Recenze Motorola Edge+: Odvážný návrat mezi vlajky

S pár zakopnutími
 • Maximální možný výkon
 • Skvělá výdrž baterie
 • Krásný 90Hz displej
 • Špičkový stereo zvuk
 • Solidní hlavní fotoaprát
 • 3,5mm jack
 • Povedené prostředí My UX
 • Teleobjektiv a širokoúhlý fotoaparát pokulhávají
 • Vysoce nepraktický zaoblený displej kazí dojem z používání
 • Pomalé nabíjení
 • Pouze SingleSIM
 • Chybí voděodolnost
 • Vysoká cena

Recenze produktu...

Motorola Edge+

70%
Baterie
90%
Design
85%
Fotoaparát
75%
Výkonnost
95%

Donedávna stál nejdražší telefon Motoroly za 7,5 tisíce korun. Model One Zoom sice začínal na nějakých 11 tisících, ale pak rychle spadl na zmiňovanou částku a tam už zůstal. Proto může být pro někoho, kdo novinky o telefonech nehltá, překvapením, když vidí najednou po několika letech v obchodech novou skutečně vlajkovou Motorolu Edge+ a ta stojí 28 tisíc korun. Teď zbývá zjistit, jestli bude to překvapení příjemné, nebo... Méně příjemné. 


Konstrukce a zpracování

Co je hlavním lákadlem telefonu a podle čeho má to jméno Edge je asi jasné, ale to si nechme na později. Nejprve chci říct, že design se Motorole zase jednou povedl. Edge je krásný kus hardwaru ze skla a kovu. Křivky jsou pohodlné na držení, sklo má krásnou úpravu, která se extrémně snadno patlá, a brada s čelem zařízení mají kovovým rám lehce promáčknutý dovnitř, což dává telefonu šmrnc. Plus se o bradu lépe opřete prstem, když držíte telefon v jedné ruce. 

Elegantní logo výrobce na zádech by mohlo být ještě podsvícené jako u One Zoom, ale to je fuk. Mnohem víc jsem byl zaražen, že tak nádherný telefon, tak pohodlně se držící telefony, tak těžký a tlustý telefon, má pořád opravdu hodně výrazně vystupující fotoaparáty. Z profilu to vypadá, jak když měl telefon komín. A taky se na fotkách koukněte, jak oproti té tloušťce vypadá 3,5mm jack malý. Najednou vám dojde, jak tlustý tento telefon je.

Edge+ je takový hezký pořízek. V kapse i v ruce jej pocítíte. Osobně neholduji lehkým telefonům, ale tohle je pro mě taky už na hraně. Co mě pak vyloženě štvalo jsou tlačítka na boku telefonu. Kvůli zaoblení displeje nejsou uprostřed boků, a navíc jsou extrémně malinká a tenká. Nepohodlně se mačkají a nejsou vůbec praktická, což není celý displej, ke kterému hned přejdeme. Pouze ještě připomenu, že tato Motorola za 28 tisíc korun nemá certifikaci voděodolnosti. To se v této třídě jen tak nenajde.


Displej a zvuk

A teď ta alfa a omega, důvod, kvůli kterému si Edge+ zamilujete, nebo ho zatratíte. Téměř v 90 stupních zaoblený 6,7palcový Full HD OLED displej. Zaprvé, samotnou kvalitou je to jeden z nejkrásnější panelů vlajkové třídy. Barvy, kontrast, 90 Hz nechybí, vysoký jas, skvělá čitelnost, čtečka otisků prstů v něm není nejrychlejší, ale je spolehlivá. Tohle je vlastnostmi výborný displej a samozřejmě vás i ohromí to zaoblení. Ale zadruhé, to jen do doby, než ho začnete pořádně používat.

Nechtěné dotyky jsou na denním pořádku a telefon často dělal něco co jsem nechtěl, jelikož registroval dotyk, i když jsem nic dělat nechtěl. Nebo naopak odmítal něco udělat, jelikož už zaregistroval opřenou dlaň a podobně. Vážně mě zaoblený displej ještě nikdy tak nefrustroval. Navíc tak výrazná křivka skla způsobuje nespočet nepříjemných odlesků na slunci a barvy displeje se logicky taky ke krajům dost mění.

I když roztáhnete video přes celý displej, tak o velkou část přijdete, jelikož za to zaoblení nevidíte. V nastavení se dá zaoblení tak trochu vypnout, nebo spíše zmenšit, ale pořád to nefunguje ve všech aplikacích, přeskupení obrazu občas rozháže text, a především v systému se vůbec nic nestane. Ani u fotoaplikace boky nelze vypnout, takže se pořád velice špatně tvoří kompozice, jelikož velkou část záběru nevidíte kvůli zaoblení.

Jediné, kde se zaoblení hodí, jsou kupodivu hry, když můžete dát na bok dvě softwarová tlačítka do rohů ve stylu třeba ROG Phonu. To může být užitečné, ale jinak to za to nestojí. Ani na to bočí ovládací tlačítko jsem si nezvykl. To funguje jako zkrátka pro pár aplikací, můžete s ním přejít do multitaskingu, domů či stáhnout notifikační lištu. V teorii užitečné, v praxi o ničem. Stejně se mi běžná gesta používají dobře i v jedné ruce, díky protáhlému poměru displeje 21:9. Zkrátka jsem si nezvykl, a navíc se animace během používání tohoto tlačítka dost sekaly. Hned jsem tuhle funkci po pár dnech vypnul. A to jsme ještě ani nevyprávěl o všech těch hororových historkách kolem displeje Edge+ na internetu. Můj kousek byl v pořádku, ale spousta uživatelů hlásí opravdu ošklivé problémy.

Dejte to všechno dohromady a za 28 tisíc kupujete telefon s displejem, která se vám může dost možná sám od sebe zničit a který není ve finále vůbec praktický. U mě naopak zhoršoval pocit z telefonu, jelikož mě kvůli němu telefon neposlouchal a pořád jsem řešil nechtěné dotyky. Třeba i pády tu budou daleko větší problém. Kdyby tu byl stejný, ale rovný displej, tak by to byla fantazie. I kdyby byl zaoblen je trochu jako třeba u OnePlus nebo Mi 10, fajn. Tohle mi ale přijde jak až moc velká oběť. Praktičnost padla za oběť kráse.

Výrazně zakřivený displej naopak zhoršoval pocit z používáníMotorola se ptala proč ne, namísto proč ano. A to je důležitý rozdíl. Proč bych měl chtít tak výrazně zaoblený displej? Co mi přináší navíc? Jo, když telefon vybalíte z krabičky, tak je to paráda, ale co víc? Používání telefonu s ním bylo spíše horší než lepší. On je důvod proč i Samsung, ten který celý tenhle zaoblený vlak rozjel, nyní u S10 a S20 displej stále více narovnává. Hádám ale, že po takové pauze s vlajkovými loděmi si musí Motorola projít pubertou sama.

Chtěla zaujmout něčím, co nikdo jiný nemá. Inu, povedlo se, ale teď to prosím vraťte zpět. Vždyť ani ta forma není dokonalá. Displej nepřechází perfektně do zad. Telefon má extrémně tenký kovový rám, který vystupuje nad skla, takže při ovládání gesty a patlání po těch bocích rám trochu řeže do prstů. Displej zkrátka není můj šálek kávy a myslím, že se shoduji s většinou recenzentů. Všeho moc škodí.

Abych ale trochu napravil zkaženou náladu, chci hodně vyzdvihnout zvuk. Tyhle stereo reproduktory jsou dost možná ty vůbec nejlepší, jaké jsem u vlajky viděl. Tohle je pro mě nová laťka. Jsou hlasité, zvuk je dynamický, nechybí basy, velká pochvala. I ten jack pro sluchátka tu je. Pravda, ten už není tak úžasný, ale je pořád dobrý a je tu. To každá vlajka říct nemůže.


Hardware

Další kapitolou je hardware. Není tu microSD slot a bohužel ani Dual SIM slot, to řadu lidí určitě zamrzí. Na druhou stranu Snapdragon 865, 12 GB RAM DDR5 a 256GB úložiště, to je sakra velká porce výkonu. Je to možná zbytečně moc RAM, ale neupřu telefonu rychlost. Edge+ je nejrychlejší a nejplynulejší Motorola, jakou jsem kdy používal.

Hardware v kombinaci s 90Hz displejem a optimalizovaným softwarem přináší vážně jeden z nejpříjemnějších zážitků z používání. Už tu není čistý Android One, ale na pohled byste to nepoznaly. My UX není jen, podle mě hloupé, jméno nové nadstavby, ale také je to jméno skvělé nadstavby. Čisté kořeny jsou zachovány, ale je tu ještě víc extrémně návykových gest Motoroly, plus novinky jako upravování barev prostředí a podobně. A jen tak mimo, Moto Display je pořád nejlepší Always On na trhu, byť to není úplně Alwys On, je to spíše ambientní displej, ale chápeme se. Tohle je vážně skvělé prostředí a skvělý zážitek z používání. I díky výborné haptické odezvě mimochodem, té dávám také za jedna s hvězdičkou.

Edge+ vydrží s přehledem dva používání bez šetřeníA to všechno si navíc můžete užívat opravdu dlouho. Motorola se vytáhla a dala sem 5000mAh baterii a optimalizace prostředí naštěstí nic nekazí. Edge+ je snadno dvoudenní telefon bez většího omezování. Prostě vše normálně používáte, Spotify, maily, YouTube, sociální sítě, web, nonstop messegery, trocha focení, a stejně se dostanete na dva pracovní dny. Výborná práce. Jen škoda pomalého nabíjení. Nabít z nějakých 10% zabere velké baterce tím 18W nabíjením více jak dvě hodiny. Ale je tu i 15W bezdrátové nabíjení a 5W reverzní. Nejsou to zase největší výkony, ale jako jack, jsou tu.


Fotoaparáty

Kde začne ovšem telefon opět ztrácet dech jsou fotoaparáty. Hlavní 108Mpx senzor od Samsungu má světelnost f/1.8 a optickou stabilizaci. Přičemž i zde skládá jen čtyři pixely do jednoho, ne devět jako u Samsungu, takže dostanete 27Mpx snímky. Tím pádem je to stejný přístup jako u Xiaomi Mi 10 či Mi Note 10, takže už můžete vědět, co čekat.

Přirozeně extrémní hloubka ostrosti může být občas problém, jelikož rozostří u detailů i to, co nechcete. Na druhou stranu mi přišel efekt u Motoroly přirozenější a slabší než u Samsungu a hlavně Xiaomi. Dále barvy, ty se Motorole povedly. Je to perfektní mix přidané saturace, ale stále reálnějšího podání scény. Dynamický rozsah je dobrý a detailů spousta. Ani šum moc často nevystrkuje růžky.Ostření je maličko línější, ale ať už fotíte za dne nebo večer, dostanete z Edge+ podle mě krásné fotky na úrovni minimálně toho Xiaomi Mi 10. Jen barvy jsou tu hezčí. I ten noční režim je podle mě lepší. Dokáže dost zesvětlit scény, vytáhnout detaily, ale nic nepřežene. Scéna působí pořád přirozeněji, a hlavně na rozdíl od Zoomu už nejsou tak brutálně přeostřené. Za hlavní senzor vážně velká pochvala, vlastně je podle mě lepší než u Mi 10, mám ho rád. Tedy když se chová, jak má.

Občas jsem dostal i se zapnutým HDR fotku, které byla až moc tmavá. Ostatní vlajkové telefony takové fotky zvládaly snadno, ale tedy ne. Myslím si, že je to ale další softwarový neduh, kterých tady bylo ještě před pár týdny mnohem více. Právě díky softwaru se dost vylepšil 8Mpx 3x optický zoom s optickou stabilizací. Ten dělal dřív neplechu, ale nyní funguje, jak má. Jen není úplně adekvátní ceně.

Přijde mi, že se od modelu One Zoom prakticky nezlepšil. Možná má zpracování barev a expozici jen lepé sehrané s hlavním snímačem. I tak jsou však fotky často zvláštně měkké, což nebývá u teleobjektivu zvykem. To může být podle mě zapříčeno podivným rozhodnutím Motoroly. Edge+ totiž fotky z 8Mpx teleobjektivu i 16Mpx šíra upscalluje na 27 Mpx.Chápu asi tu snahu, aby byly fotky ze všech foťáků stejné, ale proč dávat prostor zbytečné degradaci. Proč? To je ta otázka. Nikdo jiný tohle nedělá a je to zbytečné. Dokonce i 6K video můžete natáčet všemi objektivy, což je pochopitelně také blbost a čistý upscalling. Tohle by měla Motorola pro příště zapomenout. Jo a také by se mohlo přehodit ovládání objektivů. Jen Motororola ho má nalevo a vážně to není pohodlné. 

Ale pryč od rozlišení. Teleobjektiv je prostě fajn, ale není to zcela vlajkový materiál. A stejně tak 16Mpx širokoúhlý snímač. Cením u něj ostření, ale ke krajům je obraz měkčí, snímky jsou pravidelně tmavé a deformace objektů ke krajům je výraznější než jinde. Ani ten úhel záběru není tak široký. Galaxy S20 či iPhony a další mají daleko lepší šíra. Je fajn, ale zase to není hodný sok pro ostatní vlajky.

Přední 25Mpx kamerka je pak takový vlajkový průměr a video... To podivné 6K vynecháme, ale 4K vypadá moc hezky. Stabilizace výborná, dynamický rozsah dobrý, barvy trochu živější. Za to palec nahoru. Za chybějící 4K v 60 FPS ale shame Motorolo, shame. A abych nezapomněl, makro fotky se dělají pomocí toho šíra a nejsou hezké. Poco je někde úplně jinde. A ten ToF senzor navíc tu moc užitku také nenajde. Umí jen špatně ořézavat objekty od pozadí.


Vyplatí se?

Když si telefon shrneme, tak jde cítit, že Motorola už vypadla z kola vlajkových lodí ven. Ale s Edgem+ je zpátky v kole, byl to sice hodně nejistý skok a zakopla u toho, ale je zpět v kole. Být lepší ten zbytek foťáků, přidat voděodolnost, možná i Dual SIM a mít stejný ale rovný displej, tak by to byl velký návrat mezi vlajky. Byla by to moje nejoblíbenější vlajka. 

Nebo kdyby stál telefon 23 tisíc korun. To by byla taky hned jiná. Jenomže právě ten displej logicky rovněž hodně zvyšuje náklady. A jsem zase u toho, zaoblený displej zbytečně strhává obrovský potenciál telefonu. To chlubení se kamarádům se za to vše nevyplatí. Vážně chcete za větší peníze takový displej, který vás bude pravděpodobně spíše zlobit než těšit? O to víc se trochu bojím levnější Motoroly Edge, která vypadá na papíře s nižší cenou slibněji, ale ten displej... Tohle není správná cesta. Člověk si říká, co by mohlo být bez něj.

Navíc hraje Motorole u mě dost do karet, že já jí testuji později než spousta ostatních recenzentů a za těch pár týdnů se hodně změnilo. Cena klesla u nás z 33 tisíc na 28 tisíc. Vyšlo pár aktualizací, které vylepšily čtečku otisků i foťáky a z trhu zmizelo Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro. Edge+ rozhodně není pro každého, a i když pominu ten displej, tak je dražší, než by měl být. Ve finále je to telefon, který vám nedoporučím namísto Galaxy S20+ nebo OnePlus 8 Pro, ale zároveň vás nehodlám ani odrazovat. Zaslouží si šanci a je pořád zajímavější, jak byla Mi 10 Pro.

Je to solidní, ale ne dostatečně dobrý a pořád hrozně drahý první krok Motoroly. S tím displejem a cenou to vážně přehnali a my tak přišli bohužel o potenciálně nejlepší vlajku roku. Ale víte co? Jsem optimista. Je tu spousta skvělých věcí a už se těším, až Motorola přijde s druhou generací. Rozhodně je to jeden z těch sympatických a zajímavých telefonů letošního roku, kterých není moc.

Parametry produktu...

Fotogalerie produktu...

Kde můžete zakoupit...

Seřadit od nejnižší ceny

techArena doporučuje...

Hurámobil.cz Hurámobil.cz 27 990 Kč

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.