefonu není problém a je rychlé. Jo, ten displej bych osobně snesl méně zaoblený, ale to už je věc preference.
Co není věc preference je chybějící certifikace IP68, která tu loni byla. V Americe jí T-Mobile však opět má, takže se jen OnePlus vrátilo ke zvykům z dřívějších let. Mobil je zaručeně stejný, ale na globálních trzích se raději šetří za certifikaci a snižuje tak cena mobilu, než aby se výrobce chlubil drahou certifikací, která stejně nic neznamená pro záruku. Stejně to dělá třeba i Xiaomi u vlajek.
Další věcí je výborná haptická odezva, která mi byla dost povědomá. A tak jsem šel do nastavení a našel úplně stejnou nabídku jako v Realme UI. Je tu stejná O-HAPTICS technologie, kterou nám letos přineslo Realme. I ta ukázková animace je stejná. Na tom není nic špatně, pouze chci na haptice a ostatně dříve už té čtečce otisků ukázat jistý trend. Jen málo co je na OnePlus 10 Pro skutečně z dílen OnePlus.
To platí také o tom 6,7palcovém AMOLED displeji typu LTPO 2 s Quad HD rozlišením a HDR10+. Je nádherný a stejný jako v Realme GT2 Pro nebo některých vlajkách OPPO. To nic nemění na kvalitě obrazu, jeho plynulosti a úpravách frekvence, která klesá většinou na 10 Hz a v některých situacích a aplikacích až na 1 Hz. Na rozdíl od Samsungu. Jas až 1300 nitů je pak dostatečně vysoký na dobrou čitelnost na slunci, avšak musím uznat, že po Xiaomi 12 Pro a Galaxy S22 Plus není čitelnost až na takové úrovni.
foto: techArena
Stereo reproduktory jsou pak fajn, takový standard vlajkových modelů. Síla signálu taky průměr a nejsou tu žádné vymoženosti kolem antén a NFC, jako má Realme GT2 Pro. 5000mAh baterie a její výdrž už je ale přesně jako u sesterského modelu. Zapnul jsem Quad HD rozlišení a díval jsem se na 4,5 hodiny se zapnutým displejem se štěstím. Bez Always On, navigace a náročného používání.
Zapnul jsem Full HD a byť byl pokles kvality obrazu skoro neviditelný, tak jsem se už dostával na 5,5 až 6 hodin. Rozhodně tedy doporučuji nechat mobil ve Full HD, což je výchozí rozlišení, abyste dostali použitelnou výdrž. Na kterou je ovšem stejně jako u Realme spoleh. A navíc je tu od mateřského OPPO letos hned 80W nabíjení, které vás dostane z nuly na sto procent za půl hodinky. I bezdrátové nabíjení je tu 50W. Rychlost je zkrátka něco, co OnePlus 10 Pro stále nechybí.
To platí také o procesoru Snapdragon 8 Gen 1 s 8 GB RAM v základu a 128GB úložištěm. Telefon je bleskově rychlý a náramně plynulý, byť občas jsem narazil na drobné zaškubnutí animací. Podle mě to ale nemá co dělat s omezovačem výkonu, díky němuž a novějšímu chlazení je mobil radost používat v běžném životě. Při hraní či stahování se mobil tolik nezahřívá a 4K natáčení také není problém ani na delší dobu. Takže jsem pro, za mě je to dobrý krok. Jen to musí být jasně prezentováno zákazníkovy.
Mimochodem, s tím škubnutím animací má co dělat podle mě spíše software a nikoliv hardware. OxygenOS 12 není co býval a upřímně, nevěřím, že to říkám, ale už to není moje oblíbena nadstavba. Prostředí vypadá nedodělaně. Jako divný hybrid původního OxygenOS a ColorOS od OPPO či Realme UI. Jde vidět, že se nadstavby sjednocují, ale OnePlus ještě nepřišlo na to, jak to má udělat.
Některá nastavení jsou tím pádem z OnePlus, jiná z Realme. Některé grafické prvky jsou z OxygenOS, jiné z ColorOS. Spousta vizuálních změn se mi nelíbí, což je čistě subjektivní, ale pak tu chybí kompletně třeba úprava barev prostředí dle Material You. Barvy v aplikacích Googlu se mění podle tapety, ale nemůžete je nijak upravit. Oproti tomu Realme UI má v tomto ohledu to nejlepší nastavení. Celkově si tu připadám, jako kdybych používal ořezanou horší verzi Realme UI z Realme GT2 Pro. Vím, ještě před třemi lety bych taky nevěřil, že tohle řeknu.
Ostatně třeba i fotoaplikace je v pár ohledech horší, když přeskočím lehce dopředu. Například rozlišení videa se nastavuje jinde než jeho FPS, proč to není pořád v jednom nastavení? Proč si nemůžu připnout zajímavý XPen mód na lištu režimů? Proč je zoom během natáčení tak otřesný a nemám na displeji tlačítka pro rychlé přepínání mezi objektivy a určitými stupni přiblížení? Hasselblad barva spouště, zvuk závěrky a nový manuální režim pro video je fajn, ale musím tu mít vždycky nějaké plus své mínus?
Ale dost odboček. Software už není, co býval, pár aplikací jednou či dvakrát spadlo, podpora činí 3 roky velkých aktualizací a 4 roky bezpečnostních záplat a doufám, že OnePlus s OxygenOS 13 nebo 14 přijde na to, co vlastně chce. Což platí o telefonech značky obecně, ale to je vedlejší. Nejdřív musíme mrknout na ty obří fotoaparáty. A ano, mám nejnovější aktualizaci, která nedávno vyšla, kdyby chtěl někdo něco namítnout.
Foťáky vypadají oproti loňsku úplně jinak, ale jsou téměř stejné. A ty změny, které tu jsou, jsou ve skutečnosti často k horšímu. Co se toho stejného 48Mpx hlavní fotoaparátu týče, tak jeho barvy jsou výrazné a silný kontrast také rozhodně nechybí. Detailů je spousta, dynamický rozsah je skvělý a celkově mi OnePlus přijde zpracováním fotek trochu svéráznější než ostatní. Má vlastní charakter, podobně jako Pixely. To je možná dárek od toho ikonického Hasselblad a bez keců, já mám barevné zpracování a tu “náladu” kterou vzbuzují fotky z OnePlus 10 Pro celkem rád. A taky se mi líbí nový RAW+ a 12bitový RAW, když chcete dobarvit vše podle sebe.
Na druhou stranu jsou občas potíže s přepaly, jindy je fotka moc načervenalá, HDR někdy zapomene fungovat a telefon příliš moc softwarově doostřuje. Jo a jakmile fotíte lidi, tak pleť vypadá zvláštně. Večer jsou pak fotky s nočním režimem jednoduše hodně hezké. Je tu o něco méně šumu než loni, lépe zvolená expozice a byť jsou fotky často znatelně měkčí než u konkurence, tak vypadají dobře.
Zkrátka není na tento mobil zas takový spoleh. 8Mpx teleobjektiv s 3,3x optickým zoomem také není po těch letech stále nejlepší. Oceňuji, že je to pořádný zoom, a ne hloupý 2x zoom jako u Xiaomi 12 Pro, ale na Samsung nemá. To je patrné především u většího digitálního zoomu, kde 5x a 10x zoom nejsou špatné, ale Galaxy S22 nesahají po kotníky. OnePlus je daleko měkčí a má potíže s ostřením, což ale platí o mobilu obecně. U fotek velice často neustále hledá to správné zaostření.
Jediným novým zadním foťákem je tu pak 50Mpx širokoúhlý snímač JN1, který vzal výrobce z Realme GT2 Pro a má jej také Motorola Edge 30 Pro. Musím říct, že OnePlus s ním zachází za dne asi nejlépe. Zpracování je však často úplně jiné než u hlavního snímač, více saturované, světlejší a umělejší. Telefon však podává srovnatelné výkony jako loni, byť je senzor ve skutečnosti menší a chybí mu ostření.
Ano, chybí ostření. Něco, co mělo šíro u vlajek OnePlus od modelu 7 Pro. Foťák tedy už není tak univerzální a makro je pryč. A jakmile nastane šero, jste v interiérech nebo v náročném světle, tak poznáte nižší kvalitu senzoru než loni. Hlavně večer. Ať už jde o šum, méně detailů nebo nižší ostrost. Avšak tenhle senzor se umí přepnout na 150° záběru a můžete i fotit ve stylu rybího oka. 150° stupňů dostanete vypnutím vyrovnání obrazu, ale může přijít vhod. Rybí oko je k ničemu, jelikož kvalita není vysoká a hodně by se u něj hodilo to ostření. Celkově je šíro oproti loňsku za mě horší, pokud si fakt hodně nevážíte toho režimu 150°.
Nová přední 32Mpx kamera mi přijde barevně lepší a pleť věrnější, ale pořád je to průměr a stále umí jen Full HD video. Vzadu je letos až 8K ve 24 FPS, což je za mě škoda. Radši bych 30 FPS, ale stejně, koho zajímá 8K. 4K video můžete natáčet bez pořádné stabilizace až ve 120 FPS a ve 30 FPS vypadá skvěle. Ne nejlíp, ale skvěle. Na úrovni Xiaomi nebo Huawei. Jen to zoomování mezi objektivy je během natáčení bez tlačítek nepohodlné a moc často se teleobjektiv nezapínal.
Fotoaparáty OnePlus jsou zkrátka někde mezi sesterským Realme a těmi opravdu nejlepšími v podobě Samsungu, Applu, Googlu a podobně. Jsou tu podle mě velice dobré foťáky, ale pokud vás nezaujaly loni, letos tomu nebude jinak. A v některých ohledech jsou horší. Režim XPen, který si stupidně nemůžu dát do té lišty, jsem používal ale radši, než bych chtěl přiznat. Je to gimmick, ale co se dá dělat, od Huawei P9 jsem zatížený na černobílé režimy a tahle simulace ikonického panoramatického Hasselbladu má velký šarm.
Efekt rybího oka a XPen režim
Můj závěr nad OnePlus 10 Pro je pak vesměs stejný jako u jeho fotoaparátů. Je někde mezi Realme GT2 Pro a těmi nejlepšími od jiných značek, čemuž odpovídá také nižší cena. Letos koupíte základní 8/128GB model už za 23 490 korun a 12/256GB vás vyjde na 25 990 korun. To je fajn cena a výbavou podle mě OnePlus 10 Pro takové částce odpovídá. Jen to zkrátka není mobil pro majitele OnePlus 9 Pro.
To je za mě lepší koupě, když ho nyní můžete najít za 18 až 20 tisíc korun a dostanete vesměs stejný mobil. OnePlus 10 Pro nepůsobí jako nástupce loňského mobilu. Což údajně ani není, mělo to být původně základní OnePlus 10, což by bylo za 20 tisíc korun bezva, tam bych 10 Pro rád viděl, ale to jsou spekulace. Faktem je, že OnePlus 10 Pro je v mých očích trochu lepší Realme GT2 Pro s o něco lepšími fotoaparáty a bezdrátovým nabíjením, ale horším softwarem a popravdě mám radši i tu “papírovou” konstrukci.
Osobně bych si koupil možná raději právě to Realme GT2 Pro, které stojí ve verzi 12/256GB 19 999 korun. O 6 tisíc korun míň než stejné OnePlus. A pokud chcete teleobjektiv, inu, dražší Galaxy S22 Plus je lepší mobil a byť má Xiaomi 12 Pro horší výdrž, tak nabízí rovněž podle mě za svých 28 tisíc korun celkově kvalitnější hardware včetně foťáků. Ale co si budeme, Galaxy S22 Plus v nějaké akci se slevou převálcuje vše.
A u toho bych to asi nechal. OnePlus 10 Pro nedělá nic špatné, ani náhodou. Je to hodně dobrý mobil, který vypadá ještě líp díky nedostatku konkurence. Jen tu nejsou žádná velká zlepšení oproti loňsku. Software se zhoršuje, zatím. A už tu není ani žádný duch jedinečnosti a snaha odlišit se jako u starších OnePlus. Po přechodu pod OPPO najednou OnePlus neví, co přesně dělat a Realme vypadá jako nové oblíbené dítko mateřské značky, které dostává více pozornosti a také hračky od svého staršího sourozence.
Zatímco tedy Realme s modelem GT 2 Pro ambiciózně roste a zlepšuje se každým rokem mílovými kroky, tak OnePlus stagnuje, a to nejen letos. Přijde mi, že třeba ty foťáky se moc nezměnily od OnePlus 7 Pro či 8 Pro. Teď je z OnePlus zkrátka POCO. Značka pro vydávání globálních verzích telefonů mateřské a sesterské společnosti. Jak to bude v budoucnu je otázkou, ale jedno je podle mě jisté, letošní rok je důkazem, že ten rebel, ten zabiják velkých značek je vážně nenávratně pryč.
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 200g |
Výška | 163mm |
Šířka | 73mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP54 |
Barva | Černá |
Odolnost | Stříkající voda; |
Konfigurace karet | Dual SIM (2x nanoSIM) |
Typ procesoru | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Frekvence procesoru | 3000MHz |
2. Frekvence procesoru | 2500MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 730 |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | Oxygen OS 12.1 |
Kapacita | 5000mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Podpora rychlonabíjení | Ano |
Podpora bezdrátového nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 80W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 50W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2;A2DP;aptX HD;LE; |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 3216 x 1440bodů |
Typ displeje | LTPO2 AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Poměr velikosti displeje k tělu | 92% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 48Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 50Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 8Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS; |
Optický zoom | 3x |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 480 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 120 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | HDR;Noční mód;panorama;portrét;Slow motion;Time-lapse; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Březen 2022 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.