Konečně mám na vyzkoušení zase nějaký notebook značky, kterou jsme tu ještě neměli. Dneska se podíváme na kousek od MSI, takže by možná ti znalejší z vás mohli čekat, že půjde o herní počítač, ale kdepak. Summit E16 Flip je spíše velice silným pracovním notebookem na cesty, který nabízí v tenkém těle spoustu zajímavých funkcí a vysoké zabezpečení. Bohatá výbava si ale většinou žádá nějaké oběti a ty tu rozhodně také jsou.
Displej
Začnu vším, čím mě tenhle model zaujal a je toho vážně hodně. Vlastně mě překvapilo, jak sympatický mi po více jak dvou týdnech tento počítač je. Osobně nejsem například příznivcem těch 16palcových “ultrabooků”, ale tak nějak jsem si k E16 Flip našel cestu. Za to může nepochybně z velké části ten 165Hz Full HD IPS displej v poměru 16:10. Maximální jas není extrémně vysoký, ale postačí na pohodlné používání a kvalita obrazu je vysoká. Plus je zde dost spolehlivé a přesné automatické přizpůsobení jasu, jelikož má hardware senzor okolního světla. Plus zde najdete senzory jako gyroskop nebo akcelometr.
Zkrátka displej vypadá hezky, a navíc je to dotykový panel, který můžete snadno otočit až o 360° stupňů. Od toho ten Flip v názvu. Na dotyky reaguje skvěle a také používání se stylusem (v balení) a technologií MPP 2.0 je radost. Stylus zvládne 4096 úrovní tlaku, má tlačítko na boku i na konci a byť to není Apple Pencil, Surface Pen nebo S Pen, tak na psaní poznámek, rychlé náčrtky a podobně bohatě postačí. Já s tím stylusem upravoval třeba i thumbnaily pro Techweeky.
Reklama
Nicméně, ani neuvěříte, jak jsem byl nadšený, když jsem zkoušel stylus všude možné přikládat, jestli se náhodou někde nepřichytí a zjistil jsem, že na levém boku jsou pro něj opravdu připraveny velice silné magnety. Moc lidí neví, jak vzácné je vidět notebook, jenž má stylus v balení, ale výrobce zároveň přemýšlel nad jeho nošením a uschováním. Tohle automaticky pozvedne notebook na novou úroveň, jelikož ten vždy přítomný stylus dohromady s tímto otočným displejem dělá z tohoto stroje trochu jiný typ notebooku, než byste možná čekali. A kdyby se stylus vybil, tak ho můžete kdykoli dobít pouhým USB-C, žádné hledání baterek. Třeba pro náročné studenty, kteří potřebují vysoký výkon je tedy MSI určitě zajímavé.
Hardware a zabezpečení
A když jsme u toho výkonu. Je zde procesor Intel Core i7-1280P, což je nový mezistupeň mezi výkonnými čipy řady H a energeticky nenáročnou řadou U. Má to být podle Intelu nejlepší poměr výkonu a lepší výdrže. Všechny tyhle výroky potvrdit nemohu, ale výkon mi rozhodně nechyběl. Je to velice výkonný 28W 14jádrový procesor s taktem až 4,8 GHz, kterého se rozhodně nebojte. Vážně to není “účko”. Ostatně dostanete zhruba dvojnásobný výkon oproti Core i7-1185G7.
A aby toho nebylo málo, tak je zde také 32 GB RAM LPDDR5, rychlé 1TB SSD PCIe Gen4 a 40W dedikovaná grafika NVIDIA RTX 3050. To je dost na solidní hraní novějších her na vyšší detaily ve Full HD a zároveň dostanete velice dobrý základ pro nějaký ten trochu náročnější 4K střih, tvorbu 3D grafiky a podobně. Myslím si, že výkon nebude problém a byť najdete za stejnou cenu i silnější kousky, tak MSI obětuje zde trochu výkonu za jiné přednosti. Ať už jde o ten otočný 165Hz displej, stylus nebo třeba zabezpečení.
foto: techArena - Přepínač webkamery a stylus
MSI prezentuje tento přístroj jako podnikatelský model, a proto nepřekvapí různé bezpečnostní funkce. Technologie TPM 2.0 poskytne hardwarové funkce pro ukládání dat a hesel pomocí šifrovacích klíčů. Nechybí velice rychlé odemykání obličejem pomocí Windows Hello, a zároveň čtečka otisků prstů s nejnovější autentizací FIDO 2. Uvnitř je dokonce čip Tile, pomocí kterého můžete laptop případně snadno najít, kdyby se ztratil nebo ho někdo ukradl.
Zapnutí webové kamery je dále indikováno výstražným světlem, což se mi líbí, a navíc potěší fyzická závěrka pro její okamžité vypnutí na levém boku notebooku. Stačí kamerku vypnout tímto přepínačem a žádná aplikace se k ní nedostane. Paráda. Mimochodem, ta přední kamera je na notebook až nečekaně kvalitní už je faktem, že má Full HD obraz a zvuk mikrofonů je rovněž solidní. To je další z věcí, podle kterých poznáte, že jde o podnikatelský stroj. A ne, nedá vám pořád video jako mobil, ale v říši laptopů jsou standardy bohužel mnohem nižší a vzhledem k nim je tohle silně nadstandardní obraz.
Porty a výdrž
Potěší také výbava konektorů, které jsou vedle toho přepínače kamery. Díváme se na dvě USB-C Thunderbolt 4, které poslouží také pro 100W nabíjení, HDMI 2.0 a na druhé straně jsou dvě velká USB-A 3.2 Gen 2, jack pro sluchátka a mikrofon nebo čtečka microSD karet. HDMI 2.1 by bylo fajn, ale možná vám ho vynahradí výborná Wi-Fi 6E, která se do budoucna podle mě vyplatí víc než 120Hz 4K výstup z HDMI. Skvěle fungovalo pro informaci také Bluetooth 5.2.
Výdrž baterie je pak taková rozpačitá, čímž už se pomalu dostáváme z těch čistě pozitivních vlastností E6 Flip. Má zde být 82Wh baterie, což je dost. Intel procesory ale nejsou extra úsporné a ten velký plynulý displej také ne. Ve finále jsme se tedy často díval na 3,5 hodiny pracovního používání s jasem na zhruba 75 %, v režimu pro nejlepší výdrž baterie a se 165Hz frekvencí.
Reklama
Pokud přepnete displej na 60 Hz, tak dostanete klidně hodinu navíc při běžné kancelářské práci. Vesměs jsem jen psal ve Wordu a procházel web, chvilku upravoval fotky a celou dobu poslouchal podcasty přes Bluetooth sluchátka. Jas pořád 75 % a režim s nejnižší možnou spotřebou. To je fajn zlepšení, ale pořád to rozhodně není extra dobrá výdrž a celý pracovní den je dle mých zkušenosti bez nabíječky nemožný. Výdrž je tedy dost podprůměrná, pokud jí budete srovnávat s ultrabooky, ale celkem běžná nebo jen lehce podprůměrná, když srovnáváte s výkonnými herními stroji. Možná to je důvod, proč je ten 100W adaptér tak hezky cestovně malý. To cením.
Konstrukce a ovládání
Možná ještě rozporuplnější je pro mě klávesnice. Ta je prostorná, velice hezky podsvícená a je tu také malá numerická klávesnice, kterou sem výrobce natlačil i přes nový poměr stran displeje. Za to jsem rád. Klávesy jsou pak takové měkčí, stisk nižší a nemají tak rázný spád. Není to rozhodně nejlepší klávesnice, jakou jsem zkoušel, ale musím uznat, že se mi na ní psalo velice rychle hrozně pohodlně. Nepůsobí moc draze, ale píše se na ní prostě dobře.
Ještě horší je to ale u touchpadu, ten je tak trochu slabinou notebooku. Je sice krásně velký, ale povrch není moc příjemný, občas zvláštně rachtá, i když jsem ho ještě nezmáčknul a používám jen gesta a promačkávání vyžaduje až moc síly. Zkrátka vidíte, jak se postupně šetřilo od klávesnice, přes touchpad až po konstrukci. Ale chci upozornit, že nic z toho není tragédie, jen v dané cenovce bych čekal vyšší kvalitu.
Vemte si třeba tu celokovovou konstrukci. Ta je poměrně dost tenká a váží 1,9 kg, což není vzhledem k velikosti špatné. Ten nenápadný design je mi sympatický a pant dotykového displeje je hezky tuhý, ale zároveň jde otevřít jednou rukou. Navíc má tělo splňovat vojenské normy odolnosti, avšak moc tak nepůsobí. Při zvednutí základna notebooku občas zavrzala, materiál nepůsobí prémiově a ten matný černý povrch se extrémně snadno zapatlá.
foto: techArena
Zvuk z těch dvou spodních 2W reproduktorů je pak vyloženě slabý. Není extra hlasitý ani na stole, klín, gauč nebo postel ho umlčí a kvalita není moc vysoká. Po testování Zenbook Pro 14 OLED je to neskutečný rozdíl. Oceňuji ale možnost upravit si výrazně zvuk pomocí aplikace a líbí se mi také aplikace MSI Center Pro, kde najdete pár nastavení režimu výkonu, baterie či potlačení šumu u zvuku i mikrofonů. Je zde také krásné rozepsaná výbava přístroje a můžete zkoušet funkčnost různých součástí, kdyby něco zlobilo. Můžete provést systémové diagnostiky a jsou tu dokonce návody pro různé servisní zákroky. To je zase něco, co se mi líbí. Stejně tak je fajn, že i když běží notebook na baterii, tak necítím pokles výkonu. Pokud tedy máte zapnutý vyvážený režim, který MSI doporučuje.
Zároveň je Flip tichý. Hlučnost v běžném používání nemá překonat 35 db a mohu říct, že při běžné kancelářské práci nic neuslyšíte. Musíte být v absolutně tiché místnosti, abyste postřehli ten neustálý slabý šum dvou větráčků. Není to absolutní ticho, ale nebude to rozhodně problém a notebook nikdy při běžné práci nevyhnal větráčky na větší úroveň. Když začnete hrát nebo renderovat video, tak notebook začne pochopitelně hodně funět a v nedávných vedrech byla základna nad tlačítky ovládání jasu neustále dost teplá. Během náročného používání jsem ale nějaké velké problémy se zahříváním hardwaru neměl.
Vyplatí se?
Jak jsem říkal, celkově se mi nové MSI Summit E16 Flip zamlouvá. Líbí se mi, o co se snaží s tím otočným 165Hz displejem, stylusem v balení, rozumně silným hardwarem, skvělou konektivitou a vysokým zabezpečením. Je to zajímavý kousek, avšak ta moje nabušená verze bude stát 53 999 korun. A to je opravdu hodně.
Pokud se podíváte na tu konstrukci, touchpad, zvuk, jsou tu postě nějaké ty kompromisy, aby mohl notebook zaujmout výbavou, kterou jsem vám před chvilkou jmenovat. Je na vás, kde leží vaše preference, ale za takové peníze bych osobně vážně chtěl alespoň ten kvalitnější touchpad i reproduktory a aby šasi občas nevrzalo. Aby působil notebook draze, jelikož je drahý. Byť to může být vada kusu. Na to pamatujte.
Jednoduše je E16 Flip velice výkonný notebook, který má velice zajímavý balíček vlastností. Je vcelku netradiční, a to se mi na něm líbí. Vím, proč by někdo preferoval tohle oproti jiným konkurentům. Ale nerozhodně to není tak velký úlet, abyste na ty konkurenty měli zapomenout. Měli byste si ho ovšem zařadit jako uchazeče, pokud hledáte silný 16palcový notebook kolem jeho vysoké cenovky.