Jako každý rok, už to tak nějaký způsobem vychází, bude jednou z posledních recenzí roku telefon řady Moto G80. Tentokrát už jsme na Moto G85, která přináší mnoho změn, ale ne všechno je pokrok. Jak bývá u Motoroly zvykem, tak tu máme stejné jméno, které zdobí letos úplně jinak myšlený telefon. Moto G85 se zaměřuje tentokrát primárně na to, aby se vám zkrátka jen na první pohled zalíbilo.
Moto G85
BATERIE A NABÍJENÍ
Kapacita baterie 5000mAh; Max. výkon drátového nabíjení 30W;
DISPLEJ
Frekvence displeje 120Hz; Max. jas 1600nitů; Rozl. displeje 2400 × 1080bodů; Technologie displeje P-OLED; Úhlopříčka displeje 6.67";
FOTOAPARÁT
Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 8Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS;
KONEKTIVITA
Stereo reproduktory;
KONSTRUKCE
Typ odolnosti IP52;
OP. SYSTÉM
Android 14;
PAMĚŤ
RAM 8GB; Paměťová karta microSD; Uživ. paměť 256GB;
Designově se díváme na takové nemanželské dítko rodinky Edge. Jméno jiné, design očividně stejný. A ten rohový modul fotoaparátů je rozhodně stále silně inspirován Galaxy S21 a S22, což mi nevadí, Samsung se ho neměl zbavovat. Matný plast se plynule mění na lesklý vystupující modul dvou objektivů, které mají v této černé barvě bronzové okruží. Máte i barevné verze se zády z umělé kůže, to já rad, ale tahle černá s tím bronzem vypadá naživo vážně parádně.
A pokud máte rádi tenké a lehké telefony, tak budete spokojeni. V kapse skoro nic necítíte, v ruce se drží pohodlně. Škoda plastového rámu, ale jinak by byl telefon těžší. Stejně tak škoda, že oproti Moto G84 je letos z odolnosti IP54 ještě lehčí odolnost na menší stříkance vody IP52. A stejně tak je pryč třeba 3,5mm jack, ale zůstává microSD slot.
Reklama
Design je sice fajn a v balení dostanete kryt, což je fajn, ale hlavní chlouba není jen pohled zezadu, ale také zepředu. Letos tu máme úplně jiný a větší 6,67palcový zaoblený P-OLED displej. Brada a čelo jsou pořád tlustší, ale přední strana rozhodně vizuálně pokročila. Zaoblení je přitom velké, ale nepřekáželo tak moc během používání jako obvykle, což hodně cením. Škoda, že dobrá čtečka otisků prstů je stále až tak vespod.
Je to mimochodem Full HD panel se 120Hz frekvencí, HDR10+ a jasem až 1600 nitů. Ale to platí typicky jen pro HDR na 1 % obrazu. Celoplošně bude rádi, když překročí telefon 1000 nitů na ostrém slunci. Což stačí na dobrou čitelnost, ale viděli jsme i v této cenovce už lepší. To ale nic nemění na tom, že se na ten displej kouká moc hezky, obraz je parádní a pokud máte zaoblené panely rádi, tak tohle je na střední třídu bezva.
Hardware a software
Při nejlepším odpovídající je poté procesor. Nic extra silného, prostě jen Snapdragon 6s Gen 3, což je v podstatě starý 695, co byl i v Moto G84, jenom rychlejší. Výkon to není závratný, ale na běžné používání s těmi vylepšeními stáčí. Na střední třídu běží vše většinou krásně plynule a na nic extra dlouho nečekáte. Říkám většinou, protože jde vidět, že letos nová nadstavba Motoroly své potíže a tohle je navíc slabší hardware. Nějaké to trhnutí animací občas uvidíte, ale fakt vzácně. Vlastně v tomhle je telefon i lepší než dražší Edge 50 Neo, podivně.
Fotoaplikace se pořád náhodně, ale často a hodně seká, notifikace chodí zpožděně, pokud vůbec a sem tam se trhne či neprovede nějaká animace. Prostě cítíte někdy tu nestabilitu, nevyzrálost softwaru. O ty i přesto, že se Motorola pokusila odlehčit prostředí, takže tu třeba není to rozmazané pozadí jako u řady Edge. Tady je jenom jedna barva kontrolního centra. V něčem to vypadá i líp, ale zase nejsou dobře zvládnuté barvy a kontrast u ikon, takže se to občas těžko čte.
Ale jinak je to pro letošní Motorolu typický software se všemi bugy a gesty, jak to znáte. A je tu pořád ta šikovná vlastnost, že jakmile Motorolu poprvé přihlásíte ke Google účtu a internetu, tak se automaticky v pozadí dostáhne několik her, aniž by se vám něco řeklo. Najednou se vždy objeví, i když se původně mobil tváří čistě. A počasí obstarává stále horkou jehlou integrované 1Weather, které není moc dobré a je plné velkých reklam. Ale máte slíbeny po Androidu 14 ještě dvě velké aktualizace a čtyři roky zabezpečení.
Naštěstí se alespoň povedla optimalizace 5000mAh baterie. Dejte k tomu nenáročný hardware a výsledkem je velice často plus/mínus 7 hodin zapnutého displeje s běžným používáním. Někdy 6,5 v náročnější dny. To je sakra dobrá hodnota. A většinou jsem vydržel s těmi 7 hodinami nenáročného používání minimálně dva dny. Minimálně. Plus je tu alespoň 30W nabíjení, 70 minut z nuly do plna, což není špatné. Nabíječku nedostanete v balení, ale tu výdrž v praxi vážně chválím. Dostanete letos také daleko hutnější stereo reproduktory. Pořád to není žádná hitparáda, ale je to rozhodně pokrok.
Fotoaparáty
Což se nedá říct o fotoaparátech, alespoň tedy papírově. Oproti Moto G84 je lepší selfie kamerka, stejný širokoúhlý snímač, ale mnohem menší hlavní foťák. Tím se stal 50Mpx senzor LYT-600 s vylepšenou světelností f/1.8 a optickou stabilizací. A víte co? Dostanete sice typicky pro Motorolu hodně umělé, HDRkové fotky. Když si je přiblížíte, tak detaily jsou doostřené, vidíte to digitální zpracování obrazu a fotky mají hodně syté barvy i výrazný kontrast.
Na zachycení reality se tu nehraje, ale rozhodně se hraje na zachycení líbivé fotky. Když si nic nepřibližujete, tak ve skutečnosti mi přijdou fotky Moto G85 i lepší než minule, jelikož je na výstup hlavního foťáku větší spoleh. Možná jsou to extra saturované digitální fotky, ale jsou takové vždy. HDR funguje vždy správně a je velice schopné, ostření nezlobí, večer jsou snímky v pohodě. Za jasného modrého dne jsem dostal i pár fakt pěkných fotek, pokud máte tenhle výrazně styl rádi.
Reklama
2x digitální zoom už ale odhaluje nedostatky senzoru i softwaru. Tohle není Redmi Note 13. Hodně umělé, přeostřené. Z nutnosti dobré, na vystavování vůbec. A taky v zoomu už to HDR zlobí více. 8Mpx širokoúhlý snímač pak pořád často neladí zpracováním s hlavním foťákem. Někdy světlejší, někdy tmavší. Hlavně v šeru vidíte nedostatky obou senzorů a večer je šíro ztracené. Za modrého dne si ale opět vedlo až překvapivě skvěle a ostření už tolik nezlobí jako posledně.
Přední 32Mpx kamerka je také lepší než posledně, co se spolehlivosti výstupu týče a je méně umělá, zpracováním podobnější zadním foťákům. Škoda, že to krásně stabilní maximálně Full HD video ze zadního foťáku je pořád tak špatné. Umělost, šum, bez detailů. Celkově bych však řekl, že díky větší spolehlivosti a lepšímu HDR jsou foťáky u Moto G85 vlastně spíše zlepšení. Necítíte pokles kvality u menšího hlavního senzoru, a i když se musíte občas prát s trháním fotoaplikace, tak fotky jsou fajn. Nejsou velkou předností oproti konkurenci, ale nemusíte se vůbec stydět.
Vyplatí se?
Hodnotit Moto G85 je velice těžké. Kdyby tahle recenze vyšla ještě před pár týdny, jak měla, tak v Black Friday byl tenhle telefon za 5 890 korun ve své jediné 8/256GB verzi. To mi přijde jako dobrá cena. Dostanete krásný mobil, skvělý displej, konečně na levnou motorolu spolehlivější fotoaparáty, lepší reproduktory, skvělou výdrž baterie, lepší procesor než posledně, dokonce je tu i eSIM. Jo, ten software to trochu kazí a není to extra pokrok oproti Moto G84, ale na poměry těch levných telefonů se zaobleným displejem se mi Moto G85 zamlouvá více než jiní.
Pokud ale není zrovna taková akce, tak je ofiko doporučená cena 8590 korun, a to je prostě moc. To je cena bez akce 256GB verze POCO X6 Pro s ultra silným procesorem Dimensity 8300 Ultra a mnohem lepším... no, až na výdrž vším. Včetně délky podpory. Nothing Phone 2a ve své 256GB verzi je pouze o 400 korun dražší a celkově zase daleko lepší telefon doslova ve všem, hlavně v softwaru. A když zaoblenou Motorolu, jenom trochu dražší Edge 50 Fusion je značný pokrok.
Ještě více než u předchůdce rozhoduje u Moto G85 hrozně moc cena. Ta třída kolem 8 až 10 tisíc korun je letos silnější než dříve u Moto G84, zatímco kolem těch 5 až 6 tisíc to trochu polevilo a spíše tam postupně padají cenově dražší starší kousky, namísto toho, aby tam byly pro takovou cenovku určené mobily. Takže když se pohybujeme u původní ceny? Ne, nemohu Moto G85 zcela doporučit, hlavně vzhledem k tomu, že Motorola stále moc neopravuje či nevylepšuje své daleko dražší vydané mobily updaty. Není vůbec spoleh.
Ale pokud se zase G85 dostane na nějakých plus/mínus 5,5 až 6 tisíc korun, tak musí fanoušci zaoblených displejů ve střední třídě zpozornit. Možná se to majitelům vlajek nezdá jako velký rozdíl, 3 litry, ale to je sleva přes 30 %! A to dělá ve střední třídě fakt hodně. Skoro každý tisíc navíc dělá velký rozdíl ve výbavě. S takovou slevou se dostanete do úplně jiné třídy a až v ní může Moto G85 podle mě zářit.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.