Baterie | 80% | |
Design | 80% | |
Fotoaparát | 85% | |
Výkonnost | 85% |
Viděli jste titulek, nemá smysl se snažit nějak mlžit. Jako spokojený majitel Nothing Phonu vám mohu říct, že Phone 2 je daleko lepší než první generace. A ano, je dražší. A ta cena dává perfektní smysl. Vlastně je to pořád velice výhodný telefon a jeden z nejlepších na trhu. Jenom je prostě ve vyšší třídě.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4700mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 15W; Max. výkon drátového nabíjení 45W; Max. výkon reverzního nabíjení 5W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Max. jas 1600nitů; Rozl. displeje 2412 × 1080bodů; Technologie displeje LTPO OLED; Úhlopříčka displeje 6.7"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 50Mpx; Stabilizace Elektronická; Optická; ; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP54; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba Nothing OS 2.0; Android 13; |
VÝKON | Typ procesoru Snapdragon 8+ Gen 1; |
Nothing se nás snaží na sockách přesvědčit, jak moc jiný je design Phonu 2. Jak je hliníkový rám o 1 mm tenčí, jak jsou detaily pod průhledným sklem jinak poskládané a jak mají plastové odlitky pod tím sklem daleko větší rozlišení a detaily. A jo, jde to vidět, když to zkoumáte ze dvou centimetrů, ale když telefon vidíte v celku, tak je to prostě Phone 1 se světly Glyph, které jsou rozdělena na více částí. Jen teda namísto černé barvy je letos tmavě šedá, která je za mě mnohem lepší. Tu bych si koupil, jdou totiž více vidět ty detaily pod sklem jako u bílé.
Rozdíl je minimální, ale vítaný. Hlavně ty zaoblené hrany zad jsou super. Osobně jsem se těšil také na zaoblený rám, ale bohužel. I tak se ovšem telefon s tím zaoblením daleko pohodlněji drží a používá. Což je důležité, jelikož je také daleko větší. Namísto 6,55 palců, je zde letos 6,7palcový Full HD OLED displej. Má krapánek tenčí rámečky, jelikož je ten rám tenčí, ale toho si moc nevšimnete. Zato si všimnete, o kolik kvalitnější ten panel je.
Hezčeji pracuje s 10bitovými barvami, je věrnější v náklonech, pořád má HDR10+, a především má letos jas 1000 nitů na slunci a 1600 nitů v HDR. Teď v létě je čitelnost mnohem lepší než u první generace. Naprostá paráda. A navíc jde o typ LTPO jako u vlajek. To znamená, že mění frekvenci dynamicky mezi 1 až 120 Hz pro šetření baterie.
U displeje chci ještě zmínit bezva čtečku otisků prstů a fakt, že když na něj klepete, tak dostanete letos vylepšenou hapticku odezvu. Je stále stejně silná, ale trochu detailnější. Stereo reproduktory jsou také vylepšené, jsou ještě hlasitější a čistší. Vlastně je Phone 2 velice hlasitý, avšak hodně chybí basové hloubky a zvuk je trochu vykřičený. Vítané vylepšení, ale šlo by to ještě líp.
Snapdragon 8+ Gen 1 je pak super vylepšení. Máme tu vlajkový procesor, díky němuž je Phone 2 ještě rychlejší a plynulejší než Phone 1. Jestli Phone 1 působí často jako loňská vlajka, Phone 2 působí vždycky jako letošní vlajka. Výkonu je spousta, ale občas jsem narazil na menší trhnutí animace, což je ale patrně dáno ještě nedopečeným softwarem, který v testovacím kousku je. 99 % času je chod telefonu mezi těmi nejlepšími na trhu.
Mimochodem, lepší a úsporný procesor, LTPO displej a větší 4700mAh baterie? Asi není překvapením, že Phone 2 vydrží dýl než jednička, že? Za ty skoro dva týdny jsem se díval většinou na lehce přes 7 hodin zapnutého displeje v běžné pracovní dny. Když jsem se tedy vážně snažil telefon používat. Pokud jsem vydržel s telefonem celý víkend, tak jsem dostal skoro 6 hodin zapnutého displeje. Tak či tak, výborná výdrž na daný hardware.
Potěší také trochu zrychlené 45W nabíjení, které vás dostane z 0 na 100 % za necelou hodinu. Nabíječka v balení není, ale dostanete v té nové krabičce alespoň sexy kabel s průhlednými koncovkami. Parádní smysl pro detail. Nechybí ani 15W bezdrátové a 5W reverzní bezdrátové nabíjení a podpora prakticky všech volně dostupných rychlonabíjecích standardů.
No a teď k dalšímu obřímu vylepšení - foťáky. Jsou na zádech stále dva, není tu teleobjektiv, ale to je mi vlastně jedno. I mě, fanouškovi teleobjektivů. Jasně, je tu stále 50Mpx širokoúhlý snímač s ostřením typu JN1 jako loni, ale hlavním foťákem je letos 50Mpx senzor typu IMX890 s optickou stabilizací. Stejný senzor má také OnePlus 11, spousta vlajek OPPO nebo Nord 3.
Tenhle senzor je pravý nástupce IMX766, který měla první generace a konečně vidíme, že se začíná šířit jako předchozí senzor. Nemluvě o tom vlajkovém procesoru, který zpracuje čtyř tisíckrát více dat najednou než loni a má lepší procesing. Plus Nothing vážně makalo na softwaru a je tu nová kalibrace fotek. Výsledkem jsou asi nejlepší fotky své cenovky kolem 15 tisíc korun.
Vlastně vypadá Nothing velice často na úrovni OnePlus 11, Xiaomi 13 nebo Galaxy S23. Tohle jsou většinou vlajkové fotky. Dynamický rozsah je lepší než loni, nechává se více přirozená ostrost, a ne ta digitální, detailů je více a fotky mají novou stylizaci. Nejsou to jen ploché HDR mobilní fotky. Kontrast je hlubší, barvy jsou teplejší a krapet sytější, fotky mají najednou hloubku a nejsou tak ploché a prosvětlené, HDR to zkrátka nepřehání. Což vyústí občas v silnější přepaly, než mají jiné značky, ale fotky jsou přirozenější. Expozice je vždy velice věrná a celkově jsou fotky často překvapivě věrnější než konkurence nebo než loni.
Phone 2 má svůj charakter a připomíná mi trochu Pixel lehce šmrncnutý Leicou. Fotky jsou prostě super a je na kvalitu maximální spoleh. Nikdy jsem neměl podprůměrnou fotku. Vždycky vypadají parádně. Ukládání fotek je také rychlejší než u první generace, ale pořád to není ono. Občas to trvá. Hlavně u 2x digitálního zoomu. Který je výborný a opět daleko lepší než loni. Naprostá náhrada za 2x teleobjektiv. I portrétní fotky jsou hezčí. Vypadají dobře.
Jen to zpracování někdy trvá. Večer je ten foťák pochopitelně rovněž super a automatický noční režim dobře vyhodnocuje, zda je potřeba a jak dlouho. Většinou je velice krátký. To vylepšení se mimochodem dotklo také hezčího a stabilnějšího videa, které vypadá suprově a díky 3 mikrákům je také vylepšen zvuk. Tohle je vážně parádní video až ve 4K 60 FPS.
Ten širokoúhlý snímač je papírově stejný jako loni, ale opět ho řídí nový procesor i software. Fotky jsou lepší, přirozenější. Už není tak brutálně přesvětlený a přesotstřený jako u Phonu 1. Často dostanete prostě méně kvalitní fotky jako u hlavního objektivu. Jedná se o jeden z nejlepších širokoúhlých snímačů své třídy s moc pěkným makrem. A taky umí 4K video v 30 FPS.
To bohužel stále neumí ale nová 32Mpx přední kamera. Pouze Full HD s fajn stabilizací nebo až 60 FPS. Fotky jsou u ní ale citelně lepší než loni, takže alespoň něco. Loňská kamerka byla za mě dost špatná, ale tohle nás dostává na stejnou úroveň jako u konkurence. Takový průměr. Prostě tu máme celkově daleko lepší foťáky a ten hlavní je bez keců vlajkový. Přičemž jde vidět, že Nothing jde cestou vlastní stylizace, což je super. Osobně jsem s vylepšeními velice spokojen.
Mohl bych tu teď také o tom, jak je telefon vyroben z daleko většího procenta z recyklovaných materiálů. Že jeho Glyph světla mají trochu jiný studenější odstín, když září. Že voděodolnost se krapet zlepšila z IP53 na stále zbytečné IP54. Takže vydrží daleko silnější déšť. Že síla signálu je standardně super a je tu širší pokrytí GPS, ale chci mluvit už o softwaru, protože to je ten největší pokrok oproti loňsku.
Nothing OS 2.0 je vesměs úplně jiná nadstavba. Konečně vidíme, co ten v loňském a letošním roce sestavovaný tým stovky vývojářů z původního Oxygen OS a podobně, dokáže. Předně můžete mít úplně jinou obrazovku než dříve. V základu má Nothing vypnuté názvy aplikací a zapnuté vlastní tematické ikony. Které ale můžete přepnout na klasické nebo na barevně sleděné ve stylu Googlu. Také ty názvy ikon lze samozřejmě vrátit.
Hlavně tu jsou ovšem nové widgety. Některé jsou kulaté, jiné čtvercové, jiné pilukové. Některé jsou jednoduché, po jiných můžete swipovat pro více informací. Různé velikosti mají také rychlá nastavení, která si můžete dát přímo na domovskou obrazovku, abyste nemuseli pořád swipovat do lišty notifikací. U té lišty si také můžete všimnout, že linka ovládání jasu vypadá trochu jinak, stejně tak ovládání zvuku.
Jsou tu nové složky aplikací, z kterých jsem nadšený. Nemusíte mít jen malou nebo velkou složku. Nově můžete určit její tvar nebo jí dát prostě namísto hromady ikon jen nějakou jednu ikonu, aby složka vypadala jako jedna z aplikací. Myslíte si, že už toho je dost? Máte smůlu! Pokračuju dál.
Můžete si dávat také Nothing widgety a všechna rychlá nastavení na zamykací obrázku. Máte k dispozici osm pozic, co si do nich dáte je na vás. Počasí, zkratku pro časovač, budík, hotspot, ovládání Bluetooth, svítilnu, dálkové ovládání, zvukové režimy, kalkulačku, je to na vás. Dále některé kategorie v Nastavení prošly proměnou. Jak můžete vidět ze dvou ikon nahoře.
No a pak je tu vylepšený Glyph. Jeho jas lze stále ovládat nebo můžete nechat telefon upravovat vše automaticky podle okolního světla jako u displeje. Super. Jsou tu nové vyzváněcí vzory a tóny, ale můžete si vytvořit také vlastní ve Skladateli. Vyberete zvuk, klepete na jednotlivé sekce Glypu a máte 10 sekund na vytvoření vlastního vzoru vyzvánění. Uložit si jich můžete víc a lze je i sdílet, když se bude kámošovi s Nothing líbit váš vzor.
Můžete si také nastavit Essentail upozornění na vybrané aplikace. Buď na celou aplikaci nebo třeba jen přímé zprávy na Instagramu. Nebo jen Skupinové oznámení ve WhatsAppu. Když si tohle nastavíte, tak když dostanete nějaké to vybrané upozornění, tak bude svítit ta horní šikmá linka Glyphu pořád. Nezhasne. Pořád bude svítit, abyste věděli, že přišlo něco důležitého, co jste si nastavili. Bohužel nejde pořád nastavit, aby zablikal vykřičník pro Threads, cívka nabíjení pro Twitter nebo foťáky pro Instagram.
Zpět ale k novému Glyphu a jeho konstrukci. Dřív měla celá záda 12 různých zón, které telefon ovládal. Letos jich je 33 a hned 16 z toho, takže polovina, je pouze v tomhle horním pruhu cívky nabíjení. To znamená, že může Nothing mnohem detailněji ovládat nasvícení, což vám může už napovědět, že ten horní pruh cívky bude letos důležitější.
To ukazuje třeba nový časovač, kdy si nastavíte, jak dlouho má telefon odpočítávat a potom v rychlém nastavení můžete odpočet kdykoli třeba i z domovské obrazovky rychle zapnout a vidíte v tichosti na tom horním pruhu cívky, jak čas ubíhá. Bohužel to ale začne počítat jen když telefon položíte.
Ten samý pruh dále slouží jako ukazatel hlasitosti, když něco hraje. Umí také ukazovat, kdy vám přijede Uber s jídlem. Nejprve bliká levý kratší pruh cívky, když se objednávka připravuje a jakmile je kurýr na cestě, tak vidíte, jak se plní ten delší pruh. Přístup k tomuhle ovládání světel mají nově všichni vývojáři třetích stran, pokud chtějí, ale zatím to pořádně využívá jen Uber a par dalších.
No a spodní vykřičník pořád ukazuje nabíjení nebo Google Asistenta. Prostě je Glyph stále gimmick jen na okrasu, ale je trochu víc praktický, o něco se začínají snažit. Jen to chce ještě víc snažení a funkcí. Jo a za mě nejlepší vylepšení Glypu? Zmačknutí svítilny zapne blesk a její podržení Glyph. Konečně. Jo a stále jsou slíbeny 3 velké aktualizace systému a 4 roky zabezpečení každý druhý měsíc.
A ano, narazil jsem na pár bugů a divných detailů, ale říkám, tohle není úplně 100 % hotový software a hlavně, i kdyby byly nějaké bugy, Nothing se stará o software ukázkově, takže nemám strach. Vlastně prakticky všechny ty softwarové novinky dostane v srpnu také Phone 1. Jen zatím nevíme, jak tam se bude ovládat ten Glyph. V každém případě je software celkově najednou daleko unikátnější, jde vidět nový směr společnosti, běží skvěle, podpora je velice dobrá, software je přednost mobilu.
Zkrátka je Phone 2 mnohem lepší telefon než Phone 1. Daleko lepší displej, mnohem lepší foťáky, výkon, výdrž, rychlejší nabíjení, lepší haptika i repráky, doladěná konstrukce a Glyph. Všechno je lepší. Něco míň, něco skoro nepoznáte, jako software nebo hlavní foťák. Důležité ovšem je, že byť to nevypadá možná navenek, tak uvnitř je Phone 2 opravdu úplně nový a mnohem lepší.
Vlastně je Phone 2 z velké časti vlajkou za 20 tisíc korun, která je daleko levnější. Pořád je to velice výhodný telefon jako loni, jenom je stejně výhodný ve vyšší třídě. A pokud se vám líbí ten software a směr Nothing, ale Phone 2 je pro vás drahý? Phone 1 je pořád za svou cenu letos jeden z nejlepších mobilů vyšší střední třídy. Skoro vůbec nezestárl, naopak dozrál. Takže pořád máte možnost koupit si skvělou, ale dostupnější blikající placku.
Já Phone 2 doporučuji a překvapil mě, o kolik lepší vlastně je. Očekávání nebyla velká. Ale otázka na tělo, budu já kupovat Phone 2? Asi ne. Jasně, je daleko lepší na místech, které jsem chtěl vylepšit u jedničky, ale Phone 1 mi pořád skvěle slouží, software dostanu a vždycky říkám, že pokud vám něco slouží a jste spokojeni, tak nevidím důvod, proč měnit. A já jsem spokojený. Pro jiné bude Phone 2 super meziroční upgrade, pokud chcete dávat znovu peníze, vážně bude. Věřte mi. Ale je to nutný upgrade? Pro mě úplně ne. Moc si mi líbí, ale vydržím rok na ještě lepší Phone 3. Ale to jsem jen já.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 201g |
Výška | 162mm |
Šířka | 76mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP54 |
Barva | Bílá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ano |
Typ procesoru | Snapdragon 8+ Gen 1 |
Frekvence procesoru | 3000MHz |
2. Frekvence procesoru | 2500MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 730 |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměť RAM | 12GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 13 |
Nadstavba | Nothing OS 2.0 |
Kapacita baterie | 4700mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Standard nabíjení | PD 3.0; QC 4.0; PPS; Qi |
Max. výkon drátového nabíjení | 45W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 15W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 5W |
Doba nabíjení na 50 % | 27min. |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.3 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ne |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2412 × 1080bodů |
Technologie displeje | LTPO OLED |
Typ displeje | OLED |
Počet barev | 1 bilión |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Always On | Ano |
LTPO | Ano |
Typ ochrany | Corning Gorilla Glass |
Maximální jas | 1600nitů |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 2x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.88 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 50Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
Typ stabilizace obrazu | OIS; EIS |
Stabilizace | Elektronická;Optická; |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.45 |
Podporovaná rozlišení videa | 1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | HDR |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC;QZSS;SBAS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Další funkce | Glyph Inteface (LED pásky na zádech) |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Červenec 2023 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.