Od roku 2019 a recenze Nokie 9 PureView jsem netestoval telefon Nokia. Model X30 mě však přilákal zpět, jelikož na papíře to nevypadalo během odhalení vůbec špatně. Jasně, byly tu pořád nějaká pochybná rozhodnutí, ale na Nokii to vypadalo hodně dobře... Vypadalo to hodně dobře.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4200mAh; Max. výkon drátového nabíjení 33W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 90Hz; Rozl. displeje 2400 × 1080bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.43"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 16Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 13Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP67; |
OP. SYSTÉM | Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Qualcomm Snapdragon 695; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Většinou začínám konstrukcí, jelikož to je první “nudná” věc, kterou chci mít z krku. V případě Nokia X30 to je ale jinak. Začnu konstrukcí, jelikož to je největší přednost tohoto kousku a zanechala ve mně zdaleka nejlepší dojmy. Konstrukce Nokia je podle mě nejlepší ve své třídě, tečka. Zaprvé se mi X30 líbí vzhledově, matný plast, ten tvar rámu nebo zajímavě prolistovaný modul foťáků plynule navazující na záda. Zadruhé jsou tu hlavně materiály a kvalita výroby. Použitý kov a styl jeho broušení, ať už u rámu, foťáků nebo tlačítek, je velice příjemný a prémiový. Telefon není ani moc tlustý a plastová záda mají fantasticky příjemný matný povrch, který působí silně jako stará Lumie a skoro se nešpiní.
Záda jsou navíc lehce zaoblená a displej má 2.5D sklo, které se už jen tak nevidí. Vesměs je sklo prostě příjemně maličko zaoblené po hranách. Ne displej, jen sklo a vážně maličko, ale dělá to rozdíl. Hlavně pro používání gest. Když to všechno sečtete, tak dostanete na svou cenu luxusní vyrobený telefon, který zároveň působí jako bytelný tank. A nechybí ani voděodolnost IP67. A byl by obří hřích tohle všechno schovat do krytu. Vadí mi jenom, jak Nokia často umisťuje asymetricky USB-C, reproduktor a slot pro dvě SIMky. Není to uprostřed a mé příležitostné "OCD já" trpí, ale to je blbost v porovnání s tím, jak prvotřídní je konstrukce. To je podle mě jediná oblast, kterou Nokia vždy uměla, pořád přes všechny různé mínusy HMD éry umí a umět bude, nesmírně kvalitně.
Potěší také displej. Nokia se zbavila IPS panelu. Máme zde 6,43palcový AMOLED displej. Je krytý tím 2.5 sklem Gorilla Glass Victus, má Full HD rozlišení, alespoň 90 Hz, což stačí pokud jsou přednosti telefonu jinde a rámečky nejsou extrémně tlusté. Nechybí dostatečně vysoký jas na pohodlné používání na slunci a celkově je to technicky hezký displej. S obrazem problém nemám. S věcmi kolem něj ano.
Zaprvé je poměrné pomalá čtečka otisků prstů v displejů. Není to hrůza jako v Nokie 9, ale pokud máte zkušenosti s podobně drahými telefony, tak si hned všimnete. Zadruhé je otřesný automatický jas. Takové problémy jsem už dlouho neviděl ani u levných telefonů. Zejména s horším světlem má telefon potíže. Jas není skoro nikdy správně, většinou je úplně stáhnutý, byť mám v místnosti světlo.
Jít s Nokií po ulici a procházet pod lampami, kdy pořád jas bliká nahoru a dolů, to byl zážitek. Stačí se v osvícené místnosti večer naklonit nad telefon a ten hned až moc sníží jas, odkloníte se od telefonu a svítí jak blázen. Automatická regulace je špatná po celou dobu testování a na tak výrazné viditelné skoky nejsem u telefonů už zvyklí. Problém je, že pouze s automatickou dostanete u telefonů na slunci maximální možný jas.
Jo a když přijde notifikace, tak se rozsvítí občas správně Always On, nebo ambientní displej. Jindy se ovšem rozsvítí z nějakého důvodu zamykačka, která nezhasne po pár sekundách jako u jiných telefonů. Nokia se chová, jako by se odemkla. Takže pokud si nastavujete zhasínání displeje třeba i na několik minut jako já, jelikož potřebujete často, aby se mobil pořád nezamykal, tak zůstane svítit i na zamykačce vámi zvolenou dobu. Což uměle zvedá čas výdrže se zapnutou obrazovkou. Protože občas nechám zhasnutý telefon na stole, jdu si udělat oběd a čaj, vrátím se a telefon kdo ví, jak dlouho svítí.
A když jsme u výdrže. 4200 mAh nezní jako moc, avšak pamatujte, že je tu 90 Hz a slabší nenáročný procesor. Plus čistý Android One. Obecně jsem se pohyboval kolem 6,5 hodin zapnutého displeje. Někdy jsem se úplně nedostal ani na 6 hodin, ale většinou to bylo těch 6,5 hodin. Je to dost, abyste nemuseli na baterku nikdy myslet. Lepší než většina podobně drahých telefonů se silnějším hardwarem. To 33W nabíjení mohlo být rychlejší, ale stačí vzhledem k velikost baterky. Bezdrátové pak chybí.
Problém je, že já bych ten výkon za hodinu výdrže navíc nevyměnil. Snapdragon 695 tu jde bohužel znát. Jasně, má 5G a hrubý výkon není špatný. Rychlost otevírání aplikací je dost dobrá. Ostatní v této cenovce běží rychleji, ale běžným uživatelům Nokie to bude bohatě stačit. Problém je plynulost. Neustále se nějaké animace škubou, trpí na mikrotrhání a pády FPS. Jakmile jste v nějaké aplikace, tak je to většinou super ale animace otevírání aplikací či přechod na domovskou obrazovku se pravidelně trhá.
Kdyby stála Nokia X30 třeba 7,5 tisíce korun, tak bych jí to odpustil vzhledem k jiným přednostem, ale tak to není. I citelně levnější Motorola Edge 30 Neo se stejným procesorem měla plynulost daleko větší. Jde vidět, že ten Android One není spása, za jakou jí pořád spousta fanoušků Nokie má. A to máme v Česku jen verzi telefonu s 8 GB RAM a 256GB úložištěm, které je rychlejší než u základního 128GB modelu.
Co se toho čistého Androidu 12 týče, tak je fajn. Motorola to podle mě dělá lépe s přidáním praktických funkcí, gest a možností úprav, když nemá přístup k Pixel funkcím, ale není to špatné. Je to prostě Pixel ořezaný o všechny Pixel funkce, bez přidání vlastních nápadů. Pokud jste fanoušci čistého systému, tak budete spokojeni. Jen si musím postěžovat na Wi-Fi, která měla sice signál, ale často byla nějaká pomalá, nebo zdánlivě nefungovala vůbec a musel jsem mobil na 5 minut přepnout na data, než se to napravilo. Otázkou je, jestli je to softwarem a opraví se to, nebo něčím víc.
Skvělé ale je, že má X30 zaručenou velkou trojku od Nokie - 3 roky velkých aktualizací Androidu, 3 roky bezpečnostní záplat, 3 roky záruky. Jen škoda, že rychlost aktualizací rozhodně není přednost Nokie, takže budete ty 3 roky pořád dlouho čekat. Všechna vaše data z telefonu mají být přitom ukládána na serverech v Hamině, ve Finsku. A tyto servery musejí splňovat přísné bezpečnostní normy EU. To je hodně fajn přednost.
Chválím také použití 100% recyklovaného hliníku, plast v telefonu je z 65 % recyklovaný a ta velice eko krabička, jež využívá z 94 % recyklovaný papír, je moc hezká. Nemluvě o faktu, že na její zadní straně máte odkaz na stránku Nokia s radami na recyklaci starého telefonů. To by bylo taky hezké, kdyby odkaz fungoval. A byť je tu ta ekologie dělána takhle skvěle a smysluplně, tak pořád chybí v balení nabíječka nebo kryt. Dostanete jen kabel. Dále z výbavy telefonu chybí stereo reproduktory. Hraje pouze spodní, který je celkem podprůměrný. Vibrace jsou solidní, ale není to detailní haptická odezva.
Ale pořád to není nic oproti foťákům. Máme tu 50Mpx hlavní snímač s optickou stabilizací a 13Mpx širokoúhlý foťák, žádné hloupé mini makro a podobně. Nokia po letech opět mluvila o návratu označení PureView, které však chybí na telefonu a nedivím se. Tohle s původním PureView nemá co dělat. Měl jsem za více jak týden testování vesměs asi jednu nebo dvě scény, kdy byly fotky vážně krásné. Většinou byly ale spíše podprůměrná.To platí ve dne na slunci, v šeru nebo večer. Na svou cenovku a hardware v tabulkách to nejsou oslňující výkony. Někdy je třeba HDR až děsivě silné a ošklivé, jindy jsou fotky moc měkké a barvy mimo. Hlavní foťák je většinou až moc bledý a studený, šíro zase příliš syté. Jo a 2x digitální zoom zničený doostřováním bych nepoužíval.
Za dané peníze čekám trochu víc. Naštěstí situace trochu zachraňuje ten širokoúhlý foťák, který je na poměry jinak běžných 8Mpx senzorů dost dobrý i široký. Přesaturovaný a občas jsou fotky neostré, ale celkově je dobrý. Chválím. Oba foťáky mají potíže s šumem s horším světlem, hlavně to šíro, ale noční režim hodně scénu spraví, takže ten zaslouží další pochvalu. V součtu by ale měly foťáky podávat lepší výkony a na kvalitu by měl být větší spoleh, u je to Nokie jak na horské dráze, ale nikdy se nedostane na úplný vrchol.
A jelikož je tu ten slabý procesor bez podpory 4K, tak překvapení, není tu 4K video. Nokia umí pouze Full HD. Stabilní, ale měkké a barvami dost ošklivé Full HD. Přední 16Mpx kamerka je pak rovněž průměr při nejlepším. Nemluvě o faktu, že fotoaplikace je relativně pomalá, zpracování a uložení fotek trvá déle než jinde i se stejným procesorem a večer po pár fotkách se umí appka hodně zadýchat. Líbí se mi ovšem hodně její design, je přehledná a není podobná ostatním značkám.
A tak to máme, Nokia X30. Je to stejný průšvih jako dřív? Ani náhodou. Celkově telefon neodpovídá ani letos úplně své ceně 12 999 korun. Pokud si můžete koupit tu nižší 6/128GB verzi za 530 eur, tak už je to lepší, ale pořád to úplně nesedí. Tohle je obecně lehce podprůměrný telefon na svou cenu a značka Nokia to nezachrání. Pokud je vám jedno tohle finské jméno, tak skoro všechno v této cenovce je lepší. Povedený a jedinečný Nothing Phone se stejně dlouho podporou a čistým Androidem, levnější Motorola Edge 30, Edge 30 Neo, Galaxy A53, sakra, OnePlus Nord 2T, který teď také testuju za 8,5 tisíce korun je lepší volbou skoro ve všem.
Nokia byla však v poslední době úplně mimo. Vydávala telefony, ale pořádní recenzenti, co vyzkouší většinu telefonů na trhu je nedoporučovali. Rozhodně nebyly na listech nejlepších telefonů roku. Na těchto listech nebude patrně bohužel ani Nokia X30, ale je to konečně tak trochu návrat do diskuze. X30 má své přednosti. Za 13 tisíc máte alespoň 256 GB, konstrukce je za mě nejlepší široko daleko, voděodolnost nechybí, prodloužená podpora i záruka, fajn výdrž a hej, širokoúhlý foťák je fajn.
Pořád to není dost, abych Nokii X30 doporučil komukoli, kdyby někdo sháněl kolem 10 až 13 tisíci nejlepší koupi. Ale pokud si jí koupí ultra fanoušci Nokie a nostalgie, tak letos u modelu X30 chápu, proč jste do ní šli. Bude to po X20 a podobně velké polepšení. Vlastně celkově tu vidím ty přednosti, hlavně v konstrukci a chápu. Na rozdíl od let minulých si nechci povzdechnout, když si Nokii X30 někdo pořídí.
Sentiment recenze je tedy podobný jako u Honoru 70. Nemyslím tím, že kvalita telefonů je stejná, ale můj závěr o polepšení pro fanoušky ano. Chtělo to v případě Nokie pořádný skok, a ne krok jaký X30 představuje, ale pokud teď Nokia začne makat a dostane se za 2 roky tak daleko, jako to zvládla teď Motorola, tak budu mít radost. Je to možná jenom jeden krok, ale Nokia s ním vyšla sebevědomě správným směrem, a to mi dává úsměv na tvář.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 185g |
Výška | 158mm |
Šířka | 73mm |
Hloubka | 7mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP67 |
Barva | Modrá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Qualcomm Snapdragon 695 |
Frekvence procesoru | 2200MHz |
2. Frekvence procesoru | 1700MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 619 |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměťová karta | Ne |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | Čistý Android |
Kapacita baterie | 4200mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ne |
Max. výkon drátového nabíjení | 33W |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 850, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.1 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ne |
FM rádio | Ano |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ne |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 × 1080bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 16 milionů |
Poměr velikosti displeje k tělu | 85% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 90Hz |
Typy objektivů | klasický;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 2x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.8 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 13Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | OIS |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 16Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.4 |
Podporovaná rozlišení videa | 1920 x 1080 / 30 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | blesk;HDR; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Infračervený;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.